|
| Event type

Team, Mixed Youth

Date25 August 2010
StatusYOG
LocationInternational Convention Centre Hall, Singapore
Participants91 from 71 countries
FormatSingle-elimination tournament.
PosNrTeamNOC
1EssenMIXGold
Kairat Agibayev (KAZ) • Lesly Cano (PER) • Álex García (CUB) • Andrea Krišandová (SVK) • Daryl Lokuku Ngambomo (COD) • Pedro Rivadulla (ESP) • Miku Tashiro (JPN)
2BelgradeMIXSilver
Haley Baxter (NZL) • Babacar Cissé (SEN) • Anna Dmitriyeva (RUS) • Jennet Geldibaýewa (TKM) • Lola Mansour (BEL) • Dulguun Otgonbayar (MGL) • Marius Piepke (GER) • Jeremy Saywell (MLT)
=3CairoMIXBronze
Andrea Guillén (CRC) • Christine Huck (AUT) • Barbara Matić (CRO) • Mansurkhuja Muminkhujaev (UZB) • Eldin Omerović (BIH) • Pedro Pineda (VEN) • Neha Thakur (IND) • Vlad Visan (ROU)
=3TokyoMIXBronze
Bae Seul-Bi (KOR) • Fabio Basile (ITA) • Kseniya Darchuk (UKR) • Batuhan Efemgil (TUR) • Kevin Fernández (HON) • Patrik Ferreira Martins (AND) • Gaelle Nemorin (MRI) • Rotem Shor (ISR)
=5ChibaMIX
Diau Bauro (FIJ) • Sophio Beridze (GEO) • Phuc Hong Cai (DEN) • Rijad Dedeic (MNE) • Ryosuke Igarashi (JPN) • Dieulourdes Joseph (HAI) • Alexandra Pop (ROU) • Melva Tobar (GUA)
=5HamiltonMIX
Davit Ghazaryan (ARM) • Odette Giuffrida (ITA) • Lee Jae-Hyung (KOR) • Paolo Persoglia (SMR) • Cynthia Rahming (BAH) • Anis Shalabi (LBA) • Una Tuba (SRB) • Wildjie Vertus (HAI)
=5New YorkMIX
Dmytro Atanov (UKR) • Katelyn Bouyssou (USA) • Mateja Glusac (SRB) • Dilara İncedayı (TUR) • Matheus Marcia Machado (BRA) • Ghenadie Pretivatii (MDA) • Milica Savić (BIH)
=5OsakaMIX
Abdulrahman Anter (YEM) • Brandon Arends (ARU) • Natalia Kubin (GER) • Laura Naginskaitė (LTU) • Alexios Ntanatsidis (GRE) • Sam Sothea (CAM) • Tang Jing Fang (SGP) • Bruno Abel Villalba (ARG)
=9BarcelonaMIX
Michael Greiter (AUT) • Gulnoza Matniyazova (UZB) • Natalia Rak (EST) • Julia Rosso-Richetto (FRA) • Maxamillian Schneider (USA) • Bolot Toktogonov (KGZ) • Wu Yu-Chun (TPE) • Subash Yadev (IND)
=9BirminghamMIX
Ecaterina Guica (CAN) • Hyon Song-Chol (PRK) • Neo Kapeko (BOT) • Lim Chin Jie (SGP) • Kadijah Maxwell (BAR) • Fahariya Takidine (COM) • Krisztián Tóth (HUN)
=9MunichMIX
Karen Shammas (LBN) • Cəlil Cəlilov (AZE) • Ri Un-Ju (PRK) • Beka Tugushi (GEO) • Vita Valnova (BLR) • Kęstutis Vitkauskas (LTU)
=9ParisMIX
Arrey Sophina Ntui Ayuk Otay (CMR) • Barbara Batizi (HUN) • Farshid Ghasemi Asl (IRI) • Khasan Khalmurzayev (RUS) • Sana Khelifi (ALG) • Patrick Marxer (LIE) • Maja Rasińska (POL) • Fernando Vanoye (MEX)

Round One (25 August 2010)

Match 125 AugEssen4 – 3Munich
Match 225 AugCairo5 – 2Birmingham
Match 325 AugTokyo5 – 3Paris
Match 425 AugOsaka5 – 3Barcelona

Quarter-Finals (25 August 2010)

Match 125 AugEssen5 – 2Chiba
Match 225 AugCairo4 – 4Hamilton
Match 325 AugTokyo4 – 4New York
Match 425 AugBelgrade4 – 4Osaka

Semi-Finals (25 August 2010)

Match 125 AugEssen5 – 2Cairo
Match 225 AugBelgrade5 – 3Tokyo

Final Round (25 August 2010)

Match 1/225 AugEssen6 – 1Belgrade