|
| Event type

Quadruple Sculls, Men

Date15 – 22 August 2004
StatusOlympic
LocationOlympiako Kopelatodramio Skhoinia, Schinias National Park
Participants52 from 13 countries
Olympic Record 5:44.08 / Italy ITA / 22 September 2000

Italy was the defending Olympic champion and had won four consecutive titles in the men’s quadruple sculls at the World Championships from 1994 through 1999, but the best that they had managed in the past three years was bronze in 2001 and 2002. Their dominant position had been usurped by Germany, World Champions at the last three editions, who sent their reigning squad of Marco Geisler, Robert Sens, André Willms, and Stephan Volkert to the 2004 Summer Olympics, the latter two of whom were also Olympic champions in this event from 1992 and 1996. The Czech Republic was the current World runner-up, while Poland had been the 2002 runner-up and 2003 bronze medalist. The final podium spot over the past three years had gone to the Netherlands, runner-up in 2001.

In the opening round, Germany, Poland, and the Czech Republic all outperformed each other as they won their heats, while the latter two were only 0.10 seconds apart in winning their heats in the semi-finals. This round also saw Germany come in second in Poland’s heat and Italy eliminated from the competition. In the final, the Czech Republic, Russia, and Poland had all moved to the front of the pack by the halfway point and had very little time between them. By the three-quarter mark, Russia had taken the lead unexpectedly and seemed to be tapping hidden reserves of strength as both Poland and the Czech Republic struggled to keep up. From this point, Poland faltered and Russia pulled away from the Czechs, taking a surprise gold medal, their first, and as of 2012 only, in Olympic rowing as an independent nation. Even still, the biggest shock was yet to come: the Czechs cruised in for a comfortable second-place finish but the Ukraine, who had been over four seconds behind at the three-quarters mark, unleashed a fantastic drive and burst ahead of the Polish crew to steal bronze by a photo-finish margin of only 0.07 seconds. Germany, meanwhile, experienced severe difficulties during the final and was never in contention, a surprising result from the three-time reigning World Champion.

PosNrBoatNOCR1R1 RepSFFinal
1Russian FederationRUS5:43.77 (2 h2)5:44.08 (2 h2)5:56.85 (1 h1)Gold
Sergey FedorovtsevIgor KravtsovAleksey SvirinNikolay Spinev
2Czech RepublicCZE5:40.83 (1 h3)5:42.73 (1 h2)5:57.43 (2 h1)Silver
David KopřivaTomáš KarasJakub HanákDavid Jirka
3UkraineUKR5:43.23 (2 h3)5:44.00 (3 h1)5:58.87 (3 h1)Bronze
Serhiy HrynSerhiy BiloushchenkoOleh LykovLeonid Shaposhnykov
4PolandPOL5:41.98 (1 h2)5:42.63 (1 h1)5:58.94 (4 h1)
Adam BronikowskiMarek KolbowiczSławomir KruszkowskiAdam Korol
5GermanyGER5:43.17 (1 h1)5:42.85 (2 h1)6:07.04 (5 h1)
André WillmsStephan VolkertMarco GeislerRobert Sens
6BelarusBLR5:46.80 (3 h3)5:44.70 (3 h2)6:09.33 (6 h1)
Valery RadzevichStanislau ShchharbacheniaPaval ShurmeiAndrei Pliashkou
7AustraliaAUS5:46.32 (3 h1)5:45.45 (4 h1)6:02.31 (1 h2)
Scott BrennanDavid CrawshayDuncan FreeShaun Coulton
8SwitzerlandSUI6:20.67 (5 h1)5:47.94 (2)5:48.74 (6 h2)6:04.53 (2 h2)
Simon StürmChristian StoferOlivier GremaudFlorian Stofer
9EstoniaEST5:45.56 (2 h1)5:44.90 (4 h2)6:05.11 (3 h2)
Oleg VinogradovIgor KuzminAndrei ŠilinAndrei Jämsä
10ItalyITA5:45.84 (3 h2)5:47.38 (5 h1)6:06.91 (4 h2)
Alessandro CoronaSimone VenierFederico GattinoniSimone Raineri
11United StatesUSA5:50.61 (4 h1)5:46.54 (1)5:46.65 (5 h2)6:07.83 (5 h2)
Ben HolbrookBrett WilkinsonSloan DuRossKent Smack
12Great BritainGBR5:54.69 (4 h3)5:48.65 (3)5:48.52 (6 h1)6:07.87 (6 h2)
Simon CottleAlan CampbellPeter GardnerPeter Wells
13FranceFRA5:50.74 (4 h2)5:50.83 (4)
Xavier PhilippeCédric BerrestJonathan CoefficFrédéric Perrier

Round One (15 August 2004)

Top three finishers in each heat advanced to semi-finals

Heat One (9:54)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1GermanyGER5:43.171:22.40 (1)
1:26.46 (2)
2:48.86 (1)
1:27.24 (2)
4:16.10 (1)
1:27.07 (3)
Q OB
André WillmsStephan VolkertMarco GeislerRobert Sens
2EstoniaEST5:45.561:25.93 (5)
1:26.70 (3)
2:52.63 (4)
1:26.94 (1)
4:19.57 (3)
1:25.99 (1)
Q
Oleg VinogradovIgor KuzminAndrei ŠilinAndrei Jämsä
3AustraliaAUS5:46.321:25.74 (4)
1:26.12 (1)
2:51.86 (2)
1:27.40 (3)
4:19.26 (2)
1:27.06 (2)
Q
Scott BrennanDavid CrawshayDuncan FreeShaun Coulton
4United StatesUSA5:50.611:24.57 (2)
1:27.70 (4)
2:52.27 (3)
1:28.30 (4)
4:20.57 (4)
1:30.04 (4)
Ben HolbrookBrett WilkinsonSloan DuRossKent Smack
5SwitzerlandSUI6:20.671:25.57 (3)
1:28.45 (5)
2:54.02 (5)
1:28.74 (5)
4:22.76 (5)
1:57.91 (5)
Simon StürmChristian StoferOlivier GremaudFlorian Stofer

Heat Two (10:01)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1PolandPOL5:41.981:21.64 (1)
1:25.72 (1)
2:47.36 (1)
1:26.91 (1)
4:14.27 (1)
1:27.71 (2)
Q OB
Adam BronikowskiMarek KolbowiczSławomir KruszkowskiAdam Korol
2Russian FederationRUS5:43.771:22.06 (2)
1:26.58 (2)
2:48.64 (2)
1:28.00 (4)
4:16.64 (2)
1:27.13 (1)
Q
Sergey FedorovtsevIgor KravtsovAleksey SvirinNikolay Spinev
3ItalyITA5:45.841:22.64 (3)
1:27.39 (3)
2:50.03 (3)
1:27.02 (2)
4:17.05 (3)
1:28.79 (3)
Q
Alessandro CoronaSimone VenierFederico GattinoniSimone Raineri
4FranceFRA5:50.741:24.94 (4)
1:27.75 (4)
2:52.69 (4)
1:27.95 (3)
4:20.64 (4)
1:30.10 (4)
Xavier PhilippeCédric BerrestJonathan CoefficFrédéric Perrier

Heat Three (10:08)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Czech RepublicCZE5:40.831:21.80 (1)
1:24.99 (1)
2:46.79 (1)
1:26.67 (1)
4:13.46 (1)
1:27.37 (2)
Q OB
David KopřivaTomáš KarasJakub HanákDavid Jirka
2UkraineUKR5:43.231:23.31 (2)
1:26.79 (3)
2:50.10 (2)
1:26.77 (2)
4:16.87 (2)
1:26.36 (1)
Q
Serhiy HrynSerhiy BiloushchenkoOleh LykovLeonid Shaposhnykov
3BelarusBLR5:46.801:24.12 (3)
1:26.26 (2)
2:50.38 (3)
1:27.36 (3)
4:17.74 (3)
1:29.06 (3)
Q
Valery RadzevichStanislau ShchharbacheniaPaval ShurmeiAndrei Pliashkou
4Great BritainGBR5:54.691:24.44 (4)
1:27.88 (4)
2:52.32 (4)
1:30.56 (4)
4:22.88 (4)
1:31.81 (4)
Simon CottlePeter WellsPeter GardnerAlan Campbell

Round One Repêchage (17 August 2004 — 16:57)

Top three finishers advanced to semi-finals

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1United StatesUSA5:46.541:24.90 (1)
1:27.17 (1)
2:52.07 (1)
1:28.01 (3)
4:20.08 (1)
1:26.46 (2)
Q
Ben HolbrookBrett WilkinsonSloan DuRossKent Smack
2SwitzerlandSUI5:47.941:25.62 (3)
1:27.33 (2)
2:52.95 (3)
1:27.78 (2)
4:20.73 (2)
1:27.21 (3)
Q
Simon StürmChristian StoferOlivier GremaudFlorian Stofer
3Great BritainGBR5:48.651:26.11 (4)
1:29.17 (4)
2:55.28 (4)
1:27.77 (1)
4:23.05 (4)
1:25.60 (1)
Q
Simon CottlePeter WellsPeter GardnerAlan Campbell
4FranceFRA5:50.831:25.10 (2)
1:27.57 (3)
2:52.67 (2)
1:29.33 (4)
4:22.00 (3)
1:28.83 (4)
Xavier PhilippeCédric BerrestJonathan CoefficFrédéric Perrier

Semi-Finals (19 August 2004)

Top three finishers in each heat advanced to final

Heat One (9:30)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1PolandPOL5:42.631:23.43 (2)
1:26.13 (1)
2:49.56 (2)
1:27.71 (2)
4:17.27 (2)
1:25.36 (1)
Q
Adam BronikowskiMarek KolbowiczSławomir KruszkowskiAdam Korol
2GermanyGER5:42.851:22.22 (1)
1:26.28 (2)
2:48.50 (1)
1:27.94 (3)
4:16.44 (1)
1:26.41 (5)
Q
André WillmsStephan VolkertMarco GeislerRobert Sens
3UkraineUKR5:44.001:23.81 (3)
1:26.39 (3)
2:50.20 (3)
1:28.24 (6)
4:18.44 (3)
1:25.56 (2)
Q
Serhiy HrynSerhiy BiloushchenkoOleh LykovLeonid Shaposhnykov
4AustraliaAUS5:45.451:24.54 (4)
1:27.04 (4)
2:51.58 (4)
1:27.23 (1)
4:18.81 (4)
1:26.64 (6)
Scott BrennanDavid CrawshayDuncan FreeShaun Coulton
5ItalyITA5:47.381:24.73 (5)
1:28.34 (6)
2:53.07 (5)
1:28.14 (5)
4:21.21 (5)
1:26.17 (4)
Alessandro CoronaSimone VenierFederico GattinoniSimone Raineri
6Great BritainGBR5:48.521:26.29 (6)
1:28.30 (5)
2:54.59 (6)
1:28.12 (4)
4:22.71 (6)
1:25.81 (3)
Simon CottleAlan CampbellPeter GardnerPeter Wells

Heat Two (9:40)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Czech RepublicCZE5:42.731:22.88 (2)
1:25.99 (1)
2:48.87 (1)
1:26.65 (1)
4:15.52 (1)
1:27.21 (5)
Q
David KopřivaTomáš KarasJakub HanákDavid Jirka
2Russian FederationRUS5:44.081:22.62 (1)
1:26.52 (3)
2:49.14 (2)
1:27.29 (5)
4:16.43 (2)
1:27.65 (6)
Q
Sergey FedorovtsevIgor KravtsovAleksey SvirinNikolay Spinev
3BelarusBLR5:44.701:26.18 (5)
1:26.19 (2)
2:52.37 (3)
1:26.77 (=2)
4:19.14 (3)
1:25.56 (2)
Q
Valery RadzevichStanislau ShchharbacheniaPaval ShurmeiAndrei Pliashkou
4EstoniaEST5:44.901:25.68 (4)
1:26.96 (4)
2:52.64 (4)
1:26.77 (=2)
4:19.41 (4)
1:25.49 (1)
Oleg VinogradovIgor KuzminAndrei ŠilinAndrei Jämsä
5United StatesUSA5:46.651:25.28 (3)
1:28.40 (6)
2:53.68 (5)
1:27.14 (4)
4:20.82 (5)
1:25.83 (3)
Ben HolbrookBrett WilkinsonSloan DuRossKent Smack
6SwitzerlandSUI5:48.741:26.57 (6)
1:27.40 (5)
2:53.97 (6)
1:28.16 (6)
4:22.13 (6)
1:26.61 (4)
Simon StürmChristian StoferOlivier GremaudFlorian Stofer

Final Round (21 – 22 August 2004)

A Final (22 August 2004 — 9:50)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Russian FederationRUS5:56.851:25.79 (2)
1:31.15 (2)
2:56.94 (2)
1:30.48 (1)
4:27.42 (1)
1:29.43 (3)
Sergey FedorovtsevIgor KravtsovAleksey SvirinNikolay Spinev
2Czech RepublicCZE5:57.431:25.49 (1)
1:31.16 (3)
2:56.65 (1)
1:31.87 (3)
4:28.52 (3)
1:28.91 (2)
David KopřivaTomáš KarasJakub HanákDavid Jirka
3UkraineUKR5:58.871:28.23 (5)
1:31.73 (4)
2:59.96 (5)
1:32.14 (4)
4:32.10 (5)
1:26.77 (1)
Serhiy HrynSerhiy BiloushchenkoOleh LykovLeonid Shaposhnykov
4PolandPOL5:58.941:26.29 (4)
1:30.92 (1)
2:57.21 (3)
1:30.82 (2)
4:28.03 (2)
1:30.91 (4)
Adam BronikowskiMarek KolbowiczSławomir KruszkowskiAdam Korol
5GermanyGER6:07.041:26.10 (3)
1:33.24 (5)
2:59.34 (4)
1:32.21 (5)
4:31.55 (4)
1:35.49 (6)
André WillmsStephan VolkertMarco GeislerRobert Sens
6BelarusBLR6:09.331:29.79 (6)
1:34.00 (6)
3:03.79 (6)
1:33.17 (6)
4:36.96 (6)
1:32.37 (5)
Valery RadzevichStanislau ShchharbacheniaPaval ShurmeiAndrei Pliashkou

B Final (21 August 2004 — 11:50)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1AustraliaAUS6:02.311:28.17 (2)
1:31.24 (1)
2:59.41 (1)
1:32.29 (3)
4:31.70 (1)
1:30.61 (3)
Scott BrennanDavid CrawshayDuncan FreeShaun Coulton
2SwitzerlandSUI6:04.531:30.69 (5)
1:32.34 (5)
3:03.03 (4)
1:32.11 (2)
4:35.14 (4)
1:29.39 (1)
Simon StürmChristian StoferOlivier GremaudFlorian Stofer
3EstoniaEST6:05.111:30.33 (3)
1:31.75 (2)
3:02.08 (3)
1:32.31 (4)
4:34.39 (2)
1:30.72 (4)
Oleg VinogradovIgor KuzminAndrei ŠilinAndrei Jämsä
4ItalyITA6:06.911:28.00 (1)
1:32.03 (3)
3:00.03 (2)
1:34.74 (6)
4:34.77 (3)
1:32.14 (6)
Alessandro CoronaSimone VenierFederico GattinoniSimone Raineri
5United StatesUSA6:07.831:30.52 (4)
1:35.93 (6)
3:06.45 (6)
1:30.95 (1)
4:37.40 (6)
1:30.43 (2)
Ben HolbrookBrett WilkinsonSloan DuRossKent Smack
6Great BritainGBR6:07.871:31.04 (6)
1:32.26 (4)
3:03.30 (5)
1:33.52 (5)
4:36.82 (5)
1:31.05 (5)
Simon CottleAlan CampbellPeter GardnerPeter Wells