|
| Event type

Coxless Pairs, Boys

Date15 – 18 August 2010
StatusYOG
LocationMarina Reservoir, Singapore
Participants26 from 13 countries
PosNrBoatNOCR1R1 RepSFFinal
1Grega Domanjko / Jure GraceSLO3:09.28 (2 h1)3:18.82 (2 h2)3:05.65 (1 h1)Gold
2Apostolos Lampridis / Michalis NastopoulosGRE3:08.28 (1 h1)3:15.02 (1 h1)3:06.85 (2 h1)Silver
3Matthew Cochran / David WattsAUS3:10.92 (1 h3)3:18.50 (1 h2)3:07.52 (3 h1)Bronze
4Caspar Jopling / Ed Nainby-LuxmooreGBR3:13.96 (1 h2)3:17.37 (2 h1)3:09.37 (4 h1)
5Vuk Matović / Nikola SimovićSRB3:10.54 (3 h1)3:19.82 (3 h2)3:10.94 (5 h1)
6Ogeday Girişken / Onat KazaklıTUR3:14.17 (4 h1)3:25.12 (1 h1)3:18.19 (3 h1)3:16.64 (6 h1)
7Teri Georgiev / Veselin RusinovBUL3:15.82 (2 h2)3:20.38 (4 h2)3:11.39 (1 h2)
8William Chopy / Benoit DemeyFRA3:16.92 (3 h3)3:28.55 (6 h2)3:14.45 (2 h2)
9Mile Čakarun / Mate LedenkoCRO3:14.96 (2 h3)3:18.36 (4 h1)3:15.56 (3 h2)
10Marco Di Costanzo / Bernardo NanniniITA3:23.22 (4 h3)3:26.33 (2 h1)3:26.44 (5 h2)3:15.65 (4 h2)
11Yasin Khan / Gurpreet SinghIND3:18.86 (5 h1)3:29.47 (3 h1)3:24.64 (5 h1)3:18.40 (5 h2)
12Asier Alonso / Ander ZabalaESP3:16.49 (3 h2)3:27.59 (6 h1)3:20.08 (6 h2)
13Raman Budzko / Siarhei ValadzkoBLR3:25.75 (4 h2)3:33.32 (4 h1)

Round One (15 August 2010 — 12:00)

First three in each heat to semi-finals, all others to repêchage.

Heat One (12:00)

PosLaneBoatNOCTime
1Apostolos Lampridis / Michalis NastopoulosGRE3:08.28Q
2Grega Domanjko / Jure GraceSLO3:09.28Q
3Vuk Matović / Nikola SimovićSRB3:10.54Q
4Ogeday Girişken / Onat KazaklıTUR3:14.17
5Yasin Khan / Gurpreet SinghIND3:18.86

Heat Two (12:10)

PosLaneBoatNOCTime
1Caspar Jopling / Ed Nainby-LuxmooreGBR3:13.96Q
2Teri Georgiev / Veselin RusinovBUL3:15.82Q
3Asier Alonso / Ander ZabalaESP3:16.49Q
4Raman Budzko / Siarhei ValadzkoBLR3:25.75

Heat Three (12:20)

PosLaneBoatNOCTime
1Matthew Cochran / David WattsAUS3:10.92Q
2Mile Čakarun / Mate LedenkoCRO3:14.96Q
3William Chopy / Benoit DemeyFRA3:16.92Q
4Marco Di Costanzo / Bernardo NanniniITA3:23.22

Round One Repêchage (16 August 2010 — 12:05)

First three in heat to semi-finals, all others to final B.

Heat One (12:05)

PosLaneBoatNOCTime
1Ogeday Girişken / Onat KazaklıTUR3:25.12Q
2Marco Di Costanzo / Bernardo NanniniITA3:26.33Q
3Yasin Khan / Gurpreet SinghIND3:29.47Q
4Raman Budzko / Siarhei ValadzkoBLR3:33.32

Semi-Finals (17 August 2010 — 11:45)

First three in each heat to final A, all others to final B.

Heat One (11:45)

PosLaneBoatNOCTime
1Apostolos Lampridis / Michalis NastopoulosGRE3:15.02Q
2Caspar Jopling / Ed Nainby-LuxmooreGBR3:17.37Q
3Ogeday Girişken / Onat KazaklıTUR3:18.19Q
4Mile Čakarun / Mate LedenkoCRO3:18.36
5Yasin Khan / Gurpreet SinghIND3:24.64
6Asier Alonso / Ander ZabalaESP3:27.59

Heat Two (11:55)

PosLaneBoatNOCTime
1Matthew Cochran / David WattsAUS3:18.50Q
2Grega Domanjko / Jure GraceSLO3:18.82Q
3Vuk Matović / Nikola SimovićSRB3:19.82Q
4Teri Georgiev / Veselin RusinovBUL3:20.38
5Marco Di Costanzo / Bernardo NanniniITA3:26.44
6William Chopy / Benoit DemeyFRA3:28.55

Final Round (18 August 2010 — 11:10)

A Final (12:00)

PosLaneBoatNOCTime
1Grega Domanjko / Jure GraceSLO3:05.65
2Apostolos Lampridis / Michalis NastopoulosGRE3:06.85
3Matthew Cochran / David WattsAUS3:07.52
4Caspar Jopling / Ed Nainby-LuxmooreGBR3:09.37
5Vuk Matović / Nikola SimovićSRB3:10.94
6Ogeday Girişken / Onat KazaklıTUR3:16.64

B Final (11:10)

PosLaneBoatNOCTime
1Teri Georgiev / Veselin RusinovBUL3:11.39
2William Chopy / Benoit DemeyFRA3:14.45
3Mile Čakarun / Mate LedenkoCRO3:15.56
4Marco Di Costanzo / Bernardo NanniniITA3:15.65
5Yasin Khan / Gurpreet SinghIND3:18.40
6Asier Alonso / Ander ZabalaESP3:20.08