|
| Event type

Moguls, Men

Date10 February 2014
StatusOlympic
LocationEkstrim-Park Rosa Khutor, Krasnaya Polyana
Participants29 from 11 countries
Venue detailsCourse Width: 19 m
Gate Width: 10 m
Gradient: 28°
Length: 247 m
Start Elevation: ?
Vertical Drop: ?

The defending champion was Canadian Alexandre Bilodeau who had won the dual moguls World Championship in 2009, 2011, and 2013, and was runner-up in the moguls in 2011 and 2013. He was favored again in Sochi but no freestyler skiier had ever defended an Olympic gold medal. His biggest competition was expected to come from his teammate, Mikael Kingsbury, who was the 2013 World Champion in moguls, had been the bronze medalist at the 2011 Worlds, and was the silver medalist behind Bilodeau in dual moguls in 2011 and 2013.

In the final round Bilodeau struggled on his first run and was fortunate to qualify for the second run. The leader was Russian Aleksandr Smyshlyayev. Canadians were 2-3-4 on the first run, with Kingsbury third, but Bilodeau finished only eighth. On the second run of the finals Canada was 1-2-3 this time, led by Kingsbury, followed by Marc-Antoine Gagnon, and then Bilodeau and Smyshlyayev. The final medal run consisted of the top six competitors from the second run, with Kazakh Dmitry Reykherd and American Patrick Deneen filling out the field. The medal run was an easy victory for Bilodeau, who led silver medalist Kingsbury by 1.6 points, with Smyshlyayev getting bronze, and Gagnon just missing the podium. With his victory Bilodeau became the first freestyler to win back-to-back Olympic gold medals.

PosNrSkierNOC
11Alex BilodeauCANGold
22Mikaël KingsburyCANSilver
35Aleksandr SmyshlyayevRUSBronze
47Marc-Antoine GagnonCAN
59Dmitry ReykherdKAZ
63Patrick DeneenUSA
710Matt GrahamAUS
833Ben CavetFRA
912Philippe MarquisCAN
1030Pasha KolmakovKAZ
1132Per SpettSWE
1225Choi Jae-UKOR
1328Brodie SummersAUS
1416Nobuyuki NishiJPN
154Sho EndoJPN
1638Aleksey PavlenkoRUS
1737Andrey VolkovRUS
1827Jimi SalonenFIN
1934Ludvig FjällströmSWE
206Brad WilsonUSA
2135Giacomo MatizITA
2229Arttu KiramoFIN
2321Anthony BennaFRA
2436Sam HallAUS
2511Dale Begg-SmithAUS
2631Dmitry BarmashovKAZ
2724Jussi PenttalaFIN
2826Sergey VolkovRUS
AC19Ville MiettunenFINDNF

Qualifying Round 1 (10 February 2014 — 18:00)

Top 10 finishers advanced to final 1.

Judge #1 (Turns)William McNiceUSA
Judge #2 (Turns)Olivier GrangeFRA
Judge #3 (Turns)Oksana KushchenkoRUS
Judge #4 (Turns)Zoe JaboorAUS
Judge #5 (Turns)Hanka KalužíkováCZE
Judge #6 (Air)Petri AnttilaFIN
Judge #7 (Air)Helene HouseCAN
PosOrdSkierNOCPointsTurnsAirTime
122Alex BilodeauCAN24.7012.85.7025.03Q
218Mikaël KingsburyCAN23.8112.55.4525.75Q
35Aleksandr SmyshlyayevRUS23.5212.54.8425.07Q
49Sho EndoJPN23.3812.05.2625.19Q
529Marc-Antoine GagnonCAN22.9011.65.3025.44Q
619Philippe MarquisCAN22.4311.25.3225.65Q
76Dmitry ReykherdKAZ21.8611.64.0224.93Q
811Brad WilsonUSA21.6810.93.8123.39Q
921Brodie SummersAUS21.5610.84.8925.73Q
1015Matt GrahamAUS21.5310.24.8224.36Q
1124Pasha KolmakovKAZ21.4011.04.5325.73
1226Aleksey PavlenkoRUS20.7810.24.3124.88
1310Nobuyuki NishiJPN20.6710.63.8524.98
141Giacomo MatizITA20.6110.74.4026.48
1523Choi Jae-UKOR20.569.05.1624.61
167Ludvig FjällströmSWE20.3810.24.6026.33
1716Per SpettSWE20.249.05.0525.05
184Andrey VolkovRUS20.0410.23.9025.58
1920Dale Begg-SmithAUS19.749.73.8625.06
2012Jimi SalonenFIN19.648.94.3124.53
2117Sam HallAUS18.798.73.6524.52
222Anthony BennaFRA18.468.83.0524.15
2325Jussi PenttalaFIN17.997.54.2124.86
2428Sergey VolkovRUS10.773.62.2027.64
258Patrick DeneenUSA10.361.12.4123.64
263Arttu KiramoFIN9.091.22.7127.18
AC27Dmitry BarmashovKAZDNF
AC13Ville MiettunenFINDNF
AC14Ben CavetFRADNF

Qualifying Round 2 (10 February 2014 — 18:50)

Top 10 finishers advanced to final 1.

Judge #1 (Turns)William McNiceUSA
Judge #2 (Turns)Olivier GrangeFRA
Judge #3 (Turns)Oksana KushchenkoRUS
Judge #4 (Turns)Zoe JaboorAUS
Judge #5 (Turns)Hanka KalužíkováCZE
Judge #6 (Air)Petri AnttilaFIN
Judge #7 (Air)Helene HouseCAN
PosOrdSkierNOCPointsTurnsAirTime
16Patrick DeneenUSA22.3811.54.5324.71Q
214Choi Jae-UKOR21.9010.95.3026.08Q
38Jimi SalonenFIN21.8510.94.8625.26Q
415Pasha KolmakovKAZ21.7011.54.3425.75Q
54Andrey VolkovRUS21.1910.64.5825.43Q
617Aleksey PavlenkoRUS20.9611.04.0425.61Q
75Ludvig FjällströmSWE20.509.94.6025.44Q
87Nobuyuki NishiJPN20.4111.03.6525.96Q
910Ben CavetFRA20.129.44.6825.37Q
1011Per SpettSWE20.119.44.8825.81Q
111Giacomo MatizITA19.109.73.9626.64
123Arttu KiramoFIN18.739.13.9726.17
132Anthony BennaFRA16.926.73.6524.24
1412Sam HallAUS11.503.43.0927.54
1513Dale Begg-SmithAUS9.652.32.7428.39
1618Dmitry BarmashovKAZ5.210.32.4132.87
AC16Jussi PenttalaFINDNF
AC19Sergey VolkovRUSDNF
DNS9Ville MiettunenFIN

Final Round 1 (10 February 2014 — 22:00)

Top 12 finishers advanced to final 2.

Judge #1 (Turns)William McNiceUSA
Judge #2 (Turns)Olivier GrangeFRA
Judge #3 (Turns)Oksana KushchenkoRUS
Judge #4 (Turns)Zoe JaboorAUS
Judge #5 (Turns)Hanka KalužíkováCZE
Judge #6 (Air)Petri AnttilaFIN
Judge #7 (Air)Helene HouseCAN
PosOrdSkierNOCPointsTurnsAirTime
118Aleksandr SmyshlyayevRUS24.3712.75.5225.14Q
215Philippe MarquisCAN24.3212.45.5124.58Q
319Mikaël KingsburyCAN24.3112.46.3226.32Q
416Marc-Antoine GagnonCAN23.4511.85.8125.79Q
514Dmitry ReykherdKAZ23.1012.14.8925.21Q
62Ben CavetFRA22.9711.55.6625.85Q
711Matt GrahamAUS22.4911.44.8124.85Q
820Alex BilodeauCAN22.4911.05.1724.78Q
910Patrick DeneenUSA22.2711.64.3024.67Q
109Choi Jae-UKOR22.1110.65.4325.27Q
117Pasha KolmakovKAZ21.8211.04.7525.30Q
121Per SpettSWE21.8110.94.7825.17Q
1312Brodie SummersAUS21.7811.44.5125.73
143Nobuyuki NishiJPN21.7311.43.9924.73
1517Sho EndoJPN21.7310.65.1725.53
165Aleksey PavlenkoRUS21.6610.84.6024.90
176Andrey VolkovRUS21.6411.44.5826.17
188Jimi SalonenFIN20.759.54.9324.77
194Ludvig FjällströmSWE19.839.54.2625.30
2013Brad WilsonUSA9.901.52.1124.83

Final Round 2 (10 February 2014 — 22:35)

Top 6 finishers advanced to final 3.

Judge #1 (Turns)William McNiceUSA
Judge #2 (Turns)Olivier GrangeFRA
Judge #3 (Turns)Oksana KushchenkoRUS
Judge #4 (Turns)Zoe JaboorAUS
Judge #5 (Turns)Hanka KalužíkováCZE
Judge #6 (Air)Petri AnttilaFIN
Judge #7 (Air)Helene HouseCAN
PosOrdSkierNOCPointsTurnsAirTime
110Mikaël KingsburyCAN24.5412.56.4726.37Q
29Marc-Antoine GagnonCAN24.1612.26.0425.61Q
35Alex BilodeauCAN23.8912.25.9125.91Q
412Aleksandr SmyshlyayevRUS23.8512.65.1425.22Q
58Dmitry ReykherdKAZ23.4812.24.9324.71Q
64Patrick DeneenUSA23.3211.74.9424.00Q
76Matt GrahamAUS23.3112.15.0425.08
87Ben CavetFRA22.4611.05.8726.31
911Philippe MarquisCAN22.2510.15.5024.07
102Pasha KolmakovKAZ20.0310.73.4625.73
111Per SpettSWE13.473.54.8827.39
AC3Choi Jae-UKORDNF

Final Round 3 (10 February 2014 — 23:10)

Judge #1 (Turns)William McNiceUSA
Judge #2 (Turns)Olivier GrangeFRA
Judge #3 (Turns)Oksana KushchenkoRUS
Judge #4 (Turns)Zoe JaboorAUS
Judge #5 (Turns)Hanka KalužíkováCZE
Judge #6 (Air)Petri AnttilaFIN
Judge #7 (Air)Helene HouseCAN
PosOrdSkierNOCPointsTurnsAirTime
14Alex BilodeauCAN26.3113.16.9124.81
26Mikaël KingsburyCAN24.7112.06.6225.25
33Aleksandr SmyshlyayevRUS24.3412.45.7024.94
45Marc-Antoine GagnonCAN23.3511.55.9025.56
52Dmitry ReykherdKAZ22.8011.44.8224.21
61Patrick DeneenUSA22.1611.04.4023.83