|
| Event type

Light-Heavyweight, Greco-Roman (≤85 kilograms), Men

Date25 – 27 September 2000 — 09:30-17:00 (all days)
StatusOlympic
LocationSydney Exhibition Centre, Sydney Convention and Exhibition Centre, Sydney, New South Wales (Halls 1 & 2)
Participants20 from 20 countries
FormatRound-robin pools, winner of each pool advanced to single-elimination tournament.

The favorite was Turkey’s Hamza Yerlikaya, the defending gold medalist, who had won the European Championships in 1997-99, but had not featured at the Worlds since Atlanta. In 1996 Yerlikaya had defeated German Thomas Zander in the final, but in Sydney they were drawn against each other in pool one. Yerlikaya again defeated Zander, this time by 5-1, and that was his last semi-tough match on his way to the final. The final against Hungarian Sándor István Bárdosi was close, going to overtime, and ending in a 3-3 tie, but Yerlikaya defended his gold medal on officials’ decision. In the bronze medal match, Georgian Mukhran Vakht’angadze defeated Norway’s Fritz Aanes, 4-0, but Aanes fourth-place finish would not hold, as he failed a doping test and was disqualified.

PosCompetitor(s)NOCCPTP
1Hamza YerlikayaTURGold
2Sándor István BárdosiHUNSilver
3Mukhran Vakht'angadzeGEOBronze
4Valery TsylentsBLR
5Luis Enrique MéndezCUB
6Gotcha TsitsiashviliISR816
7Martin LidbergSWE73
8Mohamed Abd El-FatahEGY515
9Toomas ProovelEST48
10Yury VittUZB45
11Eddy BartolozziVEN45
12Thomas ZanderGER44
13Aleksandr MenshchikovRUS32
14V'iacheslav OliynykUKR36
15Raatbek SanatbayevKGZ23
16Amor Bach HanbaTUN22
17Marko AsellFIN11
18Arek OlczakAUS00
19Quincey ClarkUSA00
ACFritz AanesNORDQ1

Round One (25 – 26 September 2000)

Round One Pool One (—)

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesCPTP
1Hamza YerlikayaTUR20715Q
2Thomas ZanderGER1144
3Marko AsellFIN0211

Match #1 Hamza YerlikayaTUR
decision (5-1) (9:00)
Thomas ZanderGER
Match #2 Hamza YerlikayaTUR
grand superiority (10-0) (1:55)
Marko AsellFIN
Match #3 Thomas ZanderGER
decision (3-1) (6:00)
Marko AsellFIN

Round One Pool Two (—)

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesCPTP
1Luis Enrique MéndezCUB2069Q
2Mohamed Abd El-FatahEGY11515
3Quincey ClarkUSA0200

Match #1 Luis Enrique MéndezCUB
decision (4-3) (6:00)
Mohamed Abd El-FatahEGY
Match #2 Luis Enrique MéndezCUB
decision (5-0) (6:00)
Quincey ClarkUSA
Match #3 Mohamed Abd El-FatahEGY
grand superiority (12-0) (3:32)
Quincey ClarkUSA

Round One Pool Three (—)

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesCPTP
1Valery TsylentsBLR1144Q
2Aleksandr MenshchikovRUS1132
3V'iacheslav OliynykUKR1136

Match #1 Valery TsylentsBLR
decision (3-0) (6:00)
Aleksandr MenshchikovRUS
Match #2 Aleksandr MenshchikovRUS
decision (2-0) (9:00)
V'iacheslav OliynykUKR
Match #3 V'iacheslav OliynykUKR
decision (6-1) (6:00)
Valery TsylentsBLR

Round One Pool Four (—)

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesCPTP
1Mukhran Vakht'angadzeGEO2068Q
2Toomas ProovelEST1148
3Raatbek SanatbayevKGZ0223

Match #1 Mukhran Vakht'angadzeGEO
decision (6-4) (7:54)
Toomas ProovelEST
Match #2 Mukhran Vakht'angadzeGEO
decision (2-1) (9:00)
Raatbek SanatbayevKGZ
Match #3 Toomas ProovelEST
decision (4-2) (6:21)
Raatbek SanatbayevKGZ

Round One Pool Five (—)

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesCPTP
1Sándor István BárdosiHUN301019Q
2Martin LidbergSWE2173
3Eddy BartolozziVEN1245
4Arek OlczakAUS0300

Match #1 Sándor István BárdosiHUN
decision (2-0) (9:00)
Martin LidbergSWE
Match #2 Sándor István BárdosiHUN
decision (5-0) (6:00)
Eddy BartolozziVEN
Match #3 Sándor István BárdosiHUN
grand superiority (12-0) (2:32)
Arek OlczakAUS
Match #4 Martin LidbergSWE
decision (3-2) (6:18)
Eddy BartolozziVEN
Match #5 Martin LidbergSWE
default (injury) (0-0) (0:00)
Arek OlczakAUS
Match #6 Eddy BartolozziVEN
decision (3-0) (6:00)
Arek OlczakAUS

Round One Pool Six (—)

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesCPTP
1Gotcha TsitsiashviliISR21816Q
2Yury VittUZB1245
3Amor Bach HanbaTUN0322
ACFritz AanesNOR301025DQ

Match #1 2 Fritz AanesNOR 3Gotcha TsitsiashviliISR
Match #2 4 Fritz AanesNOR 5Yury VittUZB
Match #3 6 Fritz AanesNOR 7Amor Bach HanbaTUN
Match #4 Gotcha TsitsiashviliISR
decision (3-0) (6:00)
Yury VittUZB
Match #5 Gotcha TsitsiashviliISR
grand superiority (11-1) (4:39)
Amor Bach HanbaTUN
Match #6 Yury VittUZB
decision (4-1) (6:00)
Amor Bach HanbaTUN

Quarter-finals (27 September 2000)

Match #1 Hamza YerlikayaTUR
decision (3-0) (6:00)
Luis Enrique MéndezCUB
Match #2 Mukhran Vakht'angadzeGEO
decision (6-5) (6:00)
Valery TsylentsBLR
Match #3 Sándor István BárdosiHUN bye
Match #4 8 Fritz AanesNOR 9DQ/bye

Semi-finals (27 September 2000)

Match #1 Hamza YerlikayaTUR
decision (3-0) (6:00)
Mukhran Vakht'angadzeGEO
Match #2 10 Sándor István BárdosiHUN
decision (4-1) (6:00)
Fritz AanesNOR 11

Final Round (27 September 2000)

Match 1/2 Hamza YerlikayaTUR
decision (3-3) (9:00)
Sándor István BárdosiHUN
Match 3/4 12 Mukhran Vakht'angadzeGEO
decision (4-0) (6:00)
Fritz AanesNOR 13
Match 5/6 Valery TsylentsBLR
decision (4-0) (6:00)
Luis Enrique MéndezCUB