|
| Event type

Coxless Fours, Men

Date8 – 12 August 2016
StatusOlympic
LocationEstádio da Lagoa, Lagoa Rodrigo de Freitas, Rio de Janeiro
Participants52 from 13 countries

Great Britain had held the Olympic Men’s Coxless Four title since 2000 and, more recently, had won the 2014, 2015, and 2016 European and 2014 World Championships, making them strong favorites in Rio. One member of the London squad, Alex Gregory, returned to defend his crown in 2016. The reigning World Champions, however, were the Italians, while the Australians were the 2012 Olympic and 2013 and 2015 World runners-up and the 2014 World bronze medalists.

These three countries won their preliminary heats without much trouble. In the semifinals, Australia and Great Britain were well ahead of their closest rivals, but Italy fell behind South Africa in Australia’s semifinal. In the final, Great Britain had no trouble meeting the Australian challenge and captured gold fairly comfortably, with the Australians in turn finishing over three seconds ahead of the Italians

PosNrBoatNOCR1R1 RepSFFinal
1Great BritainGBR5:55.59 (1 h3)6:17.13 (1 h2)5:58.61 (1 h1)Gold
Alex GregoryMoe SbihiGeorge NashConstantine Louloudis
2AustraliaAUS5:54.84 (1 h1)6:11.82 (1 h1)6:00.44 (2 h1)Silver
William LockwoodJoshua Dunkley-SmithJosh BoothAlex Hill
3ItalyITA5:56.01 (1 h2)6:16.54 (3 h1)6:03.85 (3 h1)Bronze
Domenico MontroneMatteo CastaldoMatteo LodoGiuseppe Vicino
4South AfricaRSA6:01.64 (4 h3)6:34.97 (1 h1)6:15.22 (2 h1)6:05.80 (4 h1)
David HuntJonathan SmithVincent BreetJake Green
5NetherlandsNED6:00.55 (3 h1)6:21.04 (3 h2)6:08.38 (5 h1)
Harold LangenPeter van SchieVincent van der WantGovert Viergever
6CanadaCAN5:58.26 (2 h2)6:20.66 (2 h2)6:15.93 (6 h1)
Will CrothersTim SchrijverConlin McCabeKai Langerfeld
7United StatesUSA5:58.31 (3 h2)6:19.08 (4 h1)5:59.20 (1 h2)
Henrik RummelMatt MillerCharlie ColeSeth Weil
8GreeceGRE5:59.65 (2 h3)6:24.04 (5 h1)6:00.56 (2 h2)
Dionysios AngelopoulosGiannis TsilisGiorgos TziallasIoannis Khristou
9BelarusBLR6:02.93 (4 h2)6:36.50 (2 h1)6:22.46 (4 h2)6:00.57 (3 h2)
Vadzim LialinDzianis MihalMikalai SharlapIhar Pashevich
10Russian FederationRUS6:03.89 (5 h1)6:39.32 (3 h1)6:24.89 (6 h1)6:02.09 (4 h2)
Artyom KosovAnton ZarutskyVladislav RyabtsevNikita Morgachov
11FranceFRA6:00.72 (3 h3)6:26.94 (5 h2)6:02.21 (5 h2)
Benjamin LangMickaël MarteauValentin OnfroyThéophile Onfroy
12GermanyGER5:59.74 (2 h1)6:35.90 (6 h2)6:06.24 (6 h2)
Maximilian KorgeMaximilian PlanerAnton BraunFelix Wimberger
13RomaniaROU6:02.56 (4 h1)6:39.64 (4 h1)
Vlad-Dragoș AicoboaeConstantin AdamMarius CozmiucToader Andrei Gontaru

Round One (8 August 2016 — 13:00)

Top three in each heat advanced to semi-finals; all others to repêchage.

Heat One (13:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1AustraliaAUS5:54.841:23.38 (1)
1:27.74 (1)
2:51.12 (1)
1:31.86 (1)
4:22.98 (1)
1:31.86 (5)
Q
William LockwoodJoshua Dunkley-SmithJosh BoothAlex Hill
2GermanyGER5:59.741:25.46 (2)
1:31.50 (3)
2:56.96 (3)
1:33.09 (3)
4:30.05 (3)
1:29.69 (1)
Q
Maximilian KorgeMaximilian PlanerAnton BraunFelix Wimberger
3NetherlandsNED6:00.551:26.10 (4)
1:29.05 (2)
2:55.15 (2)
1:34.22 (5)
4:29.37 (2)
1:31.18 (2)
Q
Harold LangenPeter van SchieVincent van der WantGovert Viergever
4RomaniaROU6:02.561:26.07 (3)
1:31.84 (4)
2:57.91 (4)
1:32.99 (2)
4:30.90 (4)
1:31.66 (4)
Vlad-Dragoș AicoboaeConstantin AdamMarius CozmiucToader Andrei Gontaru
5Russian FederationRUS6:03.891:26.35 (5)
1:31.88 (5)
2:58.23 (5)
1:34.18 (4)
4:32.41 (5)
1:31.48 (3)
Artyom KosovAnton ZarutskyVladislav RyabtsevNikita Morgachov

Heat Two (13:10)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1ItalyITA5:56.011:25.43 (1)
1:30.90 (1)
2:56.33 (1)
1:31.00 (2)
4:27.33 (1)
1:28.68 (3)
Q
Domenico MontroneMatteo CastaldoMatteo LodoGiuseppe Vicino
2CanadaCAN5:58.261:28.04 (4)
1:31.41 (2)
2:59.45 (4)
1:30.15 (1)
4:29.60 (2)
1:28.66 (2)
Q
Will CrothersTim SchrijverConlin McCabeKai Langerfeld
3United StatesUSA5:58.311:26.12 (3)
1:31.78 (3)
2:57.90 (2)
1:31.93 (3)
4:29.83 (3)
1:28.48 (1)
Q
Henrik RummelMatt MillerCharlie ColeSeth Weil
4BelarusBLR6:02.931:25.89 (2)
1:33.31 (4)
2:59.20 (3)
1:33.10 (4)
4:32.30 (4)
1:30.63 (4)
Vadzim LialinDzianis MihalMikalai SharlapIhar Pashevich

Heat Three (13:20)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Great BritainGBR5:55.591:24.59 (1)
1:29.11 (1)
2:53.70 (1)
1:31.75 (1)
4:25.45 (1)
1:30.14 (3)
Q
Alex GregoryMoe SbihiGeorge NashConstantine Louloudis
2GreeceGRE5:59.651:26.43 (3)
1:31.13 (3)
2:57.56 (3)
1:33.62 (2)
4:31.18 (2)
1:28.47 (1)
Q
Dionysios AngelopoulosGiannis TsilisGiorgos TziallasIoannis Khristou
3FranceFRA6:00.721:27.42 (4)
1:30.30 (2)
2:57.72 (4)
1:34.24 (3)
4:31.96 (4)
1:28.76 (2)
Q
Benjamin LangMickaël MarteauValentin OnfroyThéophile Onfroy
4South AfricaRSA6:01.641:24.91 (2)
1:31.53 (4)
2:56.44 (2)
1:34.80 (4)
4:31.24 (3)
1:30.40 (4)
David HuntJonathan SmithVincent BreetJake Green

Round One Repêchage (9 August 2016 — 12:00)

Top three to semi-finals.

Heat One (12:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1South AfricaRSA6:34.971:34.10 (1)
1:40.13 (2)
3:14.23 (1)
1:41.52 (2)
4:55.75 (1)
1:39.22 (2)
David HuntJonathan SmithVincent BreetJake Green
2BelarusBLR6:36.501:35.81 (3)
1:39.69 (1)
3:15.50 (2)
1:41.09 (1)
4:56.59 (2)
1:39.91 (4)
Vadzim LialinDzianis MihalMikalai SharlapIhar Pashevich
3Russian FederationRUS6:39.321:35.29 (2)
1:41.35 (4)
3:16.64 (3)
1:42.97 (4)
4:59.61 (3)
1:39.71 (3)
Artyom KosovAnton ZarutskyVladislav RyabtsevNikita Morgachov
4RomaniaROU6:39.641:37.60 (4)
1:41.11 (3)
3:18.71 (4)
1:42.27 (3)
5:00.98 (4)
1:38.66 (1)
Vlad-Dragoș AicoboaeConstantin AdamMarius CozmiucToader Andrei Gontaru

Semi-Finals (11 August 2016 — 9:30)

Top three in each heat to A Final.

Heat One (9:30)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1AustraliaAUS6:11.821:30.52 (1)
1:33.56 (1)
3:04.08 (1)
1:32.68 (1)
4:36.76 (1)
1:35.06 (3)
Q
William LockwoodJoshua Dunkley-SmithJosh BoothAlex Hill
2South AfricaRSA6:15.221:32.07 (3)
1:36.52 (4)
3:08.59 (4)
1:33.67 (2)
4:42.26 (3)
1:32.96 (1)
Q
David HuntJonathan SmithVincent BreetJake Green
3ItalyITA6:16.541:32.58 (4)
1:35.10 (3)
3:07.68 (3)
1:35.27 (4)
4:42.95 (4)
1:33.59 (2)
Q
Domenico MontroneMatteo CastaldoMatteo LodoGiuseppe Vicino
4United StatesUSA6:19.081:31.29 (2)
1:35.05 (2)
3:06.34 (2)
1:35.20 (3)
4:41.54 (2)
1:37.54 (6)
QB
Henrik RummelMatt MillerCharlie ColeSeth Weil
5GreeceGRE6:24.041:34.18 (6)
1:37.38 (5)
3:11.56 (5)
1:37.35 (6)
4:48.91 (6)
1:35.13 (4)
QB
Dionysios AngelopoulosGiannis TsilisGiorgos TziallasIoannis Khristou
6Russian FederationRUS6:24.891:33.84 (5)
1:37.76 (6)
3:11.60 (6)
1:36.41 (5)
4:48.01 (5)
1:36.88 (5)
QB
Artyom KosovAnton ZarutskyVladislav RyabtsevNikita Morgachov

Heat Two (9:40)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Great BritainGBR6:17.131:29.49 (1)
1:33.50 (1)
3:02.99 (1)
1:33.54 (1)
4:36.53 (1)
1:40.60 (5)
Q
Alex GregoryMoe SbihiGeorge NashConstantine Louloudis
2CanadaCAN6:20.661:32.76 (2)
1:35.31 (2)
3:08.07 (2)
1:33.97 (2)
4:42.04 (2)
1:38.62 (3)
Q
Will CrothersTim SchrijverConlin McCabeKai Langerfeld
3NetherlandsNED6:21.041:33.26 (3)
1:37.03 (3)
3:10.29 (3)
1:35.06 (3)
4:45.35 (3)
1:35.69 (2)
Q
Harold LangenPeter van SchieVincent van der WantGovert Viergever
4BelarusBLR6:22.461:33.77 (4)
1:38.03 (6)
3:11.80 (4)
1:35.35 (5)
4:47.15 (4)
1:35.31 (1)
QB
Vadzim LialinDzianis MihalMikalai SharlapIhar Pashevich
5FranceFRA6:26.941:35.07 (6)
1:37.14 (4)
3:12.21 (5)
1:35.19 (4)
4:47.40 (5)
1:39.54 (4)
QB
Benjamin LangMickaël MarteauValentin OnfroyThéophile Onfroy
6GermanyGER6:35.901:34.94 (5)
1:37.73 (5)
3:12.67 (6)
1:37.30 (6)
4:49.97 (6)
1:45.93 (6)
QB
Maximilian KorgeMaximilian PlanerAnton BraunFelix Wimberger

Final Round (12 August 2016 — 9:40)

A Final (11:27)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Great BritainGBR5:58.611:27.36 (1)
1:31.90 (2)
2:59.26 (1)
1:30.83 (1)
4:30.09 (1)
1:28.52 (2)
Alex GregoryMoe SbihiGeorge NashConstantine Louloudis
2AustraliaAUS6:00.441:28.19 (2)
1:31.29 (1)
2:59.48 (2)
1:31.91 (3)
4:31.39 (2)
1:29.05 (3)
William LockwoodJoshua Dunkley-SmithJosh BoothAlex Hill
3ItalyITA6:03.851:30.73 (4)
1:33.76 (4)
3:04.49 (4)
1:33.03 (4)
4:37.52 (4)
1:26.33 (1)
Domenico MontroneMatteo CastaldoMatteo LodoGiuseppe Vicino
4South AfricaRSA6:05.801:29.42 (3)
1:33.50 (3)
3:02.92 (3)
1:33.04 (5)
4:35.96 (3)
1:29.84 (4)
David HuntJonathan SmithVincent BreetJake Green
5NetherlandsNED6:08.381:31.37 (5)
1:35.08 (5)
3:06.45 (5)
1:31.64 (2)
4:38.09 (5)
1:30.29 (5)
Harold LangenPeter van SchieVincent van der WantGovert Viergever
6CanadaCAN6:15.931:31.78 (6)
1:35.80 (6)
3:07.58 (6)
1:34.61 (6)
4:42.19 (6)
1:33.74 (6)
Will CrothersTim SchrijverConlin McCabeKai Langerfeld

B Final (9:40)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1United StatesUSA5:59.201:26.83 (1)
1:31.52 (1)
2:58.35 (1)
1:31.83 (2)
4:30.18 (1)
1:29.02 (4)
Henrik RummelMatt MillerCharlie ColeSeth Weil
2GreeceGRE6:00.561:29.00 (4)
1:32.62 (6)
3:01.62 (4)
1:32.59 (4)
4:34.21 (5)
1:26.35 (1)
Dionysios AngelopoulosGiannis TsilisGiorgos TziallasIoannis Khristou
3BelarusBLR6:00.571:28.57 (3)
1:32.08 (3)
3:00.65 (3)
1:31.63 (1)
4:32.28 (3)
1:28.29 (3)
Vadzim LialinDzianis MihalMikalai SharlapIhar Pashevich
4Russian FederationRUS6:02.091:27.48 (2)
1:31.64 (2)
2:59.12 (2)
1:32.87 (5)
4:31.99 (2)
1:30.10 (5)
Artyom KosovAnton ZarutskyVladislav RyabtsevNikita Morgachov
5FranceFRA6:02.211:29.55 (6)
1:32.59 (5)
3:02.14 (6)
1:32.03 (3)
4:34.17 (4)
1:28.04 (2)
Benjamin LangMickaël MarteauValentin OnfroyThéophile Onfroy
6GermanyGER6:06.241:29.35 (5)
1:32.41 (4)
3:01.76 (5)
1:33.10 (6)
4:34.86 (6)
1:31.38 (6)
Maximilian KorgeMaximilian PlanerAnton BraunFelix Wimberger