Steaua București, București (ROU)

Affiliation ID 867
Full name Clubul Sportiv al Armatei Steaua București
Short name Steaua București
Place București (ROU)
Sports ASK/ATH/BOX/CAN/CCS/Coach/DIV/FEN/FTB/GYM/HAN/ICH/JUD/MSP/NCO/ROW/Referee/SHO/SWI/TTN/VOL/WAP/WLT/WRE
Notes

Founded in 1947 as ASA Bucureşști (Asociația Sportivă a Armatei București), renamed to CCA București (Casa Centrala a Armatei București) in 1950, and to Steaua in 1961. The football section separated in 1998.

Athletes (165)

Vasile Andrei ROU WRE 1980—1988
Angelica Aposteanu ROU ROW 1980
Ion Arapu ROU WRE 1972
Suzana Ardeleanu ROU FEN 1980
Sorin Avram ROU FTB 1964
Ioana Badea ROU ROW 1984
Ștefan Balint ROU FTB 1952
Costică Bărăgan ROU FEN 1972—1980
Gyula Bartha ROU VOL 1972
Dumitru Berbece ROU HAN 1984—1992
Gheorghe Berceanu ROU WRE 1972—1976
Mihai Bîră, Sr. ROU ASK 1948—1952
Roxana Elisabeta Bîrcă ROU ATH 2012
Anton Biro ROU ICH 1964
Ștefan Birtalan ROU HAN 1972—1980
Loredana Boboc ROU GYM 2000
Claudia Bobocea ROU ATH 2016—2020
Tiberiu Bone ROU FTB 1952
Constantin Borăscu ROU WRE 2000
Mihaela Botezan ROU ATH 2004
Ana Maria Brânză-Popescu ROU FEN 2004—2020
Alexandru Calamar ROU ICH 1964—1968
Laura Cârlescu-Badea ROU FEN 1992—2004
Iulică Cazan ROU SHO 2000
Traian Cazan ROU ICH 1980
Corneliu Chifu ROU VOL 1980
Aurica Chiriță-Bărăscu ROU ROW 2000—2004
Andreea Chițu ROU JUD 2012—2020
Dragomir Cioroslan ROU WLT 1976—1984
Ion Coliban ROU ASK 1948—1952
Dragoș Coman ROU SWI 2000—2008
Petre Coman ROU WRE 1968—1976
Gheorghe Constantin ROU FTB 1964
Costel Coșniță ROU CAN 1972
Cornel Nicolae Crăciun ROU CCS/MSP/NCO 1948—1952
Moise Crăciun ROU CCS 1952
Carol Creiniceanu ROU FTB 1964
Anton Crișan ROU ICH 1964
Marian Culineac ROU BOX 1972
Florin Curuea ROU ROW 2012
Corneli Vasile Curuzan ROU CAN 2000—2004
Zoltan Czaka ROU ICH 1964—1968
Iliuță Dăscălescu ROU WRE 1992
Alexandru Dedu ROU HAN 1992
Ana Derșidan-Ene-Pascu ROU FEN 1964—1976
Camelia Diaconescu ROU ROW 1984
Alexandru Dincă ROU HAN 1972
Estera Dobre ROU WRE 2008
Mircea Dobrescu ROU BOX 1952—1960
Cezar Drăgăniță ROU HAN 1976—1980
Marian Drăgulescu ROU GYM 2000—2020
Mihai Drăgușin ROU WAP 2012
Ion Drîmbă ROU FEN 1960—1968
Alina Dumitru ROU JUD 2004—2012
Marian Dumitru ROU HAN 1980—1992
Alexandra Eremia ROU GYM 2004
Iuliu Falb ROU FEN 1964—1972
Gheorghe Fiat ROU BOX 1952
Gheorghe Florescu ROU SHO 1968—1972
Dumitru Frățilă ROU ASK/CCS 1948—1952
Ion Gabor ROU WRE 1972
Cristian Gațu ROU HAN 1972—1976
Petruș Gavrilă ROU CAN 2012
Ioan Gheorghiu ROU ICH 1968—1976
Simona Gherman ROU FEN 2012—2016
Andreea Grigore ROU GYM 2008
Claudia Grigorescu ROU FEN 1992
Vasile Groapă ROU WLT 1980—1984
Gheorghe Gruia ROU HAN 1972
Constantin Gruiescu ROU BOX 1972—1976
Elisabeta Guzganu-Tufan ROU FEN 1984—1992
Ileana Gyulai-Drîmbă-Jenei ROU FEN 1964—1976
Alexandru Hălăucă ROU ICH 1976—1980
Vasile Huțanu ROU ICH 1976
Monica Iagăr-Dinescu ROU ATH 2000—2004
Elena Iagăr ROU ATH 2000—2004
Doina Ignat ROU ROW 1992—2008
Ștefan Ionescu ROU Coach/ICH 1964—1980
Toni Ioneticu ROU CAN 2012
Ion Ioniță ROU ICH 1976
Nicolae Iorgu ROU FEN 1972—1976
Alexandru Istrate ROU FEN 1972
Sandra Izbașa ROU GYM 2008—2012
Gheorghe Justinian ROU ICH 1976—1980
Gabriel Kicsid ROU HAN 1972—1976
Constantin Koszka ROU FTB 1964
Reka Lazăr-Szabo ROU FEN 1988—2000
Marian Lazăr ROU BOX 1972
Florea Lepădatu ROU CCS 1952
Sorin Macavei ROU VOL 1980
Bogdan Mada ROU CAN 2012
Cornel Marin ROU FEN 1976—1984
Anca Măroiu ROU FEN 2012
Magdalena Marotineanu ROU ASK 1956
Petre Mihăiuc ROU GYM 1972
Tibor Mikloș ROU ICH 1976
Nicolae Munteanu ROU HAN 1976—1984
Marin Mustață ROU FEN 1976—1984
Oana Mușunoi-Pantelimon ROU ATH 1992—2004
Alec Năstac ROU BOX 1972—1976
Traian Neagu ROU CAN 2012
Nicolae Neguț ROU WRE 1968—1972
Valerian Netedu ROU ICH 1976—1980
Constantin Nicolae ROU FEN 1972
Cristina Nicolau ROU ATH 2000
Constantin Nistor ROU ICH 1980
Adrian Olenici ROU ICH 1980
Laura Oprea ROU ROW 2016
Olga Orban-Szabo ROU FEN 1956—1972
Enache Panait ROU WRE 1972—1976
Nicolae Pandrea ROU ASK 1956
Ana Maria Pavăl ROU WRE 2008
Cornel Pavlovici ROU FTB 1964
Mircea Petrescu ROU FTB 1964
Iosif Petschovski ROU FTB 1952
Cristi Pîrghie ROU ROW 2012—2016
Ioan Pop ROU FEN 1976—1984
Nicolae Pop ROU VOL 1980
Simona Pop ROU FEN 2016
Iuliana Popa ROU ROW 2016
Mihail Lucian Popescu ROU ICH 1980
Simion Popescu ROU WRE 1968—1972
Constantin Popovici ROU DIV 2008
Claudia Presăcan ROU GYM 2000
Vasile Pușcașu ROU WRE 1980—1988
Victor Rusu ROU WLT 1972
Virgil Sălișcan ROU FEN 2008
Nistor Șandro ROU GYM 1996
Roxana Scarlat ROU FEN 1996—2004
Radu Scîrneci ROU ASK 1948—1952
Romică Șerban ROU CAN 1992—2000
Adrian Simion ROU HAN 1984
Vasile Simioncenco ROU CAN 1972—1976
Silviu Simioncencu ROU CAN 2004
Alexandru Sirițeanu ROU FEN 2012
Ecaterina Stahl-Iencic ROU FEN 1964—1980
Cristina Stahl ROU FEN 2008
Marian Stamate ROU Referee/VOL 1972—2004
Aurel Ștefan ROU FEN 1972
Vasile Stîngă ROU HAN 1980—1984
Ștefan Stîngu ROU WRE 1964—1972
Werner Stöckl ROU HAN 1972—1976
Gheorghe Stoiciu ROU WRE 1968—1972
Silvia Stroescu ROU GYM 2004
Viorica Susanu ROU ROW 1996—2012
Geza Szabo ROU ICH 1964—1968
Iuliu Szabo ROU ICH 1964—1968
Bernadette Szőcs ROU TTN 2010—2020
Felicia Țilea-Moldovan ROU ATH 1996—2008
Vasile Tiță ROU BOX 1952
Mihai Țiu ROU FEN 1968—1980
Petru Toarcă ROU WRE 2008
Sanda Toma ROU ROW 1980
Ioan Toman ROU SHO 1980—2008
Bogdan Tudor ROU ATH 1992—1996
Dezideriu Varga ROU ICH 1964—1976
Ștefan Vasilache ROU ATH 2004
Ștefan Vasile ROU CAN 2004—2012
Octavian Vintilă ROU FEN 1964—1972
Viorica Viscopoleanu ROU ATH 1964—1972
Ion Voinescu ROU FTB 1952
Emilia Vuc ROU WRE 2016—2020
Francisc Zavoda ROU FTB 1952
Vasile Zavoda ROU FTB 1952
Victor Zilberman ROU BOX 1968—1976