|
| Event type

Lightweight Double Sculls, Women

Date22 – 28 July 1996
StatusOlympic
LocationLake Sidney Lanier, Gainesville, Georgia
Participants33 from 16 countries

Women’s lightweight rowing events were held for the first time at the Olympics in 1996, but they had been held at the World Championships since the mid-1980s. Colleen Miller and Wendy Wiebe of Canada had won the event at the last three editions of the Worlds and were the strong favorites to take the inaugural crown in Atlanta. In the opening round, however, they were outperformed by Constanţa Burcică and Camelia Macoviciuc of Romania, as well as Berit Christoffersen and Lene Andersson of Denmark. The Danes were the reigning World runners-up, while Burcică was a 1992 Olympic silver medalist in the quadruple sculls. The Canadians heat was also the slowest of the opening round, with both the Americans, 1994 World bronze medalists Lindsay Burns and Teresa Bell, and the Australians, Virginia Lee and Rebecca Joyce, posting faster times than the Romanians as they won their heats. The Americans and the Australians were again the heat winners in the semi-finals, the latter of whom helped to eliminate the favored Canadians. The situation turned again in the final, when Romania regrouped and captured the gold medal by a margin of nearly two seconds. The Americans, in winning silver, were almost two seconds ahead of the Australians, who battled the Italians down to the line to take bronze with only 0.27 seconds to spare.

PosNrBoatNOCR1R1 RepSFFinal
1Constanţa Burcică / Camelia MacoviciucROU7:33.61 (1 h3)7:11.13 (2 h1)7:12.78 (1 h1)Gold
2Teresa Bell / Lindsay BurnsUSA7:28.28 (1 h1)7:09.47 (1 h1)7:14.65 (2 h1)Silver
3Bec Joyce / Virginia LeeAUS7:33.16 (1 h2)7:17.67 (1 h2)7:16.56 (3 h1)Bronze
4Lisa Bertini / Martina OrzanITA7:31.58 (2 h1)6:59.06 (1 h2)7:15.29 (3 h1)7:16.83 (4 h1)
5Berit Christoffersen / Lene AnderssonDEN7:36.47 (2 h3)7:03.80 (1 h3)7:19.79 (3 h2)7:18.20 (5 h1)
6Laurien Vermulst / Ellen MeliesieNED7:32.30 (3 h1)7:00.17 (1 h1)7:19.02 (2 h2)7:21.92 (6 h1)
7Colleen Miller / Wendy WiebeCAN7:41.20 (3 h3)7:02.54 (2 h2)7:27.19 (5 h2)7:03.87 (1 h2)
8Michelle Darvill / Ruth KapsGER7:45.52 (2 h2)7:05.29 (2 h1)7:19.69 (4 h1)7:04.31 (2 h2)
9Li Fei / Ou ShaoyanCHN7:36.71 (4 h1)7:10.96 (3 h3)7:23.46 (4 h2)7:07.81 (3 h2)
10Myriam Lamolle / Catherine MullerFRA7:36.75 (5 h1)7:03.27 (3 h2)7:20.11 (5 h1)7:09.95 (4 h2)
11Karola Schustereder / Monika FelizeterAUT7:45.45 (4 h3)7:07.34 (3 h1)7:32.07 (6 h2)7:11.22 (5 h2)
12Monika Knejp / Kristina KnejpSWE7:48.13 (3 h2)7:08.68 (2 h3)7:27.01 (6 h1)7:12.03 (6 h2)
13Ayako Yoshida / Noriko ShibutaJPN7:55.99 (5 h2)7:15.61 (4 h1)7:44.81 (1 h3)
14Ana Sofía Soberanes / Andrea BoltzMEX8:00.92 (5 h3)7:18.31 (4 h3)7:46.57 (2 h3)
15Angeliki Gremou / Khrysa BiskitziGRE8:01.60 (6 h1)7:21.39 (5 h1)7:51.80 (3 h3)
16SpainESP7:51.05 (4 h2)7:12.96 (4 h2)7:55.84 (4 h3)
Anna AccensiEsperanza MárquezNuria Domínguez

Round One (22 July 1996)

Winner of each heat advanced to semi-finals

Heat One (9:40)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Lindsay Burns / Teresa BellUSA7:28.281:49.16 (2)
1:53.23 (2)
3:42.39 (2)
1:51.27 (1)
5:33.66 (1)
1:54.62 (2)
Q OB
2Lisa Bertini / Martina OrzanITA7:31.581:48.13 (1)
1:52.89 (1)
3:41.02 (1)
1:53.25 (2)
5:34.27 (2)
1:57.31 (5)
3Laurien Vermulst / Ellen MeliesieNED7:32.301:50.61 (4)
1:54.14 (3)
3:44.75 (3)
1:53.26 (3)
5:38.01 (3)
1:54.29 (1)
4Li Fei / Ou ShaoyanCHN7:36.711:49.81 (3)
1:55.43 (5)
3:45.24 (4)
1:54.66 (5)
5:39.90 (4)
1:56.81 (4)
5Myriam Lamolle / Catherine MullerFRA7:36.751:51.05 (5)
1:54.87 (4)
3:45.92 (5)
1:54.63 (4)
5:40.55 (5)
1:56.20 (3)
6Angeliki Gremou / Khrysa BiskitziGRE8:01.601:52.36 (6)
1:59.52 (6)
3:51.88 (6)
2:05.83 (6)
5:57.71 (6)
2:03.89 (6)

Heat Two (9:50)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Virginia Lee / Bec JoyceAUS7:33.161:50.77 (2)
1:51.53 (1)
3:42.30 (1)
1:52.81 (1)
5:35.11 (1)
1:58.05 (1)
Q
2Michelle Darvill / Ruth KapsGER7:45.521:50.45 (1)
1:53.65 (2)
3:44.10 (2)
1:56.96 (2)
5:41.06 (2)
2:04.46 (5)
3Monika Knejp / Kristina KnejpSWE7:48.131:52.09 (3)
1:56.98 (3)
3:49.07 (3)
1:59.21 (3)
5:48.28 (3)
1:59.85 (3)
4Esperanza Márquez / Nuria DomínguezESP7:51.051:52.70 (4)
1:58.25 (4)
3:50.95 (4)
2:00.72 (4)
5:51.67 (4)
1:59.38 (2)
5Ayako Yoshida / Noriko ShibutaJPN7:55.991:55.64 (5)
1:59.11 (5)
3:54.75 (5)
2:00.92 (5)
5:55.67 (5)
2:00.32 (4)

Heat Three (10:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Constanţa Burcică / Camelia MacoviciucROU7:33.611:48.19 (1)
1:51.40 (1)
3:39.59 (1)
1:54.68 (2)
5:34.27 (1)
1:59.34 (2)
Q
2Berit Christoffersen / Lene AnderssonDEN7:36.471:52.34 (4)
1:53.75 (2)
3:46.09 (3)
1:54.61 (1)
5:40.70 (2)
1:55.77 (1)
3Colleen Miller / Wendy WiebeCAN7:41.201:50.86 (2)
1:54.19 (3)
3:45.05 (2)
1:56.66 (3)
5:41.71 (3)
1:59.49 (3)
4Karola Schustereder / Monika FelizeterAUT7:45.451:51.30 (3)
1:55.89 (4)
3:47.19 (4)
1:58.23 (4)
5:45.42 (4)
2:00.03 (4)
5Ana Sofía Soberanes / Andrea BoltzMEX8:00.921:56.01 (5)
2:01.49 (5)
3:57.50 (5)
2:03.14 (5)
6:00.64 (5)
2:00.28 (5)

Round One Repêchage (24 July 1996)

Top three in each heat advanced to semi-finals

Heat One (9:40)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Laurien Vermulst / Ellen MeliesieNED7:00.171:41.28 (1)
1:44.53 (1)
3:25.81 (1)
1:47.12 (1)
5:12.93 (1)
1:47.24 (1)
Q OB
2Michelle Darvill / Ruth KapsGER7:05.291:42.91 (4)
1:44.81 (2)
3:27.72 (2)
1:47.68 (2)
5:15.40 (2)
1:49.89 (3)
Q
3Karola Schustereder / Monika FelizeterAUT7:07.341:42.01 (2)
1:46.57 (3)
3:28.58 (3)
1:49.42 (3)
5:18.00 (3)
1:49.34 (2)
Q
4Ayako Yoshida / Noriko ShibutaJPN7:15.611:44.90 (5)
1:49.08 (5)
3:33.98 (5)
1:51.06 (4)
5:25.04 (4)
1:50.57 (4)
5Angeliki Gremou / Khrysa BiskitziGRE7:21.391:42.26 (3)
1:48.19 (4)
3:30.45 (4)
1:55.25 (5)
5:25.70 (5)
1:55.69 (5)

Heat Two (9:50)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Lisa Bertini / Martina OrzanITA6:59.061:41.35 (2)
1:44.34 (1)
3:25.69 (1)
1:46.92 (1)
5:12.61 (1)
1:46.45 (1)
Q OB
2Colleen Miller / Wendy WiebeCAN7:02.541:41.63 (3)
1:45.25 (3)
3:26.88 (3)
1:48.48 (2)
5:15.36 (3)
1:47.18 (2)
Q
3Myriam Lamolle / Catherine MullerFRA7:03.271:41.15 (1)
1:45.20 (2)
3:26.35 (2)
1:48.63 (3)
5:14.98 (2)
1:48.29 (3)
Q
4Esperanza Márquez / Nuria DomínguezESP7:12.961:43.90 (4)
1:47.82 (4)
3:31.72 (4)
1:51.36 (4)
5:23.08 (4)
1:49.88 (4)

Heat Three (10:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Berit Christoffersen / Lene AnderssonDEN7:03.801:44.03 (4)
1:44.49 (1)
3:28.52 (2)
1:46.58 (1)
5:15.10 (1)
1:48.70 (1)
Q
2Monika Knejp / Kristina KnejpSWE7:08.681:42.71 (2)
1:47.20 (3)
3:29.91 (3)
1:49.62 (2)
5:19.53 (3)
1:49.15 (2)
Q
3Li Fei / Ou ShaoyanCHN7:10.961:40.99 (1)
1:45.74 (2)
3:26.73 (1)
1:50.15 (3)
5:16.88 (2)
1:54.08 (4)
Q
4Ana Sofía Soberanes / Andrea BoltzMEX7:18.311:43.69 (3)
1:50.00 (4)
3:33.69 (4)
1:53.19 (4)
5:26.88 (4)
1:51.43 (3)

Semi-Finals (26 July 1996)

Top three in each heat advanced to final

Heat One (9:40)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Teresa Bell / Lindsay BurnsUSA7:09.471:44.81 (3)
1:48.37 (2)
3:33.18 (2)
1:48.77 (1)
5:21.95 (2)
1:47.52 (1)
Q
2Constanţa Burcică / Camelia MacoviciucROU7:11.131:42.32 (1)
1:47.69 (1)
3:30.01 (1)
1:49.21 (2)
5:19.22 (1)
1:51.91 (4)
Q
3Lisa Bertini / Martina OrzanITA7:15.291:45.26 (4)
1:49.18 (3)
3:34.44 (4)
1:49.57 (3)
5:24.01 (3)
1:51.28 (3)
Q
4Michelle Darvill / Ruth KapsGER7:19.691:43.64 (2)
1:49.82 (4)
3:33.46 (3)
1:51.09 (4)
5:24.55 (4)
1:55.14 (6)
5Myriam Lamolle / Catherine MullerFRA7:20.111:46.16 (5)
1:51.14 (5)
3:37.30 (5)
1:51.55 (5)
5:28.85 (5)
1:51.26 (2)
6Monika Knejp / Kristina KnejpSWE7:27.011:47.00 (6)
1:51.76 (6)
3:38.76 (6)
1:54.28 (6)
5:33.04 (6)
1:53.97 (5)

Heat Two (9:50)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Virginia Lee / Bec JoyceAUS7:17.671:47.63 (5)
1:49.24 (1)
3:36.87 (3)
1:50.92 (1)
5:27.79 (2)
1:49.88 (1)
Q
2Laurien Vermulst / Ellen MeliesieNED7:19.021:45.83 (1)
1:49.77 (3)
3:35.60 (1)
1:51.57 (4)
5:27.17 (1)
1:51.85 (3)
Q
3Berit Christoffersen / Lene AnderssonDEN7:19.791:47.37 (4)
1:49.98 (4)
3:37.35 (4)
1:50.97 (2)
5:28.32 (3)
1:51.47 (2)
Q
4Li Fei / Ou ShaoyanCHN7:23.461:46.41 (2)
1:52.80 (5)
3:39.21 (5)
1:51.39 (3)
5:30.60 (4)
1:52.86 (4)
5Colleen Miller / Wendy WiebeCAN7:27.191:47.13 (3)
1:49.52 (2)
3:36.65 (2)
1:54.19 (5)
5:30.84 (5)
1:56.35 (6)
6Karola Schustereder / Monika FelizeterAUT7:32.071:48.56 (6)
1:53.64 (6)
3:42.20 (6)
1:55.38 (6)
5:37.58 (6)
1:54.49 (5)

Final Round (26 – 28 July 1996)

A Final (28 July 1996 — 10:20)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Constanţa Burcică / Camelia MacoviciucROU7:12.781:44.87 (1)
1:48.14 (1)
3:33.01 (1)
1:49.34 (1)
5:22.35 (1)
1:50.43 (5)
2Teresa Bell / Lindsay BurnsUSA7:14.651:46.10 (3)
1:49.13 (2)
3:35.23 (2)
1:50.72 (3)
5:25.95 (2)
1:48.70 (1)
3Virginia Lee / Bec JoyceAUS7:16.561:46.51 (4)
1:49.14 (3)
3:35.65 (3)
1:51.74 (5)
5:27.39 (4)
1:49.17 (2)
4Lisa Bertini / Martina OrzanITA7:16.831:47.20 (6)
1:49.24 (4)
3:36.44 (5)
1:50.58 (2)
5:27.02 (3)
1:49.81 (3)
5Berit Christoffersen / Lene AnderssonDEN7:18.201:46.88 (5)
1:50.00 (5)
3:36.88 (6)
1:50.93 (4)
5:27.81 (5)
1:50.39 (4)
6Laurien Vermulst / Ellen MeliesieNED7:21.921:45.60 (2)
1:50.44 (6)
3:36.04 (4)
1:52.94 (6)
5:28.98 (6)
1:52.94 (6)

B Final (28 July 1996 — 9:07)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Colleen Miller / Wendy WiebeCAN7:03.871:44.06 (4)
1:46.24 (1)
3:30.30 (2)
1:47.60 (2)
5:17.90 (2)
1:45.97 (1)
1
2Michelle Darvill / Ruth KapsGER7:04.311:43.12 (2)
1:46.93 (2)
3:30.05 (1)
1:47.48 (1)
5:17.53 (1)
1:46.78 (2)
2
3Li Fei / Ou ShaoyanCHN7:07.811:42.79 (1)
1:47.87 (3)
3:30.66 (3)
1:48.56 (3)
5:19.22 (3)
1:48.59 (5)
4Myriam Lamolle / Catherine MullerFRA7:09.951:43.77 (3)
1:49.01 (6)
3:32.78 (4)
1:50.09 (6)
5:22.87 (5)
1:47.08 (3)
5Karola Schustereder / Monika FelizeterAUT7:11.221:44.70 (5)
1:48.65 (4)
3:33.35 (5)
1:49.17 (4)
5:22.52 (4)
1:48.70 (6)
6Monika Knejp / Kristina KnejpSWE7:12.031:45.33 (6)
1:48.88 (5)
3:34.21 (6)
1:50.02 (5)
5:24.23 (6)
1:47.80 (4)

C Final (26 July 1996 — 11:40)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Ayako Yoshida / Noriko ShibutaJPN7:44.811:51.50 (4)
1:58.00 (1)
3:49.50 (2)
1:58.43 (1)
5:47.93 (1)
1:56.88 (2)
2Ana Sofía Soberanes / Andrea BoltzMEX7:46.571:51.28 (3)
1:59.60 (3)
3:50.88 (4)
1:59.58 (2)
5:50.46 (3)
1:56.11 (1)
3Angeliki Gremou / Khrysa BiskitziGRE7:51.801:50.20 (1)
1:58.46 (2)
3:48.66 (1)
2:01.23 (3)
5:49.89 (2)
2:01.91 (3)
4Esperanza Márquez / Anna AccensiESP7:55.841:50.67 (2)
1:59.94 (4)
3:50.61 (3)
2:02.93 (4)
5:53.54 (4)
2:02.30 (4)