|
| Event type

Coxless Fours, Men

Date13 – 19 October 1968
StatusOlympic
LocationPista Olímpico Virgilio Uribe, Canal de Cuemanco, Xochimilco
Participants45 from 11 countries
Olympic Record 6:22.03 / Soviet Union URS / 14 October 1964

East Germany sent their reigning European and World Champion crew, Frank Forberger, Dieter Grahn, Frank Rühle, and Dieter Schubert, to the coxless fours event at the 1968 Summer Olympics and they were considered the heavy favorites. The defending Olympic champion nation of Denmark had not had a podium finish at a major international tournament since their 1964 victory, although members of its Roforeningen Kvik (none of whom were present in this event in Mexico City) had won the Stewards’ Challenge Cup at the Henley Royal Regatta in 1965. Perhaps the only serious challengers that the East Germans faced were the Hungarians, who sent their 1967 European runner-up crew, Zoltán Melis, György Sarlós, József Csermely, Antal Melis, to take another stab at a gold medal.

East Germany won its opening heat, although the fastest time of the round went to Hungary, and then Italy, who were participating in a somewhat more competitive heat. In the final, however, the East Germans were never in any real danger and captured the gold medal by a margin of over two and a half seconds. They would become known as “The Dresden Four” and never lost an international race together, including at the 1972 Summer Olympics. The Hungarians, in turn, took silver by finishing well ahead of the Italians, who settled for bronze. It was the first rowing medal for Hungary since 1948, its third ever, and, as of 2012, its most recent.

PosNrBoatNOCR1R1 RepFinal
1East GermanyGDR6:54.62 (1 h1)6:39.18 (1 h1)Gold
Frank ForbergerDieter GrahnFrank RühleDieter Schubert
2HungaryHUN6:44.72 (1 h2)6:41.64 (2 h1)Silver
Zoltán MelisGyörgy SarlósJózsef CsermelyAntal Melis
3ItalyITA6:53.11 (2 h2)6:31.98 (1 h1)6:44.01 (3 h1)Bronze
Tullio BaragliaRenato BosattaPier Angelo Conti-ManziniAbramo Albini
4SwitzerlandSUI7:14.74 (5 h1)6:40.75 (2 h2)6:45.78 (4 h1)
Roland AltenburgerNicolas GobetFranz RentschAlfred Meister
5United StatesUSA6:57.68 (2 h1)6:39.78 (1 h2)6:47.70 (5 h1)
Pete RaymondRaymond WrightCharles HamlinLawrence Terry
6West GermanyFRG7:14.44 (4 h1)6:32.56 (2 h1)7:08.22 (6 h1)
Thomas HitzbleckManfred WeinreichVolkhart BuchterJochen Heck
7RomaniaROU7:21.84 (6 h1)6:44.71 (4 h2)6:50.13 (1 h2)
Pavel CichiDumitru IvanovEmanoil StratanAnton Chirlacopschi
8MexicoMEX7:15.18 (5 h2)7:02.92 (4 h1)6:53.21 (2 h2)
Roberto RetolazaArcadio PadillaJesús ToscanoDavid Trejo
9FranceFRA7:00.05 (4 h2)6:44.06 (3 h2)6:53.71 (3 h2)
Patrick SellierYvon PetitMichel BeissièreYannick FavePatrick van den Brouck
10DenmarkDEN6:58.02 (3 h2)– (AC h2)7:20.31 (4 h2)
Gunner NielsenJohn Erik JensenJohnny Algreen PetersenMogens Pedersen
11Soviet UnionURS7:08.82 (3 h1)6:33.35 (3 h1)
Vitolds BarkānsElmārs RubīnsPavel IlyinskyGuntis Niedra

Round One (13 October 1968)

Winner of each heat advanced to final

Heat One (12:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1East GermanyGDR6:54.621:37.06 (1)
1:45.95 (1)
3:23.01 (1)
1:46.20 (1)
5:09.21 (1)
1:45.41 (2)
Q
Frank ForbergerDieter GrahnFrank RühleDieter Schubert
2United StatesUSA6:57.681:39.42 (3)
1:46.43 (2)
3:25.85 (2)
1:47.12 (2)
5:12.97 (2)
1:44.71 (1)
Pete RaymondRaymond WrightCharles HamlinLawrence Terry
3Soviet UnionURS7:08.821:40.93 (5)
1:48.96 (3)
3:29.89 (4)
1:47.68 (3)
5:17.57 (3)
1:51.25 (3)
Vitolds BarkānsElmārs RubīnsPavel IlyinskyGuntis Niedra
4West GermanyFRG7:14.441:38.36 (2)
1:49.05 (4)
3:27.41 (3)
1:51.99 (4)
5:19.40 (4)
1:55.04 (6)
Thomas HitzbleckManfred WeinreichVolkhart BuchterJochen Heck
5SwitzerlandSUI7:14.741:40.37 (4)
1:49.83 (5)
3:30.20 (5)
1:52.02 (5)
5:22.22 (5)
1:52.52 (4)
Roland AltenburgerNicolas GobetFranz RentschAlfred Meister
6RomaniaROU7:21.841:42.09 (6)
1:52.34 (6)
3:34.43 (6)
1:53.35 (6)
5:27.78 (6)
1:54.06 (5)
Pavel CichiDumitru IvanovEmanoil StratanAnton Chirlacopschi

Heat Two (12:15)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1HungaryHUN6:44.721:34.77 (1)
1:39.18 (1)
3:13.95 (1)
1:43.96 (1)
4:57.91 (1)
1:46.81 (2)
Q
Zoltán MelisGyörgy SarlósJózsef CsermelyAntal Melis
2ItalyITA6:53.111:35.36 (2)
1:42.77 (2)
3:18.13 (2)
1:46.92 (2)
5:05.05 (2)
1:48.06 (3)
Tullio BaragliaRenato BosattaPier Angelo Conti-ManziniAbramo Albini
3DenmarkDEN6:58.021:36.88 (4)
1:46.38 (4)
3:23.26 (4)
1:49.04 (4)
5:12.30 (4)
1:45.72 (1)
Gunner NielsenJohn Erik JensenJohnny Algreen PetersenMogens Pedersen
4FranceFRA7:00.051:35.85 (3)
1:44.96 (3)
3:20.81 (3)
1:48.16 (3)
5:08.97 (3)
1:51.08 (4)
Patrick SellierPatrick van den BrouckMichel BeissièreYannick Fave
5MexicoMEX7:15.181:38.57 (5)
1:47.84 (5)
3:26.41 (5)
1:52.65 (5)
5:19.06 (5)
1:56.12 (5)
Roberto RetolazaArcadio PadillaJesús ToscanoDavid Trejo

Round One Repêchage (15 October 1968)

Top two finishers in each heat advanced to final

Heat One (10:45)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1ItalyITA6:31.981:32.20 (1)
1:40.54 (1)
3:12.74 (1)
1:41.62 (3)
4:54.36 (1)
1:37.62 (2)
Q
Tullio BaragliaRenato BosattaPier Angelo Conti-ManziniAbramo Albini
2West GermanyFRG6:32.561:33.69 (3)
1:41.12 (3)
3:14.81 (3)
1:40.40 (1)
4:55.21 (2)
1:37.35 (1)
Q
Thomas HitzbleckManfred WeinreichVolkhart BuchterJochen Heck
3Soviet UnionURS6:33.351:33.29 (2)
1:40.88 (2)
3:14.17 (2)
1:41.37 (2)
4:55.54 (3)
1:37.81 (3)
Vitolds BarkānsElmārs RubīnsPavel IlyinskyGuntis Niedra
4MexicoMEX7:02.921:34.68 (4)
1:45.49 (4)
3:20.17 (4)
1:49.18 (4)
5:09.35 (4)
1:53.57 (4)
Roberto RetolazaArcadio PadillaJesús ToscanoDavid Trejo

Heat Two (11:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1United StatesUSA6:39.781:33.55 (1)
1:40.38 (2)
3:13.93 (2)
1:43.56 (2)
4:57.49 (2)
1:42.29 (2)
Q
Pete RaymondRaymond WrightCharles HamlinLawrence Terry
2SwitzerlandSUI6:40.751:34.26 (3)
1:38.59 (1)
3:12.85 (1)
1:42.40 (1)
4:55.25 (1)
1:45.50 (4)
Q
Roland AltenburgerNicolas GobetFranz RentschAlfred Meister
3FranceFRA6:44.061:35.07 (5)
1:42.30 (4)
3:17.37 (4)
1:46.61 (4)
5:03.98 (4)
1:40.08 (1)
Patrick SellierYvon PetitMichel BeissièreYannick Fave
4RomaniaROU6:44.711:34.75 (4)
1:40.59 (3)
3:15.34 (3)
1:45.06 (3)
5:00.40 (3)
1:44.31 (3)
Pavel CichiDumitru IvanovEmanoil StratanAnton Chirlacopschi
ACDenmarkDEN1:33.98 (2)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
DNF
Gunner NielsenJohn Erik JensenJohnny Algreen PetersenMogens Pedersen

Final Round (18 – 19 October 1968)

A Final (19 October 1968 — 13:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1East GermanyGDR6:39.181:33.51 (2)
1:41.21 (1)
3:14.72 (1)
1:45.05 (1)
4:59.77 (1)
1:39.41 (3)
Frank ForbergerDieter GrahnFrank RühleDieter Schubert
2HungaryHUN6:41.641:33.20 (1)
1:42.00 (2)
3:15.20 (2)
1:45.84 (2)
5:01.04 (2)
1:40.60 (5)
Zoltán MelisGyörgy SarlósJózsef CsermelyAntal Melis
3ItalyITA6:44.011:34.50 (3)
1:43.25 (4)
3:17.75 (3)
1:47.01 (5)
5:04.76 (3)
1:39.25 (2)
Tullio BaragliaRenato BosattaPier Angelo Conti-ManziniAbramo Albini
4SwitzerlandSUI6:45.781:36.33 (4)
1:43.00 (3)
3:19.33 (4)
1:46.30 (3)
5:05.63 (4)
1:40.15 (4)
Roland AltenburgerNicolas GobetFranz RentschAlfred Meister
5United StatesUSA6:47.701:37.82 (6)
1:45.09 (5)
3:22.91 (5)
1:46.40 (4)
5:09.31 (5)
1:38.39 (1)
Pete RaymondRaymond WrightCharles HamlinLawrence Terry
6West GermanyFRG7:08.221:37.30 (5)
1:46.70 (6)
3:24.00 (6)
1:53.24 (6)
5:17.24 (6)
1:50.98 (6)
Thomas HitzbleckManfred WeinreichVolkhart BuchterJochen Heck

B Final (18 October 1968 — 12:15)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1RomaniaROU6:50.131:34.32 (1)
1:41.07 (1)
3:15.39 (1)
1:49.16 (3)
5:04.55 (1)
1:45.58 (1)
Pavel CichiDumitru IvanovEmanoil StratanAnton Chirlacopschi
2MexicoMEX6:53.211:35.53 (2)
1:42.61 (2)
3:18.14 (2)
1:49.32 (4)
5:07.46 (2)
1:45.75 (2)
Roberto RetolazaArcadio PadillaJesús ToscanoDavid Trejo
3FranceFRA6:53.711:35.82 (3)
1:44.17 (3)
3:19.99 (3)
1:47.53 (1)
5:07.52 (3)
1:46.19 (3)
Patrick SellierYvon PetitMichel BeissièreYannick Fave
4DenmarkDEN7:20.311:36.45 (4)
1:49.25 (4)
3:25.70 (4)
1:47.57 (2)
5:13.27 (4)
2:07.04 (4)
Gunner NielsenJohn Erik JensenJohnny Algreen PetersenMogens Pedersen