|
| Event type

Kayak Doubles, 1,000 metres, Men

Date7 – 11 August 1984
StatusOlympic
LocationLake Casitas, Los Padres National Forest, California
Participants34 from 17 countries

Unlike the 1980 American-led boycott, which had had a limited impact on the canoeing events, the Soviet boycott of the 1984 Summer Olympics severely depleted the field in the sport. This was noticeable in the men’s K-2 1000, as nations that had won two of the last edition’s medals and six of the last nine World Championship medals (including all of the gold ones) were absent. Spain was the only returning Olympic medalist, as well as the 1982 World bronze medalist, and brought two veterans, Herminio Menéndez and Guillermo del Riego, while Canadians Hugh Fisher and Alwyn Morris, who came in third in the K-2 500 in Los Angeles, were the only recent World runners-up, having taken silver in 1982. Austria, meanwhile, was represented by Werner Bachmayer and Wolfgang Hartl, the most recent World bronze medalists.

The opening heats were won by Canada (in a heat where Austria was third), twin brothers Matthias and Oliver Seack of West Germany, who helped relegate Spain to the repêchage, and the Swedish duo of Bengt Andersson and Karl Sundqvist. Spain made a comeback in the semi-finals by defeating West Germany and helping to eliminate Austria, while Sweden came second to the Italian pair of Daniele Scarpa and Francesco Uberti and Canada took the third heat. Canada took charge of the final and won its second Olympic canoeing title since 1936 (its first having come the day before from Larry Cain in the C-1 500) by a comfortable margin. The next two podium finishers were more of a surprise, as runner-up France’s crew of Bernard Brégeon and Patrick Lefoulon had only advanced to the semi-finals through the repêchage, while Australians Barry Kelly and Grant Kenny had not been considered medal contenders. Brégeon’s silver was not his only medal of the Games, as he had taken bronze in the K-1 500 the day before.

PosNrBoatNOCR1RepSFFinal
119/23Hugh Fisher / Alwyn MorrisCAN3:29.21 (1 h1)3:29.09 (1 h1)3:24.22 (1)GoldOB
259/62Bernard Brégeon / Patrick LefoulonFRA3:31.60 (4 h1)3:40.88 (1 h1)3:32.35 (3 h1)3:25.97 (2)Silver
35/6Barry Kelly / Grant KennyAUS3:28.73 (2 h2)3:30.24 (2 h1)3:26.80 (3)Bronze
4161/168Terry Kent / Terry WhiteUSA3:30.87 (2 h1)3:29.81 (3 h3)3:27.01 (4)
574/75Matthias Seack / Oliver SeackFRG3:28.30 (1 h2)3:30.18 (2 h2)3:27.28 (5)
6104/105Daniele Scarpa / Francesco UbertiITA3:28.82 (3 h2)3:28.25 (1 h3)3:27.46 (6)
742/45Herminio Menéndez / Guillermo del RiegoESP3:30.93 (4 h2)3:41.20 (1 h2)3:29.98 (1 h2)3:27.53 (7)
8148/156Bengt Andersson / Karl SundqvistSWE3:31.72 (1 h3)3:29.80 (2 h3)3:29.39 (8)
914/15Patrick De Bucke / Patrick HanssensBEL3:37.92 (5 h3)3:52.20 (3 h1)3:31.00 (3 h2)3:32.92 (9)
4 h1 r3/479/82Christopher Canham / Jan RaciborskiGBR3:35.93 (3 h3)3:35.77 (4 h1)
4 h2 r3/411/12Werner Bachmayer / Wolfgang HartlAUT3:31.58 (3 h1)3:31.60 (4 h2)
4 h3 r3/4Alexandru Dulău / Ion GeantăROU3:35.25 (5 h2)3:41.03 (2 h1)3:29.99 (4 h3)
5 h1 r3/4127/129Robert Jenkinson / Edwin RichardsNZL3:37.69 (4 h3)3:45.97 (3 h2)3:38.80 (5 h1)
5 h2 r3/494/95Gert Jan Lebbink / Ron StevensNED3:34.04 (2 h3)3:36.36 (5 h2)
5 h3 r3/4115/122Harald Amundsen / Einar RasmussenNOR3:44.60 (5 h1)3:43.61 (2 h2)3:34.77 (5 h3)
4 h1 r2/428/30Chu Zhengyong / Peng BoCHN3:52.98 (6 h1)3:53.22 (4 h1)
4 h2 r2/4109/110Kazumori Koike / Hisao YanagisawaJPN3:49.63 (6 h2)4:00.02 (4 h2)

Round One (7 August 1984)

Top three in each heat advanced to the semi-finals.

Heat One (8:45)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Hugh Fisher / Alwyn MorrisCAN3:29.2149.03 (1)
52.98 (2)
1:42.01 (1)
53.94 (2)
2:35.95 (1)
53.26 (2)
Q
2Terry Kent / Terry WhiteUSA3:30.8750.28 (3)
52.62 (1)
1:42.90 (2)
54.37 (4)
2:37.27 (2)
53.60 (4)
Q
3Werner Bachmayer / Wolfgang HartlAUT3:31.5849.54 (2)
54.60 (5)
1:44.14 (3)
54.16 (3)
2:38.30 (3)
53.28 (3)
Q
4Bernard Brégeon / Patrick LefoulonFRA3:31.6051.43 (5)
54.37 (3)
1:45.80 (4)
55.09 (5)
2:40.89 (4)
50.71 (1)
5Harald Amundsen / Einar RasmussenNOR3:44.6054.76 (6)
54.55 (4)
1:49.31 (6)
53.02 (1)
2:42.33 (5)
1:02.27 (5)
6Chu Zhengyong / Peng BoCHN3:52.9851.23 (4)
57.82 (6)
1:49.05 (5)
1:01.53 (6)
2:50.58 (6)
1:02.40 (6)

Heat Two (9:00)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Matthias Seack / Oliver SeackFRG3:28.3048.09 (2)
52.26 (1)
1:40.35 (1)
53.45 (2)
2:33.80 (1)
54.50 (2)
Q
2Barry Kelly / Grant KennyAUS3:28.7348.77 (4)
52.67 (4)
1:41.44 (4)
53.36 (1)
2:34.80 (3)
53.93 (1)
Q
3Daniele Scarpa / Francesco UbertiITA3:28.8247.72 (1)
52.96 (5)
1:40.68 (2)
53.62 (4)
2:34.30 (2)
54.52 (3)
Q
4Herminio Menéndez / Guillermo del RiegoESP3:30.9348.54 (3)
52.51 (2)
1:41.05 (3)
54.86 (5)
2:35.91 (5)
55.02 (4)
5Alexandru Dulău / Ion GeantăROU3:35.2549.34 (5)
52.55 (3)
1:41.89 (5)
53.47 (3)
2:35.36 (4)
59.89 (5)
6Kazumori Koike / Hisao YanagisawaJPN3:49.6351.02 (6)
55.87 (6)
1:46.89 (6)
1:01.16 (6)
2:48.05 (6)
1:01.58 (6)

Heat Three (9:15)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Bengt Andersson / Karl SundqvistSWE3:31.7250.02 (1)
54.43 (3)
1:44.45 (1)
54.28 (2)
2:38.73 (1)
52.99 (1)
Q
2Gert Jan Lebbink / Ron StevensNED3:34.0450.99 (4)
54.22 (1)
1:45.21 (3)
54.22 (1)
2:39.43 (2)
54.61 (3)
Q
3Christopher Canham / Jan RaciborskiGBR3:35.9350.36 (2)
54.32 (2)
1:44.68 (2)
55.28 (3)
2:39.96 (3)
55.97 (4)
Q
4Robert Jenkinson / Edwin RichardsNZL3:37.6950.67 (3)
54.73 (4)
1:45.40 (4)
56.04 (4)
2:41.44 (4)
56.25 (5)
5Patrick De Bucke / Patrick HanssensBEL3:37.9251.99 (5)
55.21 (5)
1:47.20 (5)
56.47 (5)
2:43.67 (5)
54.25 (2)

Repêchage (7 August 1984)

Top three in each heat advanced to the semi-finals.

Heat One (17:00)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Bernard Brégeon / Patrick LefoulonFRA3:40.8855.47 (3)
57.96 (2)
1:53.43 (2)
56.72 (2)
2:50.15 (2)
50.73 (1)
Q
2Alexandru Dulău / Ion GeantăROU3:41.0354.22 (1)
57.77 (1)
1:51.99 (1)
56.63 (1)
2:48.62 (1)
52.41 (2)
Q
3Patrick De Bucke / Patrick HanssensBEL3:52.2056.38 (4)
58.36 (3)
1:54.74 (4)
58.47 (3)
2:53.21 (3)
58.99 (3)
Q
4Chu Zhengyong / Peng BoCHN3:53.2254.71 (2)
59.14 (4)
1:53.85 (3)
59.53 (4)
2:53.38 (4)
59.84 (4)

Heat Two (17:15)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Herminio Menéndez / Guillermo del RiegoESP3:41.2052.94 (1)
56.03 (1)
1:48.97 (1)
56.79 (2)
2:45.76 (1)
55.44 (1)
Q
2Harald Amundsen / Einar RasmussenNOR3:43.6154.90 (4)
56.86 (3)
1:51.76 (3)
56.11 (1)
2:47.87 (2)
55.74 (2)
Q
3Robert Jenkinson / Edwin RichardsNZL3:45.9753.75 (2)
56.78 (2)
1:50.53 (2)
58.06 (3)
2:48.59 (3)
57.38 (3)
Q
4Kazumori Koike / Hisao YanagisawaJPN4:00.0254.75 (3)
1:00.17 (4)
1:54.92 (4)
1:02.80 (4)
2:57.72 (4)
1:02.30 (4)

Semi-Finals (9 August 1984)

Top three in each heat advanced to the final.

Heat One (8:30)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Hugh Fisher / Alwyn MorrisCAN3:29.0948.30 (1)
51.92 (1)
1:40.22 (1)
54.56 (2)
2:34.78 (1)
54.31 (=1)
Q
2Barry Kelly / Grant KennyAUS3:30.2448.88 (2)
52.13 (2)
1:41.01 (2)
54.92 (3)
2:35.93 (2)
54.31 (=1)
Q
3Bernard Brégeon / Patrick LefoulonFRA3:32.3550.49 (5)
52.26 (3)
1:42.75 (3)
54.38 (1)
2:37.13 (3)
55.22 (3)
Q
4Christopher Canham / Jan RaciborskiGBR3:35.7749.91 (3)
53.69 (5)
1:43.60 (5)
55.48 (4)
2:39.08 (4)
56.69 (4)
5Robert Jenkinson / Edwin RichardsNZL3:38.8050.18 (4)
53.05 (4)
1:43.23 (4)
58.00 (5)
2:41.23 (5)
57.57 (5)

Heat Two (8:45)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Herminio Menéndez / Guillermo del RiegoESP3:29.9848.89 (2)
52.03 (1)
1:40.92 (2)
54.46 (3)
2:35.38 (2)
54.60 (2)
Q
2Matthias Seack / Oliver SeackFRG3:30.1848.48 (1)
52.07 (2)
1:40.55 (1)
54.27 (2)
2:34.82 (1)
55.36 (4)
Q
3Patrick De Bucke / Patrick HanssensBEL3:31.0050.89 (5)
52.28 (3)
1:43.17 (5)
53.51 (1)
2:36.68 (3)
54.32 (1)
Q
4Werner Bachmayer / Wolfgang HartlAUT3:31.6049.31 (3)
53.16 (5)
1:42.47 (3)
54.49 (4)
2:36.96 (4)
54.64 (3)
5Gert Jan Lebbink / Ron StevensNED3:36.3649.76 (4)
52.95 (4)
1:42.71 (4)
55.70 (5)
2:38.41 (5)
57.95 (5)

Heat Three (9:00)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Daniele Scarpa / Francesco UbertiITA3:28.2548.91 (1)
53.47 (5)
1:42.38 (2)
52.69 (2)
2:35.07 (1)
53.18 (2)
Q
2Bengt Andersson / Karl SundqvistSWE3:29.8049.17 (2)
53.00 (3)
1:42.17 (1)
53.87 (4)
2:36.04 (2)
53.76 (4)
Q
3Terry Kent / Terry WhiteUSA3:29.8150.30 (3)
52.29 (1)
1:42.59 (3)
53.71 (3)
2:36.30 (3)
53.51 (3)
Q
4Alexandru Dulău / Ion GeantăROU3:29.9951.45 (5)
53.02 (4)
1:44.47 (5)
52.58 (1)
2:37.05 (4)
52.94 (1)
5Harald Amundsen / Einar RasmussenNOR3:34.7750.88 (4)
52.93 (2)
1:43.81 (4)
54.37 (5)
2:38.18 (5)
56.59 (5)

Final Round (11 August 1984 — 9:30)

PosLaneBoatNOCTime250 m500 m750 m
1Hugh Fisher / Alwyn MorrisCAN3:24.2249.15 (5)
50.87 (2)
1:40.02 (4)
52.43 (3)
2:32.45 (2)
51.77 (3)
OB
2Bernard Brégeon / Patrick LefoulonFRA3:25.9750.51 (8)
52.99 (8)
1:43.50 (8)
51.06 (1)
2:34.56 (6)
51.41 (2)
3Barry Kelly / Grant KennyAUS3:26.8048.45 (3)
51.41 (3)
1:39.86 (3)
53.69 (5)
2:33.55 (3)
53.25 (6)
4Terry Kent / Terry WhiteUSA3:27.0148.80 (4)
53.86 (9)
1:42.66 (7)
53.28 (4)
2:35.94 (7)
51.07 (1)
5Matthias Seack / Oliver SeackFRG3:27.2847.62 (1)
50.63 (1)
1:38.25 (1)
53.78 (6)
2:32.03 (1)
55.25 (9)
6Daniele Scarpa / Francesco UbertiITA3:27.4650.08 (7)
51.97 (5)
1:42.05 (5)
52.25 (2)
2:34.30 (5)
53.16 (5)
7Herminio Menéndez / Guillermo del RiegoESP3:27.5348.17 (2)
51.50 (4)
1:39.67 (2)
54.29 (8)
2:33.96 (4)
53.57 (7)
8Bengt Andersson / Karl SundqvistSWE3:29.3949.61 (6)
52.68 (7)
1:42.29 (6)
54.00 (7)
2:36.29 (8)
53.10 (4)
9Patrick De Bucke / Patrick HanssensBEL3:32.9251.62 (9)
52.20 (6)
1:43.82 (9)
54.69 (9)
2:38.51 (9)
54.41 (8)