|
| Event type

Double Sculls, Women

Date14 – 21 August 2004
StatusOlympic
LocationOlympiako Kopelatodramio Skhoinia, Schinias National Park
Participants20 from 10 countries

Twin sisters Georgina and Caroline Evers-Swindell had won the women’s double sculls at the last two World Championships and been runners-up in 2001, making them the favorites in the event at the 2004 Summer Olympics. In the opening round they defeated Sarah Winckless and Elise Laverick of Great Britain by over four seconds and posted a faster time than the other heat winners, Peggy Waleska and Britta Oppelt of Germany, the latter of whom was one half of the reigning World Championship runners-up. The Germans offered the Australians a challenge in the final, but the latter still captured gold by a margin of nearly a second. The Germans thus took silver and it was almost another five seconds before another pair, the Britons, crossed the finish line to capture bronze. Winckless and Laverick, meanwhile, were over six seconds ahead of Anet-Jacqueline Buschmann and Miglena Markova of Belgium.

PosNrBoatNOCR1R1 RepFinal
1Georgina Evers-Swindell / Caroline Evers-SwindellNZL7:25.57 (1 h1)7:01.79 (1 h1)Gold
2Peggy Waleska / Britta OppeltGER7:28.89 (1 h2)7:02.78 (2 h1)Silver
3Sarah Winckless / Elise LaverickGBR7:29.75 (2 h1)6:55.44 (1 h1)7:07.58 (3 h1)Bronze
4Anet-Jacqueline Buschmann / Miglena MarkovaBUL7:35.46 (2 h2)6:52.78 (1 h2)7:13.97 (4 h1)
5Camelia Mihalcea / Simona StrimbeschiROU7:39.32 (3 h2)6:58.00 (2 h1)7:17.58 (5 h1)
6Nataliya Huba / Svitlana MaziyUKR7:39.02 (3 h1)6:57.37 (2 h2)7:21.78 (6 h1)
7Caroline Delas / Gaëlle BunietFRA7:41.23 (4 h1)7:03.50 (4 h2)6:52.55 (1 h2)
8Elisabetta Sancassani / Gabriella BascelliITA7:46.66 (5 h2)7:01.63 (3 h2)6:54.51 (2 h2)
9Donna Martin / Jane RobinsonAUS7:41.20 (4 h2)7:04.69 (3 h1)6:55.17 (3 h2)
10Olga Samulenkova / Yuliya KalinovskayaRUS7:54.75 (5 h1)7:12.02 (4 h1)7:02.25 (4 h2)

Round One (14 August 2004)

Winner of each heat advanced to final

Heat One (11:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Georgina Evers-Swindell / Caroline Evers-SwindellNZL7:25.571:44.27 (1)
1:51.66 (1)
3:35.93 (1)
1:54.13 (2)
5:30.06 (1)
1:55.51 (2)
Q
2Sarah Winckless / Elise LaverickGBR7:29.751:47.70 (2)
1:53.49 (2)
3:41.19 (2)
1:54.04 (1)
5:35.23 (2)
1:54.52 (1)
3Nataliya Huba / Svitlana MaziyUKR7:39.021:48.94 (3)
1:54.56 (3)
3:43.50 (3)
1:57.44 (3)
5:40.94 (3)
1:58.08 (4)
4Caroline Delas / Gaëlle BunietFRA7:41.231:49.16 (4)
1:56.27 (4)
3:45.43 (4)
1:58.89 (4)
5:44.32 (4)
1:56.91 (3)
5Olga Samulenkova / Yuliya KalinovskayaRUS7:54.751:51.33 (5)
1:59.19 (5)
3:50.52 (5)
2:01.62 (5)
5:52.14 (5)
2:02.61 (5)

Heat Two (11:10)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Peggy Waleska / Britta OppeltGER7:28.891:49.63 (2)
1:52.51 (2)
3:42.14 (2)
1:54.53 (1)
5:36.67 (2)
1:52.22 (1)
Q
2Anet-Jacqueline Buschmann / Miglena MarkovaBUL7:35.461:44.62 (1)
1:52.03 (1)
3:36.65 (1)
1:58.26 (4)
5:34.91 (1)
2:00.55 (5)
3Camelia Mihalcea / Simona StrimbeschiROU7:39.321:50.96 (3)
1:55.06 (4)
3:46.02 (3)
1:57.39 (3)
5:43.41 (3)
1:55.91 (2)
4Donna Martin / Jane RobinsonAUS7:41.201:51.73 (4)
1:54.98 (3)
3:46.71 (4)
1:57.22 (2)
5:43.93 (4)
1:57.27 (4)
5Elisabetta Sancassani / Gabriella BascelliITA7:46.661:53.86 (5)
1:57.24 (5)
3:51.10 (5)
1:59.52 (5)
5:50.62 (5)
1:56.04 (3)

Round One Repêchage (18 August 2004)

Top two finishers in each heat advanced to final

Heat One (10:40)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Sarah Winckless / Elise LaverickGBR6:55.441:40.16 (2)
1:45.94 (3)
3:26.10 (2)
1:45.38 (2)
5:11.48 (2)
1:43.96 (1)
Q
2Camelia Mihalcea / Simona StrimbeschiROU6:58.001:41.00 (3)
1:44.06 (2)
3:25.06 (1)
1:44.64 (1)
5:09.70 (1)
1:48.30 (2)
Q
3Donna Martin / Jane RobinsonAUS7:04.691:47.85 (4)
1:38.73 (1)
3:26.58 (3)
1:48.14 (3)
5:14.72 (3)
1:49.97 (3)
4Olga Samulenkova / Yuliya KalinovskayaRUS7:12.021:40.00 (1)
1:49.39 (4)
3:29.39 (4)
1:52.01 (4)
5:21.40 (4)
1:50.62 (4)

Heat Two (10:50)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Anet-Jacqueline Buschmann / Miglena MarkovaBUL6:52.781:40.07 (1)
1:43.75 (2)
3:23.82 (1)
1:45.73 (1)
5:09.55 (1)
1:43.23 (1)
Q
2Nataliya Huba / Svitlana MaziyUKR6:57.371:40.77 (2)
1:43.37 (1)
3:24.14 (2)
1:46.59 (3)
5:10.73 (2)
1:46.64 (3)
Q
3Elisabetta Sancassani / Gabriella BascelliITA7:01.631:43.65 (4)
1:45.92 (3)
3:29.57 (4)
1:45.99 (2)
5:15.56 (3)
1:46.07 (2)
4Caroline Delas / Gaëlle BunietFRA7:03.501:41.60 (3)
1:46.00 (4)
3:27.60 (3)
1:48.53 (4)
5:16.13 (4)
1:47.37 (4)

Final Round (19 – 21 August 2004)

A Final (21 August 2004 — 9:50)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Georgina Evers-Swindell / Caroline Evers-SwindellNZL7:01.791:40.89 (1)
1:46.17 (1)
3:27.06 (1)
1:46.72 (1)
5:13.78 (1)
1:48.01 (3)
2Peggy Waleska / Britta OppeltGER7:02.781:42.58 (2)
1:46.79 (2)
3:29.37 (2)
1:48.46 (3)
5:17.83 (2)
1:44.95 (1)
3Sarah Winckless / Elise LaverickGBR7:07.581:43.09 (4)
1:49.06 (4)
3:32.15 (4)
1:47.92 (2)
5:20.07 (3)
1:47.51 (2)
4Anet-Jacqueline Buschmann / Miglena MarkovaBUL7:13.971:42.85 (3)
1:48.73 (3)
3:31.58 (3)
1:51.17 (4)
5:22.75 (4)
1:51.22 (5)
5Camelia Mihalcea / Simona StrimbeschiROU7:17.581:45.58 (6)
1:50.52 (6)
3:36.10 (6)
1:52.12 (5)
5:28.22 (6)
1:49.36 (4)
6Nataliya Huba / Svitlana MaziyUKR7:21.781:44.14 (5)
1:50.22 (5)
3:34.36 (5)
1:53.58 (6)
5:27.94 (5)
1:53.84 (6)

B Final (19 August 2004 — 10:50)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Caroline Delas / Gaëlle BunietFRA6:52.551:39.22 (2)
1:45.00 (2)
3:24.22 (1)
1:45.89 (3)
5:10.11 (1)
1:45.44 (1)
OB
2Elisabetta Sancassani / Gabriella BascelliITA6:54.511:41.38 (4)
1:44.96 (1)
3:26.34 (4)
1:45.52 (2)
5:11.86 (3)
1:42.65 (2)
3Donna Martin / Jane RobinsonAUS6:55.171:40.98 (3)
1:45.12 (3)
3:26.10 (3)
1:44.76 (1)
5:10.86 (2)
1:44.31 (3)
4Olga Samulenkova / Yuliya KalinovskayaRUS7:02.251:38.86 (1)
1:47.00 (4)
3:25.86 (2)
1:48.84 (4)
5:14.70 (4)
1:47.55 (4)