|
Not held in other editions
| Event type

Doubles, Mixed Youth

Date19 – 24 August 2014
StatusYOG
LocationTennis Academy of China, Nanjing Sport Institute, Xuanwu, Nanjing
Participants64 from 37 countries
FormatSingle-elimination tournament.
PosNrPlayerNOC
1Jil Teichmann (SUI) / Jan Zieliński (POL)MIXGold
2Ye Qiuyu (CHN) / Jumpei Yamasaki (JPN)MIXSilver
3Kamil Majchrzak (POL) / Fanni Stollár (HUN)MIXBronze
4Matías Zukas (ARG) / Ioana Ducu (ROU)MIX
=5Orlando Luz / Luisa StefaniBRA
=5Liz Giangreco (PAR) / Marcelo Silva (BRA)MIX
=5Simona Heinová (CZE) / Rasheed Carey (BAH)MIX
=5Anastasiya Komardina / Karen KhachanovRUS
=9Andrey Rublyov / Darya KasatkinaRUS
=9Sonya Kenin / Alexander RybakovUSA
=9Lloyd Harris (RSA) / Sandra Samir Abdul Salam (EGY)MIX
=9Daniel Appelgren (SWE) / Jeļena Ostapenko (LAT)MIX
=9Clement Geens / Greetje MinnenBEL
=9Kim Da-Bin / Lee Duck-HeeKOR
=9Francisco Bahamonde (ARG) / Ioana Roșca (ROU)MIX
=9Viktória Kužmová / Martin BlaškoSVK
=17Kristina Schmiedlová / Alex MolčanSVK
=17Ryotaro Matsumura (JPN) / Xu Shilin (CHN)MIX
=17Ojasvinee Singh (IND) / Sharmal Dissanayake (SRI)MIX
=17Kamonwan Buayam (THA) / Chung Yun-Seong (KOR)MIX
=17Markéta Vondroušová (CZE) / Nicolás Álvarez (PER)MIX
=17Pavle Rogan (MNE) / Anhelina Kalinina (UKR)MIX
=17Petar Čonkić / Ivana JorovićSRB
=17Naiktha Bains / Marc PolmansAUS
=17Harry Bourchier / Priscilla HonAUS
=17Nino Serdarušić (CRO) / Akvilė Paražinskaitė (LTU)MIX
=17Luis Valero / María Fernanda HerazoCOL
=17Petros Chrysochos (CYP) / Iryna Shymanovich (BLR)MIX
=17André Bíró / Anna BondárHUN
=17Guy-Orly Iradukunda (BDI) / Lesedi Sheya Jacobs (NAM)MIX
=17Domenica González (ECU) / Juan José Rosas (PER)MIX
=17Justin Roberts (BAH) / Renata Zarazua (MEX)MIX

Round One (19 August 2014)

Match #1 Andrey Rublyov / Darya KasatkinaRUS Kristina Schmiedlová / Alex MolčanSVK 6-2, 6-4
Match #2 Jumpei Yamasaki (JPN) / Ye Qiuyu (CHN)MIX Ryotaro Matsumura (JPN) / Xu Shilin (CHN)MIX 6-1, 6-1
Match #3 Sonya Kenin / Alexander RybakovUSA Ojasvinee Singh (IND) / Sharmal Dissanayake (SRI)MIX 6-2, 4-6, [11-9]
Match #4 Luisa Stefani / Orlando LuzBRA Kamonwan Buayam (THA) / Chung Yun-Seong (KOR)MIX 6-2, 6-2
Match #5 Liz Giangreco (PAR) / Marcelo Silva (BRA)MIX Markéta Vondroušová (CZE) / Nicolás Álvarez (PER)MIX 7-5, 7-5
Match #6 Sandra Samir Abdul Salam (EGY) / Lloyd Harris (RSA)MIX Pavle Rogan (MNE) / Anhelina Kalinina (UKR)MIX 6-2, 6-4
Match #7 Jeļena Ostapenko (LAT) / Daniel Appelgren (SWE)MIX Petar Čonkić / Ivana JorovićSRB 6-1, 2-6, [10-5]
Match #8 Fanni Stollár (HUN) / Kamil Majchrzak (POL)MIX Naiktha Bains / Marc PolmansAUS 4-6, 6-3, [11-9]
Match #9 Jil Teichmann (SUI) / Jan Zieliński (POL)MIX Harry Bourchier / Priscilla HonAUS 6-3, 6-4
Match #10 Greetje Minnen / Clement GeensBEL Nino Serdarušić (CRO) / Akvilė Paražinskaitė (LTU)MIX 3-6, 6-3, [10-4]
Match #11 Simona Heinová (CZE) / Rasheed Carey (BAH)MIX Luis Valero / María Fernanda HerazoCOL 6-3, 6-2
Match #12 Kim Da-Bin / Lee Duck-HeeKOR Petros Chrysochos (CYP) / Iryna Shymanovich (BLR)MIX 3-6, 6-4, [13-11]
Match #13 Ioana Roșca (ROU) / Francisco Bahamonde (ARG)MIX André Bíró / Anna BondárHUN 7-6 (7-4), 6-3
Match #14 Ioana Ducu (ROU) / Matías Zukas (ARG)MIX Guy-Orly Iradukunda (BDI) / Lesedi Sheya Jacobs (NAM)MIX 6-3, 6-1
Match #15 Viktória Kužmová / Martin BlaškoSVK Domenica González (ECU) / Juan José Rosas (PER)MIX 7-5, 6-2
Match #16 Anastasiya Komardina / Karen KhachanovRUS Justin Roberts (BAH) / Renata Zarazua (MEX)MIX 6-4, 6-2

Round Two (21 August 2014)

Match #1 Jumpei Yamasaki (JPN) / Ye Qiuyu (CHN)MIX Andrey Rublyov / Darya KasatkinaRUS 7-5, 4-6, [10-3]
Match #2 Orlando Luz / Luisa StefaniBRA Sonya Kenin / Alexander RybakovUSA 6-4, 6-4
Match #3 Liz Giangreco (PAR) / Marcelo Silva (BRA)MIX Lloyd Harris (RSA) / Sandra Samir Abdul Salam (EGY)MIX 5-7, 6-3, [10-5]
Match #4 Kamil Majchrzak (POL) / Fanni Stollár (HUN)MIX Daniel Appelgren (SWE) / Jeļena Ostapenko (LAT)MIX 6-2, 0-6, [10-6]
Match #5 Jil Teichmann (SUI) / Jan Zieliński (POL)MIX Clement Geens / Greetje MinnenBEL 7-6 (9-7), 6-3
Match #6 Simona Heinová (CZE) / Rasheed Carey (BAH)MIX Kim Da-Bin / Lee Duck-HeeKOR walkover
Match #7 Matías Zukas (ARG) / Ioana Ducu (ROU)MIX Francisco Bahamonde (ARG) / Ioana Roșca (ROU)MIX walkover
Match #8 Anastasiya Komardina / Karen KhachanovRUS Viktória Kužmová / Martin BlaškoSVK 6-3, 6-1

Quarter-Finals (22 August 2014)

Match #1 Jumpei Yamasaki (JPN) / Ye Qiuyu (CHN)MIX Orlando Luz / Luisa StefaniBRA 6-1, 3-6, [10-6]
Match #2 Kamil Majchrzak (POL) / Fanni Stollár (HUN)MIX Liz Giangreco (PAR) / Marcelo Silva (BRA)MIX 7-5, 6-2
Match #3 Jil Teichmann (SUI) / Jan Zieliński (POL)MIX Simona Heinová (CZE) / Rasheed Carey (BAH)MIX 6-3, 6-3
Match #4 Matías Zukas (ARG) / Ioana Ducu (ROU)MIX Anastasiya Komardina / Karen KhachanovRUS 7-6 (7-2), 6-4

Semi-Finals (23 August 2014)

Match #1 Jumpei Yamasaki (JPN) / Ye Qiuyu (CHN)MIX Kamil Majchrzak (POL) / Fanni Stollár (HUN)MIX 7-6 (7-5), 6-4
Match #2 Jil Teichmann (SUI) / Jan Zieliński (POL)MIX Matías Zukas (ARG) / Ioana Ducu (ROU)MIX 6-2, 6-1

Final Round (24 August 2014)

Match 1/2 Jil Teichmann (SUI) / Jan Zieliński (POL)MIX Jumpei Yamasaki (JPN) / Ye Qiuyu (CHN)MIX 4-6, 6-3, [10-4]
Match 3/4 Kamil Majchrzak (POL) / Fanni Stollár (HUN)MIX Matías Zukas (ARG) / Ioana Ducu (ROU)MIX 6-3, 3-6, [10-5]