|
Not held in other editions
| Event type

Big Air, Girls

Date21 – 22 January 2020
StatusYOG
LocationLeysin Park & Pipe, Leysin
Participants22 from 15 countries
PosNrBoarderNOCQualifyingFinal
11Hinari AsanumaJPN76.00 (3)172.50 (1)Gold
215Annika MorganGER89.00 (1)160.50 (2)Silver
33Melissa PeperkampNED82.00 (2)150.00 (3)Bronze
413Bianca GislerSUI50.66 (9)134.75 (4)
518Ty SchnorrbuschUSA70.00 (5)131.00 (5)
624Kanami OkuyamaJPN74.00 (4)99.75 (6)
77Marie KreisingerováCZE56.00 (7)82.50 (7)
816Kamilla KozubackCAN42.00 (11)72.25 (8)
99Morena PoggiARG40.33 (12)52.25 (9)
1025Evy PoppeBEL69.33 (6)45.00 (10)
1119Bettina RollNOR48.66 (10)6.50 (11)
1221Courtney RummelUSA53.66 (8)– (DNS)
1320Stine OlsenNOR40.00 (13)
1423Lily JekelAUS33.66 (14)
1511Marie HahnlGER29.66 (15)
165María José ChávezARG20.66 (16)
178Alexandra ChenAUS16.33 (17)
1822Eveliina TakaFIN16.00 (18)
1917Kiara ZungAUT15.66 (19)
2014Eva HanicováSVK12.66 (20)
2110Guo JunyanCHN12.00 (21)
2212Mona DanuserSUI10.66 (22)
DNS2Andie GendronCAN– (DNS)
DNS4Marilù PoluzziITA– (DNS)
DNS6Juliette PelchatCAN– (DNS)

Qualifying Round (21 January 2020 — 13:00)

Two jumps, best jump for each athlete to determine placement.

Judge #1NOR
Judge #2SUI
Judge #3Gaz VoganGBR
PosOrdBoarderNOCPoints
115Annika MorganGER89.00Q
Run #1 (1)89.00
Run #2 (DNS)
23Melissa PeperkampNED82.00Q
Run #1 (2)82.00
Run #2 (3)57.00
31Hinari AsanumaJPN76.00Q
Run #1 (3)76.00
Run #2 (1)74.33
424Kanami OkuyamaJPN74.00Q
Run #1 (4)74.00
Run #2 (4)47.33
518Ty SchnorrbuschUSA70.00Q
Run #1 (5)70.00
Run #2 (DNS)
625Evy PoppeBEL69.33Q
Run #1 (6)69.33
Run #2 (2)65.00
77Marie KreisingerováCZE56.00Q
Run #1 (7)56.00
Run #2 (7)18.33
821Courtney RummelUSA53.66Q
Run #1 (8)53.66
Run #2 (DNS)
913Bianca GislerSUI50.66Q
Run #1 (9)50.66
Run #2 (17)1.00
1019Bettina RollNOR48.66Q
Run #1 (10)48.66
Run #2 (10)15.33
1116Kamilla KozubackCAN42.00Q
Run #1 (11)42.00
Run #2 (5)35.66
129Morena PoggiARG40.33Q
Run #1 (12)40.33
Run #2 (12)14.00
1320Stine OlsenNOR40.00
Run #1 (13)40.00
Run #2 (9)16.00
1423Lily JekelAUS33.66
Run #1 (15)22.00
Run #2 (6)33.66
1511Marie HahnlGER29.66
Run #1 (14)29.66
Run #2 (15)12.33
165María José ChávezARG20.66
Run #1 (16)20.66
Run #2 (14)12.66
178Alexandra ChenAUS16.33
Run #1 (19)15.33
Run #2 (8)16.33
1822Eveliina TakaFIN16.00
Run #1 (17)16.00
Run #2 (11)15.33
1917Kiara ZungAUT15.66
Run #1 (18)15.66
Run #2 (13)13.33
2014Eva HanicováSVK12.66
Run #1 (20)12.66
Run #2 (DNS)
2110Guo JunyanCHN12.00
Run #1 (22)8.66
Run #2 (16)12.00
2212Mona DanuserSUI10.66
Run #1 (21)10.66
Run #2 (DNS)
DNS2Andie GendronCAN
Run #1 (DNS)
DNS4Marilù PoluzziITA
Run #1 (DNS)
DNS6Juliette PelchatCAN
Run #1 (DNS)

Final Round (22 January 2020 — 13:50)

Three jumps, best two different jumps for each athlete to determine placement.

Judge #1Gaz VoganGBR
Judge #2SUI
Judge #3Julien HaricotFRA
Judge #4RUS
Judge #5NOR
Judge #6BUL
PosOrdBoarderNOCPoints
11Hinari AsanumaJPN172.50
Run #1 (1)93.50
Run #2 (9)10.75
Run #3 (1)79.00
215Annika MorganGER160.50
Run #1 (2)86.75
Run #2 (6)18.00
Run #3 (2)73.75
33Melissa PeperkampNED150.00
Run #1 (3)80.75
Run #2 (1)69.25
Run #3 (7)18.50
413Bianca GislerSUI134.75
Run #1 (4)77.75
Run #2 (3)57.00
Run #3 (9)10.75
518Ty SchnorrbuschUSA131.00
Run #1 (6)62.50
Run #2 (2)68.50
Run #3 (3)56.00
624Kanami OkuyamaJPN99.75
Run #1 (5)76.25
Run #2 (8)16.00
Run #3 (5)23.50
77Marie KreisingerováCZE82.50
Run #1 (7)57.00
Run #2 (5)25.50
Run #3 (DNS)
816Kamilla KozubackCAN72.25
Run #1 (9)23.75
Run #2 (4)53.25
Run #3 (6)19.00
99Morena PoggiARG52.25
Run #1 (10)7.50
Run #2 (7)16.75
Run #3 (4)35.50
1025Evy PoppeBEL45.00
Run #1 (8)28.75
Run #2 (10)8.75
Run #3 (8)16.25
1119Bettina RollNOR6.50
Run #1 (11)6.50
Run #2 (DNS)
Run #3 (DNS)
DNS21Courtney RummelUSA
Run #1 (DNS)