|
| Event type

Double Sculls, Men

Date14 – 21 August 2004
StatusOlympic
LocationOlympiako Kopelatodramio Skhoinia, Schinias National Park
Participants28 from 14 countries
Olympic Record 6:12.48 / Frank Hansen / Alf Hansen NOR / 23 July 1976

The reigning Olympic champions from Slovenia, Luka Špik and Iztok Čop, travelled to the 2004 Summer Olympics to defend their crown in the men’s double sculls, but they would not go unchallenged, as the reigning World Champions and 2001 runners-up, Sébastien Vielledent and Adrien Hardy of France, also had a strong claim to the title. The French duo had also been the winners of the 2002 Double Sculls Challenge Cup at the Henley Royal Regatta. Hungarians Ákos Haller and Tibor Pető were the 2001 and 2002 World Champions, but Haller had a different partner, Gábor Bencsik in Athens. The Italians had been Olympic and World bronze medalists in 2000 and 2001 respectively and had been runner-up at the last two Worlds, most recently with their Olympic crew of Rossano Galtarossa and Alessio Sartori, both of whom were Olympic champions in the quadruple sculls from 2000. Cuba sent Yosbel Martínez and Yoennis Hernández, the reigning Pan-American champions.

Italy, Slovenia, and France won their opening heats, all in times significantly ahead of the rest of the field, while Hungary won the repêchage. The semi-finals were won by Slovenia and Italy, the latter of whom set an Olympic record and defeated France in the process. Hungary and Cuba, meanwhile, were eliminated in Slovenia’s heat. The final was fairly spread out, with France, Slovenia, and Italy taking gold, silver, and bronze without much of a challenge and comfortably ahead of the rest of the pack.

PosNrBoatNOCR1R1 RepSFFinal
1Sébastien Vielledent / Adrien HardyFRA6:45.76 (1 h1)6:12.40 (2 h1)6:29.00 (1 h1)Gold
2Luka Špik / Iztok ČopSLO6:45.26 (1 h3)6:11.96 (1 h2)6:31.72 (2 h1)Silver
3Rossano Galtarossa / Alessio SartoriITA6:40.82 (1 h2)6:11.49 (1 h1)6:32.93 (3 h1)Bronze
4Leonid Gulov / Tõnu EndreksonEST6:58.80 (3 h3)6:12.80 (2 h2)6:35.30 (4 h1)
5Milan Doleček, Jr. / Ondřej SynekCZE6:50.67 (2 h1)6:13.65 (3 h2)6:35.81 (5 h1)
6Aquil Abdullah / Henry NuzumUSA6:52.34 (3 h2)6:14.69 (=3 h1)6:36.86 (6 h1)
7Nito Simonsen / Morten AdamsenNOR6:49.90 (2 h3)6:14.69 (=3 h1)6:37.25 (7 h1)
8Matt Wells / Matt LangridgeGBR6:48.13 (2 h2)6:13.71 (4 h2)6:14.40 (1 h2)
9René Bertram / Christian SchreiberGER6:58.22 (4 h1)6:16.94 (3)6:20.70 (5 h1)6:14.97 (2 h2)
10Yosbel Martínez / Yoennis HernándezCUB7:02.95 (5 h1)6:16.38 (2)6:24.54 (6 h2)6:15.37 (3 h2)
11HungaryHUN7:05.20 (5 h2)6:15.60 (1)6:23.81 (5 h2)6:15.39 (4 h2)
Ákos HallerGábor BencsikTibor Pető (DNS)
12Brendan Long / Peter HardcastleAUS6:52.34 (3 h1)6:22.69 (6 h1)6:22.57 (5 h2)
1 h1 r2/4Kęstutis Keblys / Einaras ŠiaudvytisLTU7:07.13 (4 h3)6:24.56 (5)
2 h1 r2/4Michał Jeliński / Adam WojciechowskiPOL7:00.38 (4 h2)6:17.51 (4)

Round One (14 August 2004)

Winner of each heat advanced to semi-final

Heat One (11:20)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Sébastien Vielledent / Adrien HardyFRA6:45.761:36.30 (1)
1:41.13 (1)
3:17.43 (1)
1:42.94 (1)
5:00.37 (1)
1:45.39 (1)
Q
2Milan Doleček, Jr. / Ondřej SynekCZE6:50.671:37.25 (3)
1:42.40 (2)
3:19.65 (2)
1:44.50 (2)
5:04.15 (2)
1:46.52 (2)
Q
3Brendan Long / Peter HardcastleAUS6:52.341:36.68 (2)
1:43.22 (3)
3:19.90 (3)
1:45.60 (3)
5:05.50 (3)
1:46.84 (3)
Q
4René Bertram / Christian SchreiberGER6:58.221:37.97 (4)
1:43.36 (4)
3:21.33 (4)
1:46.45 (4)
5:07.78 (4)
1:50.44 (4)
5Yosbel Martínez / Yoennis HernándezCUB7:02.951:38.26 (5)
1:44.94 (5)
3:23.20 (5)
1:47.53 (5)
5:10.73 (5)
1:52.22 (5)

Heat Two (11:30)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Rossano Galtarossa / Alessio SartoriITA6:40.821:33.35 (1)
1:40.76 (1)
3:14.11 (1)
1:43.50 (2)
4:57.61 (1)
1:43.21 (2)
Q
2Matt Wells / Matt LangridgeGBR6:48.131:37.64 (4)
1:44.23 (3)
3:21.87 (4)
1:43.14 (1)
5:05.01 (2)
1:43.12 (1)
Q
3Aquil Abdullah / Henry NuzumUSA6:52.341:37.41 (3)
1:44.11 (2)
3:21.52 (3)
1:46.08 (3)
5:07.60 (3)
1:44.74 (3)
Q
4Michał Jeliński / Adam WojciechowskiPOL7:00.381:38.40 (5)
1:45.16 (5)
3:23.56 (5)
1:46.44 (4)
5:10.00 (5)
1:50.38 (4)
5Ákos Haller / Gábor BencsikHUN7:05.201:35.62 (2)
1:44.67 (4)
3:20.29 (2)
1:48.95 (5)
5:09.24 (4)
1:55.96 (5)

Heat Three (11:40)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Luka Špik / Iztok ČopSLO6:45.261:34.33 (1)
1:41.43 (1)
3:15.76 (1)
1:45.13 (2)
5:00.89 (1)
1:44.37 (1)
Q
2Nito Simonsen / Morten AdamsenNOR6:49.901:37.94 (3)
1:42.27 (2)
3:20.21 (3)
1:44.25 (1)
5:04.46 (2)
1:45.44 (2)
Q
3Leonid Gulov / Tõnu EndreksonEST6:58.801:36.39 (2)
1:42.85 (3)
3:19.24 (2)
1:46.69 (3)
5:05.93 (3)
1:52.87 (4)
Q
4Kęstutis Keblys / Einaras ŠiaudvytisLTU7:07.131:39.21 (4)
1:45.79 (4)
3:25.00 (4)
1:49.49 (4)
5:14.49 (4)
1:52.64 (3)

Round One Repêchage (17 August 2004 — 15:47)

Top three finishers in each heat advanced to semi-finals

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Ákos Haller / Gábor BencsikHUN6:15.601:31.80 (3)
1:35.53 (4)
3:07.33 (3)
1:34.54 (1)
4:41.87 (2)
1:33.73 (2)
Q
2Yosbel Martínez / Yoennis HernándezCUB6:16.381:30.55 (2)
1:34.88 (2)
3:05.43 (2)
1:36.94 (4)
4:42.37 (3)
1:34.01 (3)
Q
3René Bertram / Christian SchreiberGER6:16.941:30.23 (1)
1:34.17 (1)
3:04.40 (1)
1:36.92 (3)
4:41.32 (1)
1:35.62 (4)
Q
4Michał Jeliński / Adam WojciechowskiPOL6:17.511:33.07 (5)
1:35.16 (3)
3:08.23 (5)
1:35.76 (2)
4:43.99 (4)
1:33.52 (1)
q
5Kęstutis Keblys / Einaras ŠiaudvytisLTU6:24.561:32.00 (4)
1:35.74 (5)
3:07.74 (4)
1:38.25 (5)
4:45.99 (5)
1:38.57 (5)
q

Semi-Finals (18 August 2004)

Top three finishers in each heat advanced to final

Heat One (9:40)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Rossano Galtarossa / Alessio SartoriITA6:11.491:28.85 (1)
1:33.73 (1)
3:02.58 (1)
1:35.02 (2)
4:37.60 (1)
1:33.89 (4)
Q OB
2Sébastien Vielledent / Adrien HardyFRA6:12.401:30.43 (2)
1:34.12 (2)
3:04.55 (2)
1:34.52 (1)
4:39.07 (2)
1:33.33 (3)
Q
=3Aquil Abdullah / Henry NuzumUSA6:14.691:32.01 (6)
1:36.06 (6)
3:08.07 (6)
1:35.09 (3)
4:43.16 (4)
1:31.53 (1)
Q
=3Nito Simonsen / Morten AdamsenNOR6:14.691:30.64 (3)
1:34.93 (3)
3:05.57 (3)
1:36.17 (4)
4:41.74 (3)
1:32.95 (2)
Q
5René Bertram / Christian SchreiberGER6:20.701:31.78 (5)
1:36.01 (5)
3:07.79 (5)
1:37.02 (5)
4:44.81 (6)
1:35.89 (5)
6Brendan Long / Peter HardcastleAUS6:22.691:31.06 (4)
1:35.05 (4)
3:06.11 (4)
1:37.41 (6)
4:43.52 (5)
1:39.17 (6)

Heat Two (9:50)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Luka Špik / Iztok ČopSLO6:11.961:29.23 (1)
1:32.71 (1)
3:01.94 (1)
1:35.58 (4)
4:37.52 (1)
1:34.44 (4)
Q
2Leonid Gulov / Tõnu EndreksonEST6:12.801:31.12 (2)
1:34.51 (2)
3:05.63 (2)
1:33.80 (1)
4:39.43 (2)
1:33.37 (3)
Q
3Milan Doleček, Jr. / Ondřej SynekCZE6:13.651:31.80 (4)
1:34.76 (3)
3:06.56 (3)
1:34.64 (3)
4:41.20 (3)
1:32.45 (2)
Q
4Matt Wells / Matt LangridgeGBR6:13.711:33.08 (5)
1:35.31 (4)
3:08.39 (4)
1:34.20 (2)
4:42.59 (4)
1:31.12 (1)
5Ákos Haller / Gábor BencsikHUN6:23.811:33.24 (6)
1:36.61 (5)
3:09.85 (6)
1:35.86 (5)
4:45.71 (5)
1:38.10 (6)
6Yosbel Martínez / Yoennis HernándezCUB6:24.541:31.59 (3)
1:37.87 (6)
3:09.46 (5)
1:37.02 (6)
4:46.48 (6)
1:38.06 (5)

Final Round (19 – 21 August 2004)

A Final (21 August 2004 — 10:10)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Sébastien Vielledent / Adrien HardyFRA6:29.001:33.63 (2)
1:38.83 (4)
3:12.46 (2)
1:39.85 (1)
4:52.31 (2)
1:36.69 (1)
2Luka Špik / Iztok ČopSLO6:31.721:33.99 (3)
1:38.75 (3)
3:12.74 (3)
1:39.90 (2)
4:52.64 (3)
1:39.08 (4)
3Rossano Galtarossa / Alessio SartoriITA6:32.931:32.58 (1)
1:38.16 (2)
3:10.74 (1)
1:41.20 (5)
4:51.94 (1)
1:40.99 (7)
4Leonid Gulov / Tõnu EndreksonEST6:35.301:36.18 (6)
1:40.71 (7)
3:16.89 (6)
1:41.13 (4)
4:58.02 (6)
1:37.28 (3)
5Milan Doleček, Jr. / Ondřej SynekCZE6:35.811:35.69 (5)
1:39.49 (5)
3:15.18 (5)
1:41.08 (3)
4:56.26 (4)
1:39.55 (5)
6Aquil Abdullah / Henry NuzumUSA6:36.861:41.57 (7)
1:36.33 (1)
3:17.90 (7)
1:41.76 (6)
4:59.66 (7)
1:37.20 (2)
7Nito Simonsen / Morten AdamsenNOR6:37.251:35.18 (4)
1:39.62 (6)
3:14.80 (4)
1:42.66 (7)
4:57.46 (5)
1:39.79 (6)

B Final (19 August 2004 — 11:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Matt Wells / Matt LangridgeGBR6:14.401:30.25 (4)
1:34.83 (1)
3:05.08 (4)
1:34.47 (1)
4:39.55 (1)
1:34.85 (3)
2René Bertram / Christian SchreiberGER6:14.971:29.25 (2)
1:35.09 (2)
3:04.34 (2)
1:35.72 (2)
4:40.06 (2)
1:34.91 (4)
3Yosbel Martínez / Yoennis HernándezCUB6:15.371:29.37 (3)
1:35.32 (4)
3:04.69 (3)
1:36.20 (3)
4:40.89 (4)
1:34.48 (1)
4Ákos Haller / Gábor BencsikHUN6:15.391:27.42 (1)
1:35.45 (5)
3:02.87 (1)
1:37.82 (5)
4:40.69 (3)
1:34.70 (2)
5Brendan Long / Peter HardcastleAUS6:22.571:30.43 (5)
1:35.10 (3)
3:05.53 (5)
1:37.23 (4)
4:42.76 (5)
1:39.81 (5)