|
| Event type

Doubles, Women

Date16 – 21 August 2004
StatusOlympic
LocationOlympiako Gymnastirio Goudiou, Olympiako Syngrotima Goudiou, Athina
Participants46 from 16 countries
FormatSingle-elimination tournament.

The two-time defending champions, Ge Fei and Gu Jun, were no longer competing, which left the tournament open. Of the four semi-finalists, three teams were Chinese – Zhang Jiewen and Yang Wei, Huang Sui and Gao Ling, and Zhao Tingting and Wei Yili. They were joined by the Korean team of Na Gyeong-Min and Lee Gyeong-Won. They were the top four seeds and all four had a top pedigree, but Huang/Gao had won the All-Englands from 2001-04 (and would win again in 2005-06). Zhao/Wei were the 2003 World Champions. The 2001 World Championships had been won by Zhang and Wei, who were now competing with different partners. The final came down to Zhang/Yang against Huang/Gao. Huang/Gao had a 7-4 career advantage over their teammates, but Zhang/Yang won in three sets, 7-15, 15-4, 15-8.

PosPlayerNOC
1Zhang Jiewen / Yang WeiCHNGold
2Huang Sui / Gao LingCHNSilver
3Na Gyeong-Min / Lee Gyeong-WonKORBronze
4Zhao Tingting / Wei YiliCHN
=5Saralee Thungthongkam / Sathinee ChankrachangwongTHA
=5Lotte Bruil-Jonathans / Mia AudinaNED
=5Lee Hyo-Jeong / Hwang Yu-MiKOR
=5Ann-Lou Jørgensen / Rikke OlsenDEN
=9Jo Novita / Lita NurlitaINA
=9Chikako Nakayama / Keiko YoshitomiJPN
=9Pernille Harder / Mette SchjoldagerDEN
=9Ella Tripp / Jo WrightGBR
=9Cheng Wen-Hsing / Chien Yu-ChinTPE
=9Gail Emms / Donna KelloggGBR
=9Nicole Grether / Juliane SchenkGER
=9Chin Eei Hui / Wong Pei TtyMAS
=17Denyse Julien / Anna RiceCAN
=17Jane Crabtree / Kate Wilson-SmithAUS
=17Petya Nedelcheva / Neli Nedyalkova-BotevaBUL
=17Helen Nichol / Charmaine ReidCAN
=17Louisa Koon / Li Wing MuiHKG
=17Michelle Edwards / Chantal BottsRSA
=17Shizuka Yamamoto / Seiko YamadaJPN

Round One (16 August 2004)

Winner of each match advanced to round two.

Match #1 Zhang Jiewen / Yang WeiCHN 1bye
Match #2 Jo Novita / Lita NurlitaINA bye
Match #3 Chikako Nakayama / Keiko YoshitomiJPN 8bye
Match #4 Saralee Thungthongkam / Sathinee ChankrachangwongTHA Denyse Julien / Anna RiceCAN 15-3, 15-4
Match #5 Na Gyeong-Min / Lee Gyeong-WonKOR 3bye
Match #6 Pernille Harder / Mette SchjoldagerDEN Jane Crabtree / Kate Wilson-SmithAUS 15-2, 15-3
Match #7 Lotte Bruil-Jonathans / Mia AudinaNED 5bye
Match #8 Ella Tripp / Jo WrightGBR Petya Nedelcheva / Neli Nedyalkova-BotevaBUL 17-15, 17-14
Match #9 Cheng Wen-Hsing / Chien Yu-ChinTPE Helen Nichol / Charmaine ReidCAN 15-0, 15-10
Match #10 Lee Hyo-Jeong / Hwang Yu-MiKOR 6bye
Match #11 Gail Emms / Donna KelloggGBR Louisa Koon / Li Wing MuiHKG 15-4, 15-3
Match #12 Zhao Tingting / Wei YiliCHN 4bye
Match #13 Nicole Grether / Juliane SchenkGER Michelle Edwards / Chantal BottsRSA 15-0, 15-0
Match #14 Ann-Lou Jørgensen / Rikke OlsenDEN 7bye
Match #15 Chin Eei Hui / Wong Pei TtyMAS Shizuka Yamamoto / Seiko YamadaJPN 15-7, 15-9
Match #16 Huang Sui / Gao LingCHN 2bye

Round Two (17 August 2004)

Winner of each match advanced to the quarter-finals.

Match #1 Zhang Jiewen / Yang WeiCHN 1Jo Novita / Lita NurlitaINA 15-2, 6-15, 15-7
Match #2 Saralee Thungthongkam / Sathinee ChankrachangwongTHA Chikako Nakayama / Keiko YoshitomiJPN 815-4, 15-11
Match #3 Na Gyeong-Min / Lee Gyeong-WonKOR 3Pernille Harder / Mette SchjoldagerDEN 15-8, 15-8
Match #4 Lotte Bruil-Jonathans / Mia AudinaNED 5Ella Tripp / Jo WrightGBR 15-7, 15-7
Match #5 Lee Hyo-Jeong / Hwang Yu-MiKOR 6Cheng Wen-Hsing / Chien Yu-ChinTPE 15-13, 8-15, 15-5
Match #6 Zhao Tingting / Wei YiliCHN 4Gail Emms / Donna KelloggGBR 13-15, 15-7, 15-5
Match #7 Ann-Lou Jørgensen / Rikke OlsenDEN 7Nicole Grether / Juliane SchenkGER 15-12, 16-17, 15-5
Match #8 Huang Sui / Gao LingCHN 2Chin Eei Hui / Wong Pei TtyMAS 15-12, 15-8

Quarter-Finals (18 August 2004)

Winner of each match advanced to the semi-finals.

Match #1 Zhang Jiewen / Yang WeiCHN 1Saralee Thungthongkam / Sathinee ChankrachangwongTHA 15-2, 15-4
Match #2 Na Gyeong-Min / Lee Gyeong-WonKOR 3Lotte Bruil-Jonathans / Mia AudinaNED 515-5, 15-2
Match #3 Zhao Tingting / Wei YiliCHN 4Lee Hyo-Jeong / Hwang Yu-MiKOR 68-15, 15-6, 15-13
Match #4 Huang Sui / Gao LingCHN 2Ann-Lou Jørgensen / Rikke OlsenDEN 715-6, 15-7

Semi-Finals (20 August 2004)

Winner of each match advanced to the final round.

Match #1 Zhang Jiewen / Yang WeiCHN 1Na Gyeong-Min / Lee Gyeong-WonKOR 315-6, 15-4
Match #2 Huang Sui / Gao LingCHN 2Zhao Tingting / Wei YiliCHN 415-10, 17-14

Final Round (21 August 2004)

Match 1/2 Zhang Jiewen / Yang WeiCHN 1Huang Sui / Gao LingCHN 27-15, 15-4, 15-8
Match 3/4 Na Gyeong-Min / Lee Gyeong-WonKOR 3Zhao Tingting / Wei YiliCHN 410-15, 15-9, 15-7