|
| Event type

Single Sculls, Boys

Date15 – 18 August 2010
StatusYOG
LocationMarina Reservoir, Singapore
Participants22 from 22 countries
PosNrBoatNOCR1R1 RepSemi-Finals C/DSFFinal
1Rolandas MaščinskasLTU3:22.68 (1 h4)3:25.71 (1 h2)3:13.82 (1 h1)Gold
2Felix BachGER3:22.25 (1 h1)3:23.15 (1 h1)3:16.23 (2 h1)Silver
3Ioan PrundeanuROU3:22.59 (1 h2)3:25.16 (2 h1)3:19.11 (3 h1)Bronze
4Zeng YueqiCHN3:26.64 (2 h1)3:27.38 (1 h1)3:27.38 (2 h2)3:24.62 (4 h1)
5Tiago BragaBRA3:26.01 (2 h2)3:34.62 (1 h2)3:30.52 (3 h2)3:27.73 (5 h1)
6Yuriy IvanovUKR3:25.07 (2 h4)3:33.14 (1 h4)3:28.11 (3 h1)3:27.98 (6 h1)
7Márk BíróHUN3:29.91 (2 h3)3:34.31 (1 h3)3:34.40 (4 h1)3:28.00 (1 h2)
8Hayden CohenNZL3:30.65 (4 h2)3:36.95 (2 h4)3:35.38 (4 h2)3:28.04 (2 h2)
9Augustin MailleferSUI3:32.84 (4 h4)3:35.35 (2 h2)3:39.76 (6 h1)3:30.61 (3 h2)
10Marsel NikajALB3:28.75 (3 h2)3:29.47 (2 h1)3:34.61 (5 h1)3:31.61 (4 h2)
11Bastiaan VervoortNED3:31.07 (5 h2)3:34.77 (2 h3)3:36.58 (6 h2)3:36.20 (5 h2)
12André RédrSVK3:27.54 (1 h3)3:36.12 (5 h2)– (DNS h2)
13Roberto LópezESA3:30.53 (3 h3)3:35.56 (3 h2)3:42.94 (1 h2)3:33.72 (1 h3)
14Jean-Benoît ValschaertsBEL3:28.79 (3 h4)3:35.50 (3 h3)3:46.62 (2 h2)3:35.95 (2 h3)
15Paul SieberAUT3:29.05 (5 h1)3:36.96 (4 h2)3:43.00 (1 h1)3:36.56 (3 h3)
16Martin SlavíkCZE3:34.09 (4 h3)3:32.98 (3 h1)3:45.13 (3 h1)3:36.91 (4 h3)
17Konrad RaczyńskiPOL3:27.33 (4 h1)3:42.72 (4 h3)3:45.04 (2 h1)3:42.40 (5 h3)
18Mohamed Fares LaoutiTUN3:37.29 (6 h1)3:38.38 (4 h1)3:47.69 (3 h2)3:44.37 (6 h3)
19Simon SoerensenDEN3:41.55 (5 h3)3:45.69 (3 h4)3:48.80 (4 h1)3:51.77 (1 h4)
20Nadzrie Hyckell HamzahSGP3:40.00 (5 h4)3:44.10 (5 h1)3:55.80 (5 h1)3:56.66 (2 h4)
21Musab BadawiSUD4:04.73 (6 h2)4:15.44 (5 h2)4:21.74 (4 h2)4:22.65 (3 h4)
ACFacundo TorresARG3:27.20 (3 h1)3:51.49 (4 h4)– (DNS h2)DNF

Round One (15 August 2010 — 10:45)

Winners of each heat to semi-finals A/B, all others to repêchage.

Heat One (10:45)

PosLaneBoatNOCTime
1Felix BachGER3:22.25Q
2Zeng YueqiCHN3:26.64
3Facundo TorresARG3:27.20
4Konrad RaczyńskiPOL3:27.33
5Paul SieberAUT3:29.05
6Mohamed Fares LaoutiTUN3:37.29

Heat Two (10:55)

PosLaneBoatNOCTime
1Ioan PrundeanuROU3:22.59Q
2Tiago BragaBRA3:26.01
3Marsel NikajALB3:28.75
4Hayden CohenNZL3:30.65
5Bastiaan VervoortNED3:31.07
6Musab BadawiSUD4:04.73

Heat Three (11:05)

PosLaneBoatNOCTime
1André RédrSVK3:27.54Q
2Márk BíróHUN3:29.91
3Roberto LópezESA3:30.53
4Martin SlavíkCZE3:34.09
5Simon SoerensenDEN3:41.55

Heat Four (11:15)

PosLaneBoatNOCTime
1Rolandas MaščinskasLTU3:22.68Q
2Yuriy IvanovUKR3:25.07
3Jean-Benoît ValschaertsBEL3:28.79
4Augustin MailleferSUI3:32.84
5Nadzrie Hyckell HamzahSGP3:40.00

Round One Repêchage (16 August 2010 — 11:15)

First two in each heat to semi-finals A/B, all others to semi-finals C/D

Heat One (11:15)

PosLaneBoatNOCTime
1Zeng YueqiCHN3:27.38Q
2Marsel NikajALB3:29.47Q
3Martin SlavíkCZE3:32.98
4Mohamed Fares LaoutiTUN3:38.38
5Nadzrie Hyckell HamzahSGP3:44.10

Heat Two (11:25)

PosLaneBoatNOCTime
1Tiago BragaBRA3:34.62Q
2Augustin MailleferSUI3:35.35Q
3Roberto LópezESA3:35.56
4Paul SieberAUT3:36.96
5Musab BadawiSUD4:15.44

Heat Three (11:35)

PosLaneBoatNOCTime
1Márk BíróHUN3:34.31Q
2Bastiaan VervoortNED3:34.77Q
3Jean-Benoît ValschaertsBEL3:35.50
4Konrad RaczyńskiPOL3:42.72

Heat Four (11:45)

PosLaneBoatNOCTime
1Yuriy IvanovUKR3:33.14Q
2Hayden CohenNZL3:36.95Q
3Simon SoerensenDEN3:45.69
4Facundo TorresARG3:51.49

Semi-Finals C/D (17 August 2010 — 10:20)

First three to final C, all others to final D.

Heat One (10:20)

PosLaneBoatNOCTime
1Paul SieberAUT3:43.00
2Konrad RaczyńskiPOL3:45.04
3Martin SlavíkCZE3:45.13
4Simon SoerensenDEN3:48.80
5Nadzrie Hyckell HamzahSGP3:55.80

Heat Two (10:30)

PosLaneBoatNOCTime
1Roberto LópezESA3:42.94
2Jean-Benoît ValschaertsBEL3:46.62
3Mohamed Fares LaoutiTUN3:47.69
4Musab BadawiSUD4:21.74
DNSFacundo TorresARG

Semi-Finals (17 August 2010 — 11:05)

First three to final A, all others to final B.

Heat One (11:05)

PosLaneBoatNOCTime
1Felix BachGER3:23.15Q
2Ioan PrundeanuROU3:25.16Q
3Yuriy IvanovUKR3:28.11Q
4Márk BíróHUN3:34.40
5Marsel NikajALB3:34.61
6Augustin MailleferSUI3:39.76

Heat Two (11:15)

PosLaneBoatNOCTime
1Rolandas MaščinskasLTU3:25.71Q
2Zeng YueqiCHN3:27.38Q
3Tiago BragaBRA3:30.52Q
4Hayden CohenNZL3:35.38
5André RédrSVK3:36.12
6Bastiaan VervoortNED3:36.58

Final Round (18 August 2010 — 10:10)

A Final (11:40)

PosLaneBoatNOCTime
1Rolandas MaščinskasLTU3:13.82
2Felix BachGER3:16.23
3Ioan PrundeanuROU3:19.11
4Zeng YueqiCHN3:24.62
5Tiago BragaBRA3:27.73
6Yuriy IvanovUKR3:27.98

B Final (10:50)

PosLaneBoatNOCTime
1Márk BíróHUN3:28.00
2Hayden CohenNZL3:28.04
3Augustin MailleferSUI3:30.61
4Marsel NikajALB3:31.61
5Bastiaan VervoortNED3:36.20
DNSAndré RédrSVK

C Final (10:30)

PosLaneBoatNOCTime
1Roberto LópezESA3:33.72
2Jean-Benoît ValschaertsBEL3:35.95
3Paul SieberAUT3:36.56
4Martin SlavíkCZE3:36.91
5Konrad RaczyńskiPOL3:42.40
6Mohamed Fares LaoutiTUN3:44.37

D Final (10:10)

PosLaneBoatNOCTime
1Simon SoerensenDEN3:51.77
2Nadzrie Hyckell HamzahSGP3:56.66
3Musab BadawiSUD4:22.65