Name | Hammersmith |
---|---|
Administrative division | Greater London |
Country | Great Britain |
People born here (34) |
||||||
Daniel Awde | GBR | ATH | Olympics | 2008—2012 | 22 June 1988 | |
Val Barker | GBR | BOX/LAX | Referee | 1908—1920 | 4 December 1866 | |
Bob Billingham | USA | SAL | Olympics | 1988 | 10 December 1957 | |
Anna Burnet | GBR | SAL | Olympics | 2020 | 27 September 1992 | |
Christian Cormack | GBR | ROW | Olympics | 2004 | 1 September 1976 | |
Robert Cruickshank | GBR | SAL | Olympics | 1992 | 19 February 1963 | |
Mildred Durne | GBR | FEN | Non-starter | 1964 | 15 February 1932 | |
Henry Fieldman | GBR | ROW | Olympics | 2020 | 25 November 1988 | |
Juliano Fiori | BRA | RU7 | Olympics | 2016 | 27 June 1985 | |
Dylan Fletcher-Scott | GBR | SAL | Olympics | 2016—2020 | 3 April 1988 | |
Julian Golley | GBR | ATH | Olympics | 1992 | 12 September 1971 | |
Anna Hemmings | GBR | CSP | Olympics | 2000—2008 | 19 December 1976 | |
Charles Hierons | GBR | TEN | Non-Medal | 1900 | 28 September 1876 | |
Sheila Hoskin | GBR | ATH | Olympics | 1956 | 14 October 1936 | |
Dom Inglot | GBR | TEN | Olympics | 2016 | 6 March 1986 | |
Alan Inns | GBR | ROW | Olympics | 1972—1984 | 28 August 1945 | |
Jack James | GBR | FEN | Olympics | 1928 | 10 January 1906 | |
Lauren Jeffrey | GBR | CCS | Olympics | 1984 | 23 June 1960 | |
Liam Killeen | GBR | MTB | Olympics | 2004—2012 | 12 April 1982 | |
Jeannette Kwakye | GBR | ATH | Olympics | 2008 | 20 March 1983 | |
Christopher Langhorne | GBR | HOC | Olympics | 1964—1972 | 18 September 1940 | |
Ernest Larner | GBR | ATH | Olympics | 1908 | 25 June 1880 | |
Robert Lowery | GBR | CSP | Olympics | 1960—1964 | 22 May 1937 | |
Stanley C. Mercer | GBR | DIV | Olympics | 1928 | 24 December 1903 | |
Carlos Mier y Terán | MEX | ALP | Olympics | 1992 | 31 October 1973 | |
Jacqui Nelson | NZL | CRD/CTR | Olympics | 1992—1996 | 26 May 1965 | |
Ernest Nixson | GBR | WRE | Olympics | 1908 | 25 May 1886 | |
Scott Overall | GBR | ATH | Olympics | 2012 | 9 February 1983 | |
Ron Pavitt | GBR | ATH | Olympics | 1948—1952 | 15 September 1926 | |
Archibald Sharp | GBR | SWM | Olympics | 1908 | 11 November 1889 | |
George Summers | GBR | CTR | Olympics | 1908 | 22 March 1882 | |
Steve Trapmore | GBR | ROW | Olympics | 2000 | 18 March 1975 | |
Marianne Tucker | GBR | CSP | Olympics | 1960—1964 | 23 October 1937 | |
Caleb Watts | AUS | FBL | Olympics | 2020 | 16 January 2002 | |
People who died here (18) |
||||||
Arthur Birkett | GBR | CKT | Olympics | 1900 | 1 April 1941 | |
Dora Boothby | GBR | TEN | Olympics | 1908 | 22 February 1970 | |
Cosmo Clark | GBR | ART | Olympics | 1948 | 7 August 1967 | |
Jerry Critchlow | GBR | ART | Olympics | 1948 | 29 September 1972 | |
Arthur Cumming | GBR | FSK | Olympics | 1908 | 9 May 1914 | |
James Cushing | GBR | ATH | Non-starter | 1924 | 20 April 1958 | |
George Dyer | GBR | FEN | Referee | 1924 | 31 August 1955 | |
Peter Farmer | FRA GBR |
FBL | Coach | 1928 | 4 September 1964 | |
Mabel Hamblen | GBR | SWM | Olympics | 1928 | 18 April 1955 | |
Alan Herbert | GBR | ART | Referee | 1948 | 11 November 1971 | |
Philip Kingsford | GBR | ATH | Olympics | 1912 | 26 July 1919 | |
James Milne | GBR | SHO | Olympics | 1908 | 20 July 1958 | |
Alfred Nichols | GBR | ATH | Olympics | 1920 | 1 May 1952 | |
Ernest Nixson | GBR | WRE | Olympics | 1908 | 23 February 1971 | |
Pat O'Hanrahan | GBR | BOX | Olympics | 1924 | 1963 | |
Stuart Parkinson | GBR | ALP/BOB | Olympics/Other | 1948—1956 | 25 October 1989 | |
Denis Pearce | GBR | FEN | Olympics | 1928—1936 | 3 July 1968 | |
Harry Sprenger | GBR | WRE | Olympics | 1908 | 1958 |
Auriol Kensington Rowing Club, Hammersmith (GBR) |
Hammersmith Amateur Wrestling Club, Hammersmith (GBR) |