|
| Event type

Single Sculls, Girls

Date15 – 18 August 2010
StatusYOG
LocationMarina Reservoir, Singapore
Participants22 from 22 countries
PosNrBoatNOCR1R1 RepSFFinal
1Judith SieversGER3:45.41 (1 h3)3:56.28 (1 h1)3:44.21 (1 h1)Gold
2Nataliya KovalovaUKR3:48.47 (3 h3)3:55.98 (1 h1)3:53.58 (2 h2)3:44.63 (2 h1)Silver
3Noémie KoberFRA3:50.09 (1 h2)3:52.04 (1 h2)3:44.80 (3 h1)Bronze
4Elza GulbeLAT3:47.52 (2 h3)3:58.15 (1 h2)3:56.85 (3 h1)3:45.60 (4 h1)
5Annick TaselaarNED3:48.57 (2 h1)3:57.11 (2 h4)3:54.45 (3 h2)3:52.08 (5 h1)
6Cao TingCHN3:54.83 (3 h4)3:56.58 (1 h4)3:56.61 (2 h1)3:55.48 (6 h1)
7Aimee HernándezCUB3:46.93 (1 h1)3:57.13 (4 h1)3:49.13 (1 h2)
8Ašja ŽeroCRO3:51.21 (2 h4)4:00.95 (2 h1)4:00.78 (5 h1)3:50.13 (2 h2)
9Kristýna FleissnerováCZE3:49.37 (1 h4)3:55.02 (4 h2)3:53.38 (3 h2)
10Garazi BilbaoESP3:59.72 (3 h2)4:06.04 (2 h2)4:06.11 (6 h2)4:00.93 (4 h2)
11Alara DirikTUR3:59.14 (3 h1)4:03.78 (1 h3)4:03.41 (5 h2)4:03.03 (5 h2)
12Denise WalshIRL3:56.55 (2 h2)4:05.00 (2 h3)4:10.04 (6 h1)– (DNS h2)
13Tarin ČokeljSLO3:59.18 (4 h3)4:01.99 (3 h4)4:09.09 (1 h3)
14Jovana ArsićSRB4:04.97 (5 h1)4:07.89 (3 h1)4:11.26 (2 h3)
15Eglit VõsuEST4:01.25 (5 h2)4:04.16 (4 h4)4:11.47 (3 h3)
16Eveline PelemanBEL3:57.23 (4 h4)4:08.69 (3 h3)4:12.33 (4 h3)
17Sae KitayamaJPN4:03.14 (6 h2)4:09.90 (4 h3)4:16.43 (5 h3)
18Ebba SundbergSWE4:01.24 (4 h2)4:15.77 (4 h1)4:17.39 (6 h3)
19Joanna ChanSGP4:04.54 (4 h1)4:12.77 (4 h2)4:12.58 (1 h4)
20Jana HausbergerAUT4:07.85 (6 h1)4:13.68 (5 h4)4:13.73 (2 h4)
21Patrícia Rodrigues BatistaPOR4:05.64 (5 h4)4:11.61 (3 h2)4:16.08 (3 h4)
22Muram AliSUD5:12.05 (5 h3)– (AC h3)5:29.10 (4 h4)

Round One (15 August 2010 — 10:00)

Winners of each heat to semi-finals A/B, all others to repêchage.

Heat One (10:00)

PosLaneBoatNOCTime
1Aimee HernándezCUB3:46.93Q
2Annick TaselaarNED3:48.57
3Alara DirikTUR3:59.14
4Joanna ChanSGP4:04.54
5Jovana ArsićSRB4:04.97
6Jana HausbergerAUT4:07.85

Heat Two (10:10)

PosLaneBoatNOCTime
1Noémie KoberFRA3:50.09Q
2Denise WalshIRL3:56.55
3Garazi BilbaoESP3:59.72
4Ebba SundbergSWE4:01.24
5Eglit VõsuEST4:01.25
6Sae KitayamaJPN4:03.14

Heat Three (10:20)

PosLaneBoatNOCTime
1Judith SieversGER3:45.41Q
2Elza GulbeLAT3:47.52
3Nataliya KovalovaUKR3:48.47
4Tarin ČokeljSLO3:59.18
5Muram AliSUD5:12.05

Heat Four (10:30)

PosLaneBoatNOCTime
1Kristýna FleissnerováCZE3:49.37Q
2Ašja ŽeroCRO3:51.21
3Cao TingCHN3:54.83
4Eveline PelemanBEL3:57.23
5Patrícia Rodrigues BatistaPOR4:05.64

Round One Repêchage (16 August 2010 — 10:30)

First two in each heat to semi-finals A/B, all others to semi-finals C/D

Heat One (10:30)

PosLaneBoatNOCTime
1Nataliya KovalovaUKR3:55.98Q
2Ašja ŽeroCRO4:00.95Q
3Jovana ArsićSRB4:07.89
4Ebba SundbergSWE4:15.77

Heat Two (10:40)

PosLaneBoatNOCTime
1Elza GulbeLAT3:58.15Q
2Garazi BilbaoESP4:06.04Q
3Patrícia Rodrigues BatistaPOR4:11.61
4Joanna ChanSGP4:12.77

Heat Three (10:50)

PosLaneBoatNOCTime
1Alara DirikTUR4:03.78Q
2Denise WalshIRL4:05.00Q
3Eveline PelemanBEL4:08.69
4Sae KitayamaJPN4:09.90
ACMuram AliSUDDNF

Heat Four (11:00)

PosLaneBoatNOCTime
1Cao TingCHN3:56.58Q
2Annick TaselaarNED3:57.11Q
3Tarin ČokeljSLO4:01.99
4Eglit VõsuEST4:04.16
5Jana HausbergerAUT4:13.68

Semi-Finals (17 August 2010 — 10:45)

First three to final A, all others to final B.

Heat One (10:45)

PosLaneBoatNOCTime
1Judith SieversGER3:56.28Q
2Cao TingCHN3:56.61Q
3Elza GulbeLAT3:56.85Q
4Aimee HernándezCUB3:57.13
5Ašja ŽeroCRO4:00.78
6Denise WalshIRL4:10.04

Heat Two (10:55)

PosLaneBoatNOCTime
1Noémie KoberFRA3:52.04Q
2Nataliya KovalovaUKR3:53.58Q
3Annick TaselaarNED3:54.45Q
4Kristýna FleissnerováCZE3:55.02
5Alara DirikTUR4:03.41
6Garazi BilbaoESP4:06.11

Final Round (18 August 2010 — 10:00)

A Final (11:30)

PosLaneBoatNOCTime
1Judith SieversGER3:44.21
2Nataliya KovalovaUKR3:44.63
3Noémie KoberFRA3:44.80
4Elza GulbeLAT3:45.60
5Annick TaselaarNED3:52.08
6Cao TingCHN3:55.48

B Final (10:40)

PosLaneBoatNOCTime
1Aimee HernándezCUB3:49.13
2Ašja ŽeroCRO3:50.13
3Kristýna FleissnerováCZE3:53.38
4Garazi BilbaoESP4:00.93
5Alara DirikTUR4:03.03
DNSDenise WalshIRL

C Final (10:20)

PosLaneBoatNOCTime
1Tarin ČokeljSLO4:09.09
2Jovana ArsićSRB4:11.26
3Eglit VõsuEST4:11.47
4Eveline PelemanBEL4:12.33
5Sae KitayamaJPN4:16.43
6Ebba SundbergSWE4:17.39

D Final (10:00)

PosLaneBoatNOCTime
1Joanna ChanSGP4:12.58
2Jana HausbergerAUT4:13.73
3Patrícia Rodrigues BatistaPOR4:16.08
4Muram AliSUD5:29.10