Davor Petanjek

Biographical information

TypeReferee
SexMale
Full nameDavor•Petanjek
Used nameDavor•Petanjek
Born29 October 1966
NOC Croatia

Referee

Games Sport (Discipline) / Event NOC / Team Phase Unit Role As
2012 Summer Olympics Wrestling CRO Davor Petanjek
Featherweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Semi-Finals Rövşən Bayramov — Choi Gyu-Jin Mat Chairman
Featherweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Håkan Nyblom — Fouad Fajari Mat Chairman
Lightweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Final Round Omid Norouzi — Revaz Lashkhi Mat Chairman
Lightweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Semi-Finals Revaz Lashkhi — Həsən Əliyev Mat Chairman
Lightweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Quarter-Finals Həsən Əliyev — Jeong Ji-Hyeon Mat Chairman
Lightweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Quarter-Finals Ryutaro Matsumoto — Tarik Belmadani Mat Chairman
Lightweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Quarter-Finals Omid Norouzi — Almat Kebispayev Mat Chairman
Lightweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Həsən Əliyev — Stig André Berge Mat Chairman
Lightweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Ryutaro Matsumoto — Rahman Bilici Mat Chairman
Lightweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Almat Kebispayev — Luis Liendo Mat Chairman
Lightweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round One Almat Kebispayev — Lenur Temirov Mat Chairman
Lightweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Repêchage Final Zaur Kuramagomedov — Həsən Əliyev Mat Chairman
Welterweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Semi-Finals Kim Hyeon-U — Steeve Guénot Mat Chairman
Welterweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Quarter-Finals Manuchar Tskhadaia — Ashraf El-Gharably Mat Chairman
Welterweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Justin Lester — Tsutomu Fujimura Mat Chairman
Welterweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Repêchage Final Manuchar Tskhadaia — Frank Stäbler Mat Chairman
Middleweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Quarter-Finals Emin Əhmədov — Zurabi Datunashvili Mat Chairman
Middleweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Aleksandras Kazakevičius — Péter Bácsi Mat Chairman
Middleweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Robert Rosengren — Selçuk Çebi Referee
Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Ghasem Rezaei — Cenk İldem Mat Chairman
Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Repêchage Round Two Jimmy Lidberg — Şalva Qadabadze Mat Chairman
Super-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Repêchage Final Johan Eurén — Iosif Chuhashvili Mat Chairman
Featherweight, Freestyle, Men (Olympic) Semi-Finals Dzhamal Otarsultanov — Daulet Niyazbekov Mat Chairman
Featherweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Ahmet Peker — David Tremblay Mat Chairman
Featherweight, Freestyle, Men (Olympic) Repêchage Round Two Radoslav Velikov — Amit Kumar Mat Chairman
Lightweight, Freestyle, Men (Olympic) Final Round Toğrul Əsgərov — Besik Kudukhov Mat Chairman
Lightweight, Freestyle, Men (Olympic) Semi-Finals Toğrul Əsgərov — Coleman Scott Mat Chairman
Lightweight, Freestyle, Men (Olympic) Quarter-Finals Toğrul Əsgərov — Kenichi Yumoto Mat Chairman
Lightweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Toğrul Əsgərov — Tim Schleicher Mat Chairman
Lightweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Ri Jong-Myong — Farzad Tarash Mat Chairman
Lightweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Masoud Esmaeilpour — Dauren Zhumagaziyev Mat Chairman
Lightweight, Freestyle, Men (Olympic) Round One Besik Kudukhov — Franklin Gómez Mat Chairman
Welterweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Akzhurek Tanatarov — Andriy Kviatkovskyi Mat Chairman
Welterweight, Freestyle, Men (Olympic) Repêchage Round Two Ramazan Şahin — Ikhtiyor Navruzov Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Men (Olympic) Semi-Finals Sadegh Goudarzi — Gábor Hatos Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Soslan Tigiyev — Oleg Motsalin Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Men (Olympic) Round One Əşrəf Əliyev — Sohsuke Takatani Mat Chairman
Light-Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Repêchage Final Dato Marsagishvili — Saslan Hattsiyeu Mat Chairman
Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Semi-Finals Valeriy Andriytsev — Reza Yazdani Mat Chairman
Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Nicolai Ceban — Sinivie Boltic Mat Chairman
Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Round One Abdusalam Gadisov — Taymuraz Tigiyev Mat Chairman
Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Repêchage Final Xetaq Qazyumov — Reza Yazdani Mat Chairman
Super-Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Repêchage Final Bilyal Makhov — Daulet Shabanbay Mat Chairman
Flyweight, Freestyle, Women (Olympic) Final Round Hitomi Obara — Mariya Stadnik Mat Chairman
Flyweight, Freestyle, Women (Olympic) Semi-Finals Mariya Stadnik — Iryna Merleni-Mykulchyn Mat Chairman
Flyweight, Freestyle, Women (Olympic) Round Two Carol Huynh — Nguyễn Thị Lụa Mat Chairman
Flyweight, Freestyle, Women (Olympic) Round One Clarissa Chun — Zhao Shasha Mat Chairman
Lightweight, Freestyle, Women (Olympic) Semi-Finals Saori Yoshida — Valeriya Zholobova-Koblova Mat Chairman
Lightweight, Freestyle, Women (Olympic) Quarter-Finals Valeriya Zholobova-Koblova — Sofia Mattsson Mat Chairman
Lightweight, Freestyle, Women (Olympic) Round One Valeriya Zholobova-Koblova — Marcia Andrades Mat Chairman
Lightweight, Freestyle, Women (Olympic) Repêchage Final Yuliya Ratkeviç — Valeriya Zholobova-Koblova Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Women (Olympic) Quarter-Finals Lyubov Volosova — Yuliya Ostapchuk-Tkach Mat Chairman
Heavyweight, Freestyle, Women (Olympic) Round Two Gyuzel Manyurova — Kyoko Hamaguchi Mat Chairman
Heavyweight, Freestyle, Women (Olympic) Repêchage Round Two Gyuzel Manyurova — Kateryna Burmistrova Mat Chairman