Alpine Skiing
|
Giant Slalom, Boys |
Bae Jun-Woo |
29 |
|
Slalom, Boys |
Bae Jun-Woo |
26 |
|
Giant Slalom, Girls |
Hong Ye-Bin |
DNF |
|
Slalom, Girls |
Hong Ye-Bin |
DNF |
|
Biathlon
|
7.5 kilometres Sprint, Boys |
Wang Woo-Jin |
38 |
|
10 kilometres Pursuit, Boys |
Wang Woo-Jin |
34 |
|
6 kilometres Sprint, Girls |
Mariya Abe |
11 |
|
7.5 kilometres Pursuit, Girls |
Mariya Abe |
42 |
|
6 and 7.5 kilometres Single Relay, Mixed Youth |
Republic of Korea |
26 |
|
|
Mariya Abe • Wang Woo-Jin |
Bobsleigh
|
Monobob, Boys |
Kim Sang-Min |
11 |
|
Cross Country Skiing
|
Sprint, Boys |
Kim Magnus |
2 |
Silver |
10 kilometres, Boys |
Kim Magnus |
1 |
Gold |
Cross, Boys |
Kim Magnus |
1 |
Gold |
Sprint, Girls |
Je Sang-Mi |
34 |
|
5 kilometres, Girls |
Je Sang-Mi |
25 |
|
Cross, Girls |
Je Sang-Mi |
35 |
|
Curling
|
Doubles, Mixed Youth |
NOR/KOR |
=5 |
|
|
Maia Ramsfjell (NOR) • Kim Ho-Geon (KOR) |
|
KOR/TUR |
=9 |
|
|
Oh Su-Yun (KOR) • Tunç Esenboğa (TUR) |
|
KOR/SWE |
=9 |
|
|
Lee Ji-Young (KOR) • Johan Nygren (SWE) |
|
GBR/KOR |
=17 |
|
|
Mili Smith (GBR) • Hong Jun-Yeong (KOR) |
Curling, Mixed Youth |
Republic of Korea |
10 |
|
|
Hong Jun-Yeong • Oh Su-Yun • Kim Ho-Geon • Lee Ji-Young |
Figure Skating
|
Singles, Boys |
Cha Jun-Hwan |
5 |
|
Singles, Girls |
Byun Ji-Hyun |
7 |
|
Pairs, Mixed Youth |
Republic of Korea |
8 |
|
|
Kim Su-Yeon • Kim Hyung-Tae |
Team, Mixed Youth |
Motivation |
4 |
|
|
Chew Kai Xiang (MAS) • Byun Ji-Hyun (KOR) • Yekaterina Borisova (RUS) • Dmitry Sopot (RUS) • Guostė Damulevičiūtė (LTU) • Deividas Kizala (LTU) |
|
Courage |
6 |
|
|
Cha Jun-Hwan (KOR) • Alexandra Hagarová (SVK) • Irma Caldara (ITA) • Edoardo Caputo (ITA) • Anastasiya Shpilevaya (RUS) • Grigory Smirnov (RUS) |
|
Hope |
7 |
|
|
Adrien Bannister (ITA) • Lucrezia Gennaro (ITA) • Kim Su-Yeon (KOR) • Kim Hyung-Tae (KOR) • Emilia Kaliahanava (BLR) • Uladzislau Palkhouski (BLR) |
Freestyle Skiing
|
Halfpipe, Boys |
Lee Gang-Bok |
10 |
|
Slopestyle, Boys |
Lee Gang-Bok |
18 |
|
Ice Hockey
|
Skills Challenge, Girls |
Eom Su-Yeon |
6 |
|
Short Track Speed Skating
|
500 metres, Boys |
Hong Kyung-Hwan |
1 |
Gold |
|
Hwang Dae-Heon |
8 |
|
1,000 metres, Boys |
Hwang Dae-Heon |
1 |
Gold |
|
Hong Kyung-Hwan |
15 |
|
500 metres, Girls |
Kim Ji-Yoo |
6 |
|
|
Lee Su-Youn |
7 |
|
1,000 metres, Girls |
Kim Ji-Yoo |
1 |
Gold |
|
Lee Su-Youn |
2 |
Silver |
3,000 metres Relay, Mixed Youth |
Mixed team 2 |
1 |
Gold |
|
Ane Farstad (NOR) • Kim Ji-Yoo (KOR) • Stijn Desmet (BEL) • Quentin Fercoq (FRA) |
|
Mixed team 7 |
5 |
|
|
Yelizaveta Kuznetsova (RUS) • Angelina Tarasova (RUS) • Martinius Elvebakken (NOR) • Hwang Dae-Heon (KOR) |
|
Mixed team 5 |
7 |
|
|
Gloria Ioriatti (ITA) • Anna Seidel (GER) • Aaron Heo (USA) • Hong Kyung-Hwan (KOR) |
|
Mixed team 4 |
DQ |
|
|
Gong Li (CHN) • Lee Su-Youn (KOR) • Shaoang Liu (HUN) • Yerkebulan Shamukhanov (KAZ) |
Skeleton
|
Skeleton, Boys |
Jeong Seung-Gi |
=8 |
|
Skeleton, Girls |
Heo Hye-Gyo |
17 |
|
Snowboarding
|
Slopestyle, Boys |
Lee Min-Sik |
18 |
|
|
Ok Ho-Gwang |
20 |
|
Halfpipe, Boys |
Lee Min-Sik |
4 |
|
Halfpipe, Girls |
Jeong Yu-Rim |
3 |
Bronze |
Speed Skating
|
500 metres, Boys |
Jeong Jae-Ung |
3 |
Bronze |
|
Kim Min-Seok |
5 |
|
1,500 metres, Boys |
Kim Min-Seok |
1 |
Gold |
|
Jeong Jae-Ung |
8 |
|
Mass Start, Boys |
Kim Min-Seok |
1 |
Gold |
|
Jeong Jae-Ung |
2 |
Silver |
500 metres, Girls |
Kim Min-Seon |
1 |
Gold |
|
Park Ji-Wu |
4 |
|
1,500 metres, Girls |
Park Ji-Wu |
1 |
Gold |
|
Kim Min-Seon |
16 |
|
Mass Start, Girls |
Park Ji-Wu |
1 |
Gold |
|
Kim Min-Seon |
3 |
Bronze |
Team Sprint, Mixed Youth |
Team 6 |
1 |
Gold |
|
Buyantogtokh Sumyaa (MGL) • Noemi Bonazza (ITA) • Shen Hanyang (CHN) • Jeong Jae-Ung (KOR) |
|
Team 13 |
5 |
|
|
Yelena Samkova (RUS) • Sofya Napolskikh (RUS) • Jaakko Hautamäki (FIN) • Kim Min-Seok (KOR) |
|
Team 1 |
7 |
|
|
Jasmin Güntert (SUI) • Kim Min-Seon (KOR) • Isa Izmaylov (RUS) • Jeffrey Rosanelli (ITA) |
|
Team 4 |
8 |
|
|
Camilla Evjevik (NOR) • Park Ji-Wu (KOR) • Gaweł Oficjalski (POL) • Jonas Kristensen (NOR) |