|
Not held in other editions
| Event type

4,000 metres Freestyle, Men

Date15 – 19 August 1900
StatusOlympic
LocationSeine, Pont de Courbevoie – Pont d'Asnières, Paris
Participants29 from 7 countries
FormatSwum downstream from Pateaux to Asnières.

In the 4,000 metre freestyle, John Jarvis was even more dominant, winning the race by over 10 minutes. The Field noted that he “won … in the easiest possible manner.” He became better the longer the race. Zoltán von Halmay won his third medal in the freestyle events. Jarvis swam in an overhand stroke, likely the Australian crawl, while Halmay used the Trudgeon stroke. The fourth-place finisher, Tom Burgess, in 1911 became the second swimmer to successfully cross the English Channel (after Matthew Webb in 1875), after 11 unsuccessful attempts.

PosSwimmerNOCR1Final
1John JarvisGBR1-01:48.4 (1 h1)58:24.0 (1)Gold
2Zoltán HalmayHUN1-11:33.4 (1 h2)1-08:55.4 (2)Silver
3Louis MartinFRA1-22:29.6 (3 h1)1-13:08.4 (3)Bronze
4Bill BurgessGBR1-15:04.8 (2 h1)1-15:07.6 (4)
5Eduard MeijerNED1-17:55.4 (2 h2)1-16:37.2 (5)
6Fabio MaioniITA1-25:16.6 (1 h3)1-18:25.4 (6)
7Ernest MartinFRA1-28:32.6 (2 h3)1-26:32.2 (7)
AC r2/2Alois AnderleAUT1-26:25.6 (4 h1)– (AC)DNF
AC r2/2William HenryGBR1-22:58.4 (3 h2)– (AC)DNF
3 h3 r1/2Louis LaufrayFRA1-35:03.2 (3 h3)
4 h2 r1/2 TexierFRA1-31:02.8 (4 h2)
4 h3 r1/2 MortierFRA1-40:16.8 (4 h3)
5 h1 r1/2 LagardeFRA1-38:31.8 (5 h1)
5 h2 r1/2 KobierskiFRA1-37:10.4 (5 h2)
6 h1 r1/2 de RomandFRA1-50:36.4 (6 h1)
6 h2 r1/2 LuéFRA1-46:40.4 (6 h2)
7 h1 r1/2 FumouzeFRA2-02:27.0 (7 h1)
AC h1 r1/2 HermandBEL– (AC h1)DNF
AC h1 r1/2Georges LeuillieuxFRA– (AC h1)DNF
AC h2 r1/2 GallaisFRA– (AC h2)DNF
AC h2 r1/2L. BaudoinFRA– (AC h2)DNF
AC h2 r1/2 LandrichFRA– (AC h2)DNF
AC h3 r1/2Pierre GelléFRA– (AC h3)DNF
AC h3 r1/2 HeybergerFRA– (AC h3)DNF
AC h3 r1/2 RegnaultFRA– (AC h3)DNF
AC h3 r1/2Jules ClévenotFRA– (AC h3)DNF
AC h3 r1/2 LoppéFRA– (AC h3)DNF
AC h3 r1/2 ValléeFRA– (AC h3)DNF
AC h3 r1/2E. T. JonesGBR– (AC h3)DNF
DNSFernand FeyaertsBEL– (DNS h1)
DNSDésiré MérchezFRA– (DNS h1)
DNSJules VerbeckeFRA– (DNS h2)
DNS LapostoletFRA– (DNS h2)
DNSJacques LéautéFRA– (DNS h3)
DNS PelloyFRA– (DNS h4)
DNS SouchuFRA– (DNS h2)
DNSA. BaudoinFRA– (DNS h2)
DNS BourdonFRA– (DNS h3)
DNS ChabrouxFRA– (DNS h4)
DNS CoigneuxFRA– (DNS h4)
DNS DebergueFRA– (DNS h3)
DNS DurandFRA– (DNS h1)
DNS HardoninFRA– (DNS h2)
DNS MalterreFRA– (DNS h4)
DNS MaubertFRA– (DNS h3)
DNS SchererFRA– (DNS h3)
DNS SoulignacFRA– (DNS h2)
DNS ValèreFRA– (DNS h4)
DNSPeter KempGBR– (DNS h2)
DNSH. C. WinterGBR– (DNS h2)
DNSMax HirschfeldGER– (DNS h4)
DNSKároly GraeflHUN– (DNS h1)
DNSAligri AmlettoITA– (DNS h4)

Round One (15 August 1900 — 7:30)

Winner and next six fastest losers qualified for the final.

Heat One (7:30)

PosLaneSwimmerNOCTime
1John JarvisGBR1-01:48.4Q
2Bill BurgessGBR1-15:04.8q
3Louis MartinFRA1-22:29.6q
4Alois AnderleAUT1-26:25.6q
5 LagardeFRA1-38:31.8
6 de RomandFRA1-50:36.4
7 FumouzeFRA2-02:27.01
AC HermandBELDNF
ACGeorges LeuillieuxFRADNF
DNSFernand FeyaertsBEL
DNSDésiré MérchezFRA
DNS DurandFRA
DNSKároly GraeflHUN

Heat Two (9:00)

PosLaneSwimmerNOCTime
1Zoltán HalmayHUN1-11:33.4Q2
2Eduard MeijerNED1-17:55.4q3
3William HenryGBR1-22:58.4q
4 TexierFRA1-31:02.84
5 KobierskiFRA1-37:10.4
6 LuéFRA1-46:40.45
AC GallaisFRADNF6
ACL. BaudoinFRADNF
AC LandrichFRADNF
DNSJules VerbeckeFRA
DNS FumouzeFRA
DNS LapostoletFRA
DNS SouchuFRA
DNSA. BaudoinFRA
DNS HardoninFRA
DNS SoulignacFRA
DNSPeter KempGBR
DNSH. C. WinterGBR

Heat Three (10:30)

PosLaneSwimmerNOCTime
1Fabio MaioniITA1-25:16.6Q7
2Ernest MartinFRA1-28:32.6q
3Louis LaufrayFRA1-35:03.28
4 MortierFRA1-40:16.8
ACPierre GelléFRADNF
AC HeybergerFRADNF
AC RegnaultFRADNF
ACJules ClévenotFRADNF9
ACE. T. JonesGBRDNF10
AC LoppéFRADNF11
AC ValléeFRADNF12
DNSJacques LéautéFRA
DNS BourdonFRA
DNS DebergueFRA
DNS MaubertFRA
DNS SchererFRA

Heat Four (13:45)

PosLaneSwimmerNOCTime
DNS PelloyFRA
DNS ChabrouxFRA
DNS CoigneuxFRA
DNS MalterreFRA
DNS ValèreFRA
DNSMax HirschfeldGER
DNSAligri AmlettoITA

Final (19 August 1900 — 15:30)

PosLaneSwimmerNOCTime
1John JarvisGBR58:24.0OR
2Zoltán HalmayHUN1-08:55.4
3Louis MartinFRA1-13:08.4
4Bill BurgessGBR1-15:07.6
5Eduard MeijerNED1-16:37.2
6Fabio MaioniITA1-18:25.4
7Ernest MartinFRA1-26:32.2
ACAlois AnderleAUTDNF
ACWilliam HenryGBRDNF