|
| Event type

Foil, Individual, Women

Date23 – 24 July 1980
StatusOlympic
LocationFutbolny polya, Legkoatletichesky futbolny kompleks, Moskva
Participants33 from 14 countries

Cornelia Hanisch of West Germany had been World Champion in 1979 but was unable to compete at the 1980 Olympics when her nation elected to join the US-led boycott of the Games. She was the only reigning World Champion to miss out on Moskva in this way. Pascale Trinquet was French champion in 1979 and 1980 but had not made a great expression on the international scene before the Olympic Games.

Trinquet had to come through a repêchage to reach the final pool which was surprisingly bereft of any Soviet fencers. The Frenchwoman went on to win four out of five bouts in the final stage to claim the gold medal ahead of the more experienced Hungarian Magda Maros and Poland’s Barbara Wysoczańska. Trinquet’s sister, Véronique, had won team silver in 1976.

PosCompetitor(s)NOC
1Pascale TrinquetFRAGold
2Magda MarosHUNSilver
3Barbara WysoczańskaPOLBronze
4Ecaterina StahlROU
5Brigitte Latrille-GaudinFRA
6Dorina VaccaroniITA
=7Katarína Lokšová-RáczováTCH
=7Delfina SkąpskaPOL
=9Nailya GilyazovaURS
=9Ildikó Schwarczenberger-TordasiHUN
=9Yelena BelovaURS
=9Mandy NiklausGDR
=13Clara AlfonsoCUB
=13Valentina SidorovaURS
=13Véronique BrouquierFRA
=13Gabriele JankeGDR
17Marlene FontCUB
18Ann BrannonGBR
19Anna Rita SparaciariITA
20Margarita RodríguezCUB
21Marcela MoldovanROU
22Mitzi FergusonAUS
23Sabine HertrampfGDR
24Suzana ArdeleanuROU
25Helen SmithAUS
26Gertrúd StefanekHUN
27Susanna BatazziITA
28Micheline BorghsBEL
29Kerstin PalmSWE
30Jolanta KrólikowskaPOL
31Linda Ann MartinGBR
32Max MadsenDEN
33Susan WrigglesworthGBR

Round 1 (23 July 1980)

Top four finishers in each pool advanced to round two.

Pool 1

Jury PresidentAlessandro CarpintieriITA
PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts LostTDTR
1Marcela MoldovanROU40209Q
2Margarita RodríguezCUB221715Q
3Valentina SidorovaURS221415Q
4Ann BrannonGBR131215Q
5Kerstin PalmSWE13918

Pool 1 Marcela MoldovanROU 5 – 3Margarita RodríguezCUB
Pool 1 Marcela MoldovanROU 5 – 2Kerstin PalmSWE
Pool 1 Marcela MoldovanROU 5 – 4Valentina SidorovaURS
Pool 1 Marcela MoldovanROU 5 – 0Ann BrannonGBR
Pool 1 Valentina SidorovaURS 5 – 4Margarita RodríguezCUB
Pool 1 Margarita RodríguezCUB 5 – 4Ann BrannonGBR
Pool 1 Margarita RodríguezCUB 5 – 1Kerstin PalmSWE
Pool 1 Kerstin PalmSWE 5 – 3Ann BrannonGBR
Pool 1 Valentina SidorovaURS 5 – 1Kerstin PalmSWE
Pool 1 Ann BrannonGBR 5 – 0Valentina SidorovaURS

Pool 2

Jury PresidentSándor SzabóHUN
PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts LostTDTR
1Yelena BelovaURS402010Q
2Suzana ArdeleanuROU221716Q
3Barbara WysoczańskaPOL221617Q
4Clara AlfonsoCUB131418Q
5Micheline BorghsBEL131319

Pool 2 Yelena BelovaURS 5 – 3Micheline BorghsBEL
Pool 2 Yelena BelovaURS 5 – 2Clara AlfonsoCUB
Pool 2 Yelena BelovaURS 5 – 2Barbara WysoczańskaPOL
Pool 2 Yelena BelovaURS 5 – 3Suzana ArdeleanuROU
Pool 2 Barbara WysoczańskaPOL 5 – 3Clara AlfonsoCUB
Pool 2 Barbara WysoczańskaPOL 5 – 4Suzana ArdeleanuROU
Pool 2 Suzana ArdeleanuROU 5 – 4Clara AlfonsoCUB
Pool 2 Suzana ArdeleanuROU 5 – 2Micheline BorghsBEL
Pool 2 Clara AlfonsoCUB 5 – 3Micheline BorghsBEL
Pool 2 Micheline BorghsBEL 5 – 4Barbara WysoczańskaPOL

Pool 3

Jury PresidentIuliu FalbROU
PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts LostTDTR
1Brigitte Latrille-GaudinFRA311815Q
2Delfina SkąpskaPOL311715Q
3Nailya GilyazovaURS221713Q
4Marlene FontCUB131518Q
5Susanna BatazziITA131218

Pool 3 Brigitte Latrille-GaudinFRA 5 – 2Delfina SkąpskaPOL
Pool 3 Brigitte Latrille-GaudinFRA 5 – 4Marlene FontCUB
Pool 3 Brigitte Latrille-GaudinFRA 5 – 4Nailya GilyazovaURS
Pool 3 Delfina SkąpskaPOL 5 – 3Susanna BatazziITA
Pool 3 Delfina SkąpskaPOL 5 – 4Marlene FontCUB
Pool 3 Delfina SkąpskaPOL 5 – 3Nailya GilyazovaURS
Pool 3 Nailya GilyazovaURS 5 – 2Marlene FontCUB
Pool 3 Nailya GilyazovaURS 5 – 1Susanna BatazziITA
Pool 3 Marlene FontCUB 5 – 3Susanna BatazziITA
Pool 3 Susanna BatazziITA 5 – 3Brigitte Latrille-GaudinFRA

Pool 4

Jury PresidentThierry BrouquierFRA
PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts LostTDTR
1Dorina VaccaroniITA412114Q
2Katarína Lokšová-RáczováTCH322119Q
3Sabine HertrampfGDR321619Q
4Ildikó Schwarczenberger-TordasiHUN231816Q
5Helen SmithAUS231920
6Jolanta KrólikowskaPOL141522

Pool 4 Dorina VaccaroniITA 5 – 4Jolanta KrólikowskaPOL
Pool 4 Dorina VaccaroniITA 5 – 2Ildikó Schwarczenberger-TordasiHUN
Pool 4 Dorina VaccaroniITA 5 – 2Katarína Lokšová-RáczováTCH
Pool 4 Dorina VaccaroniITA 5 – 1Sabine HertrampfGDR
Pool 4 Sabine HertrampfGDR 5 – 1Jolanta KrólikowskaPOL
Pool 4 Sabine HertrampfGDR 5 – 4Katarína Lokšová-RáczováTCH
Pool 4 Sabine HertrampfGDR 5 – 4Helen SmithAUS
Pool 4 Katarína Lokšová-RáczováTCH 5 – 2Ildikó Schwarczenberger-TordasiHUN
Pool 4 Katarína Lokšová-RáczováTCH 5 – 4Jolanta KrólikowskaPOL
Pool 4 Katarína Lokšová-RáczováTCH 5 – 3Helen SmithAUS
Pool 4 Helen SmithAUS 5 – 4Ildikó Schwarczenberger-TordasiHUN
Pool 4 Helen SmithAUS 5 – 1Dorina VaccaroniITA
Pool 4 Ildikó Schwarczenberger-TordasiHUN 5 – 0Sabine HertrampfGDR
Pool 4 Ildikó Schwarczenberger-TordasiHUN 5 – 1Jolanta KrólikowskaPOL
Pool 4 Jolanta KrólikowskaPOL 5 – 2Helen SmithAUS

Pool 5

Jury PresidentCzesław WardzyńskiPOL
PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts LostTDTR
1Ecaterina StahlROU412213Q
2Véronique BrouquierFRA321918Q
3Mitzi FergusonAUS322019Q
4Gabriele JankeGDR231920Q
5Gertrúd StefanekHUN232022
6Linda Ann MartinGBR141523

Pool 5 Ecaterina StahlROU 5 – 1Véronique BrouquierFRA
Pool 5 Ecaterina StahlROU 5 – 3Gertrúd StefanekHUN
Pool 5 Ecaterina StahlROU 5 – 2Linda Ann MartinGBR
Pool 5 Ecaterina StahlROU 5 – 2Gabriele JankeGDR
Pool 5 Véronique BrouquierFRA 5 – 4Mitzi FergusonAUS
Pool 5 Véronique BrouquierFRA 5 – 1Linda Ann MartinGBR
Pool 5 Véronique BrouquierFRA 5 – 3Gabriele JankeGDR
Pool 5 Mitzi FergusonAUS 5 – 2Ecaterina StahlROU
Pool 5 Mitzi FergusonAUS 5 – 3Linda Ann MartinGBR
Pool 5 Mitzi FergusonAUS 5 – 4Gertrúd StefanekHUN
Pool 5 Gertrúd StefanekHUN 5 – 3Véronique BrouquierFRA
Pool 5 Gertrúd StefanekHUN 5 – 4Gabriele JankeGDR
Pool 5 Gabriele JankeGDR 5 – 1Mitzi FergusonAUS
Pool 5 Gabriele JankeGDR 5 – 4Linda Ann MartinGBR
Pool 5 Linda Ann MartinGBR 5 – 3Gertrúd StefanekHUN

Pool 6

Jury PresidentMark RakitaURS
PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts LostTDTR
1Magda MarosHUN502511Q
2Anna Rita SparaciariITA322016Q
3Pascale TrinquetFRA322021Q
4Mandy NiklausGDR232017Q
5Max MadsenDEN141322
6Susan WrigglesworthGBR141324

Pool 6 Magda MarosHUN 5 – 3Pascale TrinquetFRA
Pool 6 Magda MarosHUN 5 – 4Mandy NiklausGDR
Pool 6 Magda MarosHUN 5 – 1Susan WrigglesworthGBR
Pool 6 Magda MarosHUN 5 – 2Anna Rita SparaciariITA
Pool 6 Magda MarosHUN 5 – 1Max MadsenDEN
Pool 6 Pascale TrinquetFRA 5 – 4Susan WrigglesworthGBR
Pool 6 Pascale TrinquetFRA 5 – 3Anna Rita SparaciariITA
Pool 6 Pascale TrinquetFRA 5 – 4Mandy NiklausGDR
Pool 6 Anna Rita SparaciariITA 5 – 2Max MadsenDEN
Pool 6 Anna Rita SparaciariITA 5 – 2Susan WrigglesworthGBR
Pool 6 Anna Rita SparaciariITA 5 – 2Mandy NiklausGDR
Pool 6 Mandy NiklausGDR 5 – 1Susan WrigglesworthGBR
Pool 6 Mandy NiklausGDR 5 – 1Max MadsenDEN
Pool 6 Susan WrigglesworthGBR 5 – 4Max MadsenDEN
Pool 6 Max MadsenDEN 5 – 2Pascale TrinquetFRA

Round 2 (23 July 1980)

Top four finishers in each pool advanced to elimination matches.

Pool 1

Jury PresidentPatrick VajdaFRA
PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts LostTDTR
1Clara AlfonsoCUB502512Q
2Valentina SidorovaURS322013Q
3Magda MarosHUN321916Q
4Katarína Lokšová-RáczováTCH322017Q
5Anna Rita SparaciariITA141521
6Suzana ArdeleanuROU05525

Pool 1 Clara AlfonsoCUB 5 – 1Valentina SidorovaURS
Pool 1 Clara AlfonsoCUB 5 – 4Magda MarosHUN
Pool 1 Clara AlfonsoCUB 5 – 2Katarína Lokšová-RáczováTCH
Pool 1 Clara AlfonsoCUB 5 – 4Anna Rita SparaciariITA
Pool 1 Clara AlfonsoCUB 5 – 1Suzana ArdeleanuROU
Pool 1 Valentina SidorovaURS 5 – 0Magda MarosHUN
Pool 1 Valentina SidorovaURS 5 – 2Anna Rita SparaciariITA
Pool 1 Valentina SidorovaURS 5 – 1Suzana ArdeleanuROU
Pool 1 Magda MarosHUN 5 – 3Katarína Lokšová-RáczováTCH
Pool 1 Magda MarosHUN 5 – 2Anna Rita SparaciariITA
Pool 1 Magda MarosHUN 5 – 1Suzana ArdeleanuROU
Pool 1 Katarína Lokšová-RáczováTCH 5 – 4Valentina SidorovaURS
Pool 1 Katarína Lokšová-RáczováTCH 5 – 2Anna Rita SparaciariITA
Pool 1 Katarína Lokšová-RáczováTCH 5 – 1Suzana ArdeleanuROU
Pool 1 Anna Rita SparaciariITA 5 – 1Suzana ArdeleanuROU

Pool 2

Jury PresidentAlfredo Del FranciaITA
PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts LostTDTR
1Delfina SkąpskaPOL412213Q
2Nailya GilyazovaURS412416Q
3Mandy NiklausGDR321819Q
4Véronique BrouquierFRA231921Q
5Marlene FontCUB231521
6Marcela MoldovanROU051725

Pool 2 Delfina SkąpskaPOL 5 – 1Mandy NiklausGDR
Pool 2 Delfina SkąpskaPOL 5 – 2Véronique BrouquierFRA
Pool 2 Delfina SkąpskaPOL 5 – 2Marlene FontCUB
Pool 2 Delfina SkąpskaPOL 5 – 3Marcela MoldovanROU
Pool 2 Nailya GilyazovaURS 5 – 2Delfina SkąpskaPOL
Pool 2 Nailya GilyazovaURS 5 – 4Véronique BrouquierFRA
Pool 2 Nailya GilyazovaURS 5 – 1Marlene FontCUB
Pool 2 Nailya GilyazovaURS 5 – 4Marcela MoldovanROU
Pool 2 Mandy NiklausGDR 5 – 4Nailya GilyazovaURS
Pool 2 Mandy NiklausGDR 5 – 2Marlene FontCUB
Pool 2 Mandy NiklausGDR 5 – 3Marcela MoldovanROU
Pool 2 Véronique BrouquierFRA 5 – 2Mandy NiklausGDR
Pool 2 Véronique BrouquierFRA 5 – 4Marcela MoldovanROU
Pool 2 Marlene FontCUB 5 – 3Véronique BrouquierFRA
Pool 2 Marlene FontCUB 5 – 3Marcela MoldovanROU

Pool 3

Jury PresidentJenő KamutiHUN
PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts LostTDTR
1Barbara WysoczańskaPOL50256Q
2Yelena BelovaURS412015Q
3Brigitte Latrille-GaudinFRA321814Q
4Gabriele JankeGDR231420Q
5Margarita RodríguezCUB141224
6Mitzi FergusonAUS051525

Pool 3 Barbara WysoczańskaPOL 5 – 0Yelena BelovaURS
Pool 3 Barbara WysoczańskaPOL 5 – 2Brigitte Latrille-GaudinFRA
Pool 3 Barbara WysoczańskaPOL 5 – 0Gabriele JankeGDR
Pool 3 Barbara WysoczańskaPOL 5 – 3Margarita RodríguezCUB
Pool 3 Barbara WysoczańskaPOL 5 – 1Mitzi FergusonAUS
Pool 3 Yelena BelovaURS 5 – 1Brigitte Latrille-GaudinFRA
Pool 3 Yelena BelovaURS 5 – 3Gabriele JankeGDR
Pool 3 Yelena BelovaURS 5 – 2Margarita RodríguezCUB
Pool 3 Yelena BelovaURS 5 – 4Mitzi FergusonAUS
Pool 3 Brigitte Latrille-GaudinFRA 5 – 1Gabriele JankeGDR
Pool 3 Brigitte Latrille-GaudinFRA 5 – 0Margarita RodríguezCUB
Pool 3 Brigitte Latrille-GaudinFRA 5 – 3Mitzi FergusonAUS
Pool 3 Gabriele JankeGDR 5 – 2Margarita RodríguezCUB
Pool 3 Gabriele JankeGDR 5 – 3Mitzi FergusonAUS
Pool 3 Margarita RodríguezCUB 5 – 4Mitzi FergusonAUS

Pool 4

Jury PresidentVladimir GansonURS
PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts LostTDTR
1Pascale TrinquetFRA50259Q
2Dorina VaccaroniITA412113Q
3Ildikó Schwarczenberger-TordasiHUN231819Q
4Ecaterina StahlROU231518Q
5Ann BrannonGBR231322
6Sabine HertrampfGDR051425

Pool 4 Pascale TrinquetFRA 5 – 1Dorina VaccaroniITA
Pool 4 Pascale TrinquetFRA 5 – 2Ildikó Schwarczenberger-TordasiHUN
Pool 4 Pascale TrinquetFRA 5 – 1Ecaterina StahlROU
Pool 4 Pascale TrinquetFRA 5 – 1Ann BrannonGBR
Pool 4 Pascale TrinquetFRA 5 – 4Sabine HertrampfGDR
Pool 4 Dorina VaccaroniITA 5 – 3Ildikó Schwarczenberger-TordasiHUN
Pool 4 Dorina VaccaroniITA 5 – 3Ecaterina StahlROU
Pool 4 Dorina VaccaroniITA 5 – 1Ann BrannonGBR
Pool 4 Dorina VaccaroniITA 5 – 1Sabine HertrampfGDR
Pool 4 Ildikó Schwarczenberger-TordasiHUN 5 – 1Ecaterina StahlROU
Pool 4 Ildikó Schwarczenberger-TordasiHUN 5 – 3Sabine HertrampfGDR
Pool 4 Ecaterina StahlROU 5 – 1Ann BrannonGBR
Pool 4 Ecaterina StahlROU 5 – 2Sabine HertrampfGDR
Pool 4 Ann BrannonGBR 5 – 3Ildikó Schwarczenberger-TordasiHUN
Pool 4 Ann BrannonGBR 5 – 4Sabine HertrampfGDR

Elimination Rounds (24 July 1980)

Double-elimination round. Winners of round two and repêchage round three advanced to final round.

Round 1

Round 1 Ildikó Schwarczenberger-TordasiHUN Yelena BelovaURS
Round 1 Brigitte Latrille-GaudinFRA Clara AlfonsoCUB
Round 1 Barbara WysoczańskaPOL Valentina SidorovaURS
Round 1 Pascale TrinquetFRA Mandy NiklausGDR
Round 1 Dorina VaccaroniITA Véronique BrouquierFRA
Round 1 Katarína Lokšová-RáczováTCH Delfina SkąpskaPOL
Round 1 Ecaterina StahlROU Nailya GilyazovaURS
Round 1 Magda MarosHUN Gabriele JankeGDR

Round 2

Round 2 Brigitte Latrille-GaudinFRA Ildikó Schwarczenberger-TordasiHUN
Round 2 Barbara WysoczańskaPOL Pascale TrinquetFRA
Round 2 Dorina VaccaroniITA Katarína Lokšová-RáczováTCH
Round 2 Magda MarosHUN Ecaterina StahlROU

Round 1 Repêchage

Round 1 Repêchage Yelena BelovaURS Clara AlfonsoCUB
Round 1 Repêchage Mandy NiklausGDR Valentina SidorovaURS
Round 1 Repêchage Delfina SkąpskaPOL Véronique BrouquierFRA
Round 1 Repêchage Nailya GilyazovaURS Gabriele JankeGDR

Round 2 Repêchage

Round 2 Repêchage Pascale TrinquetFRA Nailya GilyazovaURS
Round 2 Repêchage Delfina SkąpskaPOL Ildikó Schwarczenberger-TordasiHUN
Round 2 Repêchage Katarína Lokšová-RáczováTCH Yelena BelovaURS
Round 2 Repêchage Ecaterina StahlROU Mandy NiklausGDR

Round 3 Repêchage

Round 3 Repêchage Pascale TrinquetFRA Delfina SkąpskaPOL
Round 3 Repêchage Ecaterina StahlROU Katarína Lokšová-RáczováTCH

Final Pool (24 July 1980)

Jury PresidentYury SisikinURS
Jury PresidentViktor PutyatinURS
PosCompetitor(s)NOCBouts WonBouts LostTDTR
1Pascale TrinquetFRA412116
2Magda MarosHUN322317
3Barbara WysoczańskaPOL321918
4Ecaterina StahlROU231921
5Brigitte Latrille-GaudinFRA232022
6Dorina VaccaroniITA141422

Bout #1 Pascale TrinquetFRA 5 – 4Magda MarosHUN
Bout #2 Pascale TrinquetFRA 5 – 4Ecaterina StahlROU
Bout #3 Pascale TrinquetFRA 5 – 3Brigitte Latrille-GaudinFRA
Bout #4 Pascale TrinquetFRA 5 – 0Dorina VaccaroniITA
Bout #5 Magda MarosHUN 5 – 2Barbara WysoczańskaPOL
Bout #6 Magda MarosHUN 5 – 4Brigitte Latrille-GaudinFRA
Bout #7 Magda MarosHUN 5 – 1Dorina VaccaroniITA
Bout #8 Barbara WysoczańskaPOL 5 – 1Pascale TrinquetFRA
Bout #9 Barbara WysoczańskaPOL 5 – 3Brigitte Latrille-GaudinFRA
Bout #10 Barbara WysoczańskaPOL 5 – 4Dorina VaccaroniITA
Bout #11 Ecaterina StahlROU 5 – 4Magda MarosHUN
Bout #12 Ecaterina StahlROU 5 – 2Barbara WysoczańskaPOL
Bout #13 Brigitte Latrille-GaudinFRA 5 – 3Ecaterina StahlROU
Bout #14 Brigitte Latrille-GaudinFRA 5 – 4Dorina VaccaroniITA
Bout #15 Dorina VaccaroniITA 5 – 2Ecaterina StahlROU