1996 Summer Olympics
|
100 metres, Men |
Serhiy Osovych |
7 h4 r2/4 |
|
|
Kostia Rurak |
7 h5 r2/4 |
|
200 metres, Men |
Vladyslav Dolohodin |
6 h3 r2/4 |
|
1,500 metres, Men |
Andriy Bulkovskyi |
10 h1 r1/3 |
|
Marathon, Men |
Petro Sarafyniuk |
43 |
|
4 × 100 metres Relay, Men |
Ukraine |
4 |
|
|
Kostia Rurak • Serhiy Osovych • Oleh Kramarenko • Vladyslav Dolohodin |
50 kilometres Race Walk, Men |
Vitaliy Popovych |
DNF |
|
High Jump, Men |
V'iacheslav Tyrtyshnik |
16 r1/2 |
|
Pole Vault, Men |
Vasyl Bubka |
AC r1/2 |
|
|
Sergey Bubka |
DNS |
|
Long Jump, Men |
Vitaliy Kyrylenko |
26 r1/2 |
|
Triple Jump, Men |
Volodymyr Kravchenko |
10 |
|
Shot Put, Men |
Oleksandr Bahach |
3 |
Bronze |
|
Roman Virastiuk |
6 |
|
|
Oleksandr Klymenko |
AC r2/2 |
|
Discus Throw, Men |
Vitaly Sidorov |
7 |
|
|
Andriy Kokhanovskyi |
28 r1/2 |
|
Hammer Throw, Men |
Oleksandr Krykun |
3 |
Bronze |
|
Andriy Skvaruk |
4 |
|
Decathlon, Men |
Vitaliy Kolpakov |
22 |
|
|
Lev Lobodin |
DNF |
|
100 metres, Women |
Zhanna Pintusevych-Blok |
8 |
|
|
Iryna Pukha |
6 h2 r2/4 |
|
200 metres, Women |
Viktoriya Fomenko |
8 h2 r2/4 |
|
|
Zhanna Pintusevych-Blok |
8 h4 r2/4 |
|
400 metres, Women |
Yana Manuylova |
8 h2 r2/4 |
|
|
Olena Rurak |
5 h3 r1/4 |
|
Marathon, Women |
Liubov Klochko |
DNF |
|
100 metres Hurdles, Women |
Nataliya Hrygor'ieva |
6 h3 r2/4 |
|
|
Olena Ovcharova-Krasovska |
8 h2 r2/4 |
|
|
Nadiya Bodrova |
AC h1 r2/4 |
|
400 metres Hurdles, Women |
Tetiana Tereshchuk-Antypova |
8 h1 r2/3 |
|
4 × 400 metres Relay, Women |
Ukraine |
5 h1 r1/2 |
|
|
Viktoriya Fomenko • Liudmyla Koshchei • Yana Manuylova • Olha Moroz |
10 kilometres Race Walk, Women |
Tetiana Rahozina |
30 |
|
High Jump, Women |
Inha Babakova |
3 |
Bronze |
|
Vita Stopina |
=19 r1/2 |
|
Long Jump, Women |
Olena Shekhovtsova |
5 |
|
|
Inesa Kravets |
AC r1/2 |
|
|
Viktoriya Vershynina |
AC r1/2 |
|
Triple Jump, Women |
Inesa Kravets |
1 |
Gold |
|
Olena Hovorova |
9 |
|
|
Olena Khlusovych |
11 |
|
Shot Put, Women |
Vita Pavlysh |
4 |
|
|
Walentina Fedjuschina |
12 |
|
Discus Throw, Women |
Olena Antonova |
29 r1/2 |
|
2000 Summer Olympics
|
100 metres, Men |
Kostia Rurak |
7 h3 r2/4 |
|
|
Anatoliy Dovhal |
4 h9 r1/4 |
|
400 metres, Men |
Oleksandr Kaidash |
7 h7 r1/4 |
|
1,500 metres, Men |
Ivan Heshko |
10 h2 r1/3 |
|
5,000 metres, Men |
Serhiy Lebid |
7 |
|
400 metres Hurdles, Men |
Hennadiy Horbenko |
8 |
|
3,000 metres Steeplechase, Men |
Serhiy Redko |
9 h1 r1/2 |
|
4 × 400 metres Relay, Men |
Ukraine |
5 h2 r2/3 |
|
|
Oleksandr Kaidash • Roman Voronko • Yevhen Ziukov • Hennadiy Horbenko |
50 kilometres Race Walk, Men |
Oleksiy Shelest |
32 |
|
High Jump, Men |
Serhiy Dymchenko |
9 |
|
|
Andriy Sokolovskyi |
=16 r1/2 |
|
|
Ruslan Hlivinskyi |
=27 r1/2 |
|
Pole Vault, Men |
Denys Yurchenko |
=30 r1/2 |
|
|
Sergey Bubka |
AC r1/2 |
|
Long Jump, Men |
Roman Shchurenko |
3 |
Bronze |
|
Oleksiy Lukashevych |
4 |
|
Triple Jump, Men |
Serhiy Izmailov |
29 r1/2 |
|
Shot Put, Men |
Yuriy Bilonoh |
5 |
|
|
Roman Virastiuk |
20 r1/2 |
|
Discus Throw, Men |
Kyrylo Chuprynin |
32 r1/2 |
|
Hammer Throw, Men |
Andriy Skvaruk |
10 |
|
|
Vladyslav Piskunov |
14 r1/2 |
|
|
Oleksandr Krykun |
20 r1/2 |
|
Decathlon, Men |
Oleksandr Yurkov |
16 |
|
|
Volodymyr Mykhailenko |
22 |
|
|
Fedir Laukhin |
23 |
|
100 metres, Women |
Zhanna Pintusevych-Blok |
4 |
|
|
Anzhela Kravchenko |
6 h1 r2/4 |
|
|
Iryna Pukha |
6 h2 r2/4 |
|
200 metres, Women |
Zhanna Pintusevych-Blok |
7 |
|
|
Olena Pastushenko |
7 h3 r2/4 |
|
400 metres, Women |
Olena Rurak |
5 h4 r1/4 |
|
800 metres, Women |
Olena Buzhenko |
6 h1 r1/3 |
|
1,500 metres, Women |
Tetiana Kryvobok |
13 h1 r1/3 |
|
100 metres Hurdles, Women |
Olena Ovcharova-Krasovska |
7 h1 r3/4 |
|
|
Nadiya Bodrova |
6 h1 r1/4 |
|
|
Mayia Shemichishina |
6 h5 r1/4 |
|
400 metres Hurdles, Women |
Tetiana Tereshchuk-Antypova |
5 |
|
|
Tetiana Debela |
6 h2 r1/3 |
|
4 × 100 metres Relay, Women |
Ukraine |
6 h1 r2/3 |
|
|
Iryna Pukha • Anzhela Kravchenko • Olena Pastushenko • Olena Ovcharova-Krasovska |
20 kilometres Race Walk, Women |
Valentyna Savchuk |
12 |
|
|
Vira Zozulia |
24 |
|
High Jump, Women |
Inha Babakova |
5 |
|
|
Vita Palamar |
7 |
|
|
Iryna Mykhalchenko |
29 r1/2 |
|
Pole Vault, Women |
Anzhela Balakhonova |
AC r2/2 |
|
Long Jump, Women |
Olena Shekhovtsova |
11 |
|
|
Viktoriya Vershynina |
14 r1/2 |
|
Triple Jump, Women |
Olena Hovorova |
3 |
Bronze |
|
Olena Khlusovych |
20 r1/2 |
|
Discus Throw, Women |
Olena Antonova |
13 r1/2 |
|
Hammer Throw, Women |
Iryna Sekachova |
16 r1/2 |
|
Javelin Throw, Women |
Tetiana Liakhovych |
19 r1/2 |
|
Heptathlon, Women |
Larysa Necheporuk |
20 |
|
|
Liudmyla Blonska |
23 |
|
2004 Summer Olympics
|
800 metres, Men |
Ivan Heshko |
4 h1 r2/3 |
|
1,500 metres, Men |
Ivan Heshko |
5 |
|
5,000 metres, Men |
Serhiy Lebid |
17 h1 r1/2 |
|
Marathon, Men |
Dmytro Baranovskyi |
DNF |
|
110 metres Hurdles, Men |
Serhiy Demidiuk |
6 h3 r1/4 |
|
3,000 metres Steeplechase, Men |
Vadym Slobodeniuk |
8 h2 r1/2 |
|
4 × 400 metres Relay, Men |
Ukraine |
6 h2 r1/2 |
|
|
Volodymyr Demchenko • Yevhen Ziukov • Mykhailo Knysh • Andriy Tverdostup |
High Jump, Men |
Andriy Sokolovskyi |
5 |
|
Pole Vault, Men |
Denys Yurchenko |
=9 |
|
|
Ruslan Yeremenko |
=13 |
|
|
Oleksandr Korchmid |
16 |
|
Long Jump, Men |
Volodymyr Ziuskov |
18 r1/2 |
|
|
Oleksiy Lukashevych |
DNS |
|
Triple Jump, Men |
Mykola Savolainen |
20 r1/2 |
|
|
Viktor Yastrebov |
23 r1/2 |
|
Shot Put, Men |
Roman Virastiuk |
35 r1/2 |
|
|
Yuriy Bilonoh |
DQ |
|
Hammer Throw, Men |
Oleksandr Krykun |
17 r1/2 |
|
|
Artem Rubanko |
18 r1/2 |
|
|
Vladyslav Piskunov |
AC r1/2 |
|
100 metres, Women |
Tetiana Tkalich |
4 h5 r1/4 |
|
|
Zhanna Pintusevych-Blok |
DQ |
|
200 metres, Women |
Maryna Maidanova |
5 h1 r3/4 |
|
400 metres, Women |
Antonina Yefremova |
6 h3 r2/3 |
|
800 metres, Women |
Tetiana Petliuk |
3 h2 r2/3 |
|
1,500 metres, Women |
Nataliya Tobias |
6 h1 r2/3 |
|
|
Nelia Neporadna |
9 h3 r1/3 |
|
|
Iryna Lishchynska |
AC h2 r1/3 |
|
10,000 metres, Women |
Nataliya Berkut |
DNF |
|
100 metres Hurdles, Women |
Olena Ovcharova-Krasovska |
2 |
Silver |
400 metres Hurdles, Women |
Tetiana Tereshchuk-Antypova |
3 |
Bronze |
4 × 100 metres Relay, Women |
Ukraine |
7 h1 r1/2 |
|
|
Iryna Kozhem'iakina • Maryna Maidanova • Tetiana Tkalich • Zhanna Pintusevych-Blok • Oksana Kaidash (DNS) • Anzhela Kravchenko (DNS) |
4 × 400 metres Relay, Women |
Ukraine |
6 h2 r1/2 |
|
|
Oleksandra Ryzhkova • Oksana Illiushkina • Antonina Yefremova • Nataliya Pyhyda • Nataliya Zhuravlyova-Vdovychenko (DNS) |
20 kilometres Race Walk, Women |
Vira Zozulia |
42 |
|
High Jump, Women |
Vita Stopina |
3 |
Bronze |
|
Iryna Mykhalchenko |
5 |
|
|
Inha Babakova |
9 |
|
Pole Vault, Women |
Anzhela Balakhonova |
=6 |
|
Triple Jump, Women |
Olena Hovorova |
10 |
|
|
Tetiana Shchurenko |
30 r1/2 |
|
Shot Put, Women |
Oksana Zakharchuk |
18 r1/2 |
|
Discus Throw, Women |
Olena Antonova |
4 |
|
|
Nataliya Fokina-Semenova |
23 r1/2 |
|
Hammer Throw, Women |
Iryna Sekachova |
8 |
|
Javelin Throw, Women |
Tetiana Liakhovych |
8 |
|
Heptathlon, Women |
Nataliya Dobrynska |
8 |
|
|
Yuliya Akulenko |
23 |
|
2008 Summer Olympics
|
100 metres, Men |
Dmytro Hlushchenko |
5 h7 r1/4 |
|
200 metres, Men |
Ihor Bodrov |
6 h5 r1/4 |
|
400 metres, Men |
Mykhailo Knysh |
6 h7 r1/3 |
|
1,500 metres, Men |
Ivan Heshko |
DNS |
|
Marathon, Men |
Vasyl Matviychuk |
27 |
|
|
Oleksandr Kuzin |
DNF |
|
|
Oleksandr Sitkovskyi |
DNF |
|
20 kilometres Race Walk, Men |
Andriy Kovenko |
24 |
|
50 kilometres Race Walk, Men |
Serhiy Budza |
24 |
|
|
Oleksiy Shelest |
27 |
|
|
Oleksiy Kazanin |
DNF |
|
High Jump, Men |
Dmytro Dem'ianiuk |
=21 r1/2 |
|
|
Yuriy Krimarenko |
=33 r1/2 |
|
|
Oleksandr Nartov |
39 r1/2 |
|
Pole Vault, Men |
Maksym Mazuryk |
=15 r1/2 |
|
|
Oleksandr Korchmid |
=21 r1/2 |
|
|
Denys Yurchenko |
DQ |
|
Long Jump, Men |
Andriy Makarchev |
=23 r1/2 |
|
Triple Jump, Men |
Viktor Kuznietsov |
8 |
|
|
Mykola Savolainen |
16 r1/2 |
|
|
Viktor Yastrebov |
26 r1/2 |
|
Shot Put, Men |
Yuriy Bilonoh |
4 |
|
|
Andriy Semenov |
11 r1/2 |
|
Discus Throw, Men |
Oleksiy Semenov |
24 r1/2 |
|
Hammer Throw, Men |
Yevhen Vynohradov |
14 r1/2 |
|
|
Artem Rubanko |
15 r1/2 |
|
|
Ihor Tuhai |
24 r1/2 |
|
Javelin Throw, Men |
Roman Avramenko |
29 r1/2 |
|
Decathlon, Men |
Oleksiy Kasianov |
6 |
|
100 metres, Women |
Nataliya Pohrebniak |
8 h2 r2/4 |
|
200 metres, Women |
Nataliya Pyhyda |
5 h1 r3/4 |
|
400 metres, Women |
Antonina Yefremova |
6 h1 r1/3 |
|
800 metres, Women |
Yuliya Krevsun |
7 |
|
|
Tetiana Petliuk |
4 h1 r2/3 |
|
1,500 metres, Women |
Iryna Lishchynska |
2 |
Silver |
|
Nataliya Tobias |
3 |
Bronze |
|
Hanna Mishchenko |
9 |
|
10,000 metres, Women |
Nataliya Berkut |
DNS |
|
Marathon, Women |
Tetiana Filoniuk |
31 |
|
|
Oksana Skliarenko |
69 |
|
100 metres Hurdles, Women |
Yevheniya Snihur |
5 h5 r1/3 |
|
400 metres Hurdles, Women |
Anastasiya Rabcheniuk |
4 |
|
3,000 metres Steeplechase, Women |
Valentyna Horpynych-Zhudina |
11 h1 r1/2 |
|
4 × 100 metres Relay, Women |
Ukraine |
AC h2 r1/2 |
|
|
Nataliya Pyhyda • Nataliya Pohrebniak • Iryna Shepetiuk • Oksana Shcherbak • Iryna Shtanhyeyeva (DNS) • Khrystyna Stuy (DNS) • Olena Chebanu (DNS) |
4 × 400 metres Relay, Women |
Ukraine |
4 h1 r1/2 |
|
|
Oksana Shcherbak • Tetiana Petliuk • Kseniya Karandiuk • Nataliya Pyhyda • Yuliya Irkhina (DNS) |
20 kilometres Race Walk, Women |
Vira Zozulia |
16 |
|
|
Nadiya Prokopuk-Borovska |
33 |
|
High Jump, Women |
Vita Stopina |
=9 |
|
|
Vita Palamar |
DQ |
|
Pole Vault, Women |
Nataliya Kushch-Mazuryk |
=27 r1/2 |
|
Long Jump, Women |
Vita Rybalko |
21 r1/2 |
|
|
Oleksandra Stadniuk |
31 r1/2 |
|
|
Liudmyla Blonska |
AC r1/2 |
|
Triple Jump, Women |
Olha Saladukha |
7 |
|
|
Svitlana Mamieieva |
15 r1/2 |
|
|
Liliya Kulyk |
22 r1/2 |
|
Discus Throw, Women |
Olena Antonova |
2 |
Silver |
|
Nataliya Fokina-Semenova |
13 r1/2 |
|
|
Kateryna Karsak |
20 r1/2 |
|
Hammer Throw, Women |
Iryna Novozhylova |
17 r1/2 |
|
|
Iryna Sekachova |
23 r1/2 |
|
|
Inna Saienko |
25 r1/2 |
|
Javelin Throw, Women |
Vira Rebryk |
15 r1/2 |
|
|
Olha Ivankova |
24 r1/2 |
|
|
Tetiana Liakhovych |
34 r1/2 |
|
Heptathlon, Women |
Nataliya Dobrynska |
1 |
Gold |
|
Hanna Melnychenko-Kasianova |
13 |
|
|
Liudmyla Blonska |
DQ |
|
2010 Summer Youth Olympics
|
110 metres Hurdles, Boys |
Viacheslav Shvydkyi |
10 |
|
10,000 metres Race Walk, Boys |
Ihor Lyashchenko |
1 |
Gold |
High Jump, Boys |
Viktor Chernysh |
3 |
Bronze |
Long Jump, Boys |
Vadym Adamchuk |
9 |
|
Triple Jump, Boys |
Yevhen Strokan |
4 |
|
Shot Put, Boys |
Dmytro Ostrovskiy |
14 |
|
Hammer Throw, Boys |
Serhiy Reheda |
DNF |
|
Javelin Throw, Boys |
Yuriy Kushniruk |
10 |
|
1,000 metres, Girls |
Anastasiya Tkachuk |
4 |
|
400 metres Hurdles, Girls |
Olena Kolesnichenko |
3 |
Bronze |
2,000 metres Steeplechase, Girls |
Oksana Raita |
3 |
Bronze |
5,000 metres Race Walk, Girls |
Alina Halchenko |
6 |
|
Pole Vault, Girls |
Hanna Shelekh |
3 |
Bronze |
Triple Jump, Girls |
Hanna Aleksandrova |
3 |
Bronze |
Javelin Throw, Girls |
Kateryna Derun |
1 |
Gold |
2012 Summer Olympics
|
200 metres, Men |
Serhiy Smelyk |
4 h4 r1/3 |
|
400 metres, Men |
Vitaliy Butrym |
4 h1 r1/3 |
|
5,000 metres, Men |
Serhiy Lebid |
17 h1 r1/2 |
|
10,000 metres, Men |
Mykola Labovskyi |
26 |
|
Marathon, Men |
Oleksandr Sitkovskyi |
12 |
|
|
Vitaliy Shafar |
29 |
|
|
Ivan Babaryka |
59 |
|
400 metres Hurdles, Men |
Stanislav Melnykov |
6 h2 r2/3 |
|
3,000 metres Steeplechase, Men |
Vadym Slobodeniuk |
8 h3 r1/2 |
|
20 kilometres Race Walk, Men |
Ruslan Dmytrenko |
29 |
|
|
Ivan Losev |
45 |
|
|
Nazar Kovalenko |
DQ |
|
50 kilometres Race Walk, Men |
Ihor Hlavan |
16 |
|
|
Serhiy Budza |
32 |
|
|
Oleksiy Kazanin |
DQ |
|
High Jump, Men |
Bohdan Bondarenko |
6 |
|
|
Andriy Protsenko |
=8 |
|
|
Dmytro Dem'ianiuk |
=15 r1/2 |
|
Pole Vault, Men |
Denys Yurchenko |
NH |
|
|
Maksym Mazuryk |
DQ |
|
Long Jump, Men |
Viktor Kuznietsov |
31 r1/2 |
|
Triple Jump, Men |
Şeref Osmanoğlu |
12 r1/2 |
|
Shot Put, Men |
Andriy Semenov |
DQ |
|
Discus Throw, Men |
Mykyta Nesterenko |
33 r1/2 |
|
Hammer Throw, Men |
Oleksiy Sokyrskyi |
4 |
|
|
Artem Rubanko |
NM |
|
|
Oleksandr Dryhol |
DQ |
|
Javelin Throw, Men |
Roman Avramenko |
13 r1/2 |
|
|
Oleksandr P'iatnytsia |
DQ |
|
Decathlon, Men |
Oleksiy Kasianov |
7 |
|
100 metres, Women |
Olesia Povkh |
5 h1 r3/4 |
|
|
Nataliya Pohrebniak |
5 h7 r2/4 |
|
200 metres, Women |
Mariya Riemien |
4 h1 r2/3 |
|
|
Yelyzaveta Bryzhina |
4 h2 r2/3 |
|
|
Khrystyna Stuy |
4 h3 r2/3 |
|
400 metres, Women |
Nataliya Pyhyda |
4 h3 r2/3 |
|
|
Alina Lohvynenko |
6 h2 r2/3 |
|
800 metres, Women |
Nataliya Lupu |
5 h1 r2/3 |
|
|
Yuliya Krevsun |
DNF |
|
|
Liliya Lobanova |
DNS |
|
1,500 metres, Women |
Anzhelika Shevchenko |
DQ |
|
|
Hanna Mishchenko |
DQ |
|
5,000 metres, Women |
Liudmyla Kovalenko |
DQ |
|
10,000 metres, Women |
Olha Skrypak |
19 |
|
Marathon, Women |
Olena Burkovska |
47 |
|
|
Tetiana Filoniuk |
DNF |
|
|
Tetiana Hamera-Shmyrko |
DQ |
|
400 metres Hurdles, Women |
Hanna Yaroshchuk-Ryzhkova |
4 h2 r2/3 |
|
|
Hanna Titimets |
DQ |
|
3,000 metres Steeplechase, Women |
Valentyna Horpynych-Zhudina |
6 h2 r1/2 |
|
|
Svitlana Shmidt |
DQ |
|
4 × 100 metres Relay, Women |
Ukraine |
3 |
Bronze |
|
Olesia Povkh • Khrystyna Stuy • Mariya Riemien • Yelyzaveta Bryzhina |
4 × 400 metres Relay, Women |
Ukraine |
3 |
Bronze |
|
Alina Lohvynenko • Olha Zemliak • Hanna Yaroshchuk • Nataliya Pyhyda |
20 kilometres Race Walk, Women |
Nadiya Prokopuk-Borovska |
13 |
|
|
Olha Yakovenko |
24 |
|
|
Olena Shumkina |
DQ |
|
High Jump, Women |
Olena Kholosha |
=14 r1/2 |
|
|
Vita Stopina |
33 r1/2 |
|
Pole Vault, Women |
Nataliya Kushch-Mazuryk |
=25 |
|
|
Hanna Shelekh |
=32 |
|
Long Jump, Women |
Vita Rybalko |
16 r1/2 |
|
|
Marharyta Tverdokhlib |
DQ |
|
Triple Jump, Women |
Olha Saladukha |
3 |
Bronze |
|
Hanna Knyazyeva-Minenko |
4 |
|
|
Hanna Demydova |
15 |
|
Discus Throw, Women |
Nataliya Fokina-Semenova |
17 |
|
|
Kateryna Karsak |
26 |
|
Hammer Throw, Women |
Anna Skydan |
14 |
|
|
Iryna Novozhylova |
27 |
|
Javelin Throw, Women |
Vira Rebryk |
17 |
|
|
Hanna Hatsko-Fedusova |
20 |
|
|
Marharyta Dorozhon |
26 |
|
Heptathlon, Women |
Hanna Melnychenko-Kasianova |
8 |
|
|
Nataliya Dobrynska |
DNF |
|
|
Liudmyla Yosypenko |
DQ |
|
2014 Summer Youth Olympics
|
High Jump, Boys |
Oleksandr Barannikov |
4 |
|
Pole Vault, Boys |
Vladyslav Malykhin |
7 |
|
Triple Jump, Boys |
Oleksandr Malosylov |
4 |
|
Discus Throw, Boys |
Ruslan Valitov |
3 |
Bronze |
Hammer Throw, Boys |
Hlib Piskunov |
1 |
Gold |
Javelin Throw, Boys |
Oleksandr Kozubskyi |
DNF |
|
200 metres, Girls |
Dzhois Koba |
2 |
Silver |
400 metres, Girls |
Yana Kachur |
9 |
|
800 metres, Girls |
Maryna Duts |
12 |
|
High Jump, Girls |
Yuliya Levchenko |
1 |
Gold |
Long Jump, Girls |
Yelyzaveta Babiy |
1 |
Gold |
Shot Put, Girls |
Yuliya Bairak |
9 |
|
Discus Throw, Girls |
Aliona Beliakova |
2 |
Silver |
Hammer Throw, Girls |
Viktoriya Sakhno |
9 |
|
2016 Summer Olympics
|
200 metres, Men |
Serhiy Smelyk |
4 h5 r1/3 |
|
|
Ihor Bodrov |
7 h8 r1/3 |
|
400 metres, Men |
Vitaliy Butrym |
4 h5 r1/3 |
|
Marathon, Men |
Oleksandr Sitkovskyi |
20 |
|
|
Ihor Olefirenko |
30 |
|
|
Ihor Russ |
48 |
|
20 kilometres Race Walk, Men |
Ruslan Dmytrenko |
16 |
|
|
Ihor Hlavan |
35 |
|
|
Nazar Kovalenko |
40 |
|
50 kilometres Race Walk, Men |
Serhiy Budza |
18 |
|
|
Ivan Banzeruk |
39 |
|
|
Ihor Hlavan |
DNF |
|
High Jump, Men |
Bohdan Bondarenko |
3 |
Bronze |
|
Andriy Protsenko |
=4 |
|
|
Dmytro Yakovenko |
20 r1/2 |
|
Discus Throw, Men |
Mykyta Nesterenko |
23 r1/2 |
|
|
Oleksiy Semenov |
32 r1/2 |
|
Hammer Throw, Men |
Yevhen Vynohradov |
11 |
|
Javelin Throw, Men |
Dmytro Kosynskyi |
5 |
|
Decathlon, Men |
Oleksiy Kasianov |
DNF |
|
100 metres, Women |
Nataliya Pohrebniak |
7 h2 r3/4 |
|
|
Khrystyna Stuy |
7 h3 r2/4 |
|
|
Olesia Povkh |
DQ |
|
200 metres, Women |
Nataliya Pohrebniak |
5 h2 r2/3 |
|
|
Yelyzaveta Bryzhina |
5 h6 r1/3 |
|
|
Nataliya Strohova |
7 h3 r1/3 |
|
400 metres, Women |
Olha Bibik |
5 h4 r1/3 |
|
|
Olha Zemliak |
DQ |
|
|
Yuliya Olishevska |
DQ |
|
800 metres, Women |
Nataliya Pryshchepa |
4 h1 r2/3 |
|
|
Olha Liakhova |
6 h1 r1/3 |
|
|
Nataliya Lupu |
DQ |
|
Marathon, Women |
Olha Kotovska |
33 |
|
|
Svitlana Stanko |
66 |
|
|
Nataliya Lehonkova |
87 |
|
100 metres Hurdles, Women |
Hanna Plotitsyna |
7 h4 r1/3 |
|
|
Oksana Shkurat |
7 h5 r1/3 |
|
|
Olena Yanovska |
7 h6 r1/3 |
|
400 metres Hurdles, Women |
Hanna Titimets |
4 h2 r2/3 |
|
|
Olena Kolesnichenko |
8 h1 r2/3 |
|
|
Viktoriya Tkachuk |
8 h3 r2/3 |
|
3,000 metres Steeplechase, Women |
Mariya Shatalova |
6 h1 r1/2 |
|
4 × 100 metres Relay, Women |
Ukraine |
DQ |
|
|
Olesia Povkh • Nataliya Pohrebniak • Mariya Riemien • Yelyzaveta Bryzhina |
4 × 400 metres Relay, Women |
Ukraine |
DQ |
|
|
Alina Lohvynenko • Olha Bibik • Tetiana Melnyk • Olha Zemliak |
20 kilometres Race Walk, Women |
Nadiya Prokopuk-Borovska |
19 |
|
|
Inna Kashyna |
21 |
|
|
Valentyna Myronchuk |
46 |
|
High Jump, Women |
Iryna Herashchenko |
=10 |
|
|
Yuliya Levchenko |
19 r1/2 |
|
|
Oksana Okunieva |
=22 r1/2 |
|
Pole Vault, Women |
Maryna Kylypko |
=14 r1/2 |
|
Long Jump, Women |
Maryna Bekh-Romanchuk |
AC r2/2 |
|
|
Anna Kornuta |
19 r1/2 |
|
|
Anna Lunova |
31 r1/2 |
|
Triple Jump, Women |
Olha Saladukha |
18 r1/2 |
|
|
Ruslana Tsykhotska |
26 r1/2 |
|
Shot Put, Women |
Olha Holodna |
27 r1/2 |
|
|
Halyna Obleshchuk |
34 r1/2 |
|
Discus Throw, Women |
Nataliya Fokina-Semenova |
15 r1/2 |
|
Hammer Throw, Women |
Iryna Novozhylova |
22 r1/2 |
|
|
Iryna Klymets |
28 r1/2 |
|
|
Nataliya Zolotukhina |
31 r1/2 |
|
Javelin Throw, Women |
Kateryna Derun |
17 r1/2 |
|
|
Hanna Hatsko-Fedusova |
19 r1/2 |
|
Heptathlon, Women |
Hanna Melnychenko-Kasianova |
25 |
|
|
Alina Fodorova |
DQ |
|
2018 Summer Youth Olympics
|
100 metres, Boys |
Andriy Vasyliev |
36 |
|
1,500 metres, Boys |
Oleksandr Honskyi |
14 |
|
High Jump, Boys |
Oleh Doroshchuk |
3 |
Bronze |
Hammer Throw, Boys |
Mykhailo Kokhan |
1 |
Gold |
400 metres, Girls |
Nataliya Dyshliuk |
15 |
|
800 metres, Girls |
Svitlana Zhulzhyk |
5 |
|
2,000 metres Steeplechase, Girls |
Katerina Onisimova |
11 |
|
High Jump, Girls |
Yaroslava Mahuchikh |
1 |
Gold |
Pole Vault, Girls |
Mariya Yashchenko |
9 |
|
Long Jump, Girls |
Mariya Horielova |
9 |
|
Shot Put, Girls |
Anastasiya Derkach |
10 |
|
Hammer Throw, Girls |
Valeriya Ivanenko |
1 |
Gold |
5,000 metres Walk, Girls |
Daryna Kasian |
7 |
|
2020 Summer Olympics
|
200 metres, Men |
Serhiy Smelyk |
4 h5 r1/3 |
|
Marathon, Men |
Bohdan-Ivan Horodyskyi |
DNF |
|
|
Mykola Nyzhnyk |
DNF |
|
|
Oleksandr Sitkovskyi |
DNF |
|
20 kilometres Race Walk, Men |
Ivan Losev |
49 |
|
|
Eduard Zabuzhenko |
52 |
|
50 kilometres Race Walk, Men |
Maryan Zakalnytskyi |
25 |
|
|
Valeriy Lіtaniuk |
39 |
|
|
Ivan Banzeruk |
DNF |
|
High Jump, Men |
Andriy Protsenko |
=14 r1/2 |
|
Long Jump, Men |
Vladyslav Mazur |
27 r1/2 |
|
Shot Put, Men |
Ihor Musiyenko |
30 r1/2 |
|
Discus Throw, Men |
Mykyta Nesterenko |
20 r1/2 |
|
Hammer Throw, Men |
Mykhailo Kokhan |
4 |
|
|
Hlib Piskunov |
20 r1/2 |
|
400 metres, Women |
Tetiana Melnyk |
8 h3 r1/3 |
|
Marathon, Women |
Yevheniya Prokofyeva |
42 |
|
|
Viktoriya Kaliuzhna |
DNF |
|
|
Dar'ia Mykhaylova |
DNF |
|
400 metres Hurdles, Women |
Hanna Yaroshchuk-Ryzhkova |
5 |
|
|
Viktoriya Tkachuk |
6 |
|
|
Mariya Mykolenko |
6 h3 r1/3 |
|
3,000 metres Steeplechase, Women |
Nataliya Strebkova |
11 h1 r1/2 |
|
4 × 400 metres Relay, Women |
Ukraine |
6 h2 r1/2 |
|
|
Tetiana Melnyk (DNS) • Nataliya Pyrozhenko-Chornomaz (DNS) • Anastasiya Bryzhina (DNS) • Yana Kachur (DNS) • Kateryna Klymyuk • Alina Lohvynenko • Viktoriya Tkachuk • Hanna Ryzhkova |
20 kilometres Race Walk, Women |
Mariya Sakharuk |
19 |
|
|
Hanna Shevchuk |
27 |
|
|
Liudmyla Olyanovska |
43 |
|
High Jump, Women |
Yaroslava Mahuchikh |
3 |
Bronze |
|
Iryna Herashchenko |
4 |
|
|
Yuliya Levchenko |
8 |
|
Pole Vault, Women |
Maryna Kylypko |
=5 |
|
|
Yana Hladiychuk |
21 r1/2 |
|
Long Jump, Women |
Maryna Bekh-Romanchuk |
5 |
|
Triple Jump, Women |
Olha Saladukha |
20 r1/2 |
|
Shot Put, Women |
Olha Holodna |
26 r1/2 |
|
Discus Throw, Women |
Nataliya Fokina-Semenova |
31 r1/2 |
|
Hammer Throw, Women |
Iryna Klymets |
21 r1/2 |
|
|
Iryna Novozhylova |
30 r1/2 |
|
4 × 400 metres Relay, Mixed |
Ukraine |
13 |
|
|
Mykyta Barabanov • Kateryna Klymyuk • Alina Lohvynenko • Oleksandr Pohorilko |