|
| Event type

Quadruple Sculls, Men

Date22 – 28 July 1996
StatusOlympic
LocationLake Sidney Lanier, Gainesville, Georgia
Participants57 from 14 countries
Olympic Record 5:45.17 / Germany GER / 2 August 1992

The Italian quartet of Massimo Paradiso, Alessio Sartori, Rossano Galtarossa, and Alessandro Corona had won the men’s quadruple sculls at the last two World Championships, with Galtarossa and Corona also having won bronze in the event at the 1992 Summer Olympics. At the 1996 edition, their biggest challengers would be the Germans, who brought three of the four defending Olympic champions, Andreas Hajek, Stephan Volkert, and André Willms, to Atlanta, augmented by André Steiner. With different lineups, Germany had been the 1993 World Champion, the 1994 bronze medalist, and the 1995 runner-up. The Ukrainian crew of Oleksandr Marchenko, Oleksandr Zaskalko, Mykola Chupryna, and Leonid Shaposhnykov had been World runners-up in 1993 and 1994, while Argentina, represented in Atlanta by Carlos Pages, Santiago Fernández, Rubén Knulst, and Guillermo Pfaab were the most recent World bronze medalists and Pan American champions.

Despite having the easiest heat, Australia posted the fastest time in the opening round, with other victors Italy and Germany not far behind. Argentina, meanwhile, was eliminated in the repêchage. Italy and Germany won the semi-finals, with the latter eliminating Ukraine in the process, but it was Germany who took command of the medal round, winning gold a safe distance ahead of the United States, which had been runner-up in its opening and semi-final heats, but had not been considered a significant threat. Its crew included three runners-up from the most recent Pan American Games, Tim Young, Brian Jamieson, and Jason Gailes, augmented by Eric Mueller, all of whom took home silver by finishing comfortably ahead of Australia, the bronze medalists. The Italians, who had faltered during the race, came in at fourth.

PosNrBoatNOCR1R1 RepSFFinal
1GermanyGER6:06.33 (1 h3)5:55.10 (1 h2)5:56.93 (1 h1)Gold
André SteinerAndreas HajekStephan VolkertAndré Willms
2United StatesUSA6:06.95 (2 h2)5:57.97 (2 h2)5:59.10 (2 h1)Silver
Tim YoungBrian JamiesonEric MuellerJason Gailes
3AustraliaAUS6:05.60 (1 h1)5:58.41 (2 h1)6:01.65 (3 h1)Bronze
Janusz HookerDuncan FreeRon SnookBo Hanson
4ItalyITA6:05.75 (1 h2)5:57.10 (1 h1)6:02.12 (4 h1)
Massimo ParadisoAlessio SartoriRossano GaltarossaAlessandro Corona
5SwitzerlandSUI6:08.37 (2 h3)5:59.63 (3 h1)6:04.52 (5 h1)
René BenguerelMichael ErdlenUeli BodenmannSimon Stürm
6SwedenSWE6:10.39 (3 h3)6:00.09 (3 h2)6:07.75 (6 h1)
Johan FlodinPontus EkFredrik HulténHenrik Nilsson
7UkraineUKR6:13.04 (4 h3)5:51.51 (2 h1)6:05.65 (5 h2)5:53.46 (1 h2)
Oleksandr MarchenkoOleksandr ZaskalkoMykola ChuprynaLeonid Shaposhnykov
8Russian FederationRUS6:10.62 (3 h2)5:59.91 (4 h1)5:54.98 (2 h2)
Igor KravtsovNikolay SpinevGeorgy NikitinVladimir Sokolov
9PolandPOL6:52.62 (5 h1)5:51.15 (1 h1)6:11.62 (6 h2)5:55.10 (3 h2)
Jarosław NowickiPrzemysław LewandowskiMarek KolbowiczPiotr Bujnarowski
10NetherlandsNED6:06.98 (2 h1)6:03.72 (4 h2)5:55.15 (4 h2)
Sander van der MarckAdri MiddagJoris LoefsPieter van Andel
11BelarusBLR6:08.38 (3 h1)6:15.07 (6 h1)5:55.52 (5 h2)
Kanstantsin BelevichSiarhei TarasevichAleh SolomakhinDzianis TabakaSiarhei Kiniakin
12FranceFRA6:12.69 (4 h1)5:51.82 (3 h1)6:03.74 (5 h1)6:00.48 (6 h2)
Yves LamarqueVincent LepvraudSébastien VielledentFabrice LeClerc
4 h1 r2/4ArgentinaARG6:16.16 (4 h2)5:52.89 (4 h1)
Carlos PagesSantiago FernándezRubén KnulstGuillermo Pfaab
5 h1 r2/4BrazilBRA6:36.60 (5 h2)6:12.86 (5 h1)
André CostaGiovani della ValentinaOswaldo Kuster NetoAlexandre Altair Soares

Round One (22 July 1996)

Top three in each heat advanced to semi-finals

Heat One (11:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1AustraliaAUS6:05.601:28.34 (2)
1:32.84 (1)
3:01.18 (1)
1:32.28 (3)
4:33.46 (1)
1:32.14 (2)
Q
Janusz HookerDuncan FreeRon SnookBo Hanson
2NetherlandsNED6:06.981:30.05 (5)
1:33.90 (3)
3:03.95 (4)
1:31.74 (1)
4:35.69 (3)
1:31.29 (1)
Q
Sander van der MarckAdri MiddagJoris LoefsPieter van Andel
3BelarusBLR6:08.381:28.71 (3)
1:34.24 (4)
3:02.95 (3)
1:31.89 (2)
4:34.84 (2)
1:33.54 (3)
Q
Kanstantsin BelevichSiarhei TarasevichAleh SolomakhinDzianis Tabaka
4FranceFRA6:12.691:29.04 (4)
1:35.12 (5)
3:04.16 (5)
1:33.73 (4)
4:37.89 (5)
1:34.80 (4)
Yves LamarqueVincent LepvraudSébastien VielledentFabrice LeClerc
5PolandPOL6:52.621:28.06 (1)
1:33.86 (2)
3:01.92 (2)
1:34.01 (5)
4:35.93 (4)
2:16.69 (5)
Jarosław NowickiPrzemysław LewandowskiMarek KolbowiczPiotr Bujnarowski

Heat Two (11:10)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1ItalyITA6:05.751:27.36 (1)
1:30.09 (1)
2:57.45 (1)
1:34.07 (1)
4:31.52 (1)
1:34.23 (2)
Q
Massimo ParadisoAlessio SartoriRossano GaltarossaAlessandro Corona
2United StatesUSA6:06.951:30.28 (3)
1:30.81 (3)
3:01.09 (3)
1:35.23 (2)
4:36.32 (3)
1:30.63 (1)
Q
Tim YoungBrian JamiesonEric MuellerJason Gailes
3Russian FederationRUS6:10.621:28.14 (2)
1:30.64 (2)
2:58.78 (2)
1:36.17 (4)
4:34.95 (2)
1:35.67 (3)
Q
Igor KravtsovNikolay SpinevGeorgy NikitinVladimir Sokolov
4ArgentinaARG6:16.161:31.43 (4)
1:32.07 (5)
3:03.50 (4)
1:35.46 (3)
4:38.96 (4)
1:37.20 (4)
Carlos PagesSantiago FernándezRubén KnulstGuillermo Pfaab
5BrazilBRA6:36.601:33.89 (5)
1:31.33 (4)
3:05.22 (5)
1:48.90 (5)
4:54.12 (5)
1:42.48 (5)
André CostaGiovani della ValentinaOswaldo Kuster NetoAlexandre Altair Soares

Heat Three (11:20)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1GermanyGER6:06.331:30.22 (2)
1:29.37 (1)
2:59.59 (1)
1:33.00 (1)
4:32.59 (1)
1:33.74 (3)
Q
André SteinerStephan VolkertAndreas HajekAndré Willms
2SwitzerlandSUI6:08.371:29.97 (1)
1:31.05 (2)
3:01.02 (2)
1:33.71 (2)
4:34.73 (2)
1:33.64 (2)
Q
René BenguerelMichael ErdlenUeli BodenmannSimon Stürm
3SwedenSWE6:10.391:31.30 (3)
1:32.84 (4)
3:04.14 (4)
1:34.05 (3)
4:38.19 (4)
1:32.20 (1)
Q
Johan FlodinPontus EkFredrik HulténHenrik Nilsson
4UkraineUKR6:13.041:31.62 (4)
1:31.75 (3)
3:03.37 (3)
1:34.56 (4)
4:37.93 (3)
1:35.11 (4)
Oleksandr MarchenkoOleksandr ZaskalkoMykola ChuprynaLeonid Shaposhnykov

Round One Repêchage (24 July 1996)

Top three in each heat advanced to semi-finals

Heat One (11:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1PolandPOL5:51.151:26.55 (3)
1:28.51 (3)
2:55.06 (3)
1:29.53 (1)
4:24.59 (2)
1:26.56 (1)
Q
Jarosław NowickiPrzemysław LewandowskiMarek KolbowiczPiotr Bujnarowski
2UkraineUKR5:51.511:25.50 (2)
1:27.80 (1)
2:53.30 (1)
1:29.96 (2)
4:23.26 (1)
1:28.25 (4)
Q
Oleksandr MarchenkoOleksandr ZaskalkoMykola ChuprynaLeonid Shaposhnykov
3FranceFRA5:51.821:25.19 (1)
1:28.47 (2)
2:53.66 (2)
1:31.13 (4)
4:24.79 (3)
1:27.03 (3)
Q
Yves LamarqueVincent LepvraudSébastien VielledentFabrice LeClerc
4ArgentinaARG5:52.891:27.18 (4)
1:28.80 (4)
2:55.98 (4)
1:30.01 (3)
4:25.99 (4)
1:26.90 (2)
Carlos PagesSantiago FernándezRubén KnulstGuillermo Pfaab
5BrazilBRA6:12.861:28.76 (5)
1:31.78 (5)
3:00.54 (5)
1:36.08 (5)
4:36.62 (5)
1:36.24 (5)
André CostaGiovani della ValentinaOswaldo Kuster NetoAlexandre Altair Soares

Semi-Finals (26 July 1996)

Top three in each heat advanced to final

Heat One (10:20)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1ItalyITA5:57.101:26.54 (1)
1:30.27 (1)
2:56.81 (1)
1:30.72 (1)
4:27.53 (1)
1:29.57 (4)
Q
Massimo ParadisoAlessio SartoriRossano GaltarossaAlessandro Corona
2AustraliaAUS5:58.411:27.78 (3)
1:31.21 (2)
2:58.99 (3)
1:31.23 (3)
4:30.22 (3)
1:28.19 (2)
Q
Janusz HookerDuncan FreeRon SnookBo Hanson
3SwitzerlandSUI5:59.631:28.44 (5)
1:32.08 (4)
3:00.52 (4)
1:32.02 (4)
4:32.54 (4)
1:27.09 (1)
Q
Simon StürmUeli BodenmannMichael ErdlenRené Benguerel
4Russian FederationRUS5:59.911:27.21 (2)
1:31.52 (3)
2:58.73 (2)
1:30.97 (2)
4:29.70 (2)
1:30.21 (5)
Nikolay SpinevIgor KravtsovGeorgy NikitinVladimir Sokolov
5FranceFRA6:03.741:28.08 (4)
1:33.79 (5)
3:01.87 (5)
1:32.59 (5)
4:34.46 (5)
1:29.28 (3)
Yves LamarqueVincent LepvraudSébastien VielledentFabrice LeClerc
6BelarusBLR6:15.071:29.02 (6)
1:34.38 (6)
3:03.40 (6)
1:35.11 (6)
4:38.51 (6)
1:36.56 (6)
Kanstantsin BelevichSiarhei TarasevichAleh SolomakhinDzianis Tabaka

Heat Two (10:30)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1GermanyGER5:55.101:27.58 (1)
1:29.70 (1)
2:57.28 (1)
1:29.37 (1)
4:26.65 (1)
1:28.45 (2)
Q
André SteinerStephan VolkertAndreas HajekAndré Willms
2United StatesUSA5:57.971:28.94 (3)
1:30.76 (3)
2:59.70 (3)
1:29.84 (2)
4:29.54 (2)
1:28.43 (1)
Q
Tim YoungBrian JamiesonEric MuellerJason Gailes
3SwedenSWE6:00.091:28.66 (2)
1:30.56 (2)
2:59.22 (2)
1:30.58 (3)
4:29.80 (3)
1:30.29 (3)
Q
Johan FlodinPontus EkFredrik HulténHenrik Nilsson
4NetherlandsNED6:03.721:30.51 (6)
1:31.73 (4)
3:02.24 (6)
1:30.89 (4)
4:33.13 (5)
1:30.59 (4)
Sander van der MarckAdri MiddagJoris LoefsPieter van Andel
5UkraineUKR6:05.651:29.72 (5)
1:31.81 (5)
3:01.53 (4)
1:31.39 (5)
4:32.92 (4)
1:32.73 (5)
Oleksandr MarchenkoOleksandr ZaskalkoMykola ChuprynaLeonid Shaposhnykov
6PolandPOL6:11.621:29.45 (4)
1:32.48 (6)
3:01.93 (5)
1:32.60 (6)
4:34.53 (6)
1:37.09 (6)
Jarosław NowickiPrzemysław LewandowskiMarek KolbowiczPiotr Bujnarowski

Final Round (28 July 1996)

A Final (11:20)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1GermanyGER5:56.931:26.15 (1)
1:28.74 (1)
2:54.89 (1)
1:31.20 (1)
4:26.09 (1)
1:30.84 (3)
André SteinerAndreas HajekStephan VolkertAndré Willms
2United StatesUSA5:59.101:27.58 (3)
1:29.89 (2)
2:57.47 (2)
1:32.41 (2)
4:29.88 (2)
1:29.22 (1)
Tim YoungBrian JamiesonEric MuellerJason Gailes
3AustraliaAUS6:01.651:28.24 (5)
1:30.97 (5)
2:59.21 (5)
1:32.96 (4)
4:32.17 (4)
1:29.48 (2)
Janusz HookerDuncan FreeRon SnookBo Hanson
4ItalyITA6:02.121:27.07 (2)
1:30.65 (3)
2:57.72 (3)
1:32.70 (3)
4:30.42 (3)
1:31.70 (4)
Massimo ParadisoAlessio SartoriRossano GaltarossaAlessandro Corona
5SwitzerlandSUI6:04.521:27.95 (4)
1:30.83 (4)
2:58.78 (4)
1:33.92 (5)
4:32.70 (5)
1:31.82 (5)
René BenguerelMichael ErdlenUeli BodenmannSimon Stürm
6SwedenSWE6:07.751:28.52 (6)
1:31.37 (6)
2:59.89 (6)
1:34.01 (6)
4:33.90 (6)
1:33.85 (6)
Johan FlodinPontus EkFredrik HulténHenrik Nilsson

B Final (9:28)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1UkraineUKR5:53.461:26.82 (2)
1:28.44 (1)
2:55.26 (2)
1:29.09 (1)
4:24.35 (1)
1:29.11 (4)
Oleksandr MarchenkoOleksandr ZaskalkoMykola ChuprynaLeonid Shaposhnykov
2Russian FederationRUS5:54.981:26.46 (1)
1:28.55 (2)
2:55.01 (1)
1:30.50 (3)
4:25.51 (2)
1:29.47 (5)
Nikolay SpinevIgor KravtsovGeorgy NikitinVladimir Sokolov
3PolandPOL5:55.101:28.98 (6)
1:29.07 (5)
2:58.05 (5)
1:29.44 (2)
4:27.49 (4)
1:27.61 (2)
Jarosław NowickiPrzemysław LewandowskiMarek KolbowiczPiotr Bujnarowski
4NetherlandsNED5:55.151:28.31 (4)
1:28.72 (3)
2:57.03 (4)
1:30.88 (5)
4:27.91 (5)
1:27.24 (1)
Sander van der MarckAdri MiddagJoris LoefsPieter van Andel
5BelarusBLR5:55.521:27.59 (3)
1:29.01 (4)
2:56.60 (3)
1:30.53 (4)
4:27.13 (3)
1:28.39 (3)
Dzianis TabakaKanstantsin BelevichAleh SolomakhinSiarhei Kiniakin
6FranceFRA6:00.481:28.71 (5)
1:29.60 (6)
2:58.31 (6)
1:31.61 (6)
4:29.92 (6)
1:30.56 (6)
Yves LamarqueVincent LepvraudSébastien VielledentFabrice LeClerc