|
| Event type

Doubles, Women

Date23 – 29 July 1996
StatusOlympic
LocationGeorgia World Congress Center, Atlanta, Georgia (Hall D)
Participants62 from 24 countries
FormatRound-robin qualifying pools, followed by single-elimination tournament.

Deng Yaping and Qiao Hong were the defending gold medalists and 1995 World Champions. But their countrywoman, Liu Wei and Qiao Yunping, had defeated Deng/Qiao at the 1993 Worlds and the 1994 Asian Games. They met again in the final in Atlanta, with Liu and Qiao winning the first games, but Deng and Qiao won in four games. In the second game, they were down 8-18, but won 25-23.

PosCompetitor(s)NOC
1People's Republic of China 1CHNGold
Deng YapingQiao Hong
2People's Republic of China 2CHNSilver
Liu WeiQiao Yunping
3Republic of Korea 1KORBronze
Park Hae-JeongYu Ji-Hye
4Republic of Korea 2KOR
Kim Mu-GyoPark Gyeong-Ae
=5Chinese Taipei 2TPE
Chen Chiu-TanChen Jing
=5Hong KongHKG
Chan Tan LuiChai Po Wa
=5Russian FederationRUS
Irina PalinaYelena Timina
=5Japan 1JPN
Chire KoyamaTaeko Todo
=9Chinese Taipei 1TPE
Bai Hui-YunXu Jing
=9HungaryHUN
Csilla BátorfiKrisztina Tóth
=9Germany 2GER
Elke SchallNicole Struse
=9FranceFRA
Emmanuelle CoubatXiao-Ming Wang-Dréchou
=9Japan 2JPN
Fumiyo KaizuRika Sato
=9Democratic People's Republic of Korea 1PRK
Kim Hyon-HuiTu Jong-Sil
=9Germany 1GER
Jie SchöppOlga Nemes
=9United StatesUSA
Lily HughWei Wang
=17Great BritainGBR
Andrea HoltLisa Lomas
=17CanadaCAN
Barbara ChiuLijuan Geng
=17CroatiaCRO
Eldijana AganovićTamara Boroš
=17RomaniaROU
Emilia Elena CiosuGeorgeta Cojocaru
=17Netherlands 1NED
Bettine VriesekoopEmily Noor
=17Netherlands 2NED
Gerdie KeenMirjam Hooman-Kloppenburg
=17Democratic People's Republic of Korea 2PRK
Kim Hyang-MiSon Mi
=17SwedenSWE
Åsa SvenssonPernilla Pettersson
=25ItalyITA
Alessia ArisiLaura Negrisoli
=25ChileCHI
Berta RodríguezSofija Tepes
=25NigeriaNGR
Bose KaffoFunke Oshonaike
=25PeruPER
Eliana GonzálezMilagritos Gorriti
=25BrazilBRA
Lyanne KosakaMonica Doti
=25UgandaUGA
Mary MusokeJune Kyakobye
=25AustraliaAUS
Shirley ZhouStella Zhou

Preliminary Round (23 – 25 July 1996)

Group A (23 – 25 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1People's Republic of China 1CHN20408639Q
Qiao HongDeng Yaping
2FranceFRA11225371
Xiao-Ming Wang-DréchouEmmanuelle Coubat
3CanadaCAN02045786
Lijuan GengBarbara Chiu

Match #1 Emmanuelle Coubat / Xiao-Ming Wang-DréchouFRA 2 – 0
21-17, 21-12
Barbara Chiu / Lijuan GengCAN
Match #2 Deng Yaping / Qiao HongCHN 2 – 0
21-4, 21-7
Emmanuelle Coubat / Xiao-Ming Wang-DréchouFRA
Match #3 Deng Yaping / Qiao HongCHN 2 – 0
21-7, 23-21
Barbara Chiu / Lijuan GengCAN

Group B (23 – 25 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1People's Republic of China 2CHN306114665Q
Liu WeiQiao Yunping
2Germany 1GER2152128120
Jie SchöppOlga Nemes
3Great BritainGBR122496119
Lisa LomasAndrea Holt
4ChileCHI030660126
Sofija TepesBerta Rodríguez

Match #1 Liu Wei / Qiao YunpingCHN 2 – 0
21-3, 21-2
Berta Rodríguez / Sofija TepesCHI
Match #2 Jie Schöpp / Olga NemesGER 2 – 0
21-19, 21-19
Lisa Lomas / Andrea HoltGBR
Match #3 Jie Schöpp / Olga NemesGER 2 – 0
21-10, 21-10
Sofija Tepes / Berta RodríguezCHI
Match #4 Liu Wei / Qiao YunpingCHN 2 – 0
21-9, 21-7
Andrea Holt / Lisa LomasGBR
Match #5 Andrea Holt / Lisa LomasGBR 2 – 0
21-16, 21-19
Berta Rodríguez / Sofija TepesCHI
Match #6 Liu Wei / Qiao YunpingCHN 2 – 1
21-13, 20-22, 21-9
Olga Nemes / Jie SchöppGER

Group C (23 – 25 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Hong KongHKG214212291Q
Chan Tan LuiChai Po Wa
2Democratic People's Republic of Korea 1PRK214212292
Tu Jong-SilKim Hyon-Hui
3SwedenSWE2142120108
Åsa SvenssonPernilla Pettersson
4PeruPER030653126
Milagritos GorritiEliana González

Match #1 Chai Po Wa / Chan Tan LuiHKG 2 – 0
21-5, 21-8
Eliana González / Milagritos GorritiPER
Match #2 Åsa Svensson / Pernilla PetterssonSWE 2 – 0
21-19, 21-19
Tu Jong-Sil / Kim Hyon-HuiPRK
Match #3 Åsa Svensson / Pernilla PetterssonSWE 2 – 0
21-16, 21-11
Milagritos Gorriti / Eliana GonzálezPER
Match #4 Chai Po Wa / Chan Tan LuiHKG 2 – 0
22-20, 21-16
Pernilla Pettersson / Åsa SvenssonSWE
Match #5 Kim Hyon-Hui / Tu Jong-SilPRK 2 – 0
21-10, 21-3
Eliana González / Milagritos GorritiPER
Match #6 Kim Hyon-Hui / Tu Jong-SilPRK 2 – 0
21-18, 21-19
Chai Po Wa / Chan Tan LuiHKG

Group D (23 – 25 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Republic of Korea 1KOR306012682Q
Yu Ji-HyePark Hae-Jeong
2Chinese Taipei 1TPE2143130118
Xu JingBai Hui-Yun
3RomaniaROU1234132118
Georgeta CojocaruEmilia Elena Ciosu
4UgandaUGA030656126
Mary MusokeJune Kyakobye

Match #1 Park Hae-Jeong / Yu Ji-HyeKOR 2 – 0
21-5, 21-14
June Kyakobye / Mary MusokeUGA
Match #2 Bai Hui-Yun / Xu JingTPE 2 – 1
21-17, 17-21, 21-18
Emilia Elena Ciosu / Georgeta CojocaruROU
Match #3 Bai Hui-Yun / Xu JingTPE 2 – 0
21-9, 21-11
June Kyakobye / Mary MusokeUGA
Match #4 Park Hae-Jeong / Yu Ji-HyeKOR 2 – 0
21-18, 21-16
Emilia Elena Ciosu / Georgeta CojocaruROU
Match #5 Emilia Elena Ciosu / Georgeta CojocaruROU 2 – 0
21-3, 21-14
June Kyakobye / Mary MusokeUGA
Match #6 Park Hae-Jeong / Yu Ji-HyeKOR 2 – 0
21-12, 21-17
Bai Hui-Yun / Xu JingTPE

Group E (23 – 25 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Chinese Taipei 2TPE2153159138Q
Chen JingChen Chiu-Tan
2HungaryHUN2142119100
Krisztina TóthCsilla Bátorfi
3Democratic People's Republic of Korea 2PRK2144141149
Son MiKim Hyang-Mi
4AustraliaAUS0326123155
Stella ZhouShirley Zhou

Match #1 Chen Chiu-Tan / Chen JingTPE 2 – 1
17-21, 21-12, 21-17
Shirley Zhou / Stella ZhouAUS
Match #2 Csilla Bátorfi / Krisztina TóthHUN 2 – 0
21-13, 22-20
Kim Hyang-Mi / Son MiPRK
Match #3 Csilla Bátorfi / Krisztina TóthHUN 2 – 0
21-8, 21-17
Shirley Zhou / Stella ZhouAUS
Match #4 Kim Hyang-Mi / Son MiPRK 2 – 1
11-21, 22-20, 21-17
Chen Chiu-Tan / Chen JingTPE
Match #5 Kim Hyang-Mi / Son MiPRK 2 – 1
21-12, 12-21, 21-15
Shirley Zhou / Stella ZhouAUS
Match #6 Chen Chiu-Tan / Chen JingTPE 2 – 0
21-15, 21-19
Csilla Bátorfi / Krisztina TóthHUN

Group F (23 – 25 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Russian FederationRUS306012675Q
Yelena TiminaIrina Palina
2United StatesUSA2144130137
Lily HughWei Wang
3Netherlands 1NED1234122131
Bettine VriesekoopEmily Noor
4NigeriaNGR0316102136
Funke OshonaikeBose Kaffo

Match #1 Irina Palina / Yelena TiminaRUS 2 – 0
21-10, 21-11
Bose Kaffo / Funke OshonaikeNGR
Match #2 Lily Hugh / Wei WangUSA 2 – 1
21-18, 11-21, 21-11
Bettine Vriesekoop / Emily NoorNED
Match #3 Lily Hugh / Wei WangUSA 2 – 1
21-15, 10-21, 21-9
Funke Oshonaike / Bose KaffoNGR
Match #4 Irina Palina / Yelena TiminaRUS 2 – 0
21-15, 21-15
Emily Noor / Bettine VriesekoopNED
Match #5 Bettine Vriesekoop / Emily NoorNED 2 – 0
21-19, 21-17
Funke Oshonaike / Bose KaffoNGR
Match #6 Irina Palina / Yelena TiminaRUS 2 – 0
21-14, 21-11
Wei Wang / Lily HughUSA

Group G (23 – 25 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Japan 1JPN3062148123Q
Taeko TodoChire Koyama
2Germany 2GER2153160124
Nicole StruseElke Schall
3Netherlands 2NED1235126161
Mirjam Hooman-KloppenburgGerdie Keen
4ItalyITA0326129155
Laura NegrisoliAlessia Arisi

Match #1 Chire Koyama / Taeko TodoJPN 2 – 1
14-21, 21-14, 21-12
Alessia Arisi / Laura NegrisoliITA
Match #2 Elke Schall / Nicole StruseGER 2 – 1
21-16, 22-24, 21-7
Gerdie Keen / Mirjam Hooman-KloppenburgNED
Match #3 Elke Schall / Nicole StruseGER 2 – 0
21-12, 21-15
Alessia Arisi / Laura NegrisoliITA
Match #4 Chire Koyama / Taeko TodoJPN 2 – 0
21-10, 21-12
Gerdie Keen / Mirjam Hooman-KloppenburgNED
Match #5 Gerdie Keen / Mirjam Hooman-KloppenburgNED 2 – 1
21-19, 15-21, 21-15
Alessia Arisi / Laura NegrisoliITA
Match #6 Chire Koyama / Taeko TodoJPN 2 – 1
21-19, 8-21, 21-14
Elke Schall / Nicole StruseGER

Group H (23 – 25 July 1996)

Winner of group advanced to single-elimination tournament.

PosCompetitor(s)NOCWinsLossesGames ForGAPoints ForPA
1Republic of Korea 2KOR306012679Q
Park Gyeong-AeKim Mu-Gyo
2Japan 2JPN214211389
Rika SatoFumiyo Kaizu
3CroatiaCRO1224101117
Tamara BorošEldijana Aganović
4BrazilBRA030671126
Lyanne KosakaMonica Doti

Match #1 Park Gyeong-Ae / Kim Mu-GyoKOR 2 – 0
21-11, 21-10
Lyanne Kosaka / Monica DotiBRA
Match #2 Fumiyo Kaizu / Rika SatoJPN 2 – 0
21-16, 21-14
Eldijana Aganović / Tamara BorošCRO
Match #3 Fumiyo Kaizu / Rika SatoJPN 2 – 0
21-14, 21-3
Monica Doti / Lyanne KosakaBRA
Match #4 Park Gyeong-Ae / Kim Mu-GyoKOR 2 – 0
21-16, 21-13
Tamara Boroš / Eldijana AganovićCRO
Match #5 Eldijana Aganović / Tamara BorošCRO 2 – 0
21-18, 21-15
Monica Doti / Lyanne KosakaBRA
Match #6 Park Gyeong-Ae / Kim Mu-GyoKOR 2 – 0
21-11, 21-18
Rika Sato / Fumiyo KaizuJPN

Quarter-Finals (26 July 1996)

Winner of each match advanced to next round.

Match #1 Deng Yaping / Qiao HongCHN 3 – 2
18-21, 21-16, 21-19, 22-24, 23-21
Chen Chiu-Tan / Chen JingTPE
Match #2 Kim Mu-Gyo / Park Gyeong-AeKOR 3 – 0
21-18, 21-13, 21-13
Chai Po Wa / Chan Tan LuiHKG
Match #3 Park Hae-Jeong / Yu Ji-HyeKOR 3 – 1
23-21, 21-18, 20-22, 21-15
Irina Palina / Yelena TiminaRUS
Match #4 Liu Wei / Qiao YunpingCHN 3 – 0
21-9, 21-15, 21-15
Chire Koyama / Taeko TodoJPN

Semi-Finals (27 July 1996 — 21:00)

Winner of each match advanced to next round.

Match #1 Deng Yaping / Qiao HongCHN 3 – 1
21-15, 19-21, 21-15, 21-19
Kim Mu-Gyo / Park Gyeong-AeKOR
Match #2 Liu Wei / Qiao YunpingCHN 3 – 1
21-13, 16-21, 22-20, 21-11
Park Hae-Jeong / Yu Ji-HyeKOR

Final Round (29 July 1996)

Match 1/2 Deng Yaping / Qiao HongCHN 3 – 1
18-21, 25-23, 22-20, 21-14
Liu Wei / Qiao YunpingCHN
Match 3/4 Park Hae-Jeong / Yu Ji-HyeKOR 3 – 1
21-16, 21-8, 14-21, 21-13
Kim Mu-Gyo / Park Gyeong-AeKOR