Archery
|
Individual, Boys |
Song In-Jun |
7 |
|
Individual, Girls |
Son Ye-Ryeong |
3 |
Bronze |
Team, Mixed Youth |
Mixed team 20 |
=17 |
|
|
Son Ye-Ryeong (KOR) • Dan Thompson (GBR) |
|
Mixed team 32 |
=17 |
|
|
Radia Akther Shapla (BAN) • Song In-Jun (KOR) |
Artistic Gymnastics
|
Individual All-Around, Boys |
Byeon Seong-Won |
32 |
|
Floor Exercise, Boys |
Byeon Seong-Won |
15 |
|
Vault, Boys |
Byeon Seong-Won |
25 |
|
Parallel Bars, Boys |
Byeon Seong-Won |
27 |
|
Horizontal Bar, Boys |
Byeon Seong-Won |
26 |
|
Rings, Boys |
Byeon Seong-Won |
30 |
|
Pommelled Horse, Boys |
Byeon Seong-Won |
33 |
|
Individual All-Around, Girls |
Lee Yun-Seo |
13 |
|
Floor Exercise, Girls |
Lee Yun-Seo |
25 |
|
Vault, Girls |
Lee Yun-Seo |
27 |
|
Uneven Bars, Girls |
Lee Yun-Seo |
5 |
|
Balance Beam, Girls |
Lee Yun-Seo |
23 |
|
Athletics
|
5,000 metres Race Walk, Boys |
Lee Seong-Yun |
10 |
|
Breaking
|
Individual, Girls |
Yell |
3 |
Bronze |
Team, Mixed Youth |
Mixed team 6 |
6 |
|
|
Yell (KOR) • Jordan (RSA) |
Fencing
|
Sabre, Individual, Boys |
Hyeon Jun |
2 |
Silver |
Épée, Individual, Girls |
Im Tae-Hi |
8 |
|
Sabre, Individual, Girls |
Lee Ju-Eun |
3 |
Bronze |
Mixed Weapon, Team, Mixed Youth |
Asia-Oceania 1 |
2 |
Silver |
|
Kaylin Hsieh (HKG) • Yuka Ueno (JPN) • Lee Ju-Eun (KOR) • Khasan Baudunov (KGZ) • Chen Yi-Tung (TPE) • Hyeon Jun (KOR) |
|
Asia-Oceania 2 |
5 |
|
|
Im Tae-Hi (KOR) • Fu Yingying (CHN) • Ma Ho Chee (HKG) • Seiya Asami (JPN) • Chan Pak Hei (HKG) • Hibiki Kato (JPN) |
Golf
|
Individual, Boys |
Park Sang-Ha |
=16 |
|
Team, Mixed Youth |
Mixed team |
8 |
|
|
Ribka Vania (INA) • Park Sang-Ha (KOR) |
Judo
|
≤63 kilograms, Girls |
Kim Ju-Hui |
=3 |
Bronze |
Team, Mixed Youth |
Seoul |
=9 |
|
|
María Giménez (VEN) • Yuri Israelyan (ARM) • Sairy Colón (PUR) • Mohammed Almishri (LBA) • Kim Ju-Hui (KOR) • Alex Barto (SVK) • Omaria Ramírez (DOM) • Wu Xiao-Zhang (TPE) |
Mixed Sports
|
Multidiscipline Gymnastics, Team, Mixed Youth |
Team Dong Dong (Purple) |
5 |
|
|
Rachel Nell (RSA) • Sidwell Madibeng (RSA) • Daniel Schwed (GER) • Marcus Stenberg (SWE) • Diogo Soares (BRA) • Beatriz Cardoso (POR) • Ana-Maria Puiu (ROU) • Lee Yun-Seo (KOR) • Aurora Arvelo (FIN) • Khrystyna Pohranychna (UKR) • Wang Zilu (CHN) • Nikita Babyonishev (UZB) • Yekaterina Lukina (KAZ) |
|
Team Yevgeny Marchenko (Brown) |
10 |
|
|
Daniela González (PUR) • Adriel González (PUR) • Byeon Seong-Won (KOR) • Lay Giannini (ITA) • Víctor Betancourt (VEN) • Kate Sayer (AUS) • Elvira Katsali (GRE) • Valeriia Sotskova (ISR) • Anastasia Pingkou (CYP) • Yekaterina Fetisova (UZB) • Fu Fantao (CHN) • Alyssa Oh (USA) |
|
Team Marina Chernova (Light Green) |
12 |
|
|
Anna Yulusheva (UZB) • Nikolay Yevdokimov (UZB) • Nguyễn Văn Khánh Phong (VIE) • Vlada Raković (SRB) • Oļegs Ivanovs (LAT) • Lisa Conradie (RSA) • Olivia Araújo (ARG) • Emma Slevin (IRL) • Lee So-Yun (KOR) • Jennifer Rivera (COL) • Antonella Genuzio (BOL) • Ivan Litvinovich (BLR) • Thalia Loveira (NAM) |
Rhythmic Gymnastics
|
Individual, Girls |
Lee So-Yun |
26 |
|
Roller Skating
|
Combined, Boys |
Cheon Jong-Jin |
7 |
|
Shooting
|
Air Pistol, 10 metres, Boys |
Seong Yun-Ho |
2 |
Silver |
Air Pistol, 10 metres, Team, Mixed Youth |
Mixed team 20 |
20 |
|
|
Doua Chalghoum (TUN) • Seong Yun-Ho (KOR) |
Sport Climbing
|
Combined, Boys |
Jang Dong-Hyeon |
8 |
|
|
Eom Seong-Min |
10 |
|
Swimming
|
50 metres Freestyle, Boys |
Lee Yu-Yeon |
9 |
|
100 metres Freestyle, Boys |
Lee Yu-Yeon |
5 |
|
200 metres Freestyle, Boys |
Lee Yu-Yeon |
8 |
|
100 metres Butterfly, Boys |
Park Jeong-Hun |
12 |
|
200 metres Butterfly, Boys |
Park Jeong-Hun |
5 |
|
100 metres Breaststroke, Girls |
Yun Eun-Sol |
17 |
|
|
Wang Hui-Song |
25 |
|
200 metres Breaststroke, Girls |
Wang Hui-Song |
3 |
Bronze |
|
Yun Eun-Sol |
7 |
|
200 metres Individual Medley, Girls |
Yun Eun-Sol |
=9 |
|
4 × 100 metres Freestyle Relay, Mixed Youth |
Republic of Korea |
16 |
|
|
Park Jeong-Hun • Lee Yu-Yeon • Wang Hui-Song • Yun Eun-Sol |
Table Tennis
|
Singles, Boys |
Jo Dae-Seong |
=17 |
|
Singles, Girls |
Choi Hae-Eun |
=17 |
|
Team, Mixed Youth |
Republic of Korea |
=9 |
|
|
Choi Hae-Eun • Jo Dae-Seong |
Taekwondo
|
≤48 kilograms, Boys |
Im Seong-Bin |
=3 |
Bronze |
≤55 kilograms, Boys |
Kim Gang-Min |
2 |
Silver |
≤63 kilograms, Boys |
Cho Won-Hui |
1 |
Gold |
≤44 kilograms, Girls |
Gang Mi-Reu |
2 |
Silver |
≤49 kilograms, Girls |
Lee Ye-Ji |
=3 |
Bronze |
Triathlon
|
Sprint, Girls |
Lee Jeong-Won |
19 |
|
Relay, Mixed Youth |
Asia 1 |
10 |
|
|
Lee Jeong-Won (KOR) • Teppei Tokuyama (JPN) • Emma Middleditch (SGP) • Daniil Zubtsov (KAZ) |