|
| Event type

Coxless Pairs, Men

Date20 – 27 July 1980
StatusOlympic
LocationGrebnoy kanal, Sportivny komplex Krylatskoye, Moskva
Participants30 from 15 countries

The American-led boycott affected the men’s coxless pairs less than other rowing events, as East Germany had not lost a final in this discipline since it began competing separate from West Germany in 1968 and had taken five of the seven World Championship titles. Twins Jörg and Bernd Landvoigt, the defending Olympic champions and three-time World Champions, were present in Moscow and considered overwhelming favorites. The Soviet Union had won the only World Championship not captured by the Landvoigt brothers since they began competing internationally (East Germany sent a different duo in 1977) and were represented by their own twins at their home Olympics, Yury and Nikolay Pimenov, who were the 1979 World runners-up. Great Britain was able to send the winners of the 1979 Silver Goblets & Nickalls’ Challenge Cup at the Henley Royal Regatta, Charles Wiggin and Malcolm Carmichael.

The East Germans dominated the entire competition, first by posting the fastest time in the opening round by over six seconds. The Soviet Union, meanwhile, won its heat over the Britons by over five seconds, while the Italians took the final heat. The East Germans had their largest margin of victory, nearly eleven seconds, in the semi-finals over Great Britain, while the Soviets captured the other heat after a surprisingly hard-fought battle against the Romanians. The final was the most closely-contested portion of the event, but the East Germans were clearly superior and took the gold medal with almost two and a half seconds to spare. The Soviets earned silver while the Britons were mostly unchallenged in nabbing bronze.

PosNrBoatNOCR1R1 RepSFFinal
1Jörg Landvoigt / Bernd LandvoigtGDR7:19.05 (1 h1)6:40.54 (1 h1)6:48.01 (1 h1)Gold
2Yury Pimenov / Nikolay PimenovURS7:25.09 (1 h2)6:52.11 (1 h2)6:50.50 (2 h1)Silver
3Charles Wiggin / Malcolm CarmichaelGBR7:30.57 (2 h2)6:51.47 (2 h1)6:51.47 (3 h1)Bronze
4Constantin Postoiu / Valer TomaROU7:30.90 (2 h1)6:52.70 (2 h2)6:53.49 (4 h1)
5Miroslav Vraštil / Miroslav KnapekTCH7:34.83 (3 h2)6:56.70 (3 h2)7:01.54 (5 h1)
6Anders Larson / Anders WilgotsonSWE7:44.16 (4 h3)7:09.51 (2)6:54.12 (3 h1)7:02.52 (6 h1)
7Pat Gannon / Willie RyanIRL7:35.10 (3 h3)7:02.11 (5 h1)6:54.60 (1 h2)
8Jean-Claude Roussel / Dominique LecointeFRA7:33.20 (2 h3)7:10.26 (5 h2)6:55.22 (2 h2)
9Wilfried Auerbach / Thomas LinemayrAUT7:39.48 (3 h1)7:04.48 (6 h1)6:58.96 (3 h2)
10Robert Lang / John BoltAUS7:50.05 (5 h2)7:13.24 (3)7:11.76 (6 h2)6:59.13 (4 h2)
11Franco Valtorta / Antonio BaldacciITA7:28.77 (1 h3)7:00.79 (4 h1)7:00.71 (5 h2)
DNS r4/4Michael Jessen / Erik ChristiansenDEN7:43.04 (4 h1)7:08.21 (1)6:56.90 (4 h2)
4 h1 r2/4José Pardas / Luis Miguel OliverESP7:46.00 (4 h2)7:18.45 (4)
5 h1 r2/4Nikolaos Ioannidis / Georgios KourkoumbasGRE7:58.37 (5 h1)7:24.93 (5)
6 h1 r2/4Édgar Nanne / Alberik de SuremainGUA8:06.53 (5 h3)7:34.09 (6)

Round One (20 July 1980 — 10:50)

Top three finishers in each heat advanced to semi-finals

Heat One

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Bernd Landvoigt / Jörg LandvoigtGDR7:19.051:44.63 (1)
1:46.70 (1)
3:31.33 (1)
2:01.65 (3)
5:32.98 (2)
1:46.07 (1)
Q
2Constantin Postoiu / Valer TomaROU7:30.901:44.71 (2)
1:51.53 (2)
3:36.24 (2)
1:55.43 (1)
5:31.67 (1)
1:59.23 (3)
Q
3Wilfried Auerbach / Thomas LinemayrAUT7:39.481:48.34 (4)
1:56.97 (4)
3:45.31 (4)
1:58.34 (2)
5:43.65 (4)
1:55.83 (2)
Q
4Michael Jessen / Erik ChristiansenDEN7:43.041:47.63 (3)
1:52.32 (3)
3:39.95 (3)
2:01.90 (4)
5:41.85 (3)
2:01.19 (4)
5Nikolaos Ioannidis / Georgios KourkoumbasGRE7:58.371:51.88 (5)
2:00.22 (5)
3:52.10 (5)
2:04.01 (5)
5:56.11 (5)
2:02.26 (5)

Heat Two

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Yury Pimenov / Nikolay PimenovURS7:25.091:43.86 (1)
1:51.57 (1)
3:35.43 (1)
1:53.43 (1)
5:28.86 (1)
1:56.23 (1)
Q
2Charles Wiggin / Malcolm CarmichaelGBR7:30.571:44.69 (2)
1:52.68 (2)
3:37.37 (2)
1:55.48 (2)
5:32.85 (2)
1:57.72 (3)
Q
3Miroslav Vraštil / Miroslav KnapekTCH7:34.831:45.25 (3)
1:56.03 (3)
3:41.28 (3)
1:56.59 (3)
5:37.87 (3)
1:56.96 (2)
Q
4José Pardas / Luis Miguel OliverESP7:46.001:48.09 (5)
1:59.68 (4)
3:47.77 (5)
1:59.50 (4)
5:47.27 (4)
1:58.73 (4)
5John Bolt / Robert LangAUS7:50.051:47.06 (4)
1:59.78 (5)
3:46.84 (4)
2:01.86 (5)
5:48.70 (5)
2:01.35 (5)

Heat Three

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Franco Valtorta / Antonio BaldacciITA7:28.771:47.39 (3)
1:52.99 (1)
3:40.38 (2)
1:54.28 (1)
5:34.66 (1)
1:54.11 (1)
Q
2Jean-Claude Roussel / Dominique LecointeFRA7:33.201:48.35 (4)
1:54.40 (3)
3:42.75 (4)
1:56.04 (2)
5:38.79 (2)
1:54.41 (2)
Q
3Pat Gannon / Willie RyanIRL7:35.101:45.93 (2)
1:54.14 (2)
3:40.07 (1)
1:59.16 (3)
5:39.23 (3)
1:55.87 (3)
Q
4Anders Larson / Anders WilgotsonSWE7:44.161:45.48 (1)
1:55.18 (4)
3:40.66 (3)
2:00.21 (4)
5:40.87 (4)
2:03.29 (4)
5Édgar Nanne / Alberik de SuremainGUA8:06.531:54.26 (5)
2:02.74 (5)
3:57.00 (5)
2:05.58 (5)
6:02.58 (5)
2:03.95 (5)

Round One Repêchage (22 July 1980 — 10:50)

Top three finishers advanced to semi-finals

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Michael Jessen / Erik ChristiansenDEN7:08.211:41.64 (2)
1:46.56 (2)
3:28.20 (1)
1:50.15 (1)
5:18.35 (1)
1:49.86 (3)
Q
2Anders Larson / Anders WilgotsonSWE7:09.511:41.22 (1)
1:48.06 (3)
3:29.28 (2)
1:50.77 (2)
5:20.05 (2)
1:49.46 (1)
Q
3John Bolt / Robert LangAUS7:13.241:42.07 (3)
1:49.47 (4)
3:31.54 (3)
1:51.90 (3)
5:23.44 (3)
1:49.80 (2)
Q
4José Pardas / Luis Miguel OliverESP7:18.451:43.94 (5)
1:51.05 (5)
3:34.99 (5)
1:52.77 (4)
5:27.76 (4)
1:50.69 (4)
5Nikolaos Ioannidis / Georgios KourkoumbasGRE7:24.931:42.58 (4)
1:52.14 (6)
3:34.72 (4)
1:56.26 (5)
5:30.98 (5)
1:53.95 (5)
6Édgar Nanne / Alberik de SuremainGUA7:34.091:49.39 (6)
1:46.44 (1)
3:35.83 (6)
2:01.73 (6)
5:37.56 (6)
1:56.53 (6)

Semi-Finals (24 July 1980 — 11:00)

Top three finishers in each heat advanced to final

Heat One

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Bernd Landvoigt / Jörg LandvoigtGDR6:40.541:34.36 (1)
1:41.79 (1)
3:16.15 (1)
1:42.66 (2)
4:58.81 (1)
1:41.73 (1)
Q
2Charles Wiggin / Malcolm CarmichaelGBR6:51.471:41.01 (5)
1:43.03 (2)
3:24.04 (3)
1:41.48 (1)
5:05.52 (2)
1:45.95 (2)
Q
3Anders Larson / Anders WilgotsonSWE6:54.121:37.61 (2)
1:44.54 (3)
3:22.15 (2)
1:45.26 (3)
5:07.41 (3)
1:46.71 (5)
Q
4Franco Valtorta / Antonio BaldacciITA7:00.791:40.68 (4)
1:45.49 (4)
3:26.17 (4)
1:47.28 (4)
5:13.45 (4)
1:47.34 (6)
5Pat Gannon / Willie RyanIRL7:02.111:40.26 (3)
1:46.72 (5)
3:26.98 (5)
1:48.55 (=5)
5:15.53 (5)
1:46.58 (3)
6Wilfried Auerbach / Thomas LinemayrAUT7:04.481:41.32 (6)
1:47.93 (6)
3:29.25 (6)
1:48.55 (=5)
5:17.80 (6)
1:46.68 (4)

Heat Two

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Yury Pimenov / Nikolay PimenovURS6:52.111:39.45 (2)
1:44.10 (2)
3:23.55 (2)
1:46.15 (1)
5:09.70 (2)
1:42.41 (1)
Q
2Constantin Postoiu / Valer TomaROU6:52.701:37.96 (1)
1:43.88 (1)
3:21.84 (1)
1:46.98 (4)
5:08.82 (1)
1:43.88 (3)
Q
3Miroslav Vraštil / Miroslav KnapekTCH6:56.701:39.96 (3)
1:46.70 (4)
3:26.66 (4)
1:46.96 (3)
5:13.62 (4)
1:43.08 (2)
Q
4Michael Jessen / Erik ChristiansenDEN6:56.901:41.71 (6)
1:44.68 (3)
3:26.39 (3)
1:46.57 (2)
5:12.96 (3)
1:43.94 (4)
5Jean-Claude Roussel / Dominique LecointeFRA7:10.261:41.47 (5)
1:49.25 (5)
3:30.72 (6)
1:49.03 (5)
5:19.75 (5)
1:50.51 (6)
6John Bolt / Robert LangAUS7:11.761:41.04 (4)
1:49.29 (6)
3:30.33 (5)
1:51.63 (6)
5:21.96 (6)
1:49.80 (5)

Final Round (27 July 1980)

A Final (11:00)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Bernd Landvoigt / Jörg LandvoigtGDR6:48.011:36.06 (1)
1:43.00 (1)
3:19.06 (1)
1:42.31 (1)
5:01.37 (1)
1:46.64 (6)
2Yury Pimenov / Nikolay PimenovURS6:50.501:37.31 (2)
1:44.60 (2)
3:21.91 (2)
1:42.69 (4)
5:04.60 (2)
1:45.90 (4)
3Charles Wiggin / Malcolm CarmichaelGBR6:51.471:40.98 (5)
1:47.59 (4)
3:28.57 (5)
1:42.68 (3)
5:11.25 (4)
1:40.22 (1)
4Constantin Postoiu / Valer TomaROU6:53.491:40.04 (3)
1:47.49 (3)
3:27.53 (3)
1:42.52 (2)
5:10.05 (3)
1:43.44 (2)
5Miroslav Vraštil / Miroslav KnapekTCH7:01.541:42.17 (6)
1:48.40 (6)
3:30.57 (6)
1:46.31 (5)
5:16.88 (6)
1:44.66 (3)
6Anders Larson / Anders WilgotsonSWE7:02.521:40.32 (4)
1:47.94 (5)
3:28.26 (4)
1:47.73 (6)
5:15.99 (5)
1:46.53 (5)

B Final (11:15)

PosLaneBoatNOCTime500 m1,000 m1,500 m
1Pat Gannon / Willie RyanIRL6:54.601:39.42 (2)
1:46.48 (2)
3:25.90 (2)
1:44.97 (1)
5:10.87 (1)
1:43.73 (4)
2Jean-Claude Roussel / Dominique LecointeFRA6:55.221:37.84 (1)
1:46.79 (3)
3:24.63 (1)
1:47.79 (4)
5:12.42 (2)
1:42.80 (1)
3Wilfried Auerbach / Thomas LinemayrAUT6:58.961:41.17 (4)
1:48.30 (5)
3:29.47 (5)
1:46.36 (2)
5:15.83 (4)
1:43.13 (2)
4John Bolt / Robert LangAUS6:59.131:39.75 (3)
1:47.29 (4)
3:27.04 (3)
1:46.44 (3)
5:13.48 (3)
1:45.65 (5)
5Franco Valtorta / Antonio BaldacciITA7:00.711:43.58 (5)
1:45.64 (1)
3:29.22 (4)
1:47.83 (5)
5:17.05 (5)
1:43.66 (3)