|
| Event type

Kayak Singles, Obstacle Slalom, Girls

Date24 – 25 August 2010
StatusYOG
LocationMarina Reservoir, Singapore
Participants23 from 23 countries
FormatSingle-elimination tournament.
PosNrBoatNOCRankingR1R1 RepR2QFSFFinal
1Jess FoxAUS1:34.23 (1)1:37.10 (1 h1)1:34.62 (1 h1)1:37.30 (1 h1)1:33.64 (1 h1)Gold
2Pavlína ZástěrováCZE1:39.39 (4)1:38.05 (1 h3)1:39.88 (1 h3)1:37.31 (1 h4)1:37.02 (1 h2)1:40.79 (2 h1)Silver
3Viktoria WolffhardtAUT1:39.13 (3)1:37.12 (1 h2)1:38.89 (1 h2)1:39.00 (1 h3)1:38.23 (2 h2)1:37.43 (1 h2)Bronze
4Ajda NovakSLO1:37.86 (2)1:39.14 (1 h1)1:38.23 (1 h4)1:39.54 (1 h2)1:45.06 (2 h1)1:37.44 (2 h2)
5Jazmyne DenhollanderCAN1:41.03 (5)1:43.47 (1 h4)1:42.85 (1 h7)1:43.05 (2 h4)
6Nathalie GreweldingGER1:42.66 (6)1:41.60 (1 h5)1:44.47 (1 h6)1:43.94 (2 h3)
7Hermien PetersBEL1:48.36 (9)1:46.14 (1 h8)1:46.85 (1 h8)1:46.52 (2 h1)
8Manon HostensFRA1:44.28 (7)1:41.33 (1 h6)1:45.35 (1 h5)1:46.83 (2 h2)
9Mariya KichasovaUKR1:53.59 (11)1:48.71 (1 h10)1:48.55 (2 h7)
10Wang Nan FengSGP1:45.09 (8)1:47.23 (1 h7)1:51.87 (2 h8)
11Christina Emma Blake PedrosoPOR1:57.34 (14)1:53.90 (2 h10)1:54.18 (2 h3)
12Ida VillumsenDEN1:56.17 (12)2:00.81 (2 h11)1:53.86 (1 h3)1:54.23 (2 h4)
13Nataliya PodolskayaRUS1:57.33 (13)1:52.23 (1 h11)1:56.18 (2 h5)
14Afef Ben IsmailTUN1:52.33 (10)1:51.48 (1 h9)2:00.26 (2 h6)
15Aliaksandra HryshynaBLR1:59.57 (17)1:58.30 (2 h7)1:54.01 (1 h1)2:01.26 (2 h1)
16Joanna BruskaPOL1:59.92 (18)2:05.31 (2 h6)1:53.93 (1 h5)2:02.09 (2 h2)
17María MonleónESP1:58.49 (15)2:00.27 (2 h9)1:57.60 (1 h2)
18Huang JieyiCHN1:58.52 (16)2:05.78 (2 h8)1:58.94 (1 h4)
19Kerry SegalRSA2:03.42 (20)2:01.86 (2 h4)1:59.67 (2 h4)
20Ramóna FarkasdiHUN2:03.19 (19)2:04.21 (2 h5)2:00.08 (2 h5)
21Valentina BarreraARG2:08.59 (22)2:07.59 (2 h2)2:04.45 (2 h3)
22Kawtar RimiMAR2:06.26 (21)2:09.79 (2 h3)2:05.77 (2 h2)
23Genanilze SoaresSTP2:11.99 (23)2:11.50 (2 h1)2:40.07 (2 h1)

Ranking Round (24 August 2010 — 8:30)

PosLaneBoatNOCTime
1Jess FoxAUS1:34.23
2Ajda NovakSLO1:37.86
3Viktoria WolffhardtAUT1:39.13
4Pavlína ZástěrováCZE1:39.39
5Jazmyne DenhollanderCAN1:41.03
6Nathalie GreweldingGER1:42.66
7Manon HostensFRA1:44.28
8Wang Nan FengSGP1:45.09
9Hermien PetersBEL1:48.36
10Afef Ben IsmailTUN1:52.33
11Mariya KichasovaUKR1:53.59
12Ida VillumsenDEN1:56.17
13Nataliya PodolskayaRUS1:57.33
14Christina Emma Blake PedrosoPOR1:57.34
15María MonleónESP1:58.49
16Huang JieyiCHN1:58.52
17Aliaksandra HryshynaBLR1:59.57
18Joanna BruskaPOL1:59.92
19Ramóna FarkasdiHUN2:03.19
20Kerry SegalRSA2:03.42
21Kawtar RimiMAR2:06.26
22Valentina BarreraARG2:08.59
23Genanilze SoaresSTP2:11.99

Round One (24 August 2010 — 15:00)

Winner of each heat advanced to round two, all others to repêchage round.

Heat One (15:00)

PosLaneBoatNOCTime
1Ajda NovakSLO1:39.14Q
2Genanilze SoaresSTP2:11.50

Heat Two (15:03)

PosLaneBoatNOCTime
1Viktoria WolffhardtAUT1:37.12Q
2Valentina BarreraARG2:07.59

Heat Three (15:05)

PosLaneBoatNOCTime
1Pavlína ZástěrováCZE1:38.05Q
2Kawtar RimiMAR2:09.79

Heat Four (15:08)

PosLaneBoatNOCTime
1Jazmyne DenhollanderCAN1:43.47Q
2Kerry SegalRSA2:01.86

Heat Five (15:10)

PosLaneBoatNOCTime
1Nathalie GreweldingGER1:41.60Q
2Ramóna FarkasdiHUN2:04.21

Heat Six (15:13)

PosLaneBoatNOCTime
1Manon HostensFRA1:41.33Q
2Joanna BruskaPOL2:05.31

Heat Seven (15:15)

PosLaneBoatNOCTime
1Wang Nan FengSGP1:47.23Q
2Aliaksandra HryshynaBLR1:58.30

Heat Eight (15:18)

PosLaneBoatNOCTime
1Hermien PetersBEL1:46.14Q
2Huang JieyiCHN2:05.78

Heat Nine (15:20)

PosLaneBoatNOCTime
1Afef Ben IsmailTUN1:51.48Q
2María MonleónESP2:00.27

Heat Ten (15:23)

PosLaneBoatNOCTime
1Mariya KichasovaUKR1:48.71Q
2Christina Emma Blake PedrosoPOR1:53.90

Heat Eleven (15:25)

PosLaneBoatNOCTime
1Nataliya PodolskayaRUS1:52.23Q
2Ida VillumsenDEN2:00.81

Round One Repêchage (24 August 2010 — 16:35)

Winner of each heat advanced to round two.

Heat One (16:35)

PosLaneBoatNOCTime
1Aliaksandra HryshynaBLR1:54.01Q
2Genanilze SoaresSTP2:40.07

Heat Two (16:38)

PosLaneBoatNOCTime
1María MonleónESP1:57.60Q
2Kawtar RimiMAR2:05.77

Heat Three (16:40)

PosLaneBoatNOCTime
1Ida VillumsenDEN1:53.86Q
2Valentina BarreraARG2:04.45

Heat Four (16:43)

PosLaneBoatNOCTime
1Huang JieyiCHN1:58.94Q
2Kerry SegalRSA1:59.67

Heat Five (16:45)

PosLaneBoatNOCTime
1Joanna BruskaPOL1:53.93Q
2Ramóna FarkasdiHUN2:00.08

Round Two (24 August 2010 — 17:30)

Winner of each heat advanced to quarter-finals.

Heat One (17:30)

PosLaneBoatNOCTime
1Jess FoxAUS1:37.10Q
2Aliaksandra HryshynaBLR2:01.26

Heat Two (17:33)

PosLaneBoatNOCTime
1Viktoria WolffhardtAUT1:38.89Q
2Joanna BruskaPOL2:02.09

Heat Three (17:35)

PosLaneBoatNOCTime
1Pavlína ZástěrováCZE1:39.88Q
2Christina Emma Blake PedrosoPOR1:54.18

Heat Four (17:38)

PosLaneBoatNOCTime
1Ajda NovakSLO1:38.23Q
2Ida VillumsenDEN1:54.23

Heat Five (17:40)

PosLaneBoatNOCTime
1Manon HostensFRA1:45.35Q
2Nataliya PodolskayaRUS1:56.18

Heat Six (17:43)

PosLaneBoatNOCTime
1Nathalie GreweldingGER1:44.47Q
2Afef Ben IsmailTUN2:00.26

Heat Seven (17:45)

PosLaneBoatNOCTime
1Jazmyne DenhollanderCAN1:42.85Q
2Mariya KichasovaUKR1:48.55

Heat Eight (17:48)

PosLaneBoatNOCTime
1Hermien PetersBEL1:46.85Q
2Wang Nan FengSGP1:51.87

Quarter-Finals (25 August 2010 — 15:00)

Winner of each heat advanced to semi-finals.

Heat One (15:00)

PosLaneBoatNOCTime
1Jess FoxAUS1:34.62Q
2Hermien PetersBEL1:46.52

Heat Two (15:03)

PosLaneBoatNOCTime
1Ajda NovakSLO1:39.54Q
2Manon HostensFRA1:46.83

Heat Three (15:05)

PosLaneBoatNOCTime
1Viktoria WolffhardtAUT1:39.00Q
2Nathalie GreweldingGER1:43.94

Heat Four (15:08)

PosLaneBoatNOCTime
1Pavlína ZástěrováCZE1:37.31Q
2Jazmyne DenhollanderCAN1:43.05

Semi-Finals (25 August 2010 — 15:45)

Winner of each heat advanced to final round.

Heat One (15:45)

PosLaneBoatNOCTime
1Jess FoxAUS1:37.30Q
2Ajda NovakSLO1:45.06

Heat Two (15:48)

PosLaneBoatNOCTime
1Pavlína ZástěrováCZE1:37.02Q
2Viktoria WolffhardtAUT1:38.23

Final Round (25 August 2010 — 16:15)

Final A (16:20)

PosLaneBoatNOCTime
1Jess FoxAUS1:33.64
2Pavlína ZástěrováCZE1:40.79

Final B (16:15)

PosLaneBoatNOCTime
1Viktoria WolffhardtAUT1:37.43
2Ajda NovakSLO1:37.44