|
Not held in other editions
| Event type

Sprint, Girls

Date13 January 2020
StatusYOG
LocationVillars Winter Park, Villars
Participants23 from 14 countries
PosNrMountaineerNOCSeeding RoundQFSFFinal
116María CostaESP3:48.88 (9)3:29.20 (1 h1)3:19.36 (1 h1)3:22.45 (1)Gold
220Silvia BerraITA3:36.99 (3)3:35.92 (1 h4)3:24.22 (1 h2)3:24.98 (2)Silver
322Margot RavinelFRA3:38.95 (4)3:27.96 (2 h2)3:20.92 (3 h1)3:25.85 (3)Bronze
421Suolang QuzhenCHN3:46.62 (7)3:31.22 (1 h3)3:28.89 (3 h2)3:33.00 (4)
512Erika SanelliITA3:36.68 (2)3:31.69 (2 h3)3:28.20 (2 h2)3:41.29 (5)
624Caroline UlrichSUI3:39.47 (5)3:17.99 (1 h2)3:20.04 (2 h1)3:50.70 (6)
723Thibe DeseynSUI4:01.42 (17)3:31.21 (2 h1)3:25.99 (4 h1)
815Sophia WesslingGER3:50.55 (11)3:35.92 (2 h4)3:30.61 (4 h2)
917Victoire BergerFRA3:45.26 (6)3:36.55 (3 h4)3:35.75 (5 h2)
1013Ares TorraESP3:57.13 (15)3:34.92 (3 h3)3:42.46 (6 h2)
119Yu JingxuanCHN3:46.90 (8)3:34.99 (3 h1)3:44.43 (5 h1)
1210Ema ChlepkovaCAN4:07.71 (19)3:33.29 (3 h2)5:01.65 (6 h1)
137Larisa CosofretROU3:50.32 (10)3:45.60 (4 h3)
145Samantha PaisleyUSA3:56.44 (14)3:48.55 (4 h4)
1518Grace StabergUSA3:53.25 (12)3:49.58 (4 h2)
1613Lisa RettensteinerAUT3:34.50 (1)3:56.25 (4 h1)
1719Antonia NiedermaierGER3:53.60 (13)3:58.41 (5 h2)
186Laura KovárováSVK4:02.72 (18)4:00.30 (5 h3)
1911Yevgeniya DolzhenkovaRUS3:59.17 (16)4:05.30 (5 h1)
201Lena Leitner-HölzlAUT4:15.51 (20)4:08.15 (5 h4)
214Roxana Saveh ShemshakiIRI4:34.34 (22)4:19.13 (6 h2)
228Anca OlaruROU4:19.93 (21)4:20.60 (6 h4)
233Kari ForsethNOR4:34.43 (23)– (DNS h3)
DNS2Lim Hyo-ShinKOR– (DNS)

Seeding Round (13 January 2020 — 10:30)

PosNrMountaineerNOCTimePenalty
114Lisa RettensteinerAUT3:34.500:00
212Erika SanelliITA3:36.680:00
320Silvia BerraITA3:36.990:00
422Margot RavinelFRA3:38.950:00
524Caroline UlrichSUI3:39.470:00
617Victoire BergerFRA3:45.260:00
721Suolang QuzhenCHN3:46.620:00
89Yu JingxuanCHN3:46.900:00
916María CostaESP3:48.880:00
107Larisa CosofretROU3:50.320:00
1115Sophia WesslingGER3:50.550:00
1218Grace StabergUSA3:53.250:00
1315Antonia NiedermaierGER3:53.600:00
145Samantha PaisleyUSA3:56.440:00
1513Ares TorraESP3:57.130:00
1611Yevgeniya DolzhenkovaRUS3:59.170:00
1723Thibe DeseynSUI4:01.420:00
186Laura KovárováSVK4:02.720:00
1910Ema ChlepkovaCAN4:07.710:20
201Lena Leitner-HölzlAUT4:15.510:00
218Anca OlaruROU4:19.930:00
224Roxana Saveh ShemshakiIRI4:34.340:00
233Kari ForsethNOR4:34.430:00
DNS2Lim Hyo-ShinKOR

Quarter-Finals (13 January 2020 — 11:30)

Top three in each heat advanced to semi-finals.

Heat #1 (11:30)

PosNrMountaineerNOCTimePenalty
116María CostaESP3:29.20Q
223Thibe DeseynSUI3:31.21Q
39Yu JingxuanCHN3:34.99Q
413Lisa RettensteinerAUT3:56.25
511Yevgeniya DolzhenkovaRUS4:05.30

Heat #2 (11:35)

PosNrMountaineerNOCTimePenalty
124Caroline UlrichSUI3:17.99Q
222Margot RavinelFRA3:27.96Q
310Ema ChlepkovaCAN3:33.29Q
418Grace StabergUSA3:49.58
519Antonia NiedermaierGER3:58.41
64Roxana Saveh ShemshakiIRI4:19.13

Heat #3 (11:40)

PosNrMountaineerNOCTimePenalty
121Suolang QuzhenCHN3:31.22Q
212Erika SanelliITA3:31.69Q
313Ares TorraESP3:34.92Q
47Larisa CosofretROU3:45.60
56Laura KovárováSVK4:00.30
DNS3Kari ForsethNOR

Heat #4 (11:45)

PosNrMountaineerNOCTimePenalty
120Silvia BerraITA3:35.92Q
215Sophia WesslingGER3:35.92Q
317Victoire BergerFRA3:36.55Q
45Samantha PaisleyUSA3:48.55
51Lena Leitner-HölzlAUT4:08.15
68Anca OlaruROU4:20.60

Semi-Finals (13 January 2020 — 12:30)

Top three in each heat advanced to finals.

Heat #1 (12:30)

PosNrMountaineerNOCTimePenalty
116María CostaESP3:19.36Q
224Caroline UlrichSUI3:20.04Q
322Margot RavinelFRA3:20.92Q
423Thibe DeseynSUI3:25.99
59Yu JingxuanCHN3:44.43
610Ema ChlepkovaCAN5:01.65

Heat #2 (12:36)

PosNrMountaineerNOCTimePenalty
120Silvia BerraITA3:24.22Q
212Erika SanelliITA3:28.20Q
321Suolang QuzhenCHN3:28.89Q
415Sophia WesslingGER3:30.61
517Victoire BergerFRA3:35.75
613Ares TorraESP3:42.46

Final Round (13 January 2020 — 13:01)

PosNrMountaineerNOCTimePenalty
116María CostaESP3:22.45
220Silvia BerraITA3:24.98
322Margot RavinelFRA3:25.85
421Suolang QuzhenCHN3:33.00
512Erika SanelliITA3:41.29
624Caroline UlrichSUI3:50.70