|
| Event type

Heavyweight (>80 kilograms), Men

Date27 July 2021
StatusOlympic
LocationMakuhari Messe, 2-1, Nakase, Mihama-ku, Chiba, Chiba Prefecture, Japan
Participants16 from 16 countries
FormatSingle-elimination tournament. All fighters losing to the finalists in each pool advance to repêchage tournament for the bronze medal.

Similar to the welterweight event, the heavyweight competition was won by the clear favorite, the reigning world champion, and top seed, Russian Vladislav Larin, who helped the Russian Olympic Committee to win its second gold in Tokyo. He ran through the tournament without any problems and clearly dominated the final against North Macedonian Dejan Georgievski, winning 20-9. Larin had earlier soundly beaten Pita Nikolas Taufatofua, known as the “Shirtless Tongan” after he showed off his oiled abs at the Opening Ceremony. The 37-year-old suffered another heavy defeat against Slovenia’s Ivan Trajkovič in the repêchage.

Both bronze medal bouts were very closely only won by 5-4. The second seed, South Korean In Gyo-Don, beat Trajkovič, and Cuba’s third seed Rafael Alba, beat China’s Sun Hongyi.

PosNrFighterNOC
1801Vladislav LarinROCGold
2814Dejan GeorgievskiMKDSilver
=3803Rafael AlbaCUBBronze
=3802In Gyo-DonKORBronze
=5812Sun HongyiCHN
=5808Ivan TrajkovičSLO
=7811Seydou GbanéCIV
=7816Pita Nikolas TaufatofuaTGA
=9813Ivan ŠapinaCRO
=9810Ruslan ZhaparovKAZ
=11815Farzad MansouriAFG
=11809Anthony ObameGAB
=11805Mahama ChoGBR
=11807Alexander BachmannGER
=11804Carlos SansoresMEX
=11806Razak AlfagaNIG

Round One (27 July 2021 — 10:15)

Winner of each match advanced to the quarter-finals.

Match #1 Ivan ŠapinaCRO Carlos SansoresMEX Final Score (6 - 4)
Match #2 Sun HongyiCHN Mahama ChoGBR Golden Point (Round 4, 0:14)
Match #3 Ivan TrajkovičSLO Anthony ObameGAB Final Score (26 - 5)
Match #4 Vladislav LarinROC Pita Nikolas TaufatofuaTGA
Match #5 In Gyo-DonKOR Farzad MansouriAFG Final Score (13 - 12)
Match #6 Ruslan ZhaparovKAZ Alexander BachmannGER Final Score (11 - 7)
Match #7 Seydou GbanéCIV Razak AlfagaNIG Final Score (15 - 9)
Match #8 Dejan GeorgievskiMKD Rafael AlbaCUB Final Score (11 - 8)

Quarter-Finals (27 July 2021 — 14:15)

Winner of each match advanced to the semi-finals.

Match #1 Sun HongyiCHN Ivan ŠapinaCRO Final Score (8 - 6)
Match #2 Vladislav LarinROC Ivan TrajkovičSLO Final Score (16 - 3)
Match #3 In Gyo-DonKOR Ruslan ZhaparovKAZ Final Score (10 - 2)
Match #4 Dejan GeorgievskiMKD Seydou GbanéCIV Final Score (9 - 4)

Semi-Finals (27 July 2021 — 16:15)

Winner of each match advanced to the final round.

Match #1 Vladislav LarinROC Sun HongyiCHN Final Score (30 - 3)
Match #2 Dejan GeorgievskiMKD In Gyo-DonKOR Final Score (12 - 6)

Repêchage Round One (27 July 2021 — 19:15)

Winner of each match advanced to the bronze medal match.

Match #1 Ivan TrajkovičSLO Pita Nikolas TaufatofuaTGA
Match #2 Rafael AlbaCUB Seydou GbanéCIV Final Score (8 - 2)

Bronze Medal Matches (27 July 2021 — 20:45)

Match #1 In Gyo-DonKOR Ivan TrajkovičSLO Final Score (5 - 4)
Match #2 Rafael AlbaCUB Sun HongyiCHN Final Score (5 - 4)

Final Round (27 July 2021 — 21:45)

Match 1/2 Vladislav LarinROC Dejan GeorgievskiMKD Final Score (15 - 9)