|
| Event type

Lightweight Double Sculls, Men

Date15 – 22 August 2004
StatusOlympic
LocationOlympiako Kopelatodramio Skhoinia, Schinias National Park
Participants43 from 21 countries
Olympic Record 6:17.84 / Mattias Tichy / Anders Christensson SWE / 24 July 1996

Tomasz Kucharski and Robert Sycz of Poland were the defending Olympic champions, but they had been runners-up at the last three World Championships, losing every time to Italy’s Elia Luini and Leonardo Pettinari, the 2000 Olympic silver medalists. Although these two nations were favored at the 2004 edition, both lost their opening round heats, Italy to the Greek duo of Vasilios Polymeros and Nikos Skiathitis and Poland to Danes Mads Rasmussen and Rasmus Quist, the 2002 World bronze medalists. The other heats went to Ireland’s Sam Lynch and Gearóid Towey, the 2003 World bronze medalists, and France’s Frédéric Dufour and Pascal Touron, the latter of whom was a 2000 Olympic bronze medalist and both of whom posted the fastest time of the round. A big surprise came in the finals when Italy struggled in a heat won by France and finished fifth behind Ireland, leading to its elimination. Poland won its heat easily and, with its strongest challenger gone, was able to claim the gold medal in the final, although it faced a surprisingly strong challenge from France, who came in for silver just over half a second later. The Greeks, meanwhile, battled the Danes for the final podium spot and came out on top by a margin of only 0.69 seconds to win their nation its first Olympic rowing medal, if one discounts those earned in the odd 6- and 17-man naval rowing boats events at the 1906 Intercalated Games.

PosNrBoatNOCR1R1 RepSemi-Finals A/BSemi-Finals C/DFinal
1Tomasz Kucharski / Robert SyczPOL6:21.45 (2 h3)6:20.90 (1 h2)6:14.91 (1 h1)6:20.93 (1 h1)Gold
2Frédéric Dufour / Pascal TouronFRA6:14.55 (1 h2)6:16.33 (1 h2)6:21.46 (2 h1)Silver
3Vasilios Polymeros / Nikos SkiathitisGRE6:15.22 (1 h1)6:17.12 (2 h1)6:23.23 (3 h1)Bronze
4Mads Rasmussen / Rasmus QuistDEN6:17.68 (1 h3)6:17.85 (3 h1)6:23.92 (4 h1)
5Zsolt Hirling / Tamás VargaHUN6:20.98 (2 h2)6:22.63 (1 h3)6:18.23 (2 h2)6:24.69 (5 h1)
6Kazushige Ura / Daisaku TakedaJPN6:24.08 (4 h2)6:17.26 (1 h1)6:18.51 (3 h2)6:24.98 (6 h1)
7Steve Tucker / Greg RuckmanUSA6:20.00 (2 h4)6:19.35 (2 h1)6:21.46 (4 h1)6:45.20 (1 h2)
8Rubén Álvarez / Juan ZunzuneguiESP6:23.23 (3 h2)6:26.66 (2 h2)6:30.15 (6 h2)6:46.48 (2 h2)
9Václav Maleček / Michal VabroušekCZE6:21.82 (3 h4)6:19.04 (1 h4)6:23.17 (5 h1)6:46.77 (3 h2)
10Sam Lynch / Gearóid ToweyIRL6:16.63 (1 h4)6:19.09 (4 h2)6:49.26 (4 h2)
11Ľuboš Podstupka / Lukáš BabačSVK6:22.00 (3 h1)6:25.75 (2 h3)6:29.44 (6 h1)6:58.78 (5 h2)
12ItalyITA6:19.82 (2 h1)6:21.22 (2 h4)6:23.72 (5 h2)7:01.86 (6 h2)
Elia LuiniNicola MoriconiLeonardo Pettinari
13Manuel Brehmer / Ingo EulerGER6:25.22 (3 h3)6:21.57 (3 h1)6:23.22 (1 h1)6:45.62 (1 h3)
14Armando Arrechavaleta / Yosvel IglesiasCUB6:25.14 (5 h1)6:27.89 (4 h1)6:28.09 (2 h2)6:48.50 (2 h3)
15Justin Gevaert / Wouter Van der FraenenBEL6:26.25 (4 h4)6:31.18 (3 h3)6:25.34 (2 h1)6:50.07 (3 h3)
16George Jelbart / Cameron WurfAUS6:28.94 (4 h3)6:26.10 (3 h4)6:27.68 (1 h2)6:51.32 (4 h3)
17Zhu Zhifu / Yang JianCHN6:22.64 (4 h1)6:31.87 (4 h2)6:25.97 (3 h1)6:58.88 (5 h3)
18Rodolfo Collazo / Joe ReboledoURU6:29.20 (5 h4)6:30.23 (3 h2)6:29.39 (3 h2)7:03.72 (6 h3)
2 h2 r3/4Sergey Bogdanov / Ruslan NaurzaliyevUZB6:52.34 (5 h3)6:45.69 (4 h3)6:45.47 (5 h2)
4 h2 r3/4José Sobral Júnior / Thiago GomesBRA6:33.92 (6 h1)6:33.66 (4 h4)6:26.98 (4 h1)
5 h2 r3/4Lo Ting Wai / So Sau WahHKG6:43.49 (5 h2)6:41.09 (5 h4)6:37.03 (4 h2)

Round One (15 August 2004)

Winner if each heat advanced to semi-finals

Heat One (8:51)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Vasilios Polymeros / Nikos SkiathitisGRE6:15.221:29.88 (1)
1:32.91 (1)
3:02.79 (1)
1:35.36 (1)
4:38.15 (1)
1:37.07 (4)
Q OB
2Elia Luini / Leonardo PettinariITA6:19.821:32.66 (4)
1:35.13 (2)
3:07.79 (3)
1:36.29 (2)
4:44.08 (2)
1:35.74 (1)
3Ľuboš Podstupka / Lukáš BabačSVK6:22.001:32.10 (3)
1:35.36 (3)
3:07.46 (2)
1:37.61 (4)
4:45.07 (3)
1:36.93 (3)
4Zhu Zhifu / Yang JianCHN6:22.641:31.58 (2)
1:36.63 (4)
3:08.21 (4)
1:37.91 (5)
4:46.12 (4)
1:36.52 (2)
5Armando Arrechavaleta / Yosvel IglesiasCUB6:25.141:32.93 (5)
1:37.35 (5)
3:10.28 (5)
1:37.52 (3)
4:47.80 (5)
1:37.34 (5)
6Thiago Gomes / José Sobral JúniorBRA6:33.921:33.12 (6)
1:37.67 (6)
3:10.79 (6)
1:41.06 (6)
4:51.85 (6)
1:42.07 (6)

Heat Two (8:58)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Frédéric Dufour / Pascal TouronFRA6:14.551:31.79 (2)
1:33.07 (1)
3:04.86 (2)
1:34.10 (1)
4:38.96 (1)
1:35.59 (1)
Q OB
2Zsolt Hirling / Tamás VargaHUN6:20.981:30.00 (1)
1:34.61 (2)
3:04.61 (1)
1:37.11 (3)
4:41.72 (2)
1:39.26 (3)
3Rubén Álvarez / Juan ZunzuneguiESP6:23.231:31.99 (3)
1:35.05 (3)
3:07.04 (3)
1:36.75 (2)
4:43.79 (3)
1:39.44 (4)
4Kazushige Ura / Daisaku TakedaJPN6:24.081:32.77 (4)
1:35.37 (4)
3:08.14 (4)
1:38.80 (4)
4:46.94 (4)
1:37.14 (2)
5Lo Ting Wai / So Sau WahHKG6:43.491:34.94 (5)
1:42.69 (5)
3:17.63 (5)
1:45.22 (5)
5:02.85 (5)
1:40.64 (5)

Heat Three (9:05)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Mads Rasmussen / Rasmus QuistDEN6:17.681:32.35 (1)
1:35.01 (1)
3:07.36 (1)
1:33.95 (1)
4:41.31 (1)
1:36.37 (2)
Q
2Tomasz Kucharski / Robert SyczPOL6:21.451:32.62 (2)
1:37.00 (3)
3:09.62 (3)
1:35.55 (2)
4:45.17 (2)
1:36.28 (1)
3Manuel Brehmer / Ingo EulerGER6:25.221:33.30 (3)
1:35.85 (2)
3:09.15 (2)
1:37.15 (3)
4:46.30 (3)
1:38.92 (3)
4George Jelbart / Cameron WurfAUS6:28.941:33.62 (4)
1:37.47 (4)
3:11.09 (4)
1:37.93 (4)
4:49.02 (4)
1:39.92 (4)
5Sergey Bogdanov / Ruslan NaurzaliyevUZB6:52.341:34.86 (5)
1:42.59 (5)
3:17.45 (5)
1:44.91 (5)
5:02.36 (5)
1:49.98 (5)

Heat Four (9:12)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Sam Lynch / Gearóid ToweyIRL6:16.631:31.99 (1)
1:34.23 (1)
3:06.22 (1)
1:35.17 (3)
4:41.39 (1)
1:35.24 (2)
Q
2Steve Tucker / Greg RuckmanUSA6:20.001:34.74 (4)
1:34.79 (2)
3:09.53 (2)
1:34.87 (2)
4:44.40 (2)
1:35.60 (3)
3Václav Maleček / Michal VabroušekCZE6:21.821:35.04 (5)
1:43.33 (5)
3:18.37 (5)
1:30.21 (1)
4:48.58 (4)
1:33.24 (1)
4Justin Gevaert / Wouter Van der FraenenBEL6:26.251:33.07 (2)
1:37.05 (3)
3:10.12 (3)
1:37.65 (4)
4:47.77 (3)
1:38.48 (4)
5Rodolfo Collazo / Joe ReboledoURU6:29.201:34.23 (3)
1:37.92 (4)
3:12.15 (4)
1:37.74 (5)
4:49.89 (5)
1:39.31 (5)

Round One Repêchage (17 August 2004)

Top two finishers in each heat advanced to semi-finals

Heat One (16:22)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Kazushige Ura / Daisaku TakedaJPN6:17.261:31.10 (1)
1:33.89 (2)
3:04.99 (1)
1:36.48 (2)
4:41.47 (1)
1:35.79 (1)
Q
2Steve Tucker / Greg RuckmanUSA6:19.351:34.16 (3)
1:33.73 (1)
3:07.89 (3)
1:34.39 (1)
4:42.28 (2)
1:37.07 (2)
Q
3Manuel Brehmer / Ingo EulerGER6:21.571:32.22 (2)
1:34.26 (3)
3:06.48 (2)
1:37.17 (4)
4:43.65 (3)
1:37.92 (4)
4Armando Arrechavaleta / Yosvel IglesiasCUB6:27.891:36.37 (4)
1:36.77 (4)
3:13.14 (4)
1:37.06 (3)
4:50.20 (4)
1:37.69 (3)

Heat Two (16:29)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Tomasz Kucharski / Robert SyczPOL6:20.901:29.02 (1)
1:35.12 (1)
3:04.14 (1)
1:36.69 (1)
4:40.83 (1)
1:40.07 (3)
Q
2Rubén Álvarez / Juan ZunzuneguiESP6:26.661:30.88 (2)
1:35.75 (2)
3:06.63 (2)
1:38.16 (3)
4:44.79 (2)
1:41.87 (4)
Q
3Rodolfo Collazo / Joe ReboledoURU6:30.231:35.30 (4)
1:36.86 (3)
3:12.16 (4)
1:38.10 (2)
4:50.26 (3)
1:39.97 (2)
4Zhu Zhifu / Yang JianCHN6:31.871:32.70 (3)
1:38.11 (4)
3:10.81 (3)
1:41.40 (4)
4:52.21 (4)
1:39.66 (1)

Heat Three (16:36)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Zsolt Hirling / Tamás VargaHUN6:22.631:31.75 (1)
1:34.23 (1)
3:05.98 (1)
1:37.16 (1)
4:43.14 (1)
1:39.49 (2)
Q
2Ľuboš Podstupka / Lukáš BabačSVK6:25.751:34.26 (3)
1:35.47 (2)
3:09.73 (2)
1:37.88 (2)
4:47.61 (2)
1:38.14 (1)
Q
3Justin Gevaert / Wouter Van der FraenenBEL6:31.181:34.50 (4)
1:36.78 (3)
3:11.28 (3)
1:38.86 (3)
4:50.14 (3)
1:41.04 (3)
4Sergey Bogdanov / Ruslan NaurzaliyevUZB6:45.691:33.87 (2)
1:40.36 (4)
3:14.23 (4)
1:47.70 (4)
5:01.93 (4)
1:43.76 (4)

Heat Four (16:43)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Václav Maleček / Michal VabroušekCZE6:19.041:33.63 (4)
1:36.10 (2)
3:09.73 (3)
1:36.06 (1)
4:45.79 (2)
1:33.25 (1)
Q
2Elia Luini / Leonardo PettinariITA6:21.221:31.81 (1)
1:35.41 (1)
3:07.22 (1)
1:36.14 (2)
4:43.36 (1)
1:37.86 (2)
Q
3George Jelbart / Cameron WurfAUS6:26.101:32.08 (2)
1:36.94 (3)
3:09.02 (2)
1:37.61 (3)
4:46.63 (3)
1:39.47 (3)
4Thiago Gomes / José Sobral JúniorBRA6:33.661:33.15 (3)
1:38.51 (4)
3:11.66 (4)
1:41.24 (4)
4:52.90 (4)
1:40.76 (4)
5Lo Ting Wai / So Sau WahHKG6:41.091:34.67 (5)
1:40.46 (5)
3:15.13 (5)
1:43.98 (5)
4:59.11 (5)
1:41.98 (5)

Semi-Finals A/B (19 August 2004)

Top three finishers in each heat advanced to final

Heat One (8:50)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Tomasz Kucharski / Robert SyczPOL6:14.911:31.24 (1)
1:33.53 (1)
3:04.77 (1)
1:34.32 (1)
4:39.09 (1)
1:35.82 (4)
Q
2Vasilios Polymeros / Nikos SkiathitisGRE6:17.121:32.30 (3)
1:34.50 (2)
3:06.80 (3)
1:34.49 (2)
4:41.29 (2)
1:35.83 (5)
Q
3Mads Rasmussen / Rasmus QuistDEN6:17.851:31.54 (2)
1:34.58 (3)
3:06.12 (2)
1:36.03 (4)
4:42.15 (3)
1:35.70 (3)
Q
4Steve Tucker / Greg RuckmanUSA6:21.461:36.13 (6)
1:35.48 (4)
3:11.61 (5)
1:34.96 (3)
4:46.57 (4)
1:34.89 (2)
5Václav Maleček / Michal VabroušekCZE6:23.171:34.84 (5)
1:37.39 (6)
3:12.23 (6)
1:36.23 (5)
4:48.46 (5)
1:34.71 (1)
6Ľuboš Podstupka / Lukáš BabačSVK6:29.441:33.78 (4)
1:37.23 (5)
3:11.01 (4)
1:39.24 (6)
4:50.25 (6)
1:39.19 (6)

Heat Two (9:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Frédéric Dufour / Pascal TouronFRA6:16.331:31.89 (1)
1:35.07 (1)
3:06.96 (1)
1:36.17 (2)
4:43.13 (1)
1:33.20 (3)
Q
2Zsolt Hirling / Tamás VargaHUN6:18.231:33.13 (3)
1:38.64 (6)
3:11.77 (5)
1:33.36 (1)
4:45.13 (2)
1:33.10 (2)
Q
3Kazushige Ura / Daisaku TakedaJPN6:18.511:32.93 (2)
1:35.99 (3)
3:08.92 (2)
1:36.97 (5)
4:45.89 (4)
1:32.62 (1)
Q
4Sam Lynch / Gearóid ToweyIRL6:19.091:33.70 (5)
1:35.66 (2)
3:09.36 (3)
1:36.27 (3)
4:45.63 (3)
1:33.46 (4)
5Elia Luini / Leonardo PettinariITA6:23.721:34.29 (6)
1:37.66 (5)
3:11.95 (6)
1:36.35 (4)
4:48.30 (6)
1:35.42 (5)
6Rubén Álvarez / Juan ZunzuneguiESP6:30.151:33.42 (4)
1:36.15 (4)
3:09.57 (4)
1:38.17 (6)
4:47.74 (5)
1:42.41 (6)

Semi-Finals C/D (19 August 2004)

Top three finishers to C Final

Heat One (9:50)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Manuel Brehmer / Ingo EulerGER6:23.221:32.96 (3)
1:35.83 (1)
3:08.79 (1)
1:37.04 (1)
4:45.83 (1)
1:37.39 (2)
Q
2Justin Gevaert / Wouter Van der FraenenBEL6:25.341:32.58 (2)
1:37.08 (3)
3:09.66 (3)
1:37.87 (3)
4:47.53 (2)
1:37.81 (4)
Q
3Zhu Zhifu / Yang JianCHN6:25.971:32.22 (1)
1:36.94 (2)
3:09.16 (2)
1:39.37 (4)
4:48.53 (3)
1:37.44 (3)
Q
4José Sobral Júnior / Thiago GomesBRA6:26.981:34.49 (4)
1:37.77 (4)
3:12.26 (4)
1:37.53 (2)
4:49.79 (4)
1:37.19 (1)

Heat Two (10:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1George Jelbart / Cameron WurfAUS6:27.681:33.27 (1)
1:37.50 (1)
3:10.77 (1)
1:38.52 (1)
4:49.29 (1)
1:38.39 (3)
Q
2Armando Arrechavaleta / Yosvel IglesiasCUB6:28.091:33.53 (2)
1:39.46 (3)
3:12.99 (3)
1:38.85 (2)
4:51.84 (3)
1:36.25 (1)
Q
3Rodolfo Collazo / Joe ReboledoURU6:29.391:34.22 (3)
1:37.81 (2)
3:12.03 (2)
1:39.56 (3)
4:51.59 (2)
1:37.80 (2)
Q
4Lo Ting Wai / So Sau WahHKG6:37.031:34.99 (5)
1:40.12 (5)
3:15.11 (5)
1:42.24 (4)
4:57.35 (4)
1:39.68 (4)
5Sergey Bogdanov / Ruslan NaurzaliyevUZB6:45.471:34.52 (4)
1:39.67 (4)
3:14.19 (4)
1:45.67 (5)
4:59.86 (5)
1:45.61 (5)

Final Round (21 – 22 August 2004)

A Final (22 August 2004 — 8:50)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Tomasz Kucharski / Robert SyczPOL6:20.931:31.63 (1)
1:34.69 (1)
3:06.32 (1)
1:35.57 (1)
4:41.89 (1)
1:39.04 (6)
2Frédéric Dufour / Pascal TouronFRA6:21.461:32.42 (3)
1:35.98 (3)
3:08.40 (3)
1:37.23 (2)
4:45.63 (2)
1:35.83 (1)
3Vasilios Polymeros / Nikos SkiathitisGRE6:23.231:32.80 (4)
1:36.58 (5)
3:09.38 (4)
1:37.71 (3)
4:47.09 (4)
1:36.14 (2)
4Mads Rasmussen / Rasmus QuistDEN6:23.921:31.95 (2)
1:35.87 (2)
3:07.82 (2)
1:38.16 (5)
4:45.98 (3)
1:37.94 (5)
5Zsolt Hirling / Tamás VargaHUN6:24.691:33.20 (6)
1:36.43 (4)
3:09.63 (5)
1:38.43 (6)
4:48.06 (6)
1:36.63 (3)
6Kazushige Ura / Daisaku TakedaJPN6:24.981:33.03 (5)
1:36.84 (6)
3:09.87 (6)
1:37.76 (4)
4:47.63 (5)
1:37.35 (4)

B Final (21 August 2004 — 11:20)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Steve Tucker / Greg RuckmanUSA6:45.201:42.12 (5)
1:42.08 (1)
3:24.20 (3)
1:41.30 (1)
5:05.50 (2)
1:39.70 (2)
2Rubén Álvarez / Juan ZunzuneguiESP6:46.481:39.00 (1)
1:42.47 (2)
3:21.47 (1)
1:43.80 (4)
5:05.27 (1)
1:41.21 (3)
3Václav Maleček / Michal VabroušekCZE6:46.771:41.38 (4)
1:43.38 (4)
3:24.76 (4)
1:43.48 (2)
5:08.24 (4)
1:38.53 (1)
4Sam Lynch / Gearóid ToweyIRL6:49.261:39.83 (2)
1:42.76 (3)
3:22.59 (2)
1:43.60 (3)
5:06.19 (3)
1:43.07 (4)
5Ľuboš Podstupka / Lukáš BabačSVK6:58.781:42.31 (6)
1:44.35 (5)
3:26.66 (5)
1:46.21 (5)
5:12.87 (5)
1:45.91 (6)
6Elia Luini / Nicola MoriconiITA7:01.861:40.64 (3)
1:47.11 (6)
3:27.75 (6)
1:48.80 (6)
5:16.55 (6)
1:45.31 (5)

C Final (21 August 2004 — 12:20)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Manuel Brehmer / Ingo EulerGER6:45.621:38.58 (3)
1:41.12 (1)
3:19.70 (1)
1:43.44 (1)
5:03.14 (1)
1:42.48 (3)
2Armando Arrechavaleta / Yosvel IglesiasCUB6:48.501:39.53 (5)
1:43.22 (2)
3:22.75 (4)
1:43.81 (2)
5:06.56 (3)
1:41.94 (1)
3Justin Gevaert / Wouter Van der FraenenBEL6:50.071:38.75 (4)
1:44.54 (5)
3:23.29 (5)
1:44.49 (3)
5:07.78 (4)
1:42.29 (2)
4George Jelbart / Cameron WurfAUS6:51.321:38.17 (1)
1:43.27 (3)
3:21.44 (2)
1:44.54 (4)
5:05.98 (2)
1:45.34 (4)
5Zhu Zhifu / Yang JianCHN6:58.881:38.39 (2)
1:43.59 (4)
3:21.98 (3)
1:48.54 (5)
5:10.52 (5)
1:48.36 (6)
6Rodolfo Collazo / Joe ReboledoURU7:03.721:39.79 (6)
1:46.73 (6)
3:26.52 (6)
1:49.09 (6)
5:15.61 (6)
1:48.11 (5)