|
| Event type

Team Pursuit (6 laps), Women

Date19 – 21 February 2018
StatusOlympic
LocationGangneung Oval, Gangneung Olympic Park, Coastal Cluster, Gangneung
Participants30 from 8 countries
FormatSingle-elimination event.
StarterStefan HerrmannGER
RefereeBert TimmermanNED
PosTeamNOC
1JapanJPNGold
Miho TakagiAyaka KikuchiAyano SatoNana Takagi
2NetherlandsNEDSilver
Marrit LeenstraLotte van BeekIreen WüstAntoinette de Jong
3United StatesUSABronze
Heather BergsmaBrittany BoweMia ManganelloCarlijn Schoutens
4CanadaCAN
Ivanie BlondinKeri MorrisonJosie MorrisonIsabelle Weidemann
5People's Republic of ChinaCHN
Li DanLiu JingHan MeiHao Jiachen
6GermanyGER
Roxanne DufterGabriele HirschbichlerClaudia PechsteinMichelle Uhrig (DNS)
7PolandPOL
Natalia CzerwonkaLuiza ZłotkowskaKatarzyna Bachleda-CuruśKarolina Bosiek
8Republic of KoreaKOR
Kim Bo-ReumPark Ji-WuNo Seon-YeongPark Seung-Hui (DNS)

Quarter-Finals (19 February 2018 — 20:00)

Winner of each heat advance to semi-finals.

PosPairTeamNOCTime
11CNetherlandsNED2:55.61QOR
Marrit LeenstraIreen WüstAntoinette de Jong
22CJapanJPN2:56.09Q
Miho TakagiAyano SatoNana Takagi
33FCanadaCAN2:59.02Q
Ivanie BlondinJosie MorrisonIsabelle Weidemann
44FUnited StatesUSA2:59.75Q
Heather BergsmaBrittany BoweMia Manganello
52FPeople's Republic of ChinaCHN3:00.01
Li DanHan MeiHao Jiachen
63CGermanyGER3:02.65
Roxanne DufterGabriele HirschbichlerClaudia Pechstein
71FRepublic of KoreaKOR3:03.76
Kim Bo-ReumPark Ji-WuNo Seon-Yeong
84CPolandPOL3:04.80
Natalia CzerwonkaLuiza ZłotkowskaKatarzyna Bachleda-Curuś

Semi-Finals (21 February 2018 — 20:00)

Winner of each heat advance to final A.

Heat 1 Lotte van BeekIreen WüstAntoinette de JongNED F3:00.41 – 3:07.28CUSA Heather BergsmaMia ManganelloCarlijn Schoutens
32.65 1:00.71 1:29.54 1:59.47 2:29.6433.74 1:03.13 1:33.62 2:04.48 2:35.70
Heat 2 Miho TakagiAyaka KikuchiNana TakagiJPN F2:58.94 – 3:01.84CCAN Ivanie BlondinKeri MorrisonIsabelle Weidemann
32.81 1:01.60 1:30.50 1:59.71 2:29.2333.76 1:02.71 1:32.12 2:01.53 2:31.38

Final Round (21 February 2018 — 20:54)

Final D Natalia CzerwonkaLuiza ZłotkowskaKarolina BosiekPOL C3:03.11 – 3:07.30FKOR Kim Bo-ReumPark Ji-WuNo Seon-Yeong
33.20 1:01.79 1:30.90 2:00.93 2:32.1434.61 1:05.05 1:35.56 2:05.98 2:36.69
Final C Li DanLiu JingHao JiachenCHN F3:00.04 – 3:04.67CGER Roxanne DufterGabriele HirschbichlerClaudia Pechstein
32.83 1:00.94 1:29.45 1:58.77 2:28.8033.31 1:01.64 1:31.27 2:02.27 2:33.11
Final B Heather BergsmaBrittany BoweMia ManganelloUSA F2:59.27 – 2:59.72CCAN Ivanie BlondinJosie MorrisonIsabelle Weidemann
32.37 59.65 1:27.88 1:57.23 2:27.5633.92 1:02.32 1:31.23 2:00.38 2:29.88
Final A Miho TakagiAyano SatoNana TakagiJPN C2:53.89 – 2:55.48FNED Marrit LeenstraIreen WüstAntoinette de Jong
31.69 59.17 1:27.33 1:56.30 2:24.9431.85 59.32 1:26.95 1:55.85 2:25.47