|
Not held in other editions
| Event type

Tandem Sprint, Professionals, Men

Date10 September 1900
StatusOlympic (non-medal)
LocationVélodrome Municipal de Vincennes, Paris
Participants54 from 13 countries

This was a large field with 27 tandems from 13 countries racing, which required nine heats of three tandems each in the first round. The winner of each heat advanced to three semi-finals, with the three winners of the semis advancing to the finals. The heats and semi-finals were raced over 1,000 metres while the final was at 2,000 metres.

On paper the American team of Tom Cooper and Floyd McFarland looked strongest but they lost out in the third semi-final, which was won by a mixed national team of Dutch rider Harry Meijers and Italian Gian-Ferdinando Tommaselli. In the final Meijers and Tommaselli faced a French team of Jean-Baptiste Louvet and probably the strongest sprinter in the event, Edmond Jacquelin. In the sprint, the team of Anton Huber of Germany and Franz Seidl of Austria led out, but Meijers and Tommaselli were too strong and came around them to win the final narrowly, as Louvet and Jacquelin did not contest the last 100 metres as they were well back. Meijers and Tommaselli won 2,000 francs for winning, with 1,000 francs going to Huber and Seidl.

PosCompetitor(s)NOC
1Mixed team 1MIX
Harry Meijers (NED) • Gian-Ferdinando Tommaselli (ITA)
2Mixed team 2MIX
Anton Huber (GER) • Franz Seidl (AUT)
3France 1FRA
Edmond JacquelinJean-Baptiste Louvet
2 h1 r2/3Italy 1ITA
Pietro BixioGiuseppe Singrossi
2 h2 r2/3Italy 2ITA
MinozziDiego Conelli
2 h3 r2/3Mixed team 3MIX
Willy Arend (GER) • George Banker (USA)
3 h1 r2/3Great BritainGBR
Jack GreenSydney Jenkins
3 h2 r2/3Mixed team 4MIX
Balajat (FRA) • Klozza (ITA)
3 h3 r2/3United StatesUSA
Tom CooperFloyd McFarland
2 h1 r1/3BrazilBRA
Antonio OliveiraCervera
2 h2 r1/3France 2FRA
Charles BrécyGentel
2 h3 r1/3Mixed team 5MIX
Jean Gougoltz (SUI) • Matthieu Cordang (NED)
2 h4 r1/3Mixed team 6MIX
Paul Ruinart (FRA) • Henri Henneberg (SUI)
2 h5 r1/3AustriaAUT
Richard HellerMaxime Lurion
2 h6 r1/3Belgium 1BEL
Jean BrokaLouis Grogna
2 h7 r1/3Mixed team 7MIX
José Soler (ESP) • Ségur (FRA)
2 h8 r1/3Mixed team 8MIX
Karl Käser (GER) • Emanuel Kudela (BOH)
2 h9 r1/3France 3FRA
Paul BourotteHonoré Fossier
3 h2 r1/3Belgium 2BEL
DepegeArthur Deleu
3 h4 r1/3France 4FRA
Gaston PrévostCollomb
3 h5 r1/3France 5FRA
DivetBernard
3 h6 r1/3France 6FRA
Omar EhrmanVictor Thuau
3 h7 r1/3Mixed team 9MIX
Jack Robertson (GBR) • Paul Rugère (FRA)
3 h8 r1/3Mixed team 10MIX
Lucien Grognet (FRA) • Aleksey Butylkin (RUS)
3 h9 r1/3Mixed team 11MIX
Henri Mayer (GER) • Umberto Ferrari (ITA)
AC h1 r1/3Mixed team 12MIX
Charles Vanoni (USA) • Robert Protin (BEL)
AC h3 r1/3France 7FRA
RollinLongé

Round One (10 September 1900)

Winners of each heat advanced to the semi-finals. 1,000 metres.

Heat One

PosCompetitor(s)NOCTime200
1Mixed team 4MIX1:40.012.8Q
Balajat (FRA) • Klozza (ITA)
2BrazilBRAat 1 length
Antonio OliveiraCervera
ACMixed team 12MIXDNF (flat tire)
Charles Vanoni (USA) • Robert Protin (BEL)

Heat Two

PosCompetitor(s)NOCTime200
1Italy 1ITA1:34.811.6Q
Pietro BixioGiuseppe Singrossi
2France 2FRAat _ wheel
Charles BrécyGentel
3Belgium 2BEL
DepegeArthur Deleu

Heat Three

PosCompetitor(s)NOCTime200
1Mixed team 3MIX1:23.611.0Q
Willy Arend (GER) • George Banker (USA)
2Mixed team 5MIX
Jean Gougoltz (SUI) • Matthieu Cordang (NED)
ACFranceFRADNF (flat tire)
RollinLongé

Heat Four

PosCompetitor(s)NOCTime200
1Mixed team 1MIX1:31.811.6Q
Harry Meijers (NED) • Gian-Ferdinando Tommaselli (ITA)
2Mixed team 6MIXat 1 wheel
Paul Ruinart (FRA) • Henri Henneberg (SUI)
3France 4FRA
Gaston PrévostCollomb

Heat Five

PosCompetitor(s)NOCTime200
1France 1FRA1:32.411.8Q
Edmond JacquelinJean-Baptiste Louvet
2AustriaAUT
Richard HellerMaxime Lurion
3France 5FRA
DivetBernard

Heat Six

PosCompetitor(s)NOCTime200
1Italy 2ITA1:29.611.6Q
MinozziDiego Conelli
2Belgium 1BELat _ length
Jean BrokaLouis Grogna
3France 6FRAbad third
Omar EhrmanVictor Thuau

Heat Seven

PosCompetitor(s)NOCTime200
1Mixed team 2MIX1:24.212.2Q
Anton Huber (GER) • Franz Seidl (AUT)
2Mixed team 7MIX
José Soler (ESP) • Ségur (FRA)
3Mixed team 9MIX
Jack Robertson (GBR) • Paul Rugère (FRA)

Heat Eight

PosCompetitor(s)NOCTime200
1Great BritainGBR1:23.211.8Q
Jack GreenSydney Jenkins
2Mixed team 8MIXat 1 wheel
Karl Käser (GER) • Emanuel Kudela (BOH)
3Mixed team 10MIX
Lucien Grognet (FRA) • Aleksey Butylkin (RUS)

Heat Nine

PosCompetitor(s)NOCTime200
1United StatesUSA1:27.412.6Q
Tom CooperFloyd McFarland
2France 3FRA
Paul BourotteHonoré Fossier
3Mixed team 11MIX
Henri Mayer (GER) • Umberto Ferrari (ITA)

Semi-Finals (10 September 1900)

Winners of each heat advanced to the finals. 1,000 metres.

Heat One

PosCompetitor(s)NOCTime200
1France 1FRA1:38.811.8Q
Edmond JacquelinJean-Baptiste Louvet
2Italy 1ITAat 10 cm.
Pietro BixioGiuseppe Singrossi
3Great BritainGBR
Jack GreenSydney Jenkins

Heat Two

PosCompetitor(s)NOCTime200
1Mixed team 2MIX1:37.612.2Q
Anton Huber (GER) • Franz Seidl (AUT)
2Italy 2ITA
MinozziDiego Conelli
3Mixed team 4MIX
Balajat (FRA) • Klozza (ITA)

Heat Three

PosCompetitor(s)NOCTime200
1Mixed team 1MIX1:34.211.2Q
Harry Meijers (NED) • Gian-Ferdinando Tommaselli (ITA)
2Mixed team 3MIXat 1 wheel
Willy Arend (GER) • George Banker (USA)
3United StatesUSAat _ wheel
Tom CooperFloyd McFarland

Final Round (10 September 1900)

PosCompetitor(s)NOCTime200
1Mixed team 1MIX3:16.011.4
Harry Meijers (NED) • Gian-Ferdinando Tommaselli (ITA)
2Mixed team 2MIX
Anton Huber (GER) • Franz Seidl (AUT)
3France 1FRA
Edmond JacquelinJean-Baptiste Louvet