|
| Event type

Lightweight Coxless Fours, Men

Date15 – 22 August 2004
StatusOlympic
LocationOlympiako Kopelatodramio Skhoinia, Schinias National Park
Participants52 from 13 countries
Olympic Record 5:58.58 / United States USA / 24 July 1996

Denmark had, with varying crews, won the 2002 and 2003 World Championships, come runner-up in 2001, and taken home a bronze medal from the 2000 Summer Olympics. At the 2004 edition the nation was represented by Thor Kristensen, Stephan Mølvig, Thomas Ebert, and Eskild Ebbesen, the latter two of whom were returning bronze medalists, while Ebbesen was also a 1996 Olympic champion. They were the favorites in the event and, particularly in the absence of defending Olympic champion France, did not appear to have any serious challengers. The nation won both its opening and semi-final heats with ease and took gold in the final a comfortable distance ahead of the Australians, the reigning Olympic runners-up, who again settled for silver. Italy, the 2002 World runners-up and 2003 bronze medalists, battled the Netherlands, the 2003 World runners-up, for the final podium spot and captured it by a mere 0.05 seconds.

PosNrBoatNOCR1R1 RepSFFinal
1DenmarkDEN5:50.72 (1 h2)5:55.85 (1 h2)6:01.39 (1 h1)Gold
Thor KristensenThomas EbertStephan MølvigEskild Ebbesen
2AustraliaAUS5:50.24 (1 h3)5:55.22 (2 h1)6:02.79 (2 h1)Silver
Glen LoftusAnthony EdwardsBen CuretonSimon Burgess
3ItalyITA5:52.17 (2 h2)5:55.02 (1 h1)6:03.74 (3 h1)Bronze
Lorenzo BertiniCatello AmaranteSalvatore AmitranoBruno Mascarenhas
4NetherlandsNED5:52.52 (2 h1)5:57.47 (2 h2)6:03.79 (4 h1)
Gerard van der LindenIvo SnijdersKarel DormansJoeri de Groot
5CanadaCAN5:51.18 (1 h1)5:57.44 (3 h1)6:05.10 (5 h1)
Iain BrambellJon MandickGavin HassettJon Beare
6IrelandIRL5:52.54 (2 h3)5:58.89 (3 h2)6:09.96 (6 h1)
Richard ArchibaldEugene CoakleyNiall O'ToolePaul Griffin
7Serbia and MontenegroSCG5:56.12 (4 h1)5:54.27 (2)6:00.07 (5 h1)6:19.00 (1 h2)
Veljko UroševićNenad BabovićGoran NedeljkovićMiloš Tomić
8Russian FederationRUS5:55.67 (4 h3)5:52.87 (1)5:59.75 (4 h2)6:20.64 (2 h2)
Aleksandr ZyuzinSergey BukreyevValery SarychevAleksandr Savin
9United StatesUSA5:54.68 (3 h3)6:01.84 (6 h1)6:22.24 (3 h2)
Pat ToddMatt SmithPaul TetiSteve Warner
10AustriaAUT5:54.07 (3 h1)5:58.73 (4 h1)6:22.85 (4 h2)
Juliusz MadeckiSebastian SagederBernd WakolbingerWolfgang Sigl
11GermanyGER5:52.68 (3 h2)6:03.08 (5 h2)6:23.28 (5 h2)
Martin Müller-FalckeAxel SchusterStefan LocherAndreas Bech
12SpainESP6:11.70 (5 h1)5:56.15 (3)6:07.01 (6 h2)6:26.15 (6 h2)
Mario ArranzJesús GonzálezCarlos LorienteAlberto Domínguez
13Great BritainGBR6:05.57 (4 h2)5:58.80 (4)
Mike HennessyTim MaleNick EnglishMark Hunter

Round One (15 August 2004)

Top three finishers in each heat advanced to semi-finals

Heat One (9:19)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1CanadaCAN5:51.181:23.94 (1)
1:27.79 (1)
2:51.73 (1)
1:30.30 (4)
4:22.03 (1)
1:29.15 (3)
Q OB
Iain BrambellJon MandickGavin HassettJon Beare
2NetherlandsNED5:52.521:26.05 (2)
1:29.38 (3)
2:55.43 (2)
1:29.69 (3)
4:25.12 (3)
1:27.40 (=1)
Q
Gerard van der LindenIvo SnijdersKarel DormansJoeri de Groot
3AustriaAUT5:54.071:26.66 (3)
1:28.99 (2)
2:55.65 (3)
1:28.97 (1)
4:24.62 (2)
1:29.45 (4)
Q
Juliusz MadeckiSebastian SagederBernd WakolbingerWolfgang Sigl
4Serbia and MontenegroSCG5:56.121:28.77 (5)
1:30.33 (4)
2:59.10 (5)
1:29.62 (2)
4:28.72 (4)
1:27.40 (=1)
Veljko UroševićNenad BabovićGoran NedeljkovićMiloš Tomić
5SpainESP6:11.701:27.28 (4)
1:30.69 (5)
2:57.97 (4)
1:35.14 (5)
4:33.11 (5)
1:38.59 (5)
Mario ArranzJesús GonzálezCarlos LorienteAlberto Domínguez

Heat Two (9:26)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1DenmarkDEN5:50.721:24.51 (1)
1:28.77 (3)
2:53.28 (1)
1:29.55 (2)
4:22.83 (1)
1:27.89 (2)
Q OB
Thor KristensenThomas EbertStephan MølvigEskild Ebbesen
2ItalyITA5:52.171:25.01 (2)
1:28.54 (1)
2:53.55 (2)
1:29.86 (3)
4:23.41 (2)
1:28.76 (3)
Q
Lorenzo BertiniCatello AmaranteSalvatore AmitranoBruno Mascarenhas
3GermanyGER5:52.681:27.87 (3)
1:28.66 (2)
2:56.53 (3)
1:29.14 (1)
4:25.67 (3)
1:27.01 (1)
Q
Martin Müller-FalckeAxel SchusterStefan LocherAndreas Bech
4Great BritainGBR6:05.571:28.49 (4)
1:31.91 (4)
3:00.40 (4)
1:32.17 (4)
4:32.57 (4)
1:33.00 (4)
Mike HennessyTim MaleNick EnglishMark Hunter

Heat Three (9:33)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1AustraliaAUS5:50.241:24.93 (1)
1:27.91 (1)
2:52.84 (1)
1:29.03 (2)
4:21.87 (1)
1:28.37 (3)
Q OB
Glen LoftusAnthony EdwardsBen CuretonSimon Burgess
2IrelandIRL5:52.541:25.09 (2)
1:28.92 (2)
2:54.01 (2)
1:30.21 (4)
4:24.22 (2)
1:28.32 (2)
Q
Richard ArchibaldEugene CoakleyNiall O'ToolePaul Griffin
3United StatesUSA5:54.681:28.45 (4)
1:29.31 (3)
2:57.76 (4)
1:28.64 (1)
4:26.40 (3)
1:28.28 (1)
Q
Pat ToddMatt SmithPaul TetiSteve Warner
4Russian FederationRUS5:55.671:26.70 (3)
1:30.04 (4)
2:56.74 (3)
1:30.01 (3)
4:26.75 (4)
1:28.92 (4)
Sergey BukreyevValery SarychevAleksandr SavinAleksandr Zyuzin

Round One Repêchage (17 August 2004 — 16:50)

Top three finishers advanced to semi-final

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Russian FederationRUS5:52.871:25.12 (1)
1:27.59 (1)
2:52.71 (1)
1:29.69 (3)
4:22.40 (1)
1:30.47 (3)
Q
Sergey BukreyevValery SarychevAleksandr SavinAleksandr Zyuzin
2Serbia and MontenegroSCG5:54.271:27.16 (3)
1:29.57 (3)
2:56.73 (3)
1:29.00 (1)
4:25.73 (3)
1:28.54 (1)
Q
Veljko UroševićNenad BabovićGoran NedeljkovićMiloš Tomić
3SpainESP5:56.151:27.35 (4)
1:28.50 (2)
2:55.85 (2)
1:29.54 (2)
4:25.39 (2)
1:30.76 (4)
Q
Mario ArranzJesús GonzálezCarlos LorienteAlberto Domínguez
4Great BritainGBR5:58.801:26.47 (2)
1:30.61 (4)
2:57.08 (4)
1:31.71 (4)
4:28.79 (4)
1:30.01 (2)
Mike HennessyTim MaleNick EnglishMark Hunter

Semi-Finals (19 August 2004)

Top three finishers in each advanced to final

Heat One (9:10)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1ItalyITA5:55.021:25.94 (1)
1:29.50 (1)
2:55.44 (1)
1:30.42 (5)
4:25.86 (1)
1:29.16 (4)
Q
Lorenzo BertiniCatello AmaranteSalvatore AmitranoBruno Mascarenhas
2AustraliaAUS5:55.221:26.66 (2)
1:29.97 (2)
2:56.63 (2)
1:29.90 (1)
4:26.53 (2)
1:28.69 (1)
Q
Glen LoftusAnthony EdwardsBen CuretonSimon Burgess
3CanadaCAN5:57.441:27.10 (3)
1:30.87 (3)
2:57.97 (3)
1:30.30 (4)
4:28.27 (3)
1:29.17 (5)
Q
Iain BrambellJon MandickGavin HassettJon Beare
4AustriaAUT5:58.731:28.35 (4)
1:31.07 (4)
2:59.42 (4)
1:30.29 (3)
4:29.71 (4)
1:29.02 (2)
Juliusz MadeckiSebastian SagederBernd WakolbingerWolfgang Sigl
5Serbia and MontenegroSCG6:00.071:28.63 (5)
1:32.40 (6)
3:01.03 (6)
1:30.00 (2)
4:31.03 (5)
1:29.04 (3)
Veljko UroševićNenad BabovićGoran NedeljkovićMiloš Tomić
6United StatesUSA6:01.841:29.23 (6)
1:31.43 (5)
3:00.66 (5)
1:30.65 (6)
4:31.31 (6)
1:30.53 (6)
Pat ToddMatt SmithPaul TetiSteve Warner

Heat Two (9:20)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1DenmarkDEN5:55.851:25.13 (1)
1:30.14 (2)
2:55.27 (1)
1:31.30 (3)
4:26.57 (1)
1:29.28 (2)
Q
Thor KristensenThomas EbertStephan MølvigEskild Ebbesen
2NetherlandsNED5:57.471:27.66 (4)
1:30.49 (3)
2:58.15 (3)
1:31.11 (2)
4:29.26 (3)
1:28.21 (1)
Q
Gerard van der LindenIvo SnijdersKarel DormansJoeri de Groot
3IrelandIRL5:58.891:26.85 (3)
1:33.80 (6)
3:00.65 (5)
1:27.89 (1)
4:28.54 (2)
1:30.35 (5)
Q
Richard ArchibaldEugene CoakleyNiall O'ToolePaul Griffin
4Russian FederationRUS5:59.751:26.24 (2)
1:31.39 (4)
2:57.63 (2)
1:32.30 (4)
4:29.93 (4)
1:29.82 (3)
Aleksandr ZyuzinSergey BukreyevValery SarychevAleksandr Savin
5GermanyGER6:03.081:29.04 (6)
1:29.51 (1)
2:58.55 (4)
1:34.29 (6)
4:32.84 (5)
1:30.24 (4)
Martin Müller-FalckeAxel SchusterStefan LocherAndreas Bech
6SpainESP6:07.011:28.50 (5)
1:33.08 (5)
3:01.58 (6)
1:34.25 (5)
4:35.83 (6)
1:31.18 (6)
Mario ArranzJesús GonzálezCarlos LorienteAlberto Domínguez

Final Round (21 – 22 August 2004)

A Final (22 August 2004 — 9:10)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1DenmarkDEN6:01.391:26.41 (1)
1:31.09 (1)
2:57.50 (1)
1:33.39 (3)
4:30.89 (1)
1:30.50 (2)
Thor KristensenThomas EbertStephan MølvigEskild Ebbesen
2AustraliaAUS6:02.791:28.06 (4)
1:31.40 (2)
2:59.46 (3)
1:32.25 (1)
4:31.71 (3)
1:31.08 (3)
Glen LoftusAnthony EdwardsBen CuretonSimon Burgess
3ItalyITA6:03.741:27.52 (3)
1:31.62 (3)
2:59.14 (2)
1:32.27 (2)
4:31.41 (2)
1:32.33 (5)
Lorenzo BertiniCatello AmaranteSalvatore AmitranoBruno Mascarenhas
4NetherlandsNED6:03.791:28.49 (6)
1:31.99 (5)
3:00.48 (6)
1:33.93 (5)
4:34.41 (6)
1:29.38 (1)
Gerard van der LindenIvo SnijdersKarel DormansJoeri de Groot
5CanadaCAN6:05.101:28.41 (5)
1:31.73 (4)
3:00.14 (5)
1:33.49 (4)
4:33.63 (4)
1:31.47 (4)
Iain BrambellJon MandickGavin HassettJon Beare
6IrelandIRL6:09.961:27.28 (2)
1:32.57 (6)
2:59.85 (4)
1:34.06 (6)
4:33.91 (5)
1:36.05 (6)
Richard ArchibaldEugene CoakleyNiall O'ToolePaul Griffin

B Final (21 August 2004 — 11:30)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Serbia and MontenegroSCG6:19.001:34.16 (4)
1:35.62 (2)
3:09.78 (2)
1:35.94 (1)
4:45.72 (2)
1:33.28 (1)
Veljko UroševićNenad BabovićGoran NedeljkovićMiloš Tomić
2Russian FederationRUS6:20.641:32.09 (1)
1:35.42 (1)
3:07.51 (1)
1:36.83 (5)
4:44.34 (1)
1:36.30 (5)
Aleksandr ZyuzinSergey BukreyevValery SarychevAleksandr Savin
3United StatesUSA6:22.241:34.93 (6)
1:37.29 (5)
3:12.22 (6)
1:36.47 (4)
4:48.69 (6)
1:33.55 (2)
Pat ToddMatt SmithPaul TetiSteve Warner
4AustriaAUT6:22.851:33.97 (3)
1:36.89 (4)
3:10.86 (4)
1:36.36 (=2)
4:47.22 (3)
1:35.63 (4)
Juliusz MadeckiSebastian SagederBernd WakolbingerWolfgang Sigl
5GermanyGER6:23.281:34.50 (5)
1:37.39 (6)
3:11.89 (5)
1:36.36 (=2)
4:48.25 (5)
1:35.03 (3)
Martin Müller-FalckeAxel SchusterStefan LocherAndreas Bech
6SpainESP6:26.151:33.76 (2)
1:36.77 (3)
3:10.53 (3)
1:37.25 (6)
4:47.78 (4)
1:38.37 (6)
Mario ArranzJesús GonzálezCarlos LorienteAlberto Domínguez