Bahman Talebi

Biographical information

TypeReferee
SexMale
Full nameBahman•Talebi
Used nameBahman•Talebi
Original nameبهمن•طالبی
Born23 July 1953 in Orumiyeh (Urmia) (IRI)
NOC Islamic Republic of Iran

Referee

Games Sport (Discipline) / Event NOC / Team Phase Unit Role As
2012 Summer Olympics Wrestling IRI Bahman Talebi
Featherweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Quarter-Finals Håkan Nyblom — Kohei Hasegawa Mat Chairman
Featherweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Péter Módos — Elmurat Tasmuradov Mat Chairman
Welterweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Semi-Finals Tamás Lőrincz — Manuchar Tskhadaia Mat Chairman
Welterweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Ashraf El-Gharably — Vicente Huacón Mat Chairman
Welterweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Repêchage Round Two Pedro Muléns — Edgaras Venckaitis Mat Chairman
Middleweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Quarter-Finals Roman Vlasov — Christophe Guénot Mat Chairman
Middleweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Christophe Guénot — Zied Ait Ouagram Mat Chairman
Middleweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Repêchage Final Aleksandras Kazakevičius — Mark O. Madsen Mat Chairman
Middleweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Repêchage Final Emin Əhmədov — Aliaksandr Kikiniou Mat Chairman
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Quarter-Finals Alan Khugayev — Daniyal Gadzhiyev Mat Chairman
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Vladimer Gegeshidze — Saman Tahmasebi Mat Chairman
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Karam Gaber — Nenad Žugaj Mat Chairman
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Damian Janikowski — Amer Hrustanovic Mat Chairman
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round One Damian Janikowski — Nazmi Avluca Mat Chairman
Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Hassine Ayari — Choucri Atafi Mat Chairman
Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Rustam Totrov — Şalva Qadabadze Mat Chairman
Super-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Final Round Mijaín López — Heiki Nabi Mat Chairman
Super-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Repêchage Final Rıza Kayaalp — Guram Pherselidze Mat Chairman
Featherweight, Freestyle, Men (Olympic) Quarter-Finals Shinichi Yumoto — Mihran Jaburyan Mat Chairman
Featherweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Dzhamal Otarsultanov — Naatele Shilimela Mat Chairman
Lightweight, Freestyle, Men (Olympic) Repêchage Round One Yogeshwar Dutt — Franklin Gómez Mat Chairman
Welterweight, Freestyle, Men (Olympic) Semi-Finals Tatsuhiro Yonemitsu — Cəbrayıl Həsənov Mat Chairman
Welterweight, Freestyle, Men (Olympic) Quarter-Finals Tatsuhiro Yonemitsu — Haislan Garcia Mat Chairman
Welterweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Sushil Kumar — Ramazan Şahin Mat Chairman
Welterweight, Freestyle, Men (Olympic) Round One Haislan Garcia — Haitem Ben Alayech Mat Chairman
Welterweight, Freestyle, Men (Olympic) Repêchage Final Liván López — Cəbrayıl Həsənov Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Gábor Hatos — Zhang Chongyao Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Men (Olympic) Repêchage Final Soslan Tigiyev — Gábor Hatos Mat Chairman
Light-Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Quarter-Finals Saslan Hattsiyeu — Armands Zvirbulis Mat Chairman
Light-Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Quarter-Finals Şərif Şərifov — Jake Herbert Mat Chairman
Light-Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Saslan Hattsiyeu — Mohamed Riad Louafi Mat Chairman
Light-Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Armands Zvirbulis — José Díaz Mat Chairman
Light-Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Round One Hajimurad Nurmagomedov — Yusup Abdusalomov Mat Chairman
Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Jake Varner — Kurban Kurbanov Mat Chairman
Flyweight, Freestyle, Women (Olympic) Quarter-Finals Iryna Merleni-Mykulchyn — Mayelis Caripá Mat Chairman
Flyweight, Freestyle, Women (Olympic) Quarter-Finals Mariya Stadnik — Iwona Matkowska Mat Chairman
Flyweight, Freestyle, Women (Olympic) Repêchage Final Clarissa Chun — Iryna Merleni-Mykulchyn Mat Chairman
Lightweight, Freestyle, Women (Olympic) Quarter-Finals Tonya Verbeek — Tetiana Lazareva Mat Chairman
Lightweight, Freestyle, Women (Olympic) Round Two Valeriya Zholobova-Koblova — Joice Silva Mat Chairman
Lightweight, Freestyle, Women (Olympic) Repêchage Round Two Yuliya Ratkeviç — Kelsey Campbell Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Women (Olympic) Round Two Henna Johansson — Aysuluu Tynybekova Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Women (Olympic) Round Two Jing Ruixue — Choe Un-Gyong Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Women (Olympic) Round One Katerina Vidiaux — Elif Jale Yeşilırmak Mat Chairman
Heavyweight, Freestyle, Women (Olympic) Round Two Maider Unda — Ana Betancour Mat Chairman
Heavyweight, Freestyle, Women (Olympic) Round One Jenny Fransson — Ali Bernard Mat Chairman