Internet search
Name News Original
English Arabic

Noreddine Mochaffaa

Biographical information

TypeReferee
SexMale
Full nameNoreddine•Mochaffaa
Used nameNoreddine•Mochaffaa
Original nameنور الدين•مشفع
Born30 March 1955
NOC Morocco

Referee

Games Sport (Discipline) / Event NOC / Team Phase Unit Role As
2012 Summer Olympics Wrestling MAR Noreddine Mochaffaa
Featherweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Choi Gyu-Jin — Yun Won-Chol Judge
Lightweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Repêchage Round One Ivo Angelov — Sheng Jiang Judge
Welterweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Ashraf El-Gharably — Vicente Huacón Judge
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Alan Khugayev — Alim Selimau Judge
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Pablo Shorey — Chas Betts Referee
Featherweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Dzhamal Otarsultanov — Naatele Shilimela Referee
Featherweight, Freestyle, Men (Olympic) Repêchage Round Two Radoslav Velikov — Amit Kumar Judge
Lightweight, Freestyle, Men (Olympic) Repêchage Round Two Yogeshwar Dutt — Masoud Esmaeilpour Judge
Welterweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Sushil Kumar — Ramazan Şahin Referee
Welterweight, Freestyle, Men (Olympic) Repêchage Round Two Liván López — Haislan Garcia Judge
Light-Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Quarter-Finals Saslan Hattsiyeu — Armands Zvirbulis Referee
Light-Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Round One Ibrahim Aldatov — Zaurbek Sokhiyev Judge
Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Semi-Finals Jake Varner — Giorgi Gogshelidze Judge
Flyweight, Freestyle, Women (Olympic) Quarter-Finals Hitomi Obara — Isabelle Sambou Judge
Lightweight, Freestyle, Women (Olympic) Repêchage Final Yuliya Ratkeviç — Valeriya Zholobova-Koblova Judge
Middleweight, Freestyle, Women (Olympic) Final Round Kaori Icho — Jing Ruixue Judge
Middleweight, Freestyle, Women (Olympic) Round One Katerina Vidiaux — Elif Jale Yeşilırmak Referee
Middleweight, Freestyle, Women (Olympic) Repêchage Final Soronzonboldyn Battsetseg — Martine Dugrenier Judge
Heavyweight, Freestyle, Women (Olympic) Round Two Stanka Zlateva — Jenny Fransson Referee
Heavyweight, Freestyle, Women (Olympic) Round One Jenny Fransson — Ali Bernard Judge
2016 Summer Olympics Wrestling MAR Noreddine Mochaffaa
Featherweight, Freestyle, Men (Olympic) Semi-Finals Rei Higuchi — Hassan Rahimi Mat Chairman
Featherweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Vladimir Dubov — Daniel Dennis Mat Chairman
Featherweight, Freestyle, Men (Olympic) Repêchage Round Two Yowlys Bonne — Yang Kyong-Il Mat Chairman
Welterweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Franklin Gómez — Borislav Novachkov Mat Chairman
Welterweight, Freestyle, Men (Olympic) Round One Ganzorigiin Mandakhnaran — Yogeshwar Dutt Mat Chairman
Welterweight, Freestyle, Men (Olympic) Repêchage Final Frank Chamizo — Frank Molinaro Mat Chairman
Welterweight, Freestyle, Men (Olympic) Repêchage Round Two Frank Molinaro — Andriy Kviatkovskyi Mat Chairman
Welterweight, Freestyle, Men (Olympic) Repêchage Round One Haislan Garcia — Alejandro Valdés Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Men (Olympic) Quarter-Finals Aniuar Geduyev — Jordan Burroughs Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Jordan Burroughs — Augusto Midana Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Sohsuke Takatani — Zelimkhan Khadjiev Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Men (Olympic) Repêchage Round Two Bekzod Abdurakhmonov — Jordan Burroughs Mat Chairman
Light-Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two J'den Cox — Amarhadhy Mahamedau Mat Chairman
Light-Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Repêchage Final J'den Cox — Reineris Salas Mat Chairman
Light-Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Repêchage Round Two Reineris Salas — Jaime Espinal Mat Chairman
Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Quarter-Finals Elizbar Odikadze — Mamed Ibragimov Mat Chairman
Super-Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Quarter-Finals Levan Berianidze — Dániel Ligeti Mat Chairman
Super-Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Quarter-Finals Komeil Ghasemi — Geno Petriashvili Mat Chairman
Super-Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Round Two Komeil Ghasemi — Diaaeldin Kamal Gouda Mat Chairman
Super-Heavyweight, Freestyle, Men (Olympic) Round One Geno Petriashvili — Dimitar Kumchev Mat Chairman
Flyweight, Freestyle, Women (Olympic) Quarter-Finals Sun Yanan — Vinesh Phogat Mat Chairman
Featherweight, Freestyle, Women (Olympic) Final Round Helen Maroulis — Saori Yoshida Mat Chairman
Featherweight, Freestyle, Women (Olympic) Semi-Finals Helen Maroulis — Sofia Mattsson Mat Chairman
Featherweight, Freestyle, Women (Olympic) Quarter-Finals Betzabeth Argüello — Maria Prevolaraki Mat Chairman
Lightweight, Freestyle, Women (Olympic) Round Two Petra Olli — Aminat Adeniyi Mat Chairman
Lightweight, Freestyle, Women (Olympic) Round One Sakshi Malik — Johanna Mattsson Mat Chairman
Lightweight, Freestyle, Women (Olympic) Round One Pürevdorjiin Orkhon — Mimi Hristova Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Women (Olympic) Quarter-Finals Maryia Mamashuk — Henna Johansson Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Women (Olympic) Round Two Elena Pirozhkova — Taybe Yusein Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Women (Olympic) Round Two Risako Kawai — Monika Michalik Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Women (Olympic) Round One Yuliya Ostapchuk-Tkach — Danielle Lappage Mat Chairman
Middleweight, Freestyle, Women (Olympic) Repêchage Round Two Monika Michalik — Anastasija Grigorjeva Mat Chairman
Light-Heavyweight, Freestyle, Women (Olympic) Quarter-Finals Enas Mostafa — Gilda Oliveira Mat Chairman
Heavyweight, Freestyle, Women (Olympic) Repêchage Final Zhang Fengliu — Vasilisa Marzaliuk Mat Chairman
Featherweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Final Round Ismael Borrero — Shinobu Ota Mat Chairman
Welterweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Migran Arutyunyan — Adham Saleh Mat Chairman
Middleweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Mark O. Madsen — Saeid Abdevali Mat Chairman
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Quarter-Finals Dzhavid Hamzatau — Amer Hrustanovic Mat Chairman
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Viktor Lőrincz — Ravinder Khatri Mat Chairman
Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Semi-Finals Yasmany Lugo — Fredrik Schön Mat Chairman
Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Quarter-Finals Fredrik Schön — Elis Guri Mat Chairman
Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round Two Elis Guri — Revazi Nadareishvili Mat Chairman
Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round One Balázs Kiss — Dmytro Tymchenko Mat Chairman
Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Repêchage Final Ghasem Rezaei — Fredrik Schön Mat Chairman
Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Repêchage Round Two Ghasem Rezaei — Xiao Di Mat Chairman
Super-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Quarter-Finals Eduard Popp — Bashir Babajanzadeh Mat Chairman
Super-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Round One Iakobi Kajaia — Eduard Soghomonyan Mat Chairman
Super-Heavyweight, Greco-Roman, Men (Olympic) Repêchage Round Two Heiki Nabi — Johan Eurén Mat Chairman