|
| Event type

Coxless Pairs, Women

Date21 – 27 July 1996
StatusOlympic
LocationLake Sidney Lanier, Gainesville, Georgia
Participants26 from 13 countries

The defending Olympic champions, Canadians Marnie McBean and Kathleen Heddle, elected to compete in the double sculls instead (where they won gold), leaving the field for the women’s coxless pairs at the 1996 Summer Olympics somewhat more open. As reigning World Champions, Australians Megan Still and Kate Slatter were probably the favorites, although they were certain to face a strong challenge from France’s Christine Gossé and Hélène Cortin, the 1993 and 1994 World Champions. In fact, Gossé had come in third at the 1995 edition only in Cortin’s absence. The United States, the reigning Pan American champion, brought its 1995 World runners-up Missy Schwen and Karen Kraft to Atlanta. The only other nation to have won a World Championship medal in the last three years, Romania, sent sisters Liliana and Angela Cazac.

The Australians got off to a strong start in the opening round by posting the fastest time, while France and the United States won the other two heats. The United States, however, mounted a serious challenge in the semi-finals and overtook the Australians to win their heat, while France coasted to an easier victory in its heat and Romania was eliminated. It might have seemed that the Australians were merely conserving their strength but, in the final, they went head to head against the Americans. Although they won gold in Olympic record time, they did so by only a 0.39 second margin of victory. The United States thus took silver and France, who had the only crew anywhere near the two front runners, captured bronze.

1996 Quadruple Sculls, Women

PosNrBoatNOCR1R1 RepSFFinal
1Megan Still / Kate SlatterAUS7:26.92 (1 h1)7:32.47 (2 h1)7:01.39 (1 h1)Gold
2Missy Schwen / Karen KraftUSA7:34.29 (1 h3)7:29.31 (1 h1)7:01.78 (2 h1)Silver
3Christine Gossé / Hélène CortinFRA7:31.91 (1 h2)7:30.21 (1 h2)7:03.82 (3 h1)Bronze
4Kathrin Haacker / Stefani WerremeierGER7:28.65 (2 h1)7:34.80 (3 h2)7:08.49 (4 h1)
5Emma Robinson / Anna Van der KampCAN7:38.98 (2 h3)7:32.02 (2 h2)7:12.27 (5 h1)
6Albina Ligachova / Vera PochitayevaRUS7:42.76 (2 h2)7:36.37 (3 h1)– (DQ h1)
7Liang Xiling / Jing YanhuaCHN7:46.80 (3 h3)7:36.40 (4 h1)7:15.41 (1 h2)
8Elien Meijer / Anneke VenemaNED7:43.58 (3 h1)7:48.40 (5 h1)7:17.26 (2 h2)
9Sabina Telenská / Hana DariusováCZE7:54.72 (4 h3)8:01.50 (1 h1)7:48.40 (5 h2)7:20.24 (3 h2)
10Liliana Cazac / Angela CazacROU7:49.94 (3 h2)7:44.47 (4 h2)7:20.60 (4 h2)
11Helen Fleming / Colleen OrsmondRSA7:48.69 (4 h1)8:11.90 (2 h1)7:56.41 (6 h1)7:28.30 (5 h2)
12Kate MacKenzie / Philippa CrossGBR8:03.53 (4 h2)8:15.26 (3 h1)7:59.57 (6 h2)7:34.68 (6 h2)
13Lorena Corengia / Julieta RamírezARG8:12.58 (5 h1)8:35.53 (4 h1)

Round One (21 July 1996)

Top three in each heat advanced to semi-final

Heat One (9:30)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Megan Still / Kate SlatterAUS7:26.921:43.81 (1)
1:51.99 (1)
3:35.80 (1)
1:55.99 (2)
5:31.79 (1)
1:55.13 (2)
Q
2Kathrin Haacker / Stefani WerremeierGER7:28.651:45.69 (2)
1:53.46 (2)
3:39.15 (2)
1:55.20 (1)
5:34.35 (2)
1:54.30 (1)
Q
3Elien Meijer / Anneke VenemaNED7:43.581:49.74 (3)
1:56.30 (3)
3:46.04 (3)
1:59.30 (3)
5:45.34 (3)
1:58.24 (3)
Q
4Helen Fleming / Colleen OrsmondRSA7:48.691:50.39 (4)
1:57.92 (4)
3:48.31 (4)
2:00.79 (4)
5:49.10 (4)
1:59.59 (4)
5Lorena Corengia / Julieta RamírezARG8:12.581:54.92 (5)
2:04.58 (5)
3:59.50 (5)
2:08.57 (5)
6:08.07 (5)
2:04.51 (5)

Heat Two (9:40)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Christine Gossé / Hélène CortinFRA7:31.911:47.57 (1)
1:54.72 (1)
3:42.29 (1)
1:56.94 (1)
5:39.23 (1)
1:52.68 (1)
Q
2Albina Ligachova / Vera PochitayevaRUS7:42.761:48.94 (2)
1:58.00 (2)
3:46.94 (2)
1:59.72 (2)
5:46.66 (2)
1:56.10 (2)
Q
3Liliana Cazac / Angela CazacROU7:49.941:50.00 (3)
1:58.56 (3)
3:48.56 (3)
2:02.14 (3)
5:50.70 (3)
1:59.24 (3)
Q
4Kate MacKenzie / Philippa CrossGBR8:03.531:53.93 (4)
2:03.33 (4)
3:57.26 (4)
2:05.45 (4)
6:02.71 (4)
2:00.82 (4)

Heat Three (9:50)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Karen Kraft / Missy SchwenUSA7:34.291:49.04 (2)
1:54.01 (2)
3:43.05 (2)
1:55.51 (1)
5:38.56 (1)
1:55.73 (1)
Q
2Emma Robinson / Anna Van der KampCAN7:38.981:48.51 (1)
1:53.94 (1)
3:42.45 (1)
1:57.86 (2)
5:40.31 (2)
1:58.67 (2)
Q
3Liang Xiling / Jing YanhuaCHN7:46.801:51.19 (3)
1:57.12 (3)
3:48.31 (3)
1:59.23 (3)
5:47.54 (3)
1:59.26 (3)
Q
4Sabina Telenská / Hana DariusováCZE7:54.721:53.61 (4)
1:59.00 (4)
3:52.61 (4)
2:00.92 (4)
5:53.53 (4)
2:01.19 (4)

Round One Repêchage (23 July 1996)

Top three in each heat advanced to semi-final

Heat One (9:30)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Sabina Telenská / Hana DariusováCZE8:01.501:51.63 (1)
2:00.77 (1)
3:52.40 (1)
2:04.68 (1)
5:57.08 (1)
2:04.42 (1)
Q
2Helen Fleming / Colleen OrsmondRSA8:11.901:54.63 (3)
2:02.55 (2)
3:57.18 (2)
2:06.81 (2)
6:03.99 (2)
2:07.91 (3)
Q
3Kate MacKenzie / Philippa CrossGBR8:15.261:53.42 (2)
2:05.60 (3)
3:59.02 (3)
2:10.62 (3)
6:09.64 (3)
2:05.62 (2)
Q
4Lorena Corengia / Julieta RamírezARG8:35.531:57.71 (4)
2:12.00 (4)
4:09.71 (4)
2:16.10 (4)
6:25.81 (4)
2:09.72 (4)

Semi-Finals (25 July 1996)

Top three in each heat advanced to final

Heat One (9:20)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Missy Schwen / Karen KraftUSA7:29.311:47.39 (2)
1:55.27 (2)
3:42.66 (2)
1:55.39 (1)
5:38.05 (2)
1:51.26 (1)
Q
2Megan Still / Kate SlatterAUS7:32.471:46.35 (1)
1:55.00 (1)
3:41.35 (1)
1:56.02 (3)
5:37.37 (1)
1:55.10 (4)
Q
3Albina Ligachova / Vera PochitayevaRUS7:36.371:50.14 (4)
1:56.16 (4)
3:46.30 (4)
1:55.90 (2)
5:42.20 (3)
1:54.17 (3)
Q
4Liang Xiling / Jing YanhuaCHN7:36.401:49.84 (3)
1:55.34 (3)
3:45.18 (3)
1:57.28 (4)
5:42.46 (4)
1:53.94 (2)
5Elien Meijer / Anneke VenemaNED7:48.401:50.50 (5)
2:00.86 (5)
3:51.36 (5)
2:01.17 (5)
5:52.53 (5)
1:55.87 (5)
6Helen Fleming / Colleen OrsmondRSA7:56.411:52.44 (6)
2:01.85 (6)
3:54.29 (6)
2:02.54 (6)
5:56.83 (6)
1:59.58 (6)

Heat Two (9:30)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Christine Gossé / Hélène CortinFRA7:30.211:48.06 (1)
1:54.95 (3)
3:43.01 (2)
1:55.23 (3)
5:38.24 (2)
1:51.97 (1)
Q
2Emma Robinson / Anna Van der KampCAN7:32.021:48.72 (3)
1:53.98 (1)
3:42.70 (1)
1:55.13 (2)
5:37.83 (1)
1:54.19 (2)
Q
3Kathrin Haacker / Stefani WerremeierGER7:34.801:48.39 (2)
1:54.92 (2)
3:43.31 (3)
1:56.11 (4)
5:39.42 (3)
1:55.38 (3)
Q
4Liliana Cazac / Angela CazacROU7:44.471:49.86 (4)
2:57.18 (6)
4:47.04 (6)
59.60 (1)
5:46.64 (4)
1:57.83 (4)
5Sabina Telenská / Hana DariusováCZE7:48.401:51.94 (5)
1:58.72 (4)
3:50.66 (4)
1:59.45 (5)
5:50.11 (5)
1:58.29 (5)
6Kate MacKenzie / Philippa CrossGBR7:59.571:53.59 (6)
2:03.10 (5)
3:56.69 (5)
2:03.14 (6)
5:59.83 (6)
1:59.74 (6)

Final Round (27 July 1996)

A Final (10:20)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Megan Still / Kate SlatterAUS7:01.391:41.88 (1)
1:45.49 (1)
3:27.37 (1)
1:48.00 (3)
5:15.37 (1)
1:46.02 (2)
OB
2Missy Schwen / Karen KraftUSA7:01.781:42.40 (2)
1:46.60 (2)
3:29.00 (2)
1:47.99 (2)
5:16.99 (2)
1:44.79 (1)
3Christine Gossé / Hélène CortinFRA7:03.821:43.37 (4)
1:46.64 (3)
3:30.01 (3)
1:47.31 (1)
5:17.32 (3)
1:46.50 (3)
4Kathrin Haacker / Stefani WerremeierGER7:08.491:42.88 (3)
1:48.46 (5)
3:31.34 (4)
1:49.68 (4)
5:21.02 (4)
1:47.47 (4)
5Emma Robinson / Anna Van der KampCAN7:12.271:44.18 (5)
1:48.00 (4)
3:32.18 (5)
1:50.79 (5)
5:22.97 (5)
1:49.30 (5)
DQAlbina Ligachova / Vera PochitayevaRUS– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)
– (–)

B Final (9:07)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Liang Xiling / Jing YanhuaCHN7:15.411:45.45 (2)
1:49.56 (1)
3:35.01 (1)
1:51.32 (1)
5:26.33 (1)
1:49.08 (1)
2Elien Meijer / Anneke VenemaNED7:17.261:44.02 (1)
1:51.26 (4)
3:35.28 (2)
1:52.74 (3)
5:28.02 (2)
1:49.24 (2)
3Sabina Telenská / Hana DariusováCZE7:20.241:46.33 (4)
1:51.23 (3)
3:37.56 (4)
1:52.38 (2)
5:29.94 (3)
1:50.30 (3)
4Liliana Cazac / Angela CazacROU7:20.601:45.86 (3)
1:50.45 (2)
3:36.31 (3)
1:53.98 (5)
5:30.29 (4)
1:50.31 (4)
5Helen Fleming / Colleen OrsmondRSA7:28.301:49.01 (6)
1:53.37 (5)
3:42.38 (6)
1:53.95 (4)
5:36.33 (5)
1:51.97 (5)
6Kate MacKenzie / Philippa CrossGBR7:34.681:47.01 (5)
1:54.49 (6)
3:41.50 (5)
1:58.41 (6)
5:39.91 (6)
1:54.77 (6)