|
| Event type

Team, Mixed Youth

Date20 – 23 August 2014
StatusYOG
LocationWutaishan Gymnasium, Wutaishan Sports Centre, Gulou, Nanjing
Participants64 from 44 countries
FormatRound-robin pools followed by single elimination tournament. Consolation single-elimination tournament for placements.
PosTeamNOC
1People's Republic of ChinaCHNGold
Liu GaoyangFan Zhendong
2JapanJPNSilver
Miyu KatoYuto Muramatsu
3Hong Kong, ChinaHKGBronze
Doo Hoi KemHung Ka Tak
4ThailandTHA
Tamolwan KhetkhuanPadasak Tanviriyavechakul
=5Chinese TaipeiTPE
Yang Heng-WeiChiu Ssu-Hua
=5CroatiaCRO
Tomislav PucarLea Rakovac
=5Republic of KoreaKOR
Park Se-RiKim Min-Hyeok
=5Europe 2MIX
Nicole Trosman (ISR) • Elias Ranefur (SWE)
=9Europe 1MIX
Diogo Chen (POR) • Adina Diaconu (ROU)
=9FranceFRA
Can AkkuzuAudrey Zarif
=9GermanyGER
Yuan WanKilian Ort
=9PolandPOL
Patryk ZatówkaNatalia Bajor
=9Czech RepublicCZE
David ReitšpiesKristýna Štefcová
=9BelgiumBEL
Martin AllegroLisa Lung
=9Intercontinental 1MIX
Brian Afanador (PUR) • Anqi Luo (CAN)
=9Latin America 1MIX
María Pia Lorenzotti (URU) • Hugo Calderano (BRA)
=17HungaryHUN
Leila ImreÁdám Szudi
=17IndiaIND
Sutirtha MukherjeeAbhishek Yadav
=17United StatesUSA
Lily ZhangKrishnateja Avvari
=17Latin America 2MIX
Gremlis Arvelo (VEN) • Fermín Tenti (ARG)
=21SingaporeSGP
Yee Herng HweeYin Jing Yuan
=21EgyptEGY
Aly GhallabAlaa Saad El-Halawany
=21AustriaAUT
Andreas LevenkoKaroline Mischek
=21Europe 3MIX
Elia Schmid (SUI) • Giorgia Piccolin (ITA)
=25AustraliaAUS
Vy BuiDominic Huang
=25KazakhstanKAZ
Yuliya RyabovaKirill Gerasimenko
=25Africa 1MIX
Sannah Lagsir (ALG) • Kerem Ben Yahia (TUN)
=25Asia 1MIX
Regina Kim (UZB) • Abdulrahman Al-Naggar (QAT)
=25Intercontinental 2MIX
Sophia Dong (NZL) • T'Anje Johnson (SKN)
=25Latin America 3MIX
Chelsea Edghill (GUY) • Darío Toranzos (PAR)
=25Africa 3MIX
Fatouma Ali Salah (DJI) • Soudes Alassani (TOG)
=25Africa 2MIX
Bienatiki Moundzendze Henri Christ (CGO) • Florence Seera (UGA)

Round One (20 – 21 August 2014)

Top two teams in each pool advqnced to round two.

Group A (20 – 21 August 2014)

PosNrTeamNOCWLMatchesGamesPoints
1Liu Gaoyang / Fan ZhendongCHN309 - 027 - 1318 - 177
2Patryk Zatówka / Natalia BajorPOL215 - 418 - 14323 - 300
3Gremlis Arvelo (VEN) / Fermín Tenti (ARG)MIX124 - 514 - 19298 - 342
4Regina Kim (UZB) / Abdulrahman Al-Naggar (QAT)MIX030 - 92 - 27212 - 332

Group B (20 – 21 August 2014)

PosNrTeamNOCWLMatchesGamesPoints
1Miyu Kato / Yuto MuramatsuJPN308 - 126 - 3317 - 150
2Brian Afanador (PUR) / Anqi Luo (CAN)MIX216 - 319 - 12271 - 245
3Sutirtha Mukherjee / Abhishek YadavIND124 - 513 - 16243 - 247
4Fatouma Ali Salah (DJI) / Soudes Alassani (TOG)MIX030 - 90 - 27109 - 298

Group C (20 – 21 August 2014)

PosNrTeamNOCWLMatchesGamesPoints
1Doo Hoi Kem / Hung Ka TakHKG309 - 027 - 1311 - 158
2Martin Allegro / Lisa LungBEL215 - 416 - 16294 - 294
3Leila Imre / Ádám SzudiHUN124 - 517 - 16306 - 278
4Sophia Dong (NZL) / T'Anje Johnson (SKN)MIX030 - 90 - 27117 - 298

Group D (20 – 21 August 2014)

PosNrTeamNOCWLMatchesGamesPoints
1Yang Heng-Wei / Chiu Ssu-HuaTPE308 - 126 - 8261 - 228
2Nicole Trosman (ISR) / Elias Ranefur (SWE)MIX215 - 419 - 13214 - 221
3Lily Zhang / Krishnateja AvvariUSA125 - 417 - 14197 - 223
DNSBienatiki Moundzendze Henri Christ (CGO) / Florence Seera (UGA)MIX– - –– - –– - –

Group E (20 – 21 August 2014)

PosNrTeamNOCWLMatchesGamesPoints
1María Pia Lorenzotti (URU) / Hugo Calderano (BRA)MIX217 - 223 - 14387 - 342
2Yuan Wan / Kilian OrtGER216 - 323 - 18404 - 372
3Elia Schmid (SUI) / Giorgia Piccolin (ITA)MIX215 - 421 - 17374 - 370
4Sannah Lagsir (ALG) / Kerem Ben Yahia (TUN)MIX030 - 99 - 27300 - 381

Group F (20 – 21 August 2014)

PosNrTeamNOCWLMatchesGamesPoints
1Tamolwan Khetkhuan / Padasak TanviriyavechakulTHA308 - 126 - 7353 - 238
2Tomislav Pucar / Lea RakovacCRO217 - 223 - 11334 - 286
3Andreas Levenko / Karoline MischekAUT123 - 612 - 19264 - 300
4Chelsea Edghill (GUY) / Darío Toranzos (PAR)MIX030 - 93 - 27198 - 325

Group G (20 – 21 August 2014)

PosNrTeamNOCWLMatchesGamesPoints
1Park Se-Ri / Kim Min-HyeokKOR308 - 124 - 6314 - 218
2Can Akkuzu / Audrey ZarifFRA215 - 419 - 13309 - 293
3Aly Ghallab / Alaa Saad El-HalawanyEGY123 - 611 - 21258 - 327
4Yuliya Ryabova / Kirill GerasimenkoKAZ032 - 77 - 10299 - 342

Group H (20 – 21 August 2014)

PosNrTeamNOCWLMatchesGamesPoints
1Diogo Chen (POR) / Adina Diaconu (ROU)MIX308 - 126 - 8348 - 251
2David Reitšpies / Kristýna ŠtefcováCZE216 - 322 - 15355 - 316
3Yee Herng Hwee / Yin Jing YuanSGP124 - 517 - 20338 - 355
4Vy Bui / Dominic HuangAUS030 - 95 - 27220 - 339

Round Two (22 August 2014 — 11:30)

Match #1 Liu Gaoyang / Fan ZhendongCHN 2 – 0Brian Afanador (PUR) / Anqi Luo (CAN)Intercontinental 1
Match #2 Park Se-Ri / Kim Min-HyeokKOR 2 – 0David Reitšpies / Kristýna ŠtefcováCZE
Match #3 Tamolwan Khetkhuan / Padasak TanviriyavechakulTHA 2 – 1Yuan Wan / Kilian OrtGER
Match #4 Yang Heng-Wei / Chiu Ssu-HuaTPE 2 – 0Martin Allegro / Lisa LungBEL
Match #5 Doo Hoi Kem / Hung Ka TakHKG 2 – 0Patryk Zatówka / Natalia BajorPOL
Match #6 Tomislav Pucar / Lea RakovacCRO 2 – 0Diogo Chen (POR) / Adina Diaconu (ROU)Europe 1
Match #7 Nicole Trosman (ISR) / Elias Ranefur (SWE)Europe 22 – 1María Pia Lorenzotti (URU) / Hugo Calderano (BRA)Latin America 1
Match #8 Miyu Kato / Yuto MuramatsuJPN 2 – 0Can Akkuzu / Audrey ZarifFRA

Consolation Round One (22 August 2014 — 10:00)

Match #1 Andreas Levenko / Karoline MischekAUT 2 – 0Fatouma Ali Salah (DJI) / Soudes Alassani (TOG)Africa 3
Match #2 Leila Imre / Ádám SzudiHUN 2 – 0Sannah Lagsir (ALG) / Kerem Ben Yahia (TUN)Africa 1
Match #3 Lily Zhang / Krishnateja AvvariUSA 2 – 0Regina Kim (UZB) / Abdulrahman Al-Naggar (QAT)Asia 1
Match #4 Aly Ghallab / Alaa Saad El-HalawanyEGY 2 – 1Bienatiki Moundzendze Henri Christ / Florence SeeraAUS
Match #5 Yee Herng Hwee / Yin Jing YuanSGP 2 – 0Yuliya Ryabova / Kirill GerasimenkoKAZ
Match #6 Sutirtha Mukherjee / Abhishek YadavIND
walkover
Bienatiki Moundzendze Henri Christ (CGO) / Florence Seera (UGA)Africa 2
Match #7 Gremlis Arvelo (VEN) / Fermín Tenti (ARG)Latin America 22 – 1Chelsea Edghill (GUY) / Darío Toranzos (PAR)Latin America 3
Match #8 Elia Schmid (SUI) / Giorgia Piccolin (ITA)Europe 32 – 0Sophia Dong (NZL) / T'Anje Johnson (SKN)Intercontinental 2

Consolation Quarter-Finals (22 August 2014 — 20:00)

Match #1 Leila Imre / Ádám SzudiHUN 2 – 0Andreas Levenko / Karoline MischekAUT
Match #2 Lily Zhang / Krishnateja AvvariUSA 2 – 0Aly Ghallab / Alaa Saad El-HalawanyEGY
Match #3 Sutirtha Mukherjee / Abhishek YadavIND 2 – 1Yee Herng Hwee / Yin Jing YuanSGP
Match #4 Gremlis Arvelo (VEN) / Fermín Tenti (ARG)Latin America 22 – 1Elia Schmid (SUI) / Giorgia Piccolin (ITA)Europe 3

Quarter-Finals (22 August 2014 — 17:00)

Match #1 Liu Gaoyang / Fan ZhendongCHN 2 – 0Park Se-Ri / Kim Min-HyeokKOR
Match #2 Tamolwan Khetkhuan / Padasak TanviriyavechakulTHA 2 – 0Yang Heng-Wei / Chiu Ssu-HuaTPE
Match #3 Doo Hoi Kem / Hung Ka TakHKG 2 – 0Tomislav Pucar / Lea RakovacCRO
Match #4 Miyu Kato / Yuto MuramatsuJPN 2 – 0Nicole Trosman (ISR) / Elias Ranefur (SWE)Europe 2

Semi-Finals (23 August 2014 — 10:00)

Match #1 Liu Gaoyang / Fan ZhendongCHN 2 – 0Tamolwan Khetkhuan / Padasak TanviriyavechakulTHA
Match #2 Miyu Kato / Yuto MuramatsuJPN 2 – 1Doo Hoi Kem / Hung Ka TakHKG

Final Round (23 August 2014 — 17:00)

Match 1/2 Liu Gaoyang / Fan ZhendongCHN 2 – 0Miyu Kato / Yuto MuramatsuJPN
Match 3/4 Doo Hoi Kem / Hung Ka TakHKG 2 – 0Tamolwan Khetkhuan / Padasak TanviriyavechakulTHA