Altay Kray, Russian Federation

Place names (15)

?, Altay Kray (RUS)
Barancha, Altay Kray (RUS)
Barnaul, Altay Kray (RUS)
Biysk, Altay Kray (RUS)
Blagoveshchenka, Altay Kray (RUS)
Pavlovsk, Altay Kray (RUS)
Raygorod, Altay Kray (RUS)
Rubtsovsk, Altay Kray (RUS)
Slavgorod, Altay Kray (RUS)
Smirnovo, Altay Kray (RUS)
Srosty, Altay Kray (RUS)
Staroaleyskoye, Altay Kray (RUS)
Talmenka, Altay Kray (RUS)
Topchikha, Altay Kray (RUS)
Ust-Muta, Altay Kray (RUS)

People born here (38)

Yelena Arzhakova RUS ATH 2012 8 September 1989 Barnaul, Altay Kray (RUS)
Olga Bondarenko RUS
URS
EUN
ATH 1988—1992 2 June 1960 Raygorod, Altay Kray (RUS)
Yelena Chalykh AZE
RUS
CRD/CTR 2004—2012 25 March 1974 Rubtsovsk, Altay Kray (RUS)
Ulada Charniauskaya BLR BDM 1996 10 June 1966 Biysk, Altay Kray (RUS)
Vitaly Denisov RUS CCS 2002 27 February 1976 Barnaul, Altay Kray (RUS)
Galina Dolya RUS
URS
ATH 1960 2 March 1933 Rubtsovsk, Altay Kray (RUS)
Oleg Domichek RUS BTH 2020 30 April 2002 Biysk, Altay Kray (RUS)
Albert Gaun RUS TKW 2016 21 June 1992 Barnaul, Altay Kray (RUS)
Svetozar Glushkov RUS
URS
EVE 1968 23 November 1939 Slavgorod, Altay Kray (RUS)
Andrey Grechin RUS SWM 2008—2016 21 October 1987 Barnaul, Altay Kray (RUS)
Aleksey Kamensky RUS SHO 2012 11 January 1983 Barnaul, Altay Kray (RUS)
Sergey Kamensky ROC
RUS
SHO 2016—2020 7 October 1987 Biysk, Altay Kray (RUS)
Sergey Khorokhordin RUS GAR 2008 9 October 1985 Barnaul, Altay Kray (RUS)
Sergey Klevchenya RUS
EUN
SSK 1992—2002 21 January 1971 Barnaul, Altay Kray (RUS)
Svetlana Korolyova-Babich RUS
URS
ATH 1972—1976 17 July 1947 Pavlovsk, Altay Kray (RUS)
Boris Kulagin RUS
URS
Coach/IHO 1976 31 December 1924 Barnaul, Altay Kray (RUS)
Ilyas Kurkayev ROC VVO 2020 18 January 1994 Biysk, Altay Kray (RUS)
Olga Kuzyukova RUS CCS 2014 27 September 1985 Rubtsovsk, Altay Kray (RUS)
Trofim Lomakin RUS
URS
WLF 1952—1960 2 August 1924 Barancha, Altay Kray (RUS)
Viktor Mushtakov ROC SSK 2022 19 December 1996 Barnaul, Altay Kray (RUS)
Viktor Pereverzev RUS
URS
ROW 1980 17 June 1958 Topchikha, Altay Kray (RUS)
Vladimir Popov RUS
URS
WRE 1988 1 January 1962 Barnaul, Altay Kray (RUS)
Eduard Popp GER WRE 2016—2020 16 June 1991 Barnaul, Altay Kray (RUS)
Mikhail Prudnikov RUS
URS
ROW 1952 1928 ?, Altay Kray (RUS)
Yuliya Safina RUS
URS
HBL 1980 1 July 1950 Smirnovo, Altay Kray (RUS)
Dmitry Sakunenko RUS
URS
SSK 1956 7 January 1930 Talmenka, Altay Kray (RUS)
Anastasiya Salos BLR GRY 2020 18 February 2002 Barnaul, Altay Kray (RUS)
Daniil Serokhvostov ROC BTH 2022 4 April 1999 Barnaul, Altay Kray (RUS)
Kapitolina Seryogina RUS
URS
SSK 1972 17 January 1942 Pavlovsk, Altay Kray (RUS)
Sergey Shubenkov ROC
RUS
ATH 2012—2020 4 October 1990 Barnaul, Altay Kray (RUS)
Nataliya Shubenkova RUS
URS
ATH 1988 25 September 1957 Srosty, Altay Kray (RUS)
Nadezhda Shuvayeva-Olkhova RUS
URS
BKB 1976—1980 9 September 1952 Barnaul, Altay Kray (RUS)
Nataliya Skakun UKR WLF 2000—2004 3 August 1981 Blagoveshchenka, Altay Kray (RUS)
Andrey Svechnikov RUS IHO 2016 26 March 2000 Barnaul, Altay Kray (RUS)
Tatyana Talysheva RUS
URS
ATH 1964—1968 15 October 1937 Barnaul, Altay Kray (RUS)
Sergey Tarasov RUS BTH 1994—1998 15 February 1965 Staroaleyskoye, Altay Kray (RUS)
Aryna Tsytsylina BLR GRY 2016—2020 9 October 1998 Barnaul, Altay Kray (RUS)
Aleksey Yakimenko RUS FEN 2004—2016 31 October 1983 Barnaul, Altay Kray (RUS)

Affiliations

Dynamo Barnaul, Barnaul (RUS) Barnaul, Altay Kray (RUS)