Internet search
Name News
English Georgian

Edisher Machaidze

Biographical information

TypeReferee
SexMale
Full nameEdisher•Machaidze
Used nameEdisher•Machaidze
Born12 July 1956
NOC Georgia

Referee

Games Sport (Discipline) / Event NOC / Team Phase Unit Role As
2012 Summer Olympics Wrestling GEO Edisher Machaidze
Featherweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Semi-Finals Hamid Sourian — Håkan Nyblom Mat Chairman
Featherweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Rövşən Bayramov — Spenser Mango Mat Chairman
Lightweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Repêchage Final Ryutaro Matsumoto — Almat Kebispayev Mat Chairman
Welterweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Saeid Abdevali — Atakan Yüksel Mat Chairman
Welterweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Edgaras Venckaitis — Darkhan Bayakhmetov Mat Chairman
Welterweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Repêchage Final Steeve Guénot — Pedro Muléns Mat Chairman
Middleweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Semi-Finals Arsen Julfalakyan — Emin Əhmədov Mat Chairman
Middleweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Emin Əhmədov — Neven Žugaj Mat Chairman
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Repêchage Final Damian Janikowski — Mélonin Noumonvi Mat Chairman
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Repêchage Round Two Daniyal Gadzhiyev — Alim Selimau Mat Chairman
Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Quarter-Finals Ghasem Rezaei — Artur Aleksanyan Mat Chairman
Super-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Semi-Finals Mijaín López — Rıza Kayaalp Mat Chairman
Super-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Quarter-Finals Rıza Kayaalp — Dremiel Byers Mat Chairman
Super-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Quarter-Finals Johan Eurén — Bashir Babajanzadeh Mat Chairman
Super-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Mijaín López — Abdelrahman El-Trabily Mat Chairman
Super-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Rıza Kayaalp — Yevhen Orlov Mat Chairman
Super-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Łukasz Banak — Radhouane Chebbi Mat Chairman
Super-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round One Yury Patrikeyev — Khasan Baroyev Mat Chairman
Featherweight, Freestyle, Men (Olympic) Repêchage Final Yang Kyong-Il — Daulet Niyazbekov Mat Chairman
Featherweight, Freestyle, Men (Olympic) Repêchage Round Two Yang Kyong-Il — Naatele Shilimela Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Men (Olympic) Quarter-Finals Sadegh Goudarzi — Soslan Tigiyev Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Matt Gentry — Narsingh Yadav Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Denis Tsargush — Əşrəf Əliyev Mat Chairman
Flyweight, Freestyle, Women (Olympic) Round Two Mariya Stadnik — Clarissa Chun Mat Chairman
Lightweight, Freestyle, Women (Olympic) Quarter-Finals Saori Yoshida — Yuliya Ratkeviç Mat Chairman
Lightweight, Freestyle, Women (Olympic) Round Two Tetiana Lazareva — Rabab Eid Mat Chairman
Lightweight, Freestyle, Women (Olympic) Repêchage Final Jackeline Rentería — Tetiana Lazareva Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Women (Olympic) Final Round Kaori Icho — Jing Ruixue Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Women (Olympic) Semi-Finals Jing Ruixue — Lyubov Volosova Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Women (Olympic) Round Two Yuliya Ostapchuk-Tkach — Marianna Sastin Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Women (Olympic) Round One Yuliya Ostapchuk-Tkach — Yelena Shalygina Mat Chairman
Heavyweight, Freestyle, Women (Olympic) Round Two Laure Ali — Josiane Patricia Soloniaina Mat Chairman