|
| Event type

Mass Start, Boys

Date16 January 2020
StatusYOG
LocationSt. Moritz Speed Skating Oval, St. Moritz
Participants32 from 19 countries
PosSkaterNOC
1Motonaga AritoJPNGold
2Diego AmayaCOLSilver
3Pavel TaranRUSBronze
4Maksim FiodaravBLR
5Sun JiazhaoCHN
6Felix MotschmannGER
7Ignaz GschwentnerAUT
8Jonathan TobonUSA
9Remo SlotegraafNED
10Yudai YamamotoJPN
11Park San-GeonKOR
12Oddbjørn MellemstrandNOR
13Aleksandr SergeyevRUS
14Nil LlopESP
15Flavio GrossSUI
16Sebas DinizNED
=17Eetu KäsnänenFIN
=17Nuraly AkzholKAZ
=19Lukáš SteklýCZE
=19Tuukka SuomalainenFIN
=21Filip HawrylakPOL
=21Jakub KočíCZE
=23Manuel ZähringerGER
=23Andrei HiermanBLR
=25Theo CollinsGBR
=25Nicky RosanelliITA
=27Yang Suk-HoonKOR
=27Michał KopaczPOL
=29Yevgeny KoshkinKAZ
=29Xue ZhiwenCHN
=31Jordan StolzUSA
=31Sander EitremNOR

Semi-Finals (16 January 2020 — 11:30)

Top eight in each heat advanced to final.

Heat #1 (11:30)

RefereeDaniel CabelducSWE
Assistant RefereeStefan KnöflerGER
StarterJantje SmegenNED
PosHelmetSkaterNOCLapsPointsTime
11Motonaga AritoJPN10315:53.77Q
25Sun JiazhaoCHN10225:54.02Q
38Aleksandr SergeyevRUS10105:54.08Q
43Remo SlotegraafNED1055:55.13Q
56Oddbjørn MellemstrandNOR1045:54.34Q
62Diego AmayaCOL1045:55.21Q
74Nil LlopESP1025:55.84Q
89Maksim FiodaravBLR1016:25.95Q
914Eetu KäsnänenFIN105:55.67
1012Lukáš SteklýCZE105:55.71
117Filip HawrylakPOL105:55.89
1210Manuel ZähringerGER105:57.11
1316Theo CollinsGBR105:58.38
1413Yang Suk-HoonKOR106:09.73
1515Yevgeny KoshkinKAZ106:09.83
1611Jordan StolzUSA53:38.86

Heat #2 (11:40)

RefereeDaniel CabelducSWE
Assistant RefereeStefan KnöflerGER
StarterJantje SmegenNED
PosHelmetSkaterNOCLapsPointsTime
112Flavio GrossSUI10306:32.54Q
24Park San-GeonKOR10226:32.70Q
32Jonathan TobonUSA10126:32.82Q
46Sebas DinizNED1046:33.04Q
55Yudai YamamotoJPN1036:36.80Q
69Ignaz GschwentnerAUT1036:57.28Q
71Pavel TaranRUS1026:33.58Q
88Felix MotschmannGER1026:33.95Q
910Nuraly AkzholKAZ1016:38.94
1016Tuukka SuomalainenFIN106:34.51
1111Jakub KočíCZE106:34.64
127Andrei HiermanBLR106:34.96
1314Nicky RosanelliITA106:35.38
1413Michał KopaczPOL106:37.84
1515Xue ZhiwenCHN106:43.49
163Sander EitremNOR85:27.50

Final Round (16 January 2020 — 12:40)

RefereeDaniel CabelducSWE
Assistant RefereeStefan KnöflerGER
StarterJantje SmegenNED
PosHelmetSkaterNOCLapsPointsTime
116Motonaga AritoJPN10306:29.72
26Diego AmayaCOL10206:30.33
329Pavel TaranRUS10106:30.41
42Maksim FiodaravBLR1066:43.41
54Sun JiazhaoCHN1046:30.75
613Felix MotschmannGER1046:49.35
71Ignaz GschwentnerAUT1026:30.89
832Jonathan TobonUSA1016:30.97
923Remo SlotegraafNED1016:37.71
1017Yudai YamamotoJPN1016:49.70
1120Park San-GeonKOR106:31.18
1225Oddbjørn MellemstrandNOR106:33.04
1328Aleksandr SergeyevRUS106:33.87
149Nil LlopESP106:33.94
1530Flavio GrossSUI106:35.31
1622Sebas DinizNED106:40.58