|
| Event type

Kayak Fours, 1,000 metres, Men

Date20 – 22 October 1964
StatusOlympic
LocationSagami-ko, Sagamihara, Kanagawa
Participants56 from 14 countries

The men’s K-4 1000 made its Olympic début at the 1964 Games, replacing the kayak relay, 4 x 500 metres, from the previous edition, although it had been held at the World Championships since the tournament’s inception in 1938. Two of the champions from that event, Germany’s Günter Perleberg and Friedhelm Wentzke, were present in Tokyo for this one. East Germany, Romania, and the Soviet Union had finished in that order at the most recent European and World Championships, while the order had been East Germany, the Soviet Union, and Hungary at the 1961 Europeans. It was Romania, the Soviet Union, and Hungary, however, who met in the first heat of the opening round and finished in that order, while a unified Germany captured the other heat. Germany and Hungary were paired together in the semi-finals, which the former won by a significant margin, while the Soviets and the Romanians took the other heats. The final was a close affair, as expected, with only a second separating the first three finishers, the Soviet Union, Germany, and Romania. Hungary was a less than a second behind them in fourth. Romania’s Aurel Vernescu also took bronze in the K-1 1000, while Germany’s Holger Zander captured bronze in the K-2 1000.

PosNrBoatNOCR1RepSFFinal
1149/150/152/157Soviet UnionURS3:18.24 (2 h1)3:24.26 (1 h3)3:14.67 (1)GoldOB
Nikolay ChuzhikovAnatoly GrishinVyacheslav IonovVladimir Morozov
258/59/61/62Unified Team of GermanyGER3:17.13 (1 h2)3:21.01 (1 h2)3:15.39 (2)Silver
Günter PerlebergBerni SchulzeFriedhelm WentzkeHolger Zander
3114/123/126/127RomaniaROU3:15.17 (1 h1)3:24.22 (1 h1)3:15.51 (3)Bronze
Simion CuciucAtanasie SciotnicMihai ȚurcașAurel Vernescu
470/72/77/78HungaryHUN3:18.60 (3 h1)3:24.05 (2 h2)3:16.24 (4)
Imre KemecseyGyörgy MészárosAndrás SzenteImre Szöllősi
5132/135/136/137SwedenSWE3:18.79 (2 h2)3:25.23 (2 h3)3:17.47 (5)
Rolf PetersonSven-Olov SjödeliusGunnar UtterbergCarl von Gerber
680/81/82/84ItalyITA3:25.32 (5 h2)3:21.36 (2 h1)3:24.84 (3 h2)3:19.32 (6)
Claudio AgnisettaCesare BeltramiAngelo PedroniCesare Zilioli
798/100/101/102NetherlandsNED3:21.15 (4 h1)3:21.04 (1 h1)3:25.53 (3 h3)3:19.36 (7)
Paul HoekstraTheo van HalterenChick WeijzenJan Wittenberg
8164/165/166/167YugoslaviaYUG3:20.30 (3 h2)3:27.84 (2 h1)3:19.79 (8)
Dragan DesančićVladimir IgnjatijevićAleksandar KerčovStaniša Radmanović
92/3/7/9AustraliaAUS3:21.20 (4 h2)3:22.75 (1 h2)3:29.97 (3 h1)3:21.69 (9)
Phil ColesDennis GreenDennis McGuireBarry Stuart
4 h1 r3/421/22/23/25Great BritainGBR3:28.59 (6 h1)3:30.44 (3 h1)3:33.00 (4 h1)
Peter LawlerRobert LoweryGlenn PalmerAlistair Wilson
4 h2 r3/4105/107/109/110PolandPOL3:28.14 (5 h1)3:22.84 (2 h2)3:25.43 (4 h2)
Stanisław JankowiakRyszard MarchlikRafał PiszczRobert Ruszkowski
4 h3 r3/412/13/14/15AustriaAUT3:30.54 (7 h1)3:26.98 (3 h2)3:26.05 (4 h3)
Kurt HeubuschKurt LindlgruberGünther PfaffErnst Severa
4 h1 r2/485/93/95/96JapanJPN3:33.25 (8 h1)3:34.68 (4 h1)
Izumi EtoTadamasa SatoTomio SumimotoYuji Umezawa
4 h2 r2/4141/145/146/147United StatesUSA3:45.74 (6 h2)3:46.48 (4 h2)
Bill JewellTony RalphsRich RichardsBill Smoke
DNS29/32/33/34CanadaCAN– (DNS h2)
Michael BrownGabor JooArpad SimonyikPaul Stahl

Round One (20 October 1964)

Top three in each heat advanced to the semi-finals. All others advanced to the Repêchage.

Heat One (12:10)

PosLaneBoatNOCTime
1RomaniaROU3:15.17QOB
Simion CuciucAtanasie SciotnicMihai ȚurcașAurel Vernescu
2Soviet UnionURS3:18.24Q
Nikolay ChuzhikovAnatoly GrishinVyacheslav IonovVladimir Morozov
3HungaryHUN3:18.60Q
Imre KemecseyGyörgy MészárosAndrás SzenteImre Szöllősi
4NetherlandsNED3:21.15
Paul HoekstraTheo van HalterenChick WeijzenJan Wittenberg
5PolandPOL3:28.14
Stanisław JankowiakRyszard MarchlikRafał PiszczRobert Ruszkowski
6Great BritainGBR3:28.59
Peter LawlerRobert LoweryGlenn PalmerAlistair Wilson
7AustriaAUT3:30.54
Kurt HeubuschKurt LindlgruberGünther PfaffErnst Severa
8JapanJPN3:33.25
Izumi EtoTadamasa SatoTomio SumimotoYuji Umezawa

Heat Two (12:20)

PosLaneBoatNOCTime
1Unified Team of GermanyGER3:17.13Q
Günter PerlebergBerni SchulzeFriedhelm WentzkeHolger Zander
2SwedenSWE3:18.79Q
Rolf PetersonSven-Olov SjödeliusGunnar UtterbergCarl von Gerber
3YugoslaviaYUG3:20.30Q
Dragan DesančićVladimir IgnjatijevićAleksandar KerčovStaniša Radmanović
4AustraliaAUS3:21.20
Phil ColesDennis GreenDennis McGuireBarry Stuart
5ItalyITA3:25.32
Claudio AgnisettaCesare BeltramiAngelo PedroniCesare Zilioli
6United StatesUSA3:45.74
Bill JewellTony RalphsRich RichardsBill Smoke
DNSCanadaCAN
Michael BrownGabor JooArpad SimonyikPaul Stahl

Repêchage (20 October 1964)

Top three in each heat advanced to the semi-finals.

Heat One (15:40)

PosLaneBoatNOCTime
1NetherlandsNED3:21.04Q
Paul HoekstraTheo van HalterenChick WeijzenJan Wittenberg
2ItalyITA3:21.36Q
Claudio AgnisettaCesare BeltramiAngelo PedroniCesare Zilioli
3Great BritainGBR3:30.44Q
Peter LawlerRobert LoweryGlenn PalmerAlistair Wilson
4JapanJPN3:34.68
Izumi EtoTadamasa SatoTomio SumimotoYuji Umezawa

Heat Two (15:50)

PosLaneBoatNOCTime
1AustraliaAUS3:22.75Q
Phil ColesDennis GreenDennis McGuireBarry Stuart
2PolandPOL3:22.84Q
Stanisław JankowiakRyszard MarchlikRafał PiszczRobert Ruszkowski
3AustriaAUT3:26.98Q
Kurt HeubuschKurt LindlgruberGünther PfaffErnst Severa
4United StatesUSA3:46.48
Bill JewellTony RalphsRich RichardsBill Smoke

Semi-Finals (21 October 1964)

Top three in each heat advanced to the final.

Heat One (15:20)

PosLaneBoatNOCTime
1RomaniaROU3:24.22Q
Simion CuciucAtanasie SciotnicMihai ȚurcașAurel Vernescu
2YugoslaviaYUG3:27.84Q
Dragan DesančićVladimir IgnjatijevićAleksandar KerčovStaniša Radmanović
3AustraliaAUS3:29.97Q
Phil ColesDennis GreenDennis McGuireBarry Stuart
4Great BritainGBR3:33.00
Peter LawlerRobert LoweryGlenn PalmerAlistair Wilson

Heat Two (15:30)

PosLaneBoatNOCTime
1Unified Team of GermanyGER3:21.01Q
Günter PerlebergBerni SchulzeFriedhelm WentzkeHolger Zander
2HungaryHUN3:24.05Q
Imre KemecseyGyörgy MészárosAndrás SzenteImre Szöllősi
3ItalyITA3:24.84Q
Claudio AgnisettaCesare BeltramiAngelo PedroniCesare Zilioli
4PolandPOL3:25.43
Stanisław JankowiakRyszard MarchlikRafał PiszczRobert Ruszkowski

Heat Three (15:40)

PosLaneBoatNOCTime
1Soviet UnionURS3:24.26Q
Nikolay ChuzhikovAnatoly GrishinVyacheslav IonovVladimir Morozov
2SwedenSWE3:25.23Q
Rolf PetersonSven-Olov SjödeliusGunnar UtterbergCarl von Gerber
3NetherlandsNED3:25.53Q
Paul HoekstraTheo van HalterenChick WeijzenJan Wittenberg
4AustriaAUT3:26.05
Kurt HeubuschKurt LindlgruberGünther PfaffErnst Severa

Final Round (22 October 1964 — 16:03)

PosLaneBoatNOCTime
1Soviet UnionURS3:14.67OB
Nikolay ChuzhikovAnatoly GrishinVyacheslav IonovVladimir Morozov
2Unified Team of GermanyGER3:15.39
Günter PerlebergBerni SchulzeFriedhelm WentzkeHolger Zander
3RomaniaROU3:15.51
Simion CuciucAtanasie SciotnicMihai ȚurcașAurel Vernescu
4HungaryHUN3:16.24
Imre KemecseyGyörgy MészárosAndrás SzenteImre Szöllősi
5SwedenSWE3:17.47
Rolf PetersonSven-Olov SjödeliusGunnar UtterbergCarl von Gerber
6ItalyITA3:19.32
Claudio AgnisettaCesare BeltramiAngelo PedroniCesare Zilioli
7NetherlandsNED3:19.36
Paul HoekstraTheo van HalterenChick WeijzenJan Wittenberg
8YugoslaviaYUG3:19.79
Dragan DesančićVladimir IgnjatijevićAleksandar KerčovStaniša Radmanović
9AustraliaAUS3:21.69
Phil ColesDennis GreenDennis McGuireBarry Stuart