|
| Event type

Single Sculls, Girls

Date16 – 19 August 2014
StatusYOG
LocationXuanwu Lake Rowing-Canoeing Venue, Xuanwu, Nanjing
Participants24 from 24 countries
PosNrBoatNOCR1R1 RepSemi-Finals C/DSFFinal
1Krystsina StaraseletsBLR3:44.97 (1 h1)3:52.02 (1 h1)3:51.33 (1 h1)Gold
2Athina AngelopoulouGRE3:48.34 (2 h1)3:54.79 (2 h4)3:46.82 (1 h2)3:51.59 (2 h1)Silver
3Camille JuilletFRA3:52.62 (2 h4)3:51.31 (1 h1)3:47.48 (2 h2)3:53.80 (3 h1)Bronze
4Sonata PetrikaitėLTU3:48.20 (1 h4)3:48.10 (3 h2)3:54.06 (4 h1)
5Desislava GeorgievaBUL3:56.13 (4 h4)3:50.42 (1 h3)3:55.06 (2 h1)3:59.62 (5 h1)
6Alejandra AlonsoPAR3:52.60 (1 h2)3:55.40 (3 h1)4:02.91 (6 h1)
7Thea HelsethNOR3:48.79 (1 h3)3:51.22 (5 h2)3:59.28 (1 h2)
8Anna ThorntonGBR3:52.18 (4 h1)3:53.67 (1 h2)3:51.00 (4 h2)4:01.21 (2 h2)
9Daniella Du ToitZIM3:53.74 (2 h2)3:50.78 (2 h3)3:54.72 (6 h2)4:01.83 (3 h2)
10Anna ŽabováCZE3:54.12 (3 h4)3:52.93 (1 h4)3:56.11 (4 h1)4:03.69 (4 h2)
11Eimear LambeIRL3:57.00 (5 h4)3:55.00 (2 h2)4:02.39 (6 h1)4:03.82 (5 h2)
12Marina KaićCRO3:57.25 (5 h1)3:53.88 (2 h1)4:01.56 (5 h1)4:05.06 (6 h2)
13Ilianny RománCUB3:51.70 (3 h1)3:52.30 (3 h3)3:58.09 (1 h2)4:01.70 (1 h3)
14Astrid SteensbergDEN3:55.51 (2 h3)3:57.54 (3 h2)3:59.73 (2 h2)4:02.03 (2 h3)
15Nour Elhouda EttaiebTUN3:57.96 (4 h3)3:57.63 (3 h4)3:57.09 (2 h1)4:02.21 (3 h3)
16Arianna MazzoniITA3:56.16 (3 h3)3:56.44 (3 h1)3:55.69 (1 h1)4:03.20 (4 h3)
17Sophia Camara PyBRA4:00.60 (5 h3)4:00.80 (4 h3)3:59.45 (3 h1)4:08.27 (5 h3)
18Ilén CarballoARG4:01.33 (6 h3)4:06.26 (5 h2)4:02.88 (3 h2)4:15.15 (6 h3)
19Miharu TakashimaJPN4:00.37 (3 h2)4:00.57 (4 h2)4:00.74 (4 h1)4:07.20 (1 h4)
20Cao Thị HảoVIE4:09.55 (4 h2)4:05.59 (4 h1)4:06.74 (4 h2)4:07.46 (2 h4)
21Yulduz KulgovayaUZB4:06.45 (6 h1)4:10.80 (4 h4)4:10.12 (5 h2)4:13.07 (3 h4)
22Thiziri DoukiALG4:30.10 (6 h4)4:25.32 (5 h1)4:27.52 (5 h1)4:32.59 (4 h4)
23Claire AyivonTOG4:32.16 (5 h2)4:38.85 (5 h4)4:38.99 (6 h1)4:39.45 (5 h4)
24Constance MbambuUGA4:53.18 (6 h2)4:44.62 (5 h3)4:50.42 (6 h2)4:56.12 (6 h4)

Round One (16 August 2014)

Winners of each heat to semi-final A/B. All others to repêchage.

Heat One

PosLaneBoatNOCTime
1Krystsina StaraseletsBLR3:44.97Q
2Athina AngelopoulouGRE3:48.34
3Ilianny RománCUB3:51.70
4Anna ThorntonGBR3:52.18
5Marina KaićCRO3:57.25
6Yulduz KulgovayaUZB4:06.45

Heat Two

PosLaneBoatNOCTime
1Alejandra AlonsoPAR3:52.60Q
2Daniella Du ToitZIM3:53.74
3Miharu TakashimaJPN4:00.37
4Cao Thị HảoVIE4:09.55
5Claire AyivonTOG4:32.16
6Constance MbambuUGA4:53.18

Heat Three

PosLaneBoatNOCTime
1Thea HelsethNOR3:48.79Q
2Astrid SteensbergDEN3:55.51
3Arianna MazzoniITA3:56.16
4Nour Elhouda EttaiebTUN3:57.96
5Sophia Camara PyBRA4:00.60
6Ilén CarballoARG4:01.33

Heat Four

PosLaneBoatNOCTime
1Sonata PetrikaitėLTU3:48.20Q
2Camille JuilletFRA3:52.62
3Anna ŽabováCZE3:54.12
4Desislava GeorgievaBUL3:56.13
5Eimear LambeIRL3:57.00
6Thiziri DoukiALG4:30.10

Round One Repêchage (17 August 2014)

Top two in each heat to semi-finals A/B. All others to semi-finals C/D.

Heat One

PosLaneBoatNOCTime
1Camille JuilletFRA3:51.31Q
2Marina KaićCRO3:53.88Q
3Arianna MazzoniITA3:56.44
4Cao Thị HảoVIE4:05.59
5Thiziri DoukiALG4:25.32

Heat Two

PosLaneBoatNOCTime
1Anna ThorntonGBR3:53.67Q
2Eimear LambeIRL3:55.00Q
3Astrid SteensbergDEN3:57.54
4Miharu TakashimaJPN4:00.57
5Ilén CarballoARG4:06.26

Heat Three

PosLaneBoatNOCTime
1Desislava GeorgievaBUL3:50.42Q
2Daniella Du ToitZIM3:50.78Q
3Ilianny RománCUB3:52.30
4Sophia Camara PyBRA4:00.80
5Constance MbambuUGA4:44.62

Heat Four

PosLaneBoatNOCTime
1Anna ŽabováCZE3:52.93Q
2Athina AngelopoulouGRE3:54.79Q
3Nour Elhouda EttaiebTUN3:57.63
4Yulduz KulgovayaUZB4:10.80
5Claire AyivonTOG4:38.85

Semi-Finals C/D (18 August 2014)

Heat One

PosLaneBoatNOCTime
1Arianna MazzoniITA3:55.69q
2Nour Elhouda EttaiebTUN3:57.09q
3Sophia Camara PyBRA3:59.45q
4Miharu TakashimaJPN4:00.74QD
5Thiziri DoukiALG4:27.52QD
6Claire AyivonTOG4:38.99QD

Heat Two

PosLaneBoatNOCTime
1Ilianny RománCUB3:58.09q
2Astrid SteensbergDEN3:59.73q
3Ilén CarballoARG4:02.88q
4Cao Thị HảoVIE4:06.74QD
5Yulduz KulgovayaUZB4:10.12QD
6Constance MbambuUGA4:50.42QD

Semi-Finals (18 August 2014)

Top three in each semi-final A/B heat to Final A.

Heat One

PosLaneBoatNOCTime
1Krystsina StaraseletsBLR3:52.02Q
2Desislava GeorgievaBUL3:55.06Q
3Alejandra AlonsoPAR3:55.40Q
4Anna ŽabováCZE3:56.11QB
5Marina KaićCRO4:01.56QB
6Eimear LambeIRL4:02.39QB

Heat Two

PosLaneBoatNOCTime
1Athina AngelopoulouGRE3:46.82Q
2Camille JuilletFRA3:47.48Q
3Sonata PetrikaitėLTU3:48.10Q
4Anna ThorntonGBR3:51.00QB
5Thea HelsethNOR3:51.22QB
6Daniella Du ToitZIM3:54.72QB

Final Round (19 August 2014)

A Final

PosLaneBoatNOCTime
1Krystsina StaraseletsBLR3:51.33
2Athina AngelopoulouGRE3:51.59
3Camille JuilletFRA3:53.80
4Sonata PetrikaitėLTU3:54.06
5Desislava GeorgievaBUL3:59.62
6Alejandra AlonsoPAR4:02.91

B Final

PosLaneBoatNOCTime
1Thea HelsethNOR3:59.28
2Anna ThorntonGBR4:01.21
3Daniella Du ToitZIM4:01.83
4Anna ŽabováCZE4:03.69
5Eimear LambeIRL4:03.82
6Marina KaićCRO4:05.06

C Final

PosLaneBoatNOCTime
1Ilianny RománCUB4:01.70
2Astrid SteensbergDEN4:02.03
3Nour Elhouda EttaiebTUN4:02.21
4Arianna MazzoniITA4:03.20
5Sophia Camara PyBRA4:08.27
6Ilén CarballoARG4:15.15

D Final

PosLaneBoatNOCTime
1Miharu TakashimaJPN4:07.20
2Cao Thị HảoVIE4:07.46
3Yulduz KulgovayaUZB4:13.07
4Thiziri DoukiALG4:32.59
5Claire AyivonTOG4:39.45
6Constance MbambuUGA4:56.12