|
| Event type

Canadian Doubles, 1,000 metres, Men

Date19 – 20 August 2016
StatusOlympic
LocationEstádio da Lagoa, Lagoa Rodrigo de Freitas, Rio de Janeiro
Participants22 from 11 countries
Olympic Record 3:30.059 / Christian Gille / Tomasz Wylenzek GER / 23 August 2004

The Men’s C-2 1000 was a difficult race to call, as there were several viable challengers for gold. Defending Olympic Champion Germany entered Jan Vandrey and Sebastian Brendel, the latter of whom had already defended his Olympic title in the C-1 1000 and thus gave his nation a fair shot at the top of the podium, despite Germany’s struggles in other tournaments (its only recent medals were bronze at the 2014 World and 2015 European Championships). Brazil’s Erlon Silva and Isaquias Queiroz were the reigning World and Pan-American Champions, with the latter having become the first Brazilian to win a canoeing medal by taking silver in the C-1 1000 and bronze in the C-1 200, and would certainly benefit from a home crowd. Russia had been successful at the Europeans, winning in 2013 and 2016 and coming in as runner-up in-between, and brought rookie Ilya Shtokalov to Rio to support the decorated Ilya Pervukhin, who had earned a bronze medal in the event at the 2012 Summer Olympics. This was a result of Pervukhin’s normal partner, Aleksey Korovashkov, being among the over 100 Russians banned from Rio due to doping concerns.

Germany won its preliminary heat, qualifying automatically for the final, while Russia finished third behind Brazil and Ukraine’s Dmytro Yanchuk and Taras Mishchuk, the 2015 European Champions. Ukraine advanced by winning its semifinal heat, while Russia was again third, this time in a semifinal won by Fernando Jorge and Serguey Torres of Cuba. In the final, Brazil led for most of the distance, fueled by the support of a home crowd, but was passed in the last stretch by the Germans, giving Brendel his second gold medal of the Games. Queiroz, meanwhile, became the first Brazilian to win three medals in a single edition of the Olympics. The Ukrainians came in third to round off the podium.

PosNrBoatNOCR1SFFinal
187/189Sebastian Brendel / Jan VandreyGER3:33.482 (1 h2)3:43.912 (1 h2)Gold
2184/63Erlon Silva / Isaquias QueirozBRA3:33.269 (1 h1)3:44.819 (2 h2)Silver
3195/196Dmytro Yanchuk / Taras MishchukUKR3:35.284 (2 h1)3:38.384 (1 h1)3:45.949 (3 h2)Bronze
475/190Henrik Vasbányai / Róbert MikeHUN3:35.501 (3 h2)3:56.126 (3 h1)3:46.198 (4 h2)
515/194Ilya Shtokalov / Ilya PervukhinRUS3:43.105 (3 h1)3:42.127 (3 h2)3:46.776 (5 h2)
6185/186Serguey Torres / Fernando JorgeCUB3:34.939 (2 h2)3:40.192 (1 h2)3:48.133 (6 h2)
7187/188Jaroslav Radoň / Filip DvořákCZE3:36.818 (4 h2)3:42.166 (2 h1)3:49.352 (7 h2)
834/197Gerasim Kochnev / Serik MirbekovUZB4:00.330 (6 h2)3:40.772 (2 h2)3:52.920 (8 h2)
9191/192Mateusz Kamiński / Michał KudłaPOL3:44.717 (5 h2)3:43.467 (4 h2)3:52.964 (1 h1)
1046/44Ferenc Szekszárdi / Martin MarinovAUS4:07.372 (4 h1)4:13.754 (5 h2)4:10.238 (2 h1)
1157/56Mussa Chamaune / Joaquim LoboMOZ4:14.002 (5 h1)4:23.965 (4 h1)4:38.732 (3 h1)
DNS71/60Oleg Tarnovschi / Serghei TarnovschiMDA– (DNS h1)1

Round One (19 August 2016 — 09:21)

Top three in each heat advanced to final, places 4-7 and fastest eighth in each heat advanced to semi-finals.

Heat One (09:21)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Erlon Silva / Isaquias QueirozBRA3:33.26950.03 (1)
53.39 (1)
1:43.42 (1)
53.79 (2)
2:37.21 (1)
56.059 (1)
Q
2Dmytro Yanchuk / Taras MishchukUKR3:35.28452.11 (3)
53.63 (2)
1:45.74 (2)
53.46 (1)
2:39.20 (2)
56.084 (2)
q
3Ilya Shtokalov / Ilya PervukhinRUS3:43.10552.07 (2)
53.73 (3)
1:45.80 (3)
54.59 (3)
2:40.39 (3)
1:02.715 (3)
q
4Ferenc Szekszárdi / Martin MarinovAUS4:07.37255.68 (4)
1:02.85 (4)
1:58.53 (4)
1:04.49 (4)
3:03.02 (4)
1:04.352 (4)
q
5Mussa Chamaune / Joaquim LoboMOZ4:14.00256.26 (5)
1:04.86 (5)
2:01.12 (5)
1:08.47 (5)
3:09.59 (5)
1:04.412 (5)
q
DNSOleg Tarnovschi / Serghei TarnovschiMDA– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
2

Heat Two (09:29)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Sebastian Brendel / Jan VandreyGER3:33.48251.67 (1)
52.99 (1)
1:44.66 (1)
54.33 (3)
2:38.99 (1)
54.492 (2)
Q
2Serguey Torres / Fernando JorgeCUB3:34.93952.10 (2)
53.87 (3)
1:45.97 (2)
54.16 (1)
2:40.13 (2)
54.809 (4)
q
3Henrik Vasbányai / Róbert MikeHUN3:35.50153.32 (5)
53.83 (2)
1:47.15 (4)
54.32 (2)
2:41.47 (3)
54.031 (1)
q
4Jaroslav Radoň / Filip DvořákCZE3:36.81852.60 (3)
54.46 (4)
1:47.06 (3)
55.13 (5)
2:42.19 (4)
54.628 (3)
q
5Mateusz Kamiński / Michał KudłaPOL3:44.71753.86 (6)
55.03 (5)
1:48.89 (5)
54.63 (4)
2:43.52 (5)
1:01.197 (5)
q
6Gerasim Kochnev / Serik MirbekovUZB4:00.33052.81 (4)
56.32 (6)
1:49.13 (6)
1:02.50 (6)
2:51.63 (6)
1:08.700 (6)
q

Semi-Finals (19 August 2016 — 10:21)

Top three in each heat advanced to final.

Heat One (10:21)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Dmytro Yanchuk / Taras MishchukUKR3:38.38453.11 (1)
54.85 (2)
1:47.96 (1)
55.05 (1)
2:43.01 (1)
55.374 (1)
Q
2Jaroslav Radoň / Filip DvořákCZE3:42.16653.30 (2)
54.79 (1)
1:48.09 (2)
56.62 (3)
2:44.71 (2)
57.456 (2)
Q
3Henrik Vasbányai / Róbert MikeHUN3:56.12655.79 (3)
56.33 (3)
1:52.12 (3)
56.10 (2)
2:48.22 (3)
1:07.906 (4)
Q
4Mussa Chamaune / Joaquim LoboMOZ4:23.96558.18 (4)
1:08.59 (4)
2:06.77 (4)
1:10.63 (4)
3:17.40 (4)
1:06.565 (3)
QB

Heat Two (10:29)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Serguey Torres / Fernando JorgeCUB3:40.19252.72 (1)
55.40 (1)
1:48.12 (1)
56.71 (2)
2:44.83 (1)
55.362 (2)
Q
2Gerasim Kochnev / Serik MirbekovUZB3:40.77252.91 (2)
56.84 (3)
1:49.75 (3)
56.38 (1)
2:46.13 (3)
54.642 (1)
Q
3Ilya Shtokalov / Ilya PervukhinRUS3:42.12752.98 (3)
55.60 (2)
1:48.58 (2)
57.11 (4)
2:45.69 (2)
56.437 (4)
Q
4Mateusz Kamiński / Michał KudłaPOL3:43.46753.03 (4)
57.85 (4)
1:50.88 (4)
57.05 (3)
2:47.93 (4)
55.537 (3)
QB
5Ferenc Szekszárdi / Martin MarinovAUS4:13.75455.17 (5)
1:04.01 (5)
1:59.18 (5)
1:10.21 (5)
3:09.39 (5)
1:04.364 (5)
QB

Final Round (20 August 2016 — 09:14)

Final B (09:14)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Mateusz Kamiński / Michał KudłaPOL3:52.96455.70 (1)
59.19 (1)
1:54.89 (1)
1:00.01 (1)
2:54.90 (1)
58.064 (1)
2Ferenc Szekszárdi / Martin MarinovAUS4:10.23859.63 (3)
1:01.93 (2)
2:01.56 (2)
1:04.50 (2)
3:06.06 (2)
1:04.178 (2)
3Mussa Chamaune / Joaquim LoboMOZ4:38.73259.24 (2)
1:13.93 (3)
2:13.17 (3)
1:14.80 (3)
3:27.97 (3)
1:10.762 (3)

Final A (09:22)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Sebastian Brendel / Jan VandreyGER3:43.91255.26 (=3)
57.62 (6)
1:52.88 (6)
57.16 (3)
2:50.04 (5)
53.872 (1)
2Erlon Silva / Isaquias QueirozBRA3:44.81954.38 (1)
56.92 (2)
1:51.30 (1)
57.24 (5)
2:48.54 (1)
56.279 (4)
3Dmytro Yanchuk / Taras MishchukUKR3:45.94955.30 (5)
57.30 (=4)
1:52.60 (5)
57.19 (4)
2:49.79 (3)
56.159 (3)
4Henrik Vasbányai / Róbert MikeHUN3:46.19856.38 (8)
58.11 (7)
1:54.49 (8)
56.88 (1)
2:51.37 (7)
54.828 (2)
5Ilya Shtokalov / Ilya PervukhinRUS3:46.77655.35 (6)
56.57 (1)
1:51.92 (2)
57.09 (2)
2:49.01 (2)
57.766 (5)
6Serguey Torres / Fernando JorgeCUB3:48.13355.26 (=3)
57.30 (=4)
1:52.56 (4)
57.38 (6)
2:49.94 (4)
58.193 (6)
7Jaroslav Radoň / Filip DvořákCZE3:49.35255.40 (7)
57.02 (3)
1:52.42 (3)
58.07 (7)
2:50.49 (6)
58.862 (7)
8Gerasim Kochnev / Serik MirbekovUZB3:52.92054.99 (2)
58.49 (8)
1:53.48 (7)
58.80 (8)
2:52.28 (8)
1:00.640 (8)