Archery
|
Individual, Men |
Anton Prylepau |
=33 |
|
Artistic Gymnastics
|
Individual All-Around, Men |
Andrei Likhavitski |
18 |
|
Floor Exercise, Men |
Andrei Likhavitski |
37 r1/2 |
|
Parallel Bars, Men |
Andrei Likhavitski |
32 r1/2 |
|
Horizontal Bar, Men |
Andrei Likhavitski |
=27 r1/2 |
|
Rings, Men |
Andrei Likhavitski |
51 r1/2 |
|
Pommelled Horse, Men |
Andrei Likhavitski |
10 r1/2 |
|
Individual All-Around, Women |
Kylie Dickson |
58 r1/2 |
|
Floor Exercise, Women |
Kylie Dickson |
81 r1/2 |
|
Uneven Bars, Women |
Kylie Dickson |
64 r1/2 |
|
Balance Beam, Women |
Kylie Dickson |
81 r1/2 |
|
Artistic Swimming
|
Duet, Women |
Belarus |
21 |
|
|
Iryna Limanouskaya • Veranika Yesipovich |
Athletics
|
Marathon, Men |
Stsiapan Rahautsou |
68 |
|
|
Uladzislau Pramau |
82 |
|
20 kilometres Race Walk, Men |
Aliaksandr Liakhovich |
43 |
|
|
Dzianis Simanovich |
DNF |
|
50 kilometres Race Walk, Men |
Ivan Trotski |
DNF |
|
High Jump, Men |
Andrei Churyla |
=30 r1/2 |
|
|
Dzmitry Nabokau |
=43 r1/2 |
|
Long Jump, Men |
Kanstantsin Barycheuski |
23 r1/2 |
|
Triple Jump, Men |
Dzmitry Platnitski |
19 r1/2 |
|
|
Maksim Niestsiarenka |
20 r1/2 |
|
|
Artsiom Bandarenka |
37 r1/2 |
|
Hammer Throw, Men |
Ivan Tsikhan |
2 |
Silver |
|
Siarhei Kalamoyets |
9 |
|
|
Paval Bareysha |
13 r1/2 |
|
800 metres, Women |
Maryna Arzamasava |
7 |
|
|
Yuliya Karol |
5 h8 r1/3 |
|
Marathon, Women |
Volha Mazuronak |
5 |
|
|
Maryna Damantsevich |
45 |
|
|
Nastassia Ivanova |
DNF |
|
100 metres Hurdles, Women |
Alina Talay |
8 h1 r2/3 |
|
|
Katsiaryna Paplauskaya |
7 h2 r1/3 |
|
400 metres Hurdles, Women |
Katsiaryna Belanovich |
6 h4 r1/3 |
|
3,000 metres Steeplechase, Women |
Volha Sudarava |
10 h1 r1/2 |
|
|
Anastasiya Puzakova |
17 h2 r1/2 |
|
20 kilometres Race Walk, Women |
Nastassia Yatsevich |
17 |
|
Pole Vault, Women |
Iryna Yakaltsevich |
34 r1/2 |
|
Long Jump, Women |
Volha Sudarava |
26 r1/2 |
|
Triple Jump, Women |
Iryna Vaskouskaya |
31 r1/2 |
|
|
Natallia Viatkina |
35 r1/2 |
|
Shot Put, Women |
Alena Dubitskaya |
8 |
|
|
Alena Abramchuk |
11 |
|
|
Yuliya Leantsiuk |
17 r1/2 |
|
Hammer Throw, Women |
Hanna Malyshchyk |
7 |
|
|
Alena Navahrodskaya-Sobaleva |
20 r1/2 |
|
Javelin Throw, Women |
Tatsiana Khaladovich |
5 |
|
|
Tatsiana Korzh |
26 r1/2 |
|
Basketball
|
Basketball, Women |
Belarus |
9 |
|
|
Maryia Papova • Aliaksandra Tarasava • Katsiaryna Snytsina • Tatsiana Likhtarovich • Volha Ziuzkova • Anastasiya Verameyenka • Alena Leuchanka • Lindsey Harding • Tatsiana Troina • Yuliya Rytsikava • Natallia Trafimava (DNS) • Maryia Filonchyk (DNS) |
Boxing
|
Bantamweight, Men |
Dzmitry Asanau |
=9 |
|
Welterweight, Men |
Paval Kastramin |
=17 |
|
Light-Heavyweight, Men |
Mikhail Dauhaliavets |
=9 |
|
Canoe Sprint
|
Kayak Singles, 500 metres, Women |
Maryna Litvinchuk |
4 |
|
Kayak Doubles, 500 metres, Women |
Belarus |
6 |
|
|
Nadzeya Liapeshka • Maryna Litvinchuk |
Kayak Fours, 500 metres, Women |
Belarus |
3 |
Bronze |
|
Marharyta Makhneva • Nadzeya Liapeshka • Volha Khudzenka • Maryna Litvinchuk |
Cycling Road
|
Road Race, Individual, Men |
Kanstantsin Siutsou |
49 |
|
|
Vasil Kiryienka |
DNF |
|
Individual Time Trial, Men |
Vasil Kiryienka |
17 |
|
|
Kanstantsin Siutsou |
25 |
|
Road Race, Individual, Women |
Alena Amialiusik |
13 |
|
Individual Time Trial, Women |
Alena Amialiusik |
11 |
|
Cycling Track
|
Omnium, Women |
Tatsiana Sharakova |
9 |
|
Diving
|
Platform, Men |
Vadzim Kaptur |
24 r1/3 |
|
|
Yauhen Karaliou |
26 r1/3 |
|
Fencing
|
Sabre, Individual, Men |
Aliaksandr Buikevich |
12 |
|
Judo
|
Half-Lightweight, Men |
Dzmitry Shershan |
=17 |
|
Half-Lightweight, Women |
Daria Skrypnik |
=17 |
|
Modern Pentathlon
|
Individual, Women |
Anastasiya Prakapenka |
21 |
|
Rhythmic Gymnastics
|
Individual, Women |
Melitina Staniuta |
5 |
|
|
Katsiaryna Halkina |
6 |
|
Group, Women |
Belarus |
5 |
|
|
Aryna Tsytsylina • Hanna Dudziankova • Maryia Kadobina • Maryia Katsiak • Valeria Pishchelina |
Rowing
|
Single Sculls, Men |
Stanislau Shcharbachenia |
5 |
|
Coxless Fours, Men |
Belarus |
9 |
|
|
Vadzim Lialin • Dzianis Mihal • Mikalai Sharlap • Ihar Pashevich |
Single Sculls, Women |
Katsiaryna Karsten |
8 |
|
Double Sculls, Women |
Belarus |
8 |
|
|
Yuliya Bichyk • Tatsiana Kukhta |
Coxless Pairs, Women |
Belarus |
15 |
|
|
Alena Furman • Ina Nikulina |
Sailing
|
Windsurfer, Men |
Mikita Tsirkun |
22 |
|
One Person Dinghy, Women |
Tatsiana Drazdouskaya |
19 |
|
Shooting
|
Air Rifle, 10 metres, Men |
Illia Charheika |
6 |
|
|
Vitali Bubnovich |
17 |
|
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Men |
Yury Shcherbatsevich |
18 |
|
|
Illia Charheika |
31 |
|
Small-Bore Rifle, Prone, 50 metres, Men |
Vitali Bubnovich |
5 |
|
|
Yury Shcherbatsevich |
18 |
|
Air Pistol, 10 metres, Women |
Viktoryia Chaika |
16 |
|
Sporting Pistol, 25 metres, Women |
Viktoryia Chaika |
24 |
|
Swimming
|
100 metres Freestyle, Men |
Yauhen Tsurkin |
35 |
|
100 metres Backstroke, Men |
Mikita Tsmyh |
29 |
|
|
Viktar Stasialovich |
32 |
|
200 metres Backstroke, Men |
Mikita Tsmyh |
25 |
|
100 metres Butterfly, Men |
Paval Sankovich |
28 |
|
|
Yauhen Tsurkin |
31 |
|
50 metres Freestyle, Women |
Aliaksandra Herasimenia |
3 |
Bronze |
|
Yuliya Khitraya |
27 |
|
100 metres Freestyle, Women |
Aliaksandra Herasimenia |
13 |
|
Table Tennis
|
Singles, Men |
Uladzimir Samsonau |
4 |
|
Singles, Women |
Viktoryia Paulovich |
=17 |
|
|
Aliaksandra Privalova |
=33 |
|
Taekwondo
|
Heavyweight, Men |
Arman-Marshal Sila |
DNS |
|
Tennis
|
Doubles, Men |
Belarus |
=17 |
|
|
Aliaksandr Bury • Max Mirny |
Trampolining
|
Individual, Men |
Uladzislau Hancharou |
1 |
Gold |
Individual, Women |
Tatsiana Piatrenia |
5 |
|
|
Hanna Harchonak |
8 |
|
Weightlifting
|
Light-Heavyweight, Men |
Piotr Asayonak |
5 |
|
|
Paval Khadasevich |
6 |
|
Middle-Heavyweight, Men |
Vadzim Straltsou |
2 |
Silver |
|
Aliaksandr Biarsanau |
8 |
|
Super-Heavyweight, Men |
Aliaksei Mzhachyk |
12 |
|
Light-Heavyweight, Women |
Daria Pachabut |
6 |
|
|
Anastasiya Mikhalenka |
DNF |
|
Heavyweight, Women |
Daria Navumava |
2 |
Silver |
Wrestling
|
Featherweight, Greco-Roman, Men |
Saslan Daurau |
15 |
|
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men |
Dzhavid Hamzatau |
=3 |
Bronze |
Heavyweight, Greco-Roman, Men |
Tsimafei Dzeinichenka |
14 |
|
Featherweight, Freestyle, Men |
Asadula Lachinau |
7 |
|
Light-Heavyweight, Freestyle, Men |
Amarhadhy Mahamedau |
9 |
|
Super-Heavyweight, Freestyle, Men |
Ibrahim Saidau |
=3 |
Bronze |
Middleweight, Freestyle, Women |
Maryia Mamashuk |
2 |
Silver |
Heavyweight, Freestyle, Women |
Vasilisa Marzaliuk |
=5 |
|