|
| Event type

3,000 metres Relay, Mixed Youth

Date21 January 2012 — 19:40
StatusYOG
LocationOlympiaeisstadion, Innsbruck
Participants32 from 16 countries
PosNrTeamNOCLast RacePositionsBest Time
1Team BMIXAF-114:21.656Gold
Park Jung-Hyun (KOR) • Lu Xiucheng (CHN) • Xu Aili (CHN) • Jack Burrows (GBR)
2Team FMIXAF-214:21.227Silver
Qu Chunyu (CHN) • Xu Hongzhi (CHN) • Mariya Dolgopolova (UKR) • Aydin Djemal (GBR)
3Team AMIXAF-324:21.668Bronze
Sim Seok-Hui (KOR) • Yoann Martinez (FRA) • Melanie Brantner (AUT) • Denis Ayrapetyan (RUS)
4Team DMIXBF-144:23.141
Elisabeth Witt (GER) • Thomas Hong (USA) • Sumire Kikuchi (JPN) • Chang Yin-Cheng (TPE)
5Team CMIXBF-234:28.026
Nicole Martinelli (ITA) • Milan Grugni (ITA) • Timea Toth (HUN) • Tamas Farkas (HUN)
6Team EMIXBF-344:30.383
Sarah Warren (USA) • Kei Saito (JPN) • Lin Yu-Tzu (TPE) • Josse Antonissen (NED)
7Team HMIXAF-DQ24:26.027
Anna Gamorina (RUS) • Im Hyo-Jun (KOR) • Aafke Soet (NED) • Michal Prokop (CZE)
8Team GMIXBF-DQ34:22.356
Darya Goncharova (KAZ) • Yoon Su-Min (KOR) • Arianna Sighel (ITA) • Dominic Andermann (AUT)

Round One (21 January 2012)

Heat One

PosLaneTeamNOCTime
11Team FMIX4:21.227Q
Qu Chunyu (CHN) • Xu Hongzhi (CHN) • Mariya Dolgopolova (UKR) • Aydin Djemal (GBR)
2Team AMIX4:21.668Q
Sim Seok-Hui (KOR) • Yoann Martinez (FRA) • Melanie Brantner (AUT) • Denis Ayrapetyan (RUS)
3Team GMIX4:22.356QB
Darya Goncharova (KAZ) • Yoon Su-Min (KOR) • Arianna Sighel (ITA) • Dominic Andermann (AUT)
4Team DMIX4:23.141QB
Elisabeth Witt (GER) • Thomas Hong (USA) • Sumire Kikuchi (JPN) • Chang Yin-Cheng (TPE)

Heat Two

PosLaneTeamNOCTime
1Team BMIX4:21.656Q
Park Jung-Hyun (KOR) • Lu Xiucheng (CHN) • Xu Aili (CHN) • Jack Burrows (GBR)
2Team HMIX4:26.027Q
Anna Gamorina (RUS) • Im Hyo-Jun (KOR) • Aafke Soet (NED) • Michal Prokop (CZE)
3Team CMIX4:28.026QB
Nicole Martinelli (ITA) • Milan Grugni (ITA) • Timea Toth (HUN) • Tamas Farkas (HUN)
4Team EMIX4:36.208QB
Sarah Warren (USA) • Kei Saito (JPN) • Lin Yu-Tzu (TPE) • Josse Antonissen (NED)

Final Round (21 January 2012)

A Final

PosLaneTeamNOCTime
1Team BMIX4:21.713
Park Jung-Hyun (KOR) • Lu Xiucheng (CHN) • Xu Aili (CHN) • Jack Burrows (GBR)
2Team FMIX4:24.665
Qu Chunyu (CHN) • Xu Hongzhi (CHN) • Mariya Dolgopolova (UKR) • Aydin Djemal (GBR)
3Team AMIX4:26.352
Sim Seok-Hui (KOR) • Yoann Martinez (FRA) • Melanie Brantner (AUT) • Denis Ayrapetyan (RUS)
ACTeam HMIXDQ
Anna Gamorina (RUS) • Im Hyo-Jun (KOR) • Aafke Soet (NED) • Michal Prokop (CZE)

B Final

PosLaneTeamNOCTime
1Team DMIX4:24.360
Elisabeth Witt (GER) • Thomas Hong (USA) • Sumire Kikuchi (JPN) • Chang Yin-Cheng (TPE)
2Team CMIX4:29.686
Nicole Martinelli (ITA) • Milan Grugni (ITA) • Timea Toth (HUN) • Tamas Farkas (HUN)
3Team EMIX4:30.383
Sarah Warren (USA) • Kei Saito (JPN) • Lin Yu-Tzu (TPE) • Josse Antonissen (NED)
ACTeam GMIXDQ
Darya Goncharova (KAZ) • Yoon Su-Min (KOR) • Arianna Sighel (ITA) • Dominic Andermann (AUT)