Artistic Gymnastics
|
Individual All-Around, Women |
Helena Rakoczy |
8 |
|
|
Natalia Kot |
9 |
|
|
Danuta Nowak-Stachow |
=25 |
|
|
Dorota Jokiel |
27 |
|
|
Barbara Ślizowska |
45 |
|
|
Lidia Szczerbińska |
47 |
|
Team All-Around, Women |
Poland |
4 |
|
|
Helena Rakoczy • Natalia Kot • Danuta Nowak-Stachow • Dorota Jokiel • Barbara Ślizowska • Lidia Szczerbińska |
Team Portable Apparatus, Women |
Poland |
=3 |
Bronze |
|
Helena Rakoczy • Natalia Kot • Danuta Nowak-Stachow • Dorota Jokiel • Barbara Ślizowska • Lidia Szczerbińska |
Floor Exercise, Women |
Helena Rakoczy |
=14 |
|
|
Natalia Kot |
=14 |
|
|
Danuta Nowak-Stachow |
=42 |
|
|
Barbara Ślizowska |
=47 |
|
|
Lidia Szczerbińska |
=47 |
|
|
Dorota Jokiel |
59 |
|
Horse Vault, Women |
Natalia Kot |
=7 |
|
|
Helena Rakoczy |
=7 |
|
|
Dorota Jokiel |
=16 |
|
|
Danuta Nowak-Stachow |
=42 |
|
|
Lidia Szczerbińska |
=48 |
|
|
Barbara Ślizowska |
=50 |
|
Uneven Bars, Women |
Helena Rakoczy |
5 |
|
|
Natalia Kot |
8 |
|
|
Danuta Nowak-Stachow |
=10 |
|
|
Dorota Jokiel |
=20 |
|
|
Barbara Ślizowska |
32 |
|
|
Lidia Szczerbińska |
48 |
|
Balance Beam, Women |
Natalia Kot |
=13 |
|
|
Helena Rakoczy |
=16 |
|
|
Dorota Jokiel |
=26 |
|
|
Lidia Szczerbińska |
=30 |
|
|
Danuta Nowak-Stachow |
=33 |
|
|
Barbara Ślizowska |
43 |
|
Athletics
|
100 metres, Men |
Marian Foik |
5 h2 r3/4 |
|
|
Jan Jarzembowski |
4 h3 r2/4 |
|
|
Edward Szmidt |
DNS |
|
200 metres, Men |
Edward Szmidt |
6 h1 r2/4 |
|
|
Jan Jarzembowski |
4 h10 r1/4 |
|
|
Zenon Baranowski |
DNS |
|
5,000 metres, Men |
Jerzy Chromik |
7 h3 r1/2 |
|
|
Kazimierz Zimny |
AC h1 r1/2 |
|
|
Zdzisław Krzyszkowiak |
DNS |
|
10,000 metres, Men |
Zdzisław Krzyszkowiak |
4 |
|
|
Jerzy Chromik |
DNS |
|
3,000 metres Steeplechase, Men |
Zdzisław Krzyszkowiak |
5 h1 r1/2 |
|
|
Jerzy Chromik |
DNS |
|
4 × 100 metres Relay, Men |
Poland |
6 |
|
|
Marian Foik • Jan Jarzembowski • Edward Szmidt • Zenon Baranowski • Henryk Grabowski (DNS) • Kazimierz Kropidłowski (DNS) |
Pole Vault, Men |
Zenon Ważny |
6 |
|
|
Zbigniew Janiszewski |
12 |
|
Long Jump, Men |
Kazimierz Kropidłowski |
6 |
|
|
Henryk Grabowski |
10 |
|
Triple Jump, Men |
Ryszard Malcherczyk |
10 |
|
Discus Throw, Men |
Tadeusz Rut |
17 r1/2 |
|
Hammer Throw, Men |
Alfons Niklas |
10 |
|
|
Tadeusz Rut |
14 |
|
Javelin Throw, Men |
Janusz Sidło |
2 |
Silver |
|
Jan Kopyto |
5 |
|
100 metres, Women |
Maria Kusion |
4 h2 r1/3 |
|
|
Barbara Lerczak |
4 h3 r1/3 |
|
|
Halina Richter |
5 h4 r1/3 |
|
200 metres, Women |
Barbara Lerczak |
6 h1 r2/3 |
|
|
Genowefa Minicka |
4 h2 r1/3 |
|
|
Maria Kusion |
DNS |
|
80 metres Hurdles, Women |
Elżbieta Krzesińska |
DNS |
|
4 × 100 metres Relay, Women |
Poland |
4 h2 r1/2 |
|
|
Maria Kusion • Barbara Lerczak • Genowefa Minicka • Halina Richter • Elżbieta Krzesińska (DNS) |
Long Jump, Women |
Elżbieta Krzesińska |
1 |
Gold |
|
Maria Kusion |
9 |
|
|
Genowefa Minicka |
12 |
|
Javelin Throw, Women |
Urszula Figwer |
6 |
|
|
Anna Wojtaszek-Pazera |
9 |
|
Boxing
|
Flyweight, Men |
Henryk Kukier |
=9 |
|
Bantamweight, Men |
Zenon Stefaniuk |
=9 |
|
Featherweight, Men |
Henryk Niedźwiedzki |
=3 |
Bronze |
Lightweight, Men |
Zygmunt Milewski |
=5 |
|
Light-Welterweight, Men |
Lech Drogosz |
=9 |
|
Welterweight, Men |
Tadeusz Walasek |
=9 |
|
Light-Middleweight, Men |
Zbigniew Pietrzykowski |
=3 |
Bronze |
Middleweight, Men |
Zbigniew Piórkowski |
=9 |
|
Light-Heavyweight, Men |
Andrzej Wojciechowski |
=5 |
|
Canoe Marathon
|
Kayak Doubles, 10,000 metres, Men |
Poland |
10 |
|
|
Jerzy Górski • Stefan Kapłaniak |
Canoe Sprint
|
Kayak Singles, 1,000 metres, Men |
Stefan Kapłaniak |
4 |
|
Kayak Doubles, 1,000 metres, Men |
Poland |
4 h2 r1/2 |
|
|
Ryszard Skwarski • Jerzy Górski |
Kayak Singles, 500 metres, Women |
Daniela Walkowiak |
6 |
|
Fencing
|
Sabre, Individual, Men |
Jerzy Pawłowski |
2 |
Silver |
|
Wojciech Zabłocki |
=6 |
|
|
Marek Kuszewski |
6 p2 r2/4 |
|
Sabre, Team, Men |
Poland |
2 |
Silver |
|
Jerzy Pawłowski • Wojciech Zabłocki • Marek Kuszewski • Ryszard Zub • Andrzej Piątkowski • Zygmunt Pawlas |
Rowing
|
Single Sculls, Men |
Teodor Kocerka |
4 |
|
Coxed Pairs, Men |
Poland |
4 |
|
|
Henryk Jagodziński • Zbigniew Schwarzer • Bertold Mainka |
Coxless Fours, Men |
Poland |
4 h1 r3/4 |
|
|
Kazimierz Błasiński • Szczepan Grajczyk • Zbigniew Paradowski • Marian Nietupski |
Shooting
|
Trap, Men |
Adam Smelczyński |
2 |
Silver |
|
Zygmunt Kiszkurno |
15 |
|
Swimming
|
100 metres Backstroke, Women |
Elżbieta Gellner |
=15 |
|
Weightlifting
|
Featherweight, Men |
Marian Zieliński |
3 |
Bronze |
Lightweight, Men |
Jan Czepułkowski |
6 |
|
Middleweight, Men |
Jan Bochenek |
4 |
|
|
Krzysztof Beck |
6 |
|
Middle-Heavyweight, Men |
Czesław Białas |
AC |
|