|
| Event type

Doubles, Mixed Youth

Date20 – 22 January 2012
StatusYOG
LocationKunsteisbahn, Messehalle, Innsbruck
Participants64 from 16 countries
FormatSingle-elimination tournament. One female and one male on each team, with teams mixed by NOCs.
PosTeamNOCWLPtsForAgt%
1GER/SUIMIX50104215Gold
2KOR/NORMIX4184132Silver
3RUS/USAMIX4184121Bronze
4JPN/KORMIX3264128
=5CZE/RUSMIX2141916
=5CAN/AUTMIX2141617
=5RUS/JPNMIX2142110
=5USA/GBRMIX2141818
=9NOR/CHNMIX112913
=9NZL/CANMIX1121411
=9SWE/NZLMIX1121218
=9KOR/CZEMIX1121412
=9CHN/USAMIX1121412
=9GBR/CZEMIX112912
=9EST/SWEMIX112127
=17AUT/ITAMIX1121418
=17USA/KORMIX01068
=17AUT/SWEMIX01078
=17JPN/GBRMIX01059
=17EST/ITAMIX010310
=17SUI/ESTMIX010313
=17GBR/NORMIX01098
=17CHN/JPNMIX01046
=17ITA/GERMIX010510
=17SUI/AUTMIX010210
=17SWE/GERMIX01039
=17CAN/ESTMIX01028
=17ITA/NZLMIX01058
=17NZL/SUIMIX01078
=17NOR/RUSMIX01018
=17GER/CANMIX010114
=17CZE/CHNMIX010910

Round One (20 January 2012 — 09:00)

Match #1 20 Jan 09:00Nicole Muskatewitz (GER) / Michael Brunner (SUI)GER/SUI8 – 6Sarah Anderson (USA) / Go Ke-On (KOR)USA/KOR
Match #2 20 Jan 09:00Ina Roll Backe (NOR) / Wang Jinbo (CHN)NOR/CHN8 – 7Camilla Schnabel (AUT) / Jordan Wåhlin (SWE)AUT/SWE
Match #3 20 Jan 09:00Kelsi Heath (NZL) / Thomas Scoffin (CAN)NZL/CAN9 – 5Mizuki Kitaguchi (JPN) / Thomas Muirhead (GBR)JPN/GBR
Match #4 20 Jan 09:00Zuzana Hrůzová (CZE) / Mikhail Vaskov (RUS)CZE/RUS10 – 3Marie Turmann (EST) / Alessandro Zoppi (ITA)EST/ITA
Match #5 20 Jan 12:30Marina Verenich (RUS) / Korey Dropkin (USA)RUS/USA13 – 3Elena Stern (SUI) / Sander Rõuk (EST)SUI/EST
Match #6 20 Jan 12:30Johanna Heldin (SWE) / Luke Steele (NZL)SWE/NZL9 – 8Angharad Ward (GBR) / Markus Skogvold (NOR)GBR/NOR
Match #7 20 Jan 12:30Corryn Brown (CAN) / Martin Reichel (AUT)CAN/AUT6 – 4Cao Ying (CHN) / Shingo Usui (JPN)CHN/JPN
Match #8 20 Jan 12:30Kang Sue-Yeon (KOR) / Krystof Krupanský (CZE)KOR/CZE10 – 5Arianna Losano (ITA) / Daniel Rothballer (GER)ITA/GER
Match #9 20 Jan 16:00Yang Ying (CHN) / Tom Howell (USA)CHN/USA10 – 2Lisa Gisler (SUI) / Mathias Genner (AUT)SUI/AUT
Match #10 20 Jan 16:00Kim Eun-Bi (KOR) / Martin Sesaker (NOR)KOR/NOR9 – 3Amalia Rudström (SWE) / Kevin Lehmann (GER)SWE/GER
Match #11 20 Jan 16:00Anastasiya Moskalyova (RUS) / Tsukasa Horigome (JPN)RUS/JPN8 – 2Emily Gray (CAN) / Robert-Kent Päll (EST)CAN/EST
Match #12 20 Jan 16:00Rachel Hannen (GBR) / Marek Černovský (CZE)GBR/CZE8 – 5Denise Pimpini (ITA) / David Weyer (NZL)ITA/NZL
Match #13 20 Jan 19:30Taylor Anderson (USA) / Duncan Menzies (GBR)USA/GBR8 – 7Eleanor Adviento (NZL) / Romano Meier (SUI)NZL/SUI
Match #14 20 Jan 19:30Kerli Zirk (EST) / Rasmus Wranå (SWE)EST/SWE8 – 1Stine Haalien (NOR) / Aleksandr Korshunov (RUS)NOR/RUS
Match #15 20 Jan 19:30Mako Tamakuma (JPN) / Yoo Min-Hyeon (KOR)JPN/KOR14 – 1Frederike Manner (GER) / Derek Oryniak (CAN)GER/CAN
Match #16 20 Jan 19:30Irena Brettbacher (AUT) / Amos Mosaner (ITA)AUT/ITA10 – 9Alžběta Baudyšová (CZE) / Bai Yang (CHN)CZE/CHN

Round Two (21 January 2012 — 09:00)

Match #1 21 Jan 09:00Nicole Muskatewitz (GER) / Michael Brunner (SUI)GER/SUI6 – 1Ina Roll Backe (NOR) / Wang Jinbo (CHN)NOR/CHN
Match #2 21 Jan 09:00Zuzana Hrůzová (CZE) / Mikhail Vaskov (RUS)CZE/RUS6 – 5Kelsi Heath (NZL) / Thomas Scoffin (CAN)NZL/CAN
Match #3 21 Jan 09:00Marina Verenich (RUS) / Korey Dropkin (USA)RUS/USA10 – 3Johanna Heldin (SWE) / Luke Steele (NZL)SWE/NZL
Match #4 21 Jan 09:00Corryn Brown (CAN) / Martin Reichel (AUT)CAN/AUT7 – 4Kang Sue-Yeon (KOR) / Krystof Krupanský (CZE)KOR/CZE
Match #5 21 Jan 13:00Kim Eun-Bi (KOR) / Martin Sesaker (NOR)KOR/NOR10 – 4Yang Ying (CHN) / Tom Howell (USA)CHN/USA
Match #6 21 Jan 13:00Anastasiya Moskalyova (RUS) / Tsukasa Horigome (JPN)RUS/JPN7 – 1Rachel Hannen (GBR) / Marek Černovský (CZE)GBR/CZE
Match #7 21 Jan 13:00Taylor Anderson (USA) / Duncan Menzies (GBR)USA/GBR6 – 4Kerli Zirk (EST) / Rasmus Wranå (SWE)EST/SWE
Match #8 21 Jan 13:00Mako Tamakuma (JPN) / Yoo Min-Hyeon (KOR)JPN/KOR9 – 4Irena Brettbacher (AUT) / Amos Mosaner (ITA)AUT/ITA

Quarter-Finals (21 January 2012 — 17:00)

Match #1 21 Jan 17:00Nicole Muskatewitz (GER) / Michael Brunner (SUI)GER/SUI8 – 3Zuzana Hrůzová (CZE) / Mikhail Vaskov (RUS)CZE/RUS
Match #2 21 Jan 17:00Marina Verenich (RUS) / Korey Dropkin (USA)RUS/USA9 – 3Corryn Brown (CAN) / Martin Reichel (AUT)CAN/AUT
Match #3 21 Jan 17:00Kim Eun-Bi (KOR) / Martin Sesaker (NOR)KOR/NOR7 – 6Anastasiya Moskalyova (RUS) / Tsukasa Horigome (JPN)RUS/JPN
Match #4 21 Jan 17:00Mako Tamakuma (JPN) / Yoo Min-Hyeon (KOR)JPN/KOR7 – 4Taylor Anderson (USA) / Duncan Menzies (GBR)USA/GBR

Semi-Finals (22 January 2012 — 09:00)

Match #1 22 Jan 09:00Nicole Muskatewitz (GER) / Michael Brunner (SUI)GER/SUI7 – 3Marina Verenich (RUS) / Korey Dropkin (USA)RUS/USA
Match #2 22 Jan 09:00Kim Eun-Bi (KOR) / Martin Sesaker (NOR)KOR/NOR13 – 6Mako Tamakuma (JPN) / Yoo Min-Hyeon (KOR)JPN/KOR

Final Round (22 January 2012 — 13:00)

Match 1/2 22 Jan 13:00Nicole Muskatewitz (GER) / Michael Brunner (SUI)GER/SUI13 – 2Kim Eun-Bi (KOR) / Martin Sesaker (NOR)KOR/NOR
Match 3/4 22 Jan 13:00Marina Verenich (RUS) / Korey Dropkin (USA)RUS/USA6 – 5Mako Tamakuma (JPN) / Yoo Min-Hyeon (KOR)JPN/KOR