Halil Cicioğlu

Biographical information

TypeReferee
SexMale
Full nameHalil İbrahim•Cicioğlu
Used nameHalil•Cicioğlu
Born3 September 1968
NOC Türkiye

Referee

Games Sport (Discipline) / Event NOC / Team Phase Unit Role As
2012 Summer Olympics Wrestling TUR Halil Cicioğlu
Featherweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Choi Gyu-Jin — Yun Won-Chol Mat Chairman
Lightweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Repêchage Round Two Zaur Kuramagomedov — Sayed Abdelmonem Mat Chairman
Welterweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Quarter-Finals Kim Hyeon-U — Edgaras Venckaitis Mat Chairman
Welterweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Manuchar Tskhadaia — Pascal Strebel Mat Chairman
Welterweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round One Edgaras Venckaitis — Mohamed Serir Mat Chairman
Middleweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Semi-Finals Roman Vlasov — Aleksandras Kazakevičius Mat Chairman
Middleweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round One Ben Provisor — Alexei Bell Mat Chairman
Middleweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Repêchage Round Two Mark O. Madsen — Christophe Guénot Mat Chairman
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Semi-Finals Karam Gaber — Damian Janikowski Mat Chairman
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Quarter-Finals Vladimer Gegeshidze — Vasyl Rachyba Mat Chairman
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Vasyl Rachyba — Haykel Achouri Mat Chairman
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Daniyal Gadzhiyev — Hristo Marinov Mat Chairman
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Mélonin Noumonvi — Rami Hietaniemi Mat Chairman
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round One Pablo Shorey — Habibollah Akhlaghi Mat Chairman
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Repêchage Final Daniyal Gadzhiyev — Vladimer Gegeshidze Mat Chairman
Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Final Round Ghasem Rezaei — Rustam Totrov Mat Chairman
Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Semi-Finals Rustam Totrov — Tsimafei Dzeinichenka Mat Chairman
Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Quarter-Finals Rustam Totrov — Jimmy Lidberg Mat Chairman
Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Yunior Estrada — David Vála Mat Chairman
Featherweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Shinichi Yumoto — Kim Jin-Cheol Mat Chairman
Featherweight, Freestyle, Men (Olympic) Round One Radoslav Velikov — Nikolay Noev Mat Chairman
Lightweight, Freestyle, Men (Olympic) Repêchage Round Two Yogeshwar Dutt — Masoud Esmaeilpour Mat Chairman
Welterweight, Freestyle, Men (Olympic) Quarter-Finals Cəbrayıl Həsənov — Ali Shabanau Mat Chairman
Welterweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Ali Shabanau — Jared Frayer Mat Chairman
Welterweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Cəbrayıl Həsənov — Leonid Bazan Mat Chairman
Welterweight, Freestyle, Men (Olympic) Repêchage Round Two Liván López — Haislan Garcia Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Men (Olympic) Quarter-Finals Jordan Burroughs — Matt Gentry Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Abdulkhakim Shapiyev — Bilel Ouechtati Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Men (Olympic) Repêchage Round Two Soslan Tigiyev — Kiril Terziev Mat Chairman
Light-Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Semi-Finals Jaime Espinal — Saslan Hattsiyeu Mat Chairman
Light-Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Quarter-Finals Jaime Espinal — Dato Marsagishvili Mat Chairman
Light-Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Jaime Espinal — Andrew Dick Mat Chairman
Light-Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Jake Herbert — Humberto Arencibia Mat Chairman
Light-Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Anzor Urishev — Ibrahim Aldatov Mat Chairman
Light-Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Round One Ibrahim Aldatov — Zaurbek Sokhiyev Mat Chairman
Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Semi-Finals Jake Varner — Giorgi Gogshelidze Mat Chairman
Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Quarter-Finals Reza Yazdani — Magomed Musayev Mat Chairman
Super-Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Final Round Artur Taymazov — Davit Modzmanashvili Mat Chairman
Flyweight, Freestyle, Women (Olympic) Quarter-Finals Hitomi Obara — Isabelle Sambou Mat Chairman
Flyweight, Freestyle, Women (Olympic) Round Two Mayelis Caripá — Alexandra Engelhardt Mat Chairman
Flyweight, Freestyle, Women (Olympic) Round One Davaasukhiin Otgontsetseg — Carolina Castillo Mat Chairman
Flyweight, Freestyle, Women (Olympic) Repêchage Round Two Isabelle Sambou — Maroi Mezien Mat Chairman
Lightweight, Freestyle, Women (Olympic) Semi-Finals Tonya Verbeek — Jackeline Rentería Mat Chairman
Lightweight, Freestyle, Women (Olympic) Round Two Yuliya Ratkeviç — Maria Prevolaraki Mat Chairman
Lightweight, Freestyle, Women (Olympic) Round Two Sofia Mattsson — Marwa Amri Mat Chairman
Lightweight, Freestyle, Women (Olympic) Round One Marwa Amri — Eom Ji-Eun Mat Chairman
Lightweight, Freestyle, Women (Olympic) Repêchage Round Two Tetiana Lazareva — Geeta Phogat Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Women (Olympic) Quarter-Finals Kaori Icho — Henna Johansson Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Women (Olympic) Round Two Kaori Icho — Martine Dugrenier Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Women (Olympic) Repêchage Final Lyubov Volosova — Monika Michalik Mat Chairman
Heavyweight, Freestyle, Women (Olympic) Semi-Finals Nataliya Vorobyova — Wang Jiao Mat Chairman
Heavyweight, Freestyle, Women (Olympic) Repêchage Final Maider Unda — Vasilisa Marzaliuk Mat Chairman
2016 Summer Olympics Wrestling TUR Halil Cicioğlu
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round One Viktor Lőrincz — Maksim Manukyan Referee