|
| Event type

Single Sculls, Women

Date28 July – 4 August 2012
StatusOlympic
LocationEton Dorney, Windsor
Participants28 from 28 countries
Olympic Record 7:18.12 / Katrin Rutschow-Stomporowski GER / 21 August 2004
Olympic Record (1,000 m)3:36.09 / Christine Scheiblich GDR / 19 July 1976

The defending Olympic champion, Rumyana Neykova of Bulgaria, was not at the 2012 Games, leaving Yekaterina Karsten of Belarus as perhaps the most distinguished of the rowers in the single sculls. She already had four Olympic medals in the event, gold from 1996 and 2000, silver from 2004, and bronze from 2008, as well as six World Championship titles that spanned from 1997 through 2009 and a bronze medal from the quadruple sculls event at the 1992 Summer Olympics. She had lost the World Championship title in the last two years, first to Frida Svensson of Sweden in 2010, and then to Miroslava Knapková of the Czech Republic in 2011, both of whom were contenders for the gold medal in London. Kim Crow of Australia was a factor as well, as she elected to compete in both the single and double scull events at the 2012 Olympics, capturing silver in the latter race.

The three fastest times in the heats went to Zhang Xiuyun of China, an Olympic silver medalist in the double sculls from 1996, Knapková, and Fie Udby Erichsen of Denmark, a relative unknown. Crow picked up the fastest time in the quarterfinals, with Knapková just over a second on her heels and Erichsen again posting a surprise third-fastest time. By the semi-finals, however, it was Knapková who had earned the best time, followed by Erichsen and Crow, an order that remained through the final, where Knapková took the lead immediately and was untouchable for nearly the entire race; at the 1500m mark, she was over seven seconds ahead of the rest of the pack. Her Olympic rowing gold medal was the first for the Czech Republic since its 1993 independence. The race for silver came down to the wire, but Erichsen edged out Crow by approximately three-tenths of a second, giving Crow bronze, her second medal of the regatta.

PosNrBoatNOCR1R1 RepQFSemi-Finals A/BSemi-Finals C/DFinal
1Mirka KnapkováCZE7:24.17 (1 h3)7:35.35 (1 h2)7:42.57 (1 h1)7:54.37 (1 h1)Gold
2Fie Udby ErichsenDEN7:29.37 (2 h3)7:38.93 (1 h4)7:44.33 (1 h2)7:57.72 (2 h1)Silver
3Kim CrowAUS7:41.18 (1 h2)7:34.29 (1 h1)7:44.69 (2 h1)7:58.04 (3 h1)Bronze
4Emma TwiggNZL7:40.24 (1 h1)7:39.07 (2 h1)7:46.71 (3 h2)8:01.76 (4 h1)
5Katsiaryna KarstenBLR7:30.31 (1 h5)7:42.00 (2 h4)7:44.94 (3 h1)8:02.86 (5 h1)
6Zhang XiuyunCHN7:21.49 (1 h4)7:39.58 (1 h3)7:45.58 (2 h2)8:03.10 (6 h1)
7Gevvie StoneUSA7:33.68 (3 h5)7:39.67 (2 h2)7:52.98 (4 h2)7:45.24 (1 h2)
8Donata VištartaitėLTU7:43.07 (2 h1)7:45.68 (3 h3)7:56.05 (5 h1)7:47.94 (2 h2)
9Yuliya LevinaRUS7:32.06 (2 h5)7:41.28 (2 h3)7:48.95 (4 h1)7:49.22 (3 h2)
10Frida SvenssonSWE7:32.61 (2 h4)7:40.64 (3 h2)7:54.52 (5 h2)7:56.42 (4 h2)
11Marie-Louise DrägerGER7:44.23 (3 h3)7:52.17 (3 h1)8:01.05 (6 h1)8:11.71 (5 h2)
12Nataliya MustafeyevaAZE7:46.01 (2 h2)8:00.26 (3 h4)8:06.83 (6 h2)8:23.64 (6 h2)
13Sanita PušpureIRL7:49.35 (3 h1)7:44.19 (4 h2)7:51.69 (1 h1)7:59.77 (1 h3)
14Micheen ThornycroftZIM7:47.10 (3 h2)7:56.66 (4 h3)7:51.02 (1 h2)8:07.52 (2 h3)
15Yariulvis CobasCUB7:48.58 (4 h2)7:56.89 (5 h2)7:54.22 (2 h2)8:14.59 (3 h3)
16Camila VargasESA8:01.60 (5 h2)7:53.38 (1 h2)8:07.67 (6 h2)7:57.22 (3 h2)8:19.75 (4 h3)
17Phuttharaksa NikreeTHA7:52.62 (4 h3)8:16.50 (6 h3)8:03.91 (2 h1)8:34.11 (5 h3)
18Kim Ye-JiKOR8:04.68 (6 h2)7:50.64 (1 h1)8:08.39 (4 h4)7:59.78 (4 h2)8:32.57 (1 h4)
19Gabriela MosqueiraPAR7:52.07 (3 h4)8:14.36 (5 h1)8:10.15 (6 h2)8:34.51 (2 h4)
20Lucía PalermoARG8:07.89 (4 h1)7:52.49 (2 h1)8:06.47 (5 h3)8:09.85 (3 h1)8:40.38 (3 h4)
21Débora OakleyMEX8:00.17 (4 h5)8:10.97 (4 h1)8:14.03 (4 h1)8:40.70 (4 h4)
22Haruna SakakibaraJPN7:52.98 (4 h4)8:12.85 (5 h4)8:05.65 (5 h2)8:42.90 (5 h4)
23Soulmaz AbbasiIRI8:17.46 (5 h1)8:05.99 (2 h2)8:27.28 (6 h1)8:30.74 (5 h1)8:57.98 (6 h4)
24Svetlana GermanovichKAZ8:01.94 (5 h3)7:53.63 (3 h1)8:37.08 (1 h5)
25Amina RoubaALG8:15.94 (5 h5)8:12.83 (4 h1)8:42.23 (2 h5)
26Racha SoulaTUN8:19.31 (6 h3)8:10.76 (4 h2)8:49.47 (3 h5)
27Zin Latt ShweMYA8:10.15 (5 h4)8:09.59 (3 h2)8:56.06 (4 h5)
ACKissya CostaBRA8:07.75 (AC h1)8:12.26 (AC h4)8:01.64 (AC h1)– (DNS h3)DQ1

Round One (28 July 2012 — 13:30)

Top four in each heat advanced to quarter-final.

Heat One (13:30)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Emma TwiggNZL7:40.241:52.16 (1)
1:54.10 (2)
3:46.26 (1)
1:56.04 (1)
5:42.30 (1)
1:57.94 (1)
Q
2Donata VištartaitėLTU7:43.071:54.26 (3)
1:53.70 (1)
3:47.96 (2)
1:56.42 (2)
5:44.38 (2)
1:58.69 (2)
Q
3Sanita PušpureIRL7:49.351:53.18 (2)
1:57.35 (3)
3:50.53 (3)
1:59.39 (3)
5:49.92 (3)
1:59.43 (3)
Q
4Lucía PalermoARG8:07.891:57.41 (4)
2:01.52 (4)
3:58.93 (4)
2:04.95 (5)
6:03.88 (4)
2:04.01 (5)
5Soulmaz AbbasiIRI8:17.462:04.35 (6)
2:03.15 (6)
4:07.50 (6)
2:04.97 (6)
6:12.47 (6)
2:04.99 (6)
ACKissya CostaBRA8:07.751:59.11 (5)
2:03.14 (5)
4:02.25 (5)
2:04.64 (4)
6:06.89 (5)
[2:00.86] ([4])
DQ Q2

Heat Two (13:40)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Kim CrowAUS7:41.181:47.56 (1)
1:55.30 (1)
3:42.86 (1)
1:58.92 (1)
5:41.78 (1)
1:59.40 (4)
Q
2Nataliya MustafeyevaAZE7:46.011:50.49 (2)
1:58.02 (2)
3:48.51 (2)
2:00.02 (2)
5:48.53 (2)
1:57.48 (3)
Q
3Micheen ThornycroftZIM7:47.101:51.97 (3)
1:58.59 (4)
3:50.56 (3)
2:00.19 (3)
5:50.75 (3)
1:56.35 (1)
Q
4Yariulvis CobasCUB7:48.581:52.76 (5)
1:58.09 (3)
3:50.85 (4)
2:00.65 (4)
5:51.50 (4)
1:57.08 (2)
Q
5Camila VargasESA8:01.601:52.15 (4)
2:03.17 (5)
3:55.32 (5)
2:06.03 (6)
6:01.35 (5)
2:00.25 (6)
6Kim Ye-JiKOR8:04.681:55.87 (6)
2:04.80 (6)
4:00.67 (6)
2:04.26 (5)
6:04.93 (6)
1:59.75 (5)

Heat Three (13:50)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Mirka KnapkováCZE7:24.171:47.98 (1)
1:50.77 (1)
3:38.75 (1)
1:53.14 (1)
5:31.89 (1)
1:52.28 (1)
Q
2Fie Udby ErichsenDEN7:29.371:48.73 (2)
1:52.99 (2)
3:41.72 (2)
1:54.65 (2)
5:36.37 (2)
1:53.00 (2)
Q
3Marie-Louise DrägerGER7:44.231:49.54 (3)
1:56.50 (3)
3:46.04 (3)
1:59.25 (3)
5:45.29 (3)
1:58.94 (3)
Q
4Phuttharaksa NikreeTHA7:52.621:53.20 (4)
1:59.56 (4)
3:52.76 (4)
2:00.10 (4)
5:52.86 (4)
1:59.76 (4)
Q
5Svetlana GermanovichKAZ8:01.941:54.62 (5)
1:59.76 (5)
3:54.38 (5)
2:04.54 (5)
5:58.92 (5)
2:03.02 (5)
6Racha SoulaTUN8:19.311:56.34 (6)
2:07.92 (6)
4:04.26 (6)
2:09.35 (6)
6:13.61 (6)
2:05.70 (6)

Heat Four (14:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Zhang XiuyunCHN7:21.491:45.11 (1)
1:50.20 (1)
3:35.31 (1)
1:52.60 (1)
5:27.91 (1)
1:53.58 (1)
Q
2Frida SvenssonSWE7:32.611:49.08 (2)
1:53.68 (2)
3:42.76 (2)
1:53.98 (2)
5:36.74 (2)
1:55.87 (2)
Q
3Gabriela MosqueiraPAR7:52.071:50.99 (3)
1:58.36 (3)
3:49.35 (3)
2:00.56 (4)
5:49.91 (3)
2:02.16 (4)
Q
4Haruna SakakibaraJPN7:52.981:51.91 (4)
1:59.53 (4)
3:51.44 (4)
2:00.52 (3)
5:51.96 (4)
2:01.02 (3)
Q
5Zin Latt ShweMYA8:10.151:57.74 (5)
2:03.31 (5)
4:01.05 (5)
2:04.91 (5)
6:05.96 (5)
2:04.19 (5)

Heat Five (14:10)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Katsiaryna KarstenBLR7:30.311:48.30 (1)
1:54.04 (2)
3:42.34 (1)
1:54.96 (3)
5:37.30 (1)
1:53.01 (1)
Q
2Yuliya LevinaRUS7:32.061:49.52 (2)
1:54.46 (3)
3:43.98 (2)
1:54.92 (2)
5:38.90 (2)
1:53.16 (2)
Q
3Gevvie StoneUSA7:33.681:52.09 (3)
1:53.78 (1)
3:45.87 (3)
1:54.58 (1)
5:40.45 (3)
1:53.23 (3)
Q
4Débora OakleyMEX8:00.171:53.90 (5)
1:59.58 (4)
3:53.48 (4)
2:03.04 (4)
5:56.52 (4)
2:03.65 (4)
Q
5Amina RoubaALG8:15.941:53.29 (4)
2:01.31 (5)
3:54.60 (5)
2:09.98 (5)
6:04.58 (5)
2:11.36 (5)

Round One Repêchage (29 July 2012 — 10:20)

Heat One (10:20)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Kim Ye-JiKOR7:50.641:52.83 (3)
1:58.72 (1)
3:51.55 (2)
2:00.93 (3)
5:52.48 (2)
1:58.16 (1)
Q
2Lucía PalermoARG7:52.491:52.53 (2)
1:59.85 (3)
3:52.38 (3)
2:00.81 (2)
5:53.19 (3)
1:59.30 (2)
Q
3Svetlana GermanovichKAZ7:53.631:51.86 (1)
1:58.82 (2)
3:50.68 (1)
2:00.69 (1)
5:51.37 (1)
2:02.26 (3)
4Amina RoubaALG8:12.831:55.71 (4)
2:02.36 (4)
3:58.07 (4)
2:07.23 (4)
6:05.30 (4)
2:07.53 (4)

Heat Two (10:30)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Camila VargasESA7:53.381:51.11 (1)
1:59.75 (1)
3:50.86 (1)
2:01.77 (1)
5:52.63 (1)
2:00.75 (2)
Q
2Soulmaz AbbasiIRI8:05.991:59.26 (4)
2:03.96 (3)
4:03.22 (4)
2:02.47 (2)
6:05.69 (3)
2:00.30 (1)
Q
3Zin Latt ShweMYA8:09.591:56.25 (3)
2:03.63 (2)
3:59.88 (2)
2:04.87 (3)
6:04.75 (2)
2:04.84 (4)
4Racha SoulaTUN8:10.761:55.88 (2)
2:04.25 (4)
4:00.13 (3)
2:06.84 (4)
6:06.97 (4)
2:03.79 (3)

Quarter-Finals (31 July 2012 — 11:40)

Top three in each heat advanced to semi-finals A/B; all others to semi-finals C/D.

Heat One (11:40)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Kim CrowAUS7:34.291:49.14 (1)
1:52.49 (1)
3:41.63 (1)
1:54.85 (1)
5:36.48 (1)
1:57.81 (1)
Q
2Emma TwiggNZL7:39.071:50.23 (2)
1:53.59 (2)
3:43.82 (2)
1:56.14 (2)
5:39.96 (2)
1:59.11 (2)
Q
3Marie-Louise DrägerGER7:52.171:52.72 (3)
1:57.50 (3)
3:50.22 (3)
2:00.43 (3)
5:50.65 (3)
2:01.52 (3)
Q
4Débora OakleyMEX8:10.971:56.72 (4)
2:02.74 (4)
3:59.46 (4)
2:05.15 (4)
6:04.61 (4)
2:06.36 (5)
5Gabriela MosqueiraPAR8:14.361:57.37 (5)
2:03.90 (5)
4:01.27 (5)
2:07.58 (5)
6:08.85 (5)
2:05.51 (4)
6Soulmaz AbbasiIRI8:27.282:03.18 (6)
2:07.35 (6)
4:10.53 (6)
2:09.81 (6)
6:20.34 (6)
2:06.94 (6)

Heat Two (11:50)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Mirka KnapkováCZE7:35.351:49.39 (1)
1:52.49 (1)
3:41.88 (1)
1:55.42 (1)
5:37.30 (1)
1:58.05 (4)
Q
2Gevvie StoneUSA7:39.671:52.57 (5)
1:54.79 (2)
3:47.36 (3)
1:56.99 (2)
5:44.35 (3)
1:55.32 (1)
Q
3Frida SvenssonSWE7:40.641:50.20 (2)
1:55.09 (3)
3:45.29 (2)
1:58.70 (3)
5:43.99 (2)
1:56.65 (3)
Q
4Sanita PušpureIRL7:44.191:50.90 (3)
1:57.56 (4)
3:48.46 (4)
1:59.40 (4)
5:47.86 (4)
1:56.33 (2)
5Yariulvis CobasCUB7:56.891:51.37 (4)
1:57.99 (5)
3:49.36 (5)
2:03.37 (5)
5:52.73 (5)
2:04.16 (6)
6Camila VargasESA8:07.671:55.80 (6)
2:02.70 (6)
3:58.50 (6)
2:05.55 (6)
6:04.05 (6)
2:03.62 (5)

Heat Three (12:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Zhang XiuyunCHN7:39.581:47.98 (1)
1:56.73 (2)
3:44.71 (1)
1:56.74 (1)
5:41.45 (1)
1:58.13 (2)
Q
2Yuliya LevinaRUS7:41.281:51.75 (3)
1:55.95 (1)
3:47.70 (2)
1:58.37 (3)
5:46.07 (2)
1:55.21 (1)
Q
3Donata VištartaitėLTU7:45.681:51.47 (2)
1:56.98 (3)
3:48.45 (3)
1:58.23 (2)
5:46.68 (3)
1:59.00 (3)
Q
4Micheen ThornycroftZIM7:56.661:52.35 (4)
2:00.02 (4)
3:52.37 (4)
2:02.12 (4)
5:54.49 (4)
2:02.17 (4)
5Lucía PalermoARG8:06.471:55.72 (6)
2:04.77 (6)
4:00.49 (6)
2:02.96 (5)
6:03.45 (5)
2:03.02 (5)
6Phuttharaksa NikreeTHA8:16.501:54.93 (5)
2:03.02 (5)
3:57.95 (5)
2:08.78 (6)
6:06.73 (6)
2:09.77 (6)

Heat Four (12:10)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Fie Udby ErichsenDEN7:38.931:51.30 (1)
1:55.25 (2)
3:46.55 (1)
1:56.53 (2)
5:43.08 (1)
1:55.85 (1)
Q
2Katsiaryna KarstenBLR7:42.001:52.11 (2)
1:55.16 (1)
3:47.27 (2)
1:56.35 (1)
5:43.62 (2)
1:58.38 (2)
Q
3Nataliya MustafeyevaAZE8:00.261:53.73 (3)
1:58.85 (3)
3:52.58 (3)
2:02.75 (3)
5:55.33 (3)
2:04.93 (4)
Q
4Kim Ye-JiKOR8:08.391:54.34 (4)
2:02.09 (4)
3:56.43 (4)
2:06.41 (4)
6:02.84 (4)
2:05.55 (5)
5Haruna SakakibaraJPN8:12.851:57.06 (5)
2:02.81 (5)
3:59.87 (5)
2:07.03 (6)
6:06.90 (5)
2:05.95 (6)
ACKissya CostaBRA8:12.261:57.63 (6)
2:06.77 (6)
4:04.40 (6)
2:06.41 (4)
6:10.81 (6)
[2:01.45] ([3])
DQ3

Semi-Finals A/B (2 August 2012 — 11:10)

Top three in each heat to A Final.

Heat One (11:10)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Mirka KnapkováCZE7:42.571:51.49 (2)
1:55.76 (1)
3:47.25 (1)
1:58.20 (2)
5:45.45 (1)
1:57.12 (3)
Q
2Kim CrowAUS7:44.691:49.98 (1)
1:57.95 (2)
3:47.93 (2)
1:59.60 (3)
5:47.53 (2)
1:57.16 (4)
Q
3Katsiaryna KarstenBLR7:44.941:53.07 (4)
1:58.10 (3)
3:51.17 (3)
1:58.10 (1)
5:49.27 (3)
1:55.67 (1)
Q
4Yuliya LevinaRUS7:48.951:53.55 (5)
1:59.27 (4)
3:52.82 (4)
1:59.64 (4)
5:52.46 (4)
1:56.49 (2)
5Donata VištartaitėLTU7:56.051:54.36 (6)
2:00.87 (5)
3:55.23 (6)
2:01.60 (5)
5:56.83 (5)
1:59.22 (5)
6Marie-Louise DrägerGER8:01.051:51.87 (3)
2:02.56 (6)
3:54.43 (5)
2:03.58 (6)
5:58.01 (6)
2:03.04 (6)

Heat Two (11:20)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Fie Udby ErichsenDEN7:44.331:51.60 (1)
1:57.11 (3)
3:48.71 (1)
2:00.58 (1)
5:49.29 (1)
1:55.04 (1)
Q
2Zhang XiuyunCHN7:45.581:52.02 (2)
1:56.99 (2)
3:49.01 (2)
2:01.14 (2)
5:50.15 (2)
1:55.43 (2)
Q
3Emma TwiggNZL7:46.711:52.58 (4)
1:56.81 (1)
3:49.39 (3)
2:01.23 (3)
5:50.62 (3)
1:56.09 (3)
Q
4Gevvie StoneUSA7:52.981:55.14 (6)
1:58.59 (4)
3:53.73 (5)
2:01.37 (4)
5:55.10 (4)
1:57.88 (5)
5Frida SvenssonSWE7:54.521:54.27 (5)
1:59.10 (5)
3:53.37 (4)
2:04.28 (5)
5:57.65 (5)
1:56.87 (4)
6Nataliya MustafeyevaAZE8:06.831:52.27 (3)
2:02.59 (6)
3:54.86 (6)
2:07.93 (6)
6:02.79 (6)
2:04.04 (6)

Semi-Finals C/D (2 August 2012 — 9:30)

Top three in each heat to C Final.

Heat One (9:30)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Sanita PušpureIRL7:51.691:53.09 (1)
1:56.99 (1)
3:50.08 (1)
2:00.18 (1)
5:50.26 (1)
2:01.43 (2)
Q
2Phuttharaksa NikreeTHA8:03.911:56.82 (2)
2:00.07 (3)
3:56.89 (2)
2:02.51 (2)
5:59.40 (2)
2:04.51 (3)
Q
3Lucía PalermoARG8:09.851:57.28 (3)
2:02.18 (4)
3:59.46 (3)
2:04.84 (4)
6:04.30 (3)
2:05.55 (4)
4Débora OakleyMEX8:14.031:57.69 (4)
2:02.39 (5)
4:00.08 (4)
2:05.36 (5)
6:05.44 (4)
2:08.59 (6)
5Soulmaz AbbasiIRI8:30.742:04.13 (6)
2:07.14 (6)
4:11.27 (6)
2:11.60 (6)
6:22.87 (6)
2:07.87 (5)
ACKissya CostaBRA8:01.642:02.99 (5)
1:58.91 (2)
4:01.90 (5)
2:04.28 (3)
6:06.18 (5)
[1:55.46] ([1])
DQ Q4

Heat Two (9:40)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Micheen ThornycroftZIM7:51.021:52.99 (3)
1:59.24 (1)
3:52.23 (2)
2:00.79 (1)
5:53.02 (2)
1:58.00 (1)
Q
2Yariulvis CobasCUB7:54.221:50.80 (1)
1:59.93 (2)
3:50.73 (1)
2:01.60 (2)
5:52.33 (1)
2:01.89 (3)
Q
3Camila VargasESA7:57.221:52.75 (2)
2:01.69 (4)
3:54.44 (3)
2:01.91 (4)
5:56.35 (3)
2:00.87 (2)
Q
4Kim Ye-JiKOR7:59.781:54.60 (5)
2:01.10 (3)
3:55.70 (4)
2:01.79 (3)
5:57.49 (4)
2:02.29 (4)
5Haruna SakakibaraJPN8:05.651:54.01 (4)
2:02.47 (5)
3:56.48 (5)
2:04.60 (6)
6:01.08 (5)
2:04.57 (5)
6Gabriela MosqueiraPAR8:10.151:56.45 (6)
2:04.62 (6)
4:01.07 (6)
2:03.96 (5)
6:05.03 (6)
2:05.12 (6)

Final Round (4 August 2012 — 9:30)

A Final (12:41)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Mirka KnapkováCZE7:54.371:54.71 (1)
1:58.34 (1)
3:53.05 (1)
1:59.79 (1)
5:52.84 (1)
2:01.53 (6)
2Fie Udby ErichsenDEN7:57.721:56.89 (2)
2:02.03 (4)
3:58.92 (2)
2:01.02 (3)
5:59.94 (2)
1:57.78 (2)
3Kim CrowAUS7:58.041:58.39 (4)
2:01.59 (2)
3:59.98 (3)
2:00.52 (2)
6:00.50 (3)
1:57.54 (1)
4Emma TwiggNZL8:01.761:58.60 (5)
2:01.84 (3)
4:00.44 (4)
2:02.37 (5)
6:02.81 (4)
1:58.95 (4)
5Katsiaryna KarstenBLR8:02.861:58.80 (6)
2:02.50 (5)
4:01.30 (6)
2:01.82 (4)
6:03.12 (5)
1:59.74 (5)
6Zhang XiuyunCHN8:03.101:58.15 (3)
2:02.76 (6)
4:00.91 (5)
2:03.41 (6)
6:04.32 (6)
1:58.78 (3)

B Final (11:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Gevvie StoneUSA7:45.241:52.62 (2)
1:58.11 (1)
3:50.73 (1)
1:59.07 (1)
5:49.80 (1)
1:55.44 (1)
2Donata VištartaitėLTU7:47.941:52.35 (1)
1:58.99 (3)
3:51.34 (2)
2:00.25 (3)
5:51.59 (2)
1:56.35 (2)
3Yuliya LevinaRUS7:49.221:54.19 (3)
1:58.94 (2)
3:53.13 (3)
1:59.46 (2)
5:52.59 (3)
1:56.63 (3)
4Frida SvenssonSWE7:56.421:54.77 (4)
2:01.78 (4)
3:56.55 (4)
2:02.45 (4)
5:59.00 (4)
1:57.42 (4)
5Marie-Louise DrägerGER8:11.711:57.18 (5)
2:05.01 (5)
4:02.19 (5)
2:04.41 (5)
6:06.60 (5)
2:05.11 (5)
6Nataliya MustafeyevaAZE8:23.641:58.35 (6)
2:07.74 (6)
4:06.09 (6)
2:08.98 (6)
6:15.07 (6)
2:08.57 (6)

C Final (10:20)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Sanita PušpureIRL7:59.771:58.34 (3)
2:01.29 (1)
3:59.63 (1)
2:01.96 (1)
6:01.59 (1)
1:58.18 (1)
2Micheen ThornycroftZIM8:07.521:57.28 (1)
2:03.32 (2)
4:00.60 (2)
2:05.09 (2)
6:05.69 (2)
2:01.83 (2)
3Yariulvis CobasCUB8:14.591:58.08 (2)
2:04.74 (3)
4:02.82 (3)
2:06.18 (3)
6:09.00 (3)
2:05.59 (3)
4Camila VargasESA8:19.751:59.63 (4)
2:06.53 (4)
4:06.16 (4)
2:07.52 (4)
6:13.68 (4)
2:06.07 (4)
5Phuttharaksa NikreeTHA8:34.112:02.39 (5)
2:08.61 (5)
4:11.00 (5)
2:12.11 (5)
6:23.11 (5)
2:11.00 (5)
DNSKissya CostaBRA– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
DQ5

D Final (9:50)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Kim Ye-JiKOR8:32.572:02.80 (3)
2:11.08 (1)
4:13.88 (1)
2:12.11 (2)
6:25.99 (1)
2:06.58 (1)
2Gabriela MosqueiraPAR8:34.512:03.97 (4)
2:11.74 (2)
4:15.71 (3)
2:10.79 (1)
6:26.50 (2)
2:08.01 (2)
3Lucía PalermoARG8:40.382:05.11 (5)
2:12.77 (4)
4:17.88 (5)
2:12.43 (3)
6:30.31 (3)
2:10.07 (4)
4Débora OakleyMEX8:40.702:02.49 (2)
2:12.25 (3)
4:14.74 (2)
2:16.02 (5)
6:30.76 (4)
2:09.94 (3)
5Haruna SakakibaraJPN8:42.902:02.18 (1)
2:13.94 (5)
4:16.12 (4)
2:15.13 (4)
6:31.25 (5)
2:11.65 (5)
6Soulmaz AbbasiIRI8:57.982:11.80 (6)
2:15.94 (6)
4:27.74 (6)
2:17.01 (6)
6:44.75 (6)
2:13.23 (6)

E Final (9:30)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Svetlana GermanovichKAZ8:37.082:05.69 (1)
2:07.33 (2)
4:13.02 (1)
2:12.92 (1)
6:25.94 (1)
2:11.14 (2)
2Amina RoubaALG8:42.232:09.93 (2)
2:06.30 (1)
4:16.23 (2)
2:13.32 (2)
6:29.55 (2)
2:12.68 (3)
3Racha SoulaTUN8:49.472:11.57 (3)
2:13.41 (3)
4:24.98 (3)
2:15.22 (4)
6:40.20 (4)
2:09.27 (1)
4Zin Latt ShweMYA8:56.062:11.89 (4)
2:13.63 (4)
4:25.52 (4)
2:14.42 (3)
6:39.94 (3)
2:16.12 (4)